Terezínské ghetto: tajemný vlak do neznáma

Už podruhé za sebou přenese Báru atlas do minulosti uprostřed noci. Tentokrát se ocitla v naprosto pustém městě. Na ulicích ani živáčka, žádné okno nesvítí, auta tu nejezdí... Ukrytá za stromy v parku s hrůzou pozoruje, jak nějací muži převážejí na káře - lidské mrtvoly! Bára je přesvědčená, že se tu všichni lidé v noci schovávají, protože po ulicích řádí nějací vrazi. Do rána málem umře strachy. Jakmile se rozední, začne hledat cestu pryč, ale zjistí, že místo má hradby a brány že hlídají vojáci. Není úniku. Naštěstí se seznámí s Petrem, který ji ukryje na půdě domu, v němž žije spolu s dalšími chlapci v podstatě jako v dětském domově. On a jeho tři kamarádi pro Báru shánějí jídlo, deku na spaní a další nezbytnosti a od nich se také Bára postupně dozvídá, že se ocitla v nacistickém ghettu za druhé světové války. Na svých toulkách po Terezíně se seznámí s dalšími osobami, které dokreslují bezútěšnou situaci lidí, jež sem nacisté zavřeli - s nadaným studentem Maxem, který si při práci v dílně poranil ruku, a protože dostal otravu krve museli mu ji amputovat, ale bez narkózy, protože v Terezíně nejsou léky, nebo se stařičkou paní Blumenfeldovou, která umírá hlady. Když dostanou její kamarádi transportní lístky, rozhodne se Bára, že sama v Terezíně nezůstane a že odjede s nimi. Naštěstí se jí do vlaku nastoupit nepodaří. Po návratu se pokusí najít jména chlapců z Terezína na internetu. Počítá, že jim je asi osmdesát, a s Petrem, kterému prozradila, že je z budoucnosti, si konec konců domluvili přesné datum schůzky, až se ona vrátí zpátky do budoucnosti. Jeho jméno najde snadno, ale nejdřív nemůže uvěřit tomu, co čte. Teprve teď totiž zjišťuje, kam vlastně transporty z Terezína odjížděly, a čemu - na rozdíl od Petra - unikla....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166956/big_terezinske-ghetto-tajemny-vlak-do-n-aHl-166956.jpg 4.6195

Kniha Terezínské ghetto: tajemný vlak do neznáma

escapelle

Tato kniha se ke mně dostala ani nevím jak. Možná to byl dárek k nějaké obbjednávce.

Je o 12leté Báře, kterou altlas přenese do minulosti. Do 2. sv. války, Terezína, židovského ghetta.

Knihu rozhodně doporučuji pro děti, protože jim jsou nenásilnou formou přiblíženy tyto události.
Bez zvěrstev nebo utrpení které se vyskytuje v knihách pro "dospěláky".
Knihu předávám své dceři a určittě doporučuji.
(Knih o Báře a jejích cestách do dob minulých, o kterých se má něco naučit vyšlo více a určitě dětem pořídím další)

IrisPiris

Uf tak to bylo něco, ikdyz původně kniha byla určena pro syna..... Silný příběh, kniha se čte jedním dechem.

ditul
07.12.2021

Chtěla jsem pro dceru "puberťačku" nějaký příběh s přiblížením této smutné doby bez nějakých drasťáren a toto je super volba a věřím, že ji kniha hned vtáhne do děje..

Ajrad1981
20.10.2021

Tak tohle je dost drsné na to, že to má být pro děti a mládež! No jo, ale když je to o drsné době... Ještě že z toho autorka neudělala limonádu ve stylu Tatéra z Osvětimi.
V knize se kromě Petra Ginze objevuje další známé jméno, Jirka Brady. I když, známá je asi spíš jeho sestra, vlastně její kufřík. Ten mám doma (pochopitelně myslím knihu, ne vlastní zavazadlo), jen na přečtení ještě čeká.

Annie162
01.05.2021

Tato kniha si mě okamžitě podmanila. Dojemné, pravdivé... prostě úžasné. Příběh byl sice smutný, ale o tom tato knížka je. Zkrátka je důležité, abychom si vážili toho, co máme, a to i v této nepříjemné době.... Je to první kniha, kterou jsem od této autorky četla, a určitě ne poslední!

Natálie729
27.04.2021

Tuto knížku jsem si pořídila aby jsem se o druhé světové válce něco málo dozvěděla. Tato knížka mě dovedla do stádia že chci o té době, i když je ta doba jako živé peklo, vědět úplně všechno co snad jde. Začala jsem si hodně hledat informace o všech klucích (Bářiný kamarádi) ale hlavně o Petrovi, časem jsem si pořídila i knížku o Petrovi a také hned po této knížce jsem četla něco jako pokračování a to Pražské povstání. Celkově doporučuju si pořídit všechny Bárovky. Jsem si jistá že si je taky všechny přečtu. Momentálně čekám na další a to 1918, vznik Československa. Na knížku se moc těším a vím že se mi bude určitě líbit.

Lena79
18.04.2021

Skvělý nápad, jak dětem přiblížit či vysvětlit historii a dějiny. Na knihu jsem se těšila a opravdu mě nezklamala. Myslím, že se k autorce ještě vrátím.

Kuxka
27.11.2020

Kniha mě velice zaujala, byla jsem napnutá od samotného začátku až do úplného konce. Nebylo tam moc popisování, ale hlavně spousta napínavého děje. Knížku jsem měla přečíst na povinnou četbu do školy a vůbec se mi do toho nechtělo, ale potom jsem díky ní od Veroniky Válkové (autorka této knížky) přečetla ještě dalších 5 knih a dalších 5 na mě čeká na poličce a spousta dalších ještě v knihovně.
Knížku určitě doporučuji.