Terezínské ghetto: tajemný vlak do neznáma

Už podruhé za sebou přenese Báru atlas do minulosti uprostřed noci. Tentokrát se ocitla v naprosto pustém městě. Na ulicích ani živáčka, žádné okno nesvítí, auta tu nejezdí... Ukrytá za stromy v parku s hrůzou pozoruje, jak nějací muži převážejí na káře - lidské mrtvoly! Bára je přesvědčená, že se tu všichni lidé v noci schovávají, protože po ulicích řádí nějací vrazi. Do rána málem umře strachy. Jakmile se rozední, začne hledat cestu pryč, ale zjistí, že místo má hradby a brány že hlídají vojáci. Není úniku. Naštěstí se seznámí s Petrem, který ji ukryje na půdě domu, v němž žije spolu s dalšími chlapci v podstatě jako v dětském domově. On a jeho tři kamarádi pro Báru shánějí jídlo, deku na spaní a další nezbytnosti a od nich se také Bára postupně dozvídá, že se ocitla v nacistickém ghettu za druhé světové války. Na svých toulkách po Terezíně se seznámí s dalšími osobami, které dokreslují bezútěšnou situaci lidí, jež sem nacisté zavřeli - s nadaným studentem Maxem, který si při práci v dílně poranil ruku, a protože dostal otravu krve museli mu ji amputovat, ale bez narkózy, protože v Terezíně nejsou léky, nebo se stařičkou paní Blumenfeldovou, která umírá hlady. Když dostanou její kamarádi transportní lístky, rozhodne se Bára, že sama v Terezíně nezůstane a že odjede s nimi. Naštěstí se jí do vlaku nastoupit nepodaří. Po návratu se pokusí najít jména chlapců z Terezína na internetu. Počítá, že jim je asi osmdesát, a s Petrem, kterému prozradila, že je z budoucnosti, si konec konců domluvili přesné datum schůzky, až se ona vrátí zpátky do budoucnosti. Jeho jméno najde snadno, ale nejdřív nemůže uvěřit tomu, co čte. Teprve teď totiž zjišťuje, kam vlastně transporty z Terezína odjížděly, a čemu - na rozdíl od Petra - unikla....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166956/terezinske-ghetto-tajemny-vlak-do-n-aHl-166956.jpg 4.6166

Kniha Terezínské ghetto: tajemný vlak do neznáma

Annie162

Tato kniha si mě okamžitě podmanila. Dojemné, pravdivé... prostě úžasné. Příběh byl sice smutný, ale o tom tato knížka je. Zkrátka je důležité, abychom si vážili toho, co máme, a to i v této nepříjemné době.... Je to první kniha, kterou jsem od této autorky četla, a určitě ne poslední!

Natálie729

Tuto knížku jsem si pořídila aby jsem se o druhé světové válce něco málo dozvěděla. Tato knížka mě dovedla do stádia že chci o té době, i když je ta doba jako živé peklo, vědět úplně všechno co snad jde. Začala jsem si hodně hledat informace o všech klucích (Bářiný kamarádi) ale hlavně o Petrovi, časem jsem si pořídila i knížku o Petrovi a také hned po této knížce jsem četla něco jako pokračování a to Pražské povstání. Celkově doporučuju si pořídit všechny Bárovky. Jsem si jistá že si je taky všechny přečtu. Momentálně čekám na další a to 1918, vznik Československa. Na knížku se moc těším a vím že se mi bude určitě líbit.

Lena79

Skvělý nápad, jak dětem přiblížit či vysvětlit historii a dějiny. Na knihu jsem se těšila a opravdu mě nezklamala. Myslím, že se k autorce ještě vrátím.

Kuxka
27.11.2020

Kniha mě velice zaujala, byla jsem napnutá od samotného začátku až do úplného konce. Nebylo tam moc popisování, ale hlavně spousta napínavého děje. Knížku jsem měla přečíst na povinnou četbu do školy a vůbec se mi do toho nechtělo, ale potom jsem díky ní od Veroniky Válkové (autorka této knížky) přečetla ještě dalších 5 knih a dalších 5 na mě čeká na poličce a spousta dalších ještě v knihovně.
Knížku určitě doporučuji.

Knihomolka506
22.10.2020

Co je ghetto, žlutá hvězda nebo árijec? A co je špatného na tom být Žid? To se dozví Bára, když ji kouzelný atlas donese do Terezína. Potká tam Petra Ginze a jiné děti , kteří mají odjet na východ a Bára chce jet s nima. Ale nakonec se stane změna a Bára u sebe doma na půdě zjistí hrozný konec skoro všech kluků... dojemný příběh. Nezapomeneme♥️

inachisio
28.08.2020

Tento díl mě nebavil tolik, jako předchozí, ale atmosféru knihy a příběh musím pochválit. Opravdu vynikajícípřiblížení dětem, jak to v té době vypadalo.

Věrulička
21.07.2020

Depresivní díl... Samozřejmě je dobré, aby si děti uvědomily, jaké hrůzy se děly za 2. světové, ale mladším dětem a slabším povahám raději doporučuji tento díl vynechat a vrátit se k němu později, protože ta atmosféra v celé knize je vážně dost skličující.

oskli
31.05.2020

Čteno na střídačku se synem. Výborná Bárovka, ostatně jako vždy. Pro děti skvěle zpracované téma přesně tak, aby chtěly vědět víc. Aspoň u nás to tak fungovalo a po dočtení chtěl syn další informace o Petru Ginzovi. Vytáhla jsem mu Transport za věčnost, co jsem měla už delší dobu koupený...