orson orson komentáře u knih

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Napínavé až do konce. Líbily se mi ty informace o Baťovi, o tom si budu muset ještě něco přečíst.

02.01.2024 5 z 5

Už jsem četl knihu poskládanou jen z emailů a byla super. Tahle je poskládaná z dopisů, nejprve mi to přišlo nepřehledné a zmatečné, musel jsem se vždy kouknout kdo komu ten dopis píše, ale pak už jsem se zorientoval a bylo to skvělé. Nejen ta dopisní forma, ale i obsah - děj. A to nemluvím o těch místních a dobových zajímavostech, které jsem si průběžně dohledával na Wikipédii. Za mě jedna z nejlepších a nejzajímavějších knížek, které jsem letos četl.

23.09.2023 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Wow, to mělo skoro 1000 stránek... já si říkal, že to v té čtečce jde nějak pomalu a přitom to mělo slušný spád. Jen jsem se občas ztrácel v tom množství postav. Ale jinak to byl hodně dobrý díl série. Možná jeden z nejlepších, vyšetřování starého případu se mi vždycky líbilo.

11.09.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Nemám rád, když se v knize objeví popisy přírody a krajiny, nudí mě to, přeskakuji to. Ale tohle je už druhá kniha, kde jsem si to užíval a trochu mi připomněla i tu první (trilogie z ostrova Lewis od Petera Maye). Skvělý příběh, normální vražda (žádné světové spiknutí), vše logicky zapadající a přitom trochu překvapivé. Těším se na další autorčinu knížku, co vyjde v češtině.

02.11.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Že bychom tu měli další Mornštajnovou? Už to tak vypadá. Líbí se mi knihy, kde se sledují osudy nějaké rodiny přes několik generací a do toho se dozvídáme informace z dané doby. Moc zajímavé a přitom čtivé.

20.05.2020 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Na vesnici, kde jsem vyrůstal - asi 20 kilometrů od Jeseníku - byla také malá řecká komunita. Dodneška jsem nepřemýšlel nad tím, kde se tam vzala. Díky knize jsem odhalil spoustu historických zajímavostí. Takže super! A i ten příběh byl hodně dobrý, čtivý a poutavý. Závaěr mě docela překvapil.

02.01.2024 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Na knihu jsem narazil pár dní před vydáním a už ten název mě zaujal - pocházím z vesnice kousek od Bílé Vody a když jezdíme z Prahy k našim, tak to poslední dobou berem přes Bílou Vodu (z Polska), takže jsem se těšil a moc neřešil o čem kniha přesně je, protože předchozí knížky autorky jsem četl.

Ze začátku se kniha hodně držela historie, nic moc vymyšleného tam nebylo, jen mě trochu mátl popis cesty (z okresního města přes vysoké hory? Kde by se to v té rovině vzalo) a Mariahilf, ale budiž. Konec už je hodně beletristický a některé spojitosti tam byly trochu zbytečné až násilné. V doslovu autorka dopsala, co byla fikce (třeba i o tom přesunutí Mariahilf o pár desítek km) a co skutečnost. Možná to vyznívá, že se mi to nelíbilo, ale opak je pravdou! Donutilo mě to neustále koukat do map, na internet a do wikipedie a dohledávat si skutečná fakta a to se mi na těch historických románech strašně líbí. V každém případě se těším, až v létě pojedu zase kolem, nejspíše tam zastavím a trochu se porozhlédnu.

04.05.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Moje první detektivka od Klevisové a teda docela mě zaujala! Myslím, že se mrknu i na její ostatní knihy. Hodně se mi líbily ty náhledy do minulosti, sám pocházím z pohraničí.

