Ookmalej Ookmalej komentáře u knih

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Ať mi už nikdo nevykládá, že povinná četba je nuda. Bohatý, byť archaický jazyk autora, furiantství sedláků, pýcha, houževnatost a závistlivost lidí, to vše zabalené do nádherné Šumavy, umírající pod zubem kůrovce.
Až mi bylo smutno, když jsem dočetla do konce.

18.01.2021 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Až na několik technických nepřesností je to naprosto fantastická a dech beroucí kniha. Napínavá od prvního do posledního slova. Je to ta kniha, kterou chcete mít ve své knihovně. Čistíte si zuby - čtete knihu, děláte si kafe - čtete knihu, jedete v tramvaji - čtete, přejedete zastávku - čtete, přecházíte ulici - čtete, vezou vás do nemocnice po srážce s cyklistou - stále čtete. Konečně americká sci-fi, která stála za to.

18.05.2018 5 z 5

Hlasy v bouři Hlasy v bouři Darcy Coates

(SPOILER) Tolik chyb v jedne knize! Proc?! Naivita (cti "debilita") hlavni hrdinky a ty nerealne jednoduche dialogy mi fakt rvou oci. Pripoustim, obcas se clovek prijemne boji, ale pak dostane facku ve forme nejakeho necekaneho kiksu (napr. hrdinka nese horkou polevku, na schodech zacne omdlivat a padat, hrdina ji zachyti, ale na koho se vylila ta polivka a nejaka informace treba o "tristici se misce" tam najednou chybi, jako by se ta polivka vyparila). Dal mi vadi nerealnost chovani postav vzhledem k casove ose pribehu.
Kniha je jako by ji napsala nevyzrala ctrnactileta holka. Zadny naznak kvalitniho pribehu, no zklamana jsem... :-(

01.12.2021 2 z 5

Pán ledové zahrady Pán ledové zahrady Jarosław Grzędowicz

Tak já jsem naprosto ohromená. Tam, kde čekáte epické děje, je akce. Tam, kde čekáte patos, je dobře vykreslená situace. Tam, kde čekáte krveprolití, se stane něco naprosto nečekaného. Zařazuju Grzedowicze mezi svoje oblíbence.

17.06.2021 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

K precteni me inspirovala audiokniha (kterou fakt doporucuju vsema deseti). Ale je fakt, ze tohle fantasy se vymyka. Zadny kyc, zbytecny patos ani ocekavane rozuzleni. Ma to spad, ma to napaditost, vypada to realne! Svet Zaklinace me vtahnul a jen tak me nepusti.

23.08.2020 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Poslouchala jsem to jako audioknihu a řeknu vám, že jsem příběh vnímala se zatajeným dechem. Úžasný detektivní thriller! Mrazilo mě v zádech. Dlouho se mi do Nesbøho nechtělo, ale tahle kniha mě přesvědčila, že Jo Nesbø je odteď mým dalším oblíbeným autorem.

04.12.2018 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Druhý díl série nezklamal. Četla jsem to se zatajeným dechem od začátku do konce. Nechyběla astro-fyzikální teorie, napětí, nečekané zvraty a nové zápletky. Mohu jen doporučit. Pej-chajova a Luo Tiho postava krásně vykrystalizovala.
Bojím se, že všechno, co přečtu do vydání závěru této série, bude jen slabým odvarem této naprosto nadčasové sci-fi. Liou Cch'-sin mě uchvátil. Už se nemůžu dočkat jeho dalších knih.

12.06.2018 5 z 5

Lars mele maso Lars mele maso Daniel Gris

Kvůli kamošovi pech-fóglovi a homofobovi v jedné osobě se nechat přizabít na ilegálních zápasech místo toho, abyste mu upřímně práskli, že jeho stará byla běhna už před svatbou a že jeho synek je na chlapečky? Prodat svůj podíl v baru, kterej jste budovali "vlastníma hlavama"? A co hůř - střelit svou nejvzácnější kazetu od Metallicy za kšeft s nejistým výsledkem? Tohle umí jedině Lars.
Toho pech-fógla Bena mi nebylo líto ani za mák. Je to trouba a eště homofob...
Rozuzlení mě překvapilo, ale i tak díky, Larsi. Sice v reálu bychom si jeden o druhýho neopřeli ani smeták, ale tvůj příběh mi pomohl překonat covidovou izolaci, za což tě mám ráda.

26.12.2022 5 z 5

Amanda Amanda Kristýna Sněgoňová

Fakt jsem se dobre bavila. Zhltla jsem druhy dil stejne jako ten prvni. A musim rict, ze takhle zamotanou a napinavou knihu jsem v ruce uz dlouho nemela. Ta scena v palaci a v zahrade se zviraty, to byla pecka! Fakt jsem se bala, ze Vodicka (muj favorit) umre diky nejake blbe nahode. Ale nastesti vse dobre dopadlo a ja se radostne vrham na dalsi dil.

16.09.2021 5 z 5

Pán ledové zahrady 2 Pán ledové zahrady 2 Jarosław Grzędowicz

Ja jsem se tak neuveritelne dobre bavila. Totalne me to vtahlo! Svet vytvoreny autorem me fascinuje a s kazdou dalsi strankou se do nej zaziram vic a vic. Kazdy vecer pred spanim jsem precetla kousek (aby mi kniha "dlouho vydrzela") a zvykla jsem si na tohimona a Drakkainena natolik, ze asi budu hodne v depresi, az tu serii doctu a pribeh se uzavre.
A proto smele do tretiho dilu!

26.08.2021 5 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Ten parchant Kotleta! Žiju v představě, že je to jen páně Kyšovo zlý alterego, jehož knihy nechci číst, ale díky spolupráci se Sněgoňovou bylo čtení Legie pecka!
Ti dva gauneři způsobili, že jsem tu knížku zhltla za pár dní, a to se běžně u čtení děsně loudám.
Nesnáším sama sebe za to, že se mi to tak líbí. Chci další díl, okamžitě!

17.06.2021 4 z 5

Lars pod palbou Lars pod palbou Daniel Gris

To už jsem jako na poslední stránce?! Ty brďo, to fakt uteklo! Takovej zvrat jsem nečekala, to bylo drsný.
Opět Lars ve formě, jako vždy, s nikým se nemazlí a trousí jednu super hlášku za druhou.
Už teď se těším na další díl.

06.04.2021 5 z 5

Čarostřelec Čarostřelec Jan Horníček

Mysteriozni detektivka zasazena do nehostinnych Jizerskych hor s uchvatnou zapletkou. Myslim, ze pan Hornicek ma pred sebou slibnou spisovatelskou karieru.
Audiozpracovani od Ceskeho rozhlasu je fantasticke! Nemohla jsem se od pribehu odtrhnout. Uz dlouho jsem necetla neco tak poutaveho (a to detektivky nemusim).

02.04.2021 5 z 5

Něžná je noc Něžná je noc Francis Scott Fitzgerald

Nebylo to špatné. Hlavně ty výkyvy Nicole. Cítila jsem ke konci z postavy Dicka takový chlad a nemožnost utéct ze situace, od společnosti, od vlastního zkaženého já. Nečtu klasická díla často, ale kniha mě bavila hlavně kvůli její rozhlasové adaptaci. Dodalo to tomu další rozměr.

17.03.2021 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Už dlouho jsem se u knihy nesmála nahlas. Tohle je lék na trudnomyslnost. Pro mě je to jednoznačně nástupce Jirotkova Saturnina a Krausovy Prosimtě neblázni.

18.01.2021 4 z 5

Lars útočí Lars útočí Daniel Gris

Byt Lars skutecnej, mlcky se mineme na chodniku a budeme za to oba vdecni. Coz nemeni nic na tom, ze jako literarni postavu ho zeru. U malokterych knizek tak relaxuju jako u Larsovych pripadu. Zhltla jsem to za den.
Tesim se na dalsi dil.

02.11.2020 4 z 5

Lars láme kosti Lars láme kosti Daniel Gris

Pri cteni jsem si uzivala tu atmosferu. Sice to neni buhvijak hlubokomyslna kniha (ani muj oblibeny zanr), ale Lars mi prirostl k srdci. Navic autor aktivne uziva slovo "vorezprut", za coz davam o hvezdicku navic. Supr odpocinkovy cteni pro lidi, co nesnasi sladaky a z "poirotovskych" detektivek je boli hlava. Tesim se na dalsi Larsuv pripad.

12.08.2020 4 z 5

Hora mrtvých Hora mrtvých Jeremy Bates

(SPOILER) Zlákaná záhadným oparem vznášejícím se dodnes nad neobjasněnou smrtí Djatlovovy výpravy, sáhla jsem po této knize. Do poloviny knihy to bylo celkem dobře napsané (až na ty přeslazený flashbacky hlavního hrdiny). Čekala jsem do jisté míry fikci, ale že až takovou?
Popořadě: 1) Štval mě patos těch flashbacků z minulosti hlavního hrdiny Coreyho. Vůbec tam nemusely být. 2) O.K., dejme tomu, že existují yettiové, ale stalinistická pokusná laborka pro supervojáky-poloyetti, to už je moc. 3) Co tam dělal pterodaktyl?! 4) Hlavní hrdina (mamlas, Američan bez špetky znalosti o zbraních) na první dobrou trefí rozzuřeného yettiho mezi oči a usmrtí ho, přitom na yettiho v průběhu příběhu vystřelili několikrát (se zásahem) dva profíci záchranáři, jeden starší vědec a jedna dívka. Jestli mám věřit autorovi, že šlo o "happy accident", tak to mi spíš vyroste roh mezi očima.
Celkově mě závěr zklamal, byť byl dramatický. Asi jsem čekala něco uvěřitelