Ophelie Ophelie komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Po dočtení knihy je mi moc smutno a úzko. Nejedná se o žádné oddychové čtení, z příběhu Cácory mě, coby mámě, bolí srdce Taková absence lásky, citu, soucitu, komunikace v rodině nevyplodí nikdy nic dobrého. Nedokážu pochopit její mámu, že nejen nezasáhla, ale ještě ji tam nechala. A to samé ta babička - věděla o své dceři! I o své vnučce!! Naštěstí se ke mně ten mediální humbuk ohledně kauzy spojované s touto knihou nedostal, takže musím ocenit autorčino postupné, temné odhalování motivu Lesa. Až po dočtení knihy jsem plně pochopila její název. Je to velmi smutné čtení, autorka zpracovává opravdu velmi závažné, bolestivé téma. Připomínalo mi to trochu knihy Vrány a Houbařka. Každopádně tato kniha rozhodně stojí za přečtení.

09.05.2023 5 z 5

Když byla hodná Když byla hodná Michael Robotham

Tak toto byla opět jízda. Na knihu jsem se po přečtení prvního dílu moc těšila a musím říct, že jsem vůbec nebyla zklamaná. Cyrus je prostě po všech stránkách sympoš a osud Evie je v druhém díle zase o něco víc poodhalen, ačkoli po dočtení zůstává ještě plno nezodpovězených otázek (že by do třetího dílu? :-)). Knihu nelze než doporučit, ale udělejte si dostatek času - začtete se a nemůžete přestat, dokud to nedočtete :-D

15.07.2022 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Klasika, kterou jsem poprvé četla na základce a nyní po tolika letech znovu a vnímám ji snad ještě intenzivněji než dříve (možná i proto, že teď jsem sama maminkou syna…). Každopádně zcela nadčasová kniha, která bude mít vždy co sdělit jak mladší, tak i starší generaci, po celé věky. Naturalistické líčení války z pohledu hlavní postavy Pavla, při kterém čtenáři dochází, jak hrůzná a nesmyslná je válka, boje mezi lidmi, kteří jsou nálepkováni jako “nepřátelé”. Knihy pana Remarqua jsou jednoduše originální, čtivé a k čtenáři vždy promlouvající.

15.01.2022 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Po dlouhé době kniha u níž jsem si i poplakala... Nádhera! Nevím, co víc k tomu napsat. Jednoduše si tuto knihu musíte přečíst :-) Nechápu, jak mi mohl takový literární skvost uniknout...ještě, že existuje tahle Čtenářská výzva, jinak bych se k této knize asi nikdy nedostala :-) Moc krásná, kvalitní literatura, jak silným příběhem, tak i po jazykové stránce. 100% DOPORUČUJI!

05.09.2019 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Pecka! A to jsem se k této knize dostala jen díky letošní výzvě (tento žánr není můj šálek kávy), ale díky moc za výzvu, protože je to naprosto parádní kniha. Velmi podařené a čtivé dílo, hned od prvních stran, kdy se postupně rozplétá celý Raylandův příběh. A od setkání s Rockym jsem knihu opravdu nerada odkládala (ačkoli jsem musela). Celý příběh je propracovaný, uvěřitelný (zajímalo by mě, nakolik jsou matematické, fyzikální, chemické, biologické pasáže skutečné - klobouk dolů před autorem), neskutečně napínavý, zábavný i vtipný. A to hluboké přátelské pouto obou hlavních hrdinů celému příběhu přidává na hodnotě. Tuto knihu doporučuju, kde můžu, pět hvězd bez debat!

27.02.2023 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Velmi zdařilé, originální dílo. Kniha čtenáři prostřednictvím vyprávění osudu Lindy, Gerdy a jejich rodin přibližuje historii oblasti Pošumaví v poválečné době, což považuji za hodně zajímavé a obohacující (např. slovenští Rumuni, jejich pověrčivost, zvyky apod.). Nechybí ani “detektivní” zápletka spojená s úmrtím jednoho z obyvatel Jelení Hory, přičemž se rozplétá a postupně odhaluje utajená minulost. Knihu nelze než doporučit.

28.09.2021 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Začetla jsem se a nemohla přestat, velice čtivá kniha, příběh Svatopluka a Bohdany mě velmi zasáhl. Krásná kniha se smutným, melancholickým nádechem. Po Haně další kniha od Mornštajnové, kterou si stojí za to přečíst.

12.06.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Kniha není moc dlouhá co do počtu stran, ale sděleno je hodně... Příběh je vyprávěn ze dvou perspektiv - očima Báry a její matky, což knize přidává na zajímavosti. Bářina máma mi byla při čtení až kolikrát odporná. Chápu, že i ona toho měla všeho až nad hlavu a především, že byla celkově nešťastná, ale za tohle děti přeci nemůžou... Jedinou sympatickou dospělou osobou byl Frodo - učitel výtvarky. Konec byl pro mě takový "otevřený" - lze jej chápat různě. Každopádně tato kniha si rozhodně zaslouží pozornost čtenářů.

26.10.2020 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Tuto knihu doporučuji přečíst každému, kdo si stěžuje na to, v jakých podmínkách a kde to žijeme. Máme se až nad míru dobře, jako prasátka v žitě, můžeme dělat co chceme, cestovat kam chceme, pracovat jak chceme (někteří i nepracovat), žít kde chceme, ženit se a vdávat s kým chceme, říkat nahlas co si myslíme, jít si kdykoli a kamkoli koupit, co potřebujeme… Je až neuvěřitelné, že v dnešní době žijí někteří lidé na této planetě takto otřesně, za naprosto nelidských a příšerných podmínek. O KLDR jsem měla již před přečtením knihy nějaké povědomí, jak to tam asi tak vypadá, jak se tam žije, ale přečtením této knihy se mi více otevřely oči. Smekám před autorkou, tato kniha je opravdu bravurní počin a jsem ráda, že ji mám ve své knihovně, stojí za to do ní investovat, vím, že jsem ji nečetla naposledy. Pět hvězd zcela zaslouženě, stejně tak i ocenění Magnesia Litera.

12.06.2021 5 z 5

To To Stephen King

Jako milovnice Stephena Kinga jsem nemohla tuto jeho ikonickou knihu vynechat. A jsem moc ráda, že jsem se k ní dostala (ačkoli mě trochu odrazoval počet stránek). Ale! To by byla veliká chyba nechat se odradit jejím rozsahem, protože King je prostě excelentní vypravěč, který sice zabředá do detailních popisů, ale právě to dodává jeho knihám to kouzlo, kdy se naprosto necháte pohltit vyprávěným příběhem. Hlavní hrdiny si úplně zamilujete, protože King umí opravdu bravurně vykreslit charaktery postav. Klub Smolařů je prototypem pevného přátelského pouta a celou dobu, kdy tato parta přátel bojuje s potutelným zlem v podobě klauna Pennywise jim držíte palce a vše prožíváte s nimi. Autor umí skvěle vykreslit temnou, strašidelnou, ponurou atmosféru příběhu, při čtení jsem měla kolikrát husí kůži a tajila dech. Městečko Derry jsem viděla před očima, jako bych tam se Smolaři byla taky. Stephen King není nadarmo označován za mistra horroru a musím uznat, že opravdu právem. Skvělá kniha, kterou si znovu ráda přečtu (až mi bylo líto, když jsem dočetla poslední stránku knihy, tak moc jsem se s partou Smolařů sžila). Rozhodně kniha, kterou si milovníci horroru musí přečíst!

19.09.2022 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Musím říct, že bylo moc fajn se ke knize po tolika letech vrátit, četla jsem jí synovi před spaním, spojila jsem tak příjemné s užitečným (splněno jedno z témat letošní výzvy ;-)). Každopádně tato kniha je klasika s jedinečnými ilustracemi pana Čapka. Neměla by chybět v žádné dětské knihovničce.

31.12.2022 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Povinná četba, četla jsem někdy na gymplu, ale teď jsem si četbu více užila (přeci jen s věkem a zkušenostmi člověk na spoustu věcí nahlíží jinak). První půlka mě tedy moc nevtáhla, ale zhruba od poloviny mě příběh zaujal a z konce mě ještě teď mrazí. Velmi aktuální kniha, s uplynulými léty snad ještě více aktuální než kdy dříve. Doporučuji.

27.12.2023 5 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Super napínavé krimi, začtete se hned od první stránky a prostě musí číst dál a dál. Postava Evie coby tajemné dívky bez minulosti, která pozná, zda někdo mluví pravdu nebo lže přidává knize na originalitě. Cyrus mi byl velmi sympatický (i tím, že je psycholog). Rozuzlení na konci nečekané. Šup sem s dalším dílem :-)

11.05.2022 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

S Annou se osud tedy vůbec nemazlil, byla to neskutečně silná a statečná žena, obdivuhodné, jak si nikdy na nic nestěžovala, naopak, byla šťastná i za to málo. A těch dětí! Takovou plodnost by jí kdejaká dnes mohla závidět ;-) Teď vážně - je to opravdu moc hezká, čtivá knížka. Autorka má talent.

28.04.2023 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Moje druhá kniha od Hanišové a musím říct, že mě tedy dostala. Tak nelehké téma zpracované na pozadí hlavního tématu coby sběru hub na Šumavě. Obdivuji celkové znalosti ohledně hub a především kompletní zpracování celého příběhu Sáry a její rodiny. Není to lehké čtení, otce a jeho činy ani nekomentuji, ale co mi přišlo ještě víc nepochopitelné bylo chování matky. Houbařka je opravdu silný příběh, krásná ač smutná kniha, kterou si stojí za to přečíst.

05.04.2021 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Velmi povedené dílo! Ačkoli rozjezd je trochu pomalejší, cca od sté stránky nabírá děj grády a posledních cca sto stran je plných napětí, že se nedá přestat číst. Musím i vyzdvihnout bohatou slovní zásobu autorky a její krásnou práci s jazykem (čeština je prostě krásná). Při čtení mi několikrát běhal i mráz po zádech, strašidelné i tajemné to je vskutku, nechybí ani detektivní zápletka, dozvíme se i něco ze slovanské mytologie, ale úplně nejvíc jsem si zamilovala postavu psíka Imbuse (takového psího parťáka bych chtěla taky ;-)). Některé části děje byly poněkud zdlouhavé, proto o jednu hvězdičku méně, ale to nic neubírá na celkové čtivosti knihy. Doporučuji.

07.08.2023 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

To byla jízda! Od první stránky až do konce. Žádná nudná, hluchá místa, napínavé po celou dobu a hlavně překvapivý konec. Super čtení - kvalitní detektivní thriller. Chystám se na další díl. Doporučuji, nudit se rozhodně nebudete.

13.03.2023 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Tuto knihu řadím na první místo mezi knihami přečtenými tento rok (a vzhledem k blížícímu se konci roku tak činím s čistým svědomím :-) ). Pana Kariku mám ráda, četla jsem od něj jeho ostatní díla, mystické thrillery, ale tato kniha naprosto předčila veškerá má očekávání, která jsem od Kariky měla. Smekám před autorem, protože vytvořil neskutečné dílo. Ano, kniha je plná hnusu, smrti, krve, násilí, nechutností, krutosti a zla, ale popisuje události tak, jak se děly (při čtení některých scén opravdu mrazí). Je to kniha, kterou jsem musela číst s přestávkami, protože jsem jednoduše dál číst nemohla a musela leccos rozdýchávat. Ale možná i právě proto se vám tato kniha vryje pod kůži a po jejím dočtení ve vás zůstane (za sebe si troufám říct, že opravdu navždy). Kdybych mohla, dala bych hvězd i více, opravdu skvostný literární počin (i vzhledem k nutné autorově přípravě a studiu historie a faktů).

31.12.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Smekám klobouk před autorkou. Autentické, čtivé a hluboké. Díky nelehkým osudům postav jsem se dozvěděla spoustu nového o této hornické oblasti a jejích dějinách. Kniha rozhodně stojí za přečtení, těším se na další díl.

21.02.2021 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Opravdu nádherná kniha, která stojí za přečtení. Krásné popisy přírody, života v bažinách a močálech vetkaných do vyprávění příběhu o dívce, která byla okolnostmi nucena žít a vyrůstat od útlého dětství zcela sama, bažinu už Kya nikdy neopustila. Líbilo se mi vykreslení hlubokého souznění a harmonie Kyi s přírodou. Zápletka ohledně smrti Chase Andrewse a vyšetřování vraždy příběhu ještě více přidaly na napínavosti a čtivosti. Řadím mezi mé oblíbené knihy.

19.01.2022 5 z 5