22.09.2021 4 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Tak tohle je jedna z nejlepších sci-fi knih, kterou jsem kdy četl (už asi 4x). Ač ji autor napsal skoro před 70 lety, je pořád dobrá. Sice nad některými popisovanými skutečnostmi se musí člověk trochu pousmát (ale byl by to zajímavý alternativní svět bez počítačů). Na druhou stranu tam docela přesně popsal dnešní automatické vysavače :))

05.09.2020 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Úžasné. Myslel jsem, že to budou zase osudy lidí na pozadí historie, takže když jsem zjistil, že to je alternativní historie, trochu mě to zamrzelo. Ale nakonec je to mnohem ještě lepší - uvědomil jsem si, jaké jsme měli štěstí, že listopad 89 dopad tak, jak dopadl. Hodně působivé čtení, ještě teď mi z něj běhá trochu mráz po zádech...

14.07.2021 5 z 5

Skála Skála Peter May

Čekal jsem detektivku, ale tady bylo vyšetřování vraždy spíše takovým vedlejším příběhem. Ten hlavní odkrývá minulost ústřední postavy a drsný život na ostrově Lewis. To je snad poprvé co mě popis přírody donutil sednout k počítači a vygooglit pár fotek, ostrov An Sgeir, Lewis a další. Autor moc šikovně propojil skutečnost s fikcí.

24.04.2014 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Petra Dvořáková prostě umí, je to podle mě jedna z nejlepších současných českých spisovatelek. Tímto románem (nebo spíše novelou) to jen dokazuje. Líbilo se mi, jak byla minulost hlavního hrdiny trochu zahalená tajemstvím a hlavně jak se odhalily některé jeho aspekty a najednou člověk neví, jak se k němu má postavit, zda mu držet palce nebo ho zatratit a s obavami čte další a další stránky...

06.12.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Dobrý příběh, až mě z toho mrazilo a zpětně jsem si procházel všechny naše každodenní konflikty s dětmi :)

14.03.2020 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Další výborná knížka od autorky. Člověka při ní mrazí v zádech, bojí se číst a zároveň to chce co nejdříve dočíst. Škoda jen toho aktuálního humbuku kolem, přijde mi, že nejvíce uškodí právě a jen těm aktérům.

04.05.2023 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Vtipné fejetony s pointou, doporučuji dávkovat po kouskách, déle vám to vydrží :) Musím se mrknout na další Ebenovy knihy.

20.03.2022 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Ta kniha vlastně nemá děj, tedy vlastně děj jako takový má, ale vede tak nějak do ztracena a není vlastně vůbec důležitý, nebo možná nemá žádný cíl, ale takový je prostě život. A přitom je ta kniha chytlavá a čtivá. Myslím si, že se v ní každý najde (já hned v několika postavách). Je trochu depresivní, ale to jsou asi všechny autorčiny knihy. Mě se to rozhodně moc líbilo a s chutí si přečtu další autorčino dílo.

01.04.2021 5 z 5

Nezvratné alibi Nezvratné alibi Peter May

Kvalitní završení celé série. Moc se mi líbilo, že v posledním díle spojil indície, které se objevovaly postupně v dílech předchozích, skoro až mám chuť je znovu otevřít a přečíst abych si vše řádně propojil. Ale to si nechám až za pár let.

08.12.2020 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Už čtvrý díl detektivní série od Rowlingové a pořád si drží laťku nestandardně vysoko. Líbí se mi jak detektivní zápletka, tak osobní zápletky hlavních postav. Jsem moc zvědav, jak se to bude vyvíjet dále.

17.01.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Čtivý román o utrpení a o tom, jak malé činy můžou ovlivnit budoucnost. Jsou to drobnosti, ale jejich důsledky jsou zásadní. A při tom za to člověk ani pořádně nemůže. Určitě zkusím nějakou další autorčinu knížku.

27.11.2017 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Zatím je to letos nejlepší kniha, jakou jsem četl, dokonce předčila předchozí díl, na který volně navazuje a to už je co říct. Asi bych to nenazval kalsickou detektivkou, protože detektivní zápletka je opět pouze jednou částí díla. Dalšími částmi je líčení drsné přírody (které většinou nensnáším, ale tento autor to umí napsat tak, že člověk začne googlit fotky z té lokality), popis krušného života obyvatel v minulosti a i v přítomnosti a konečně osudy hlavních postav. Nemůžu se dočkat, až vyjde třetí - závěrečný díl této série.

13.05.2014 5 z 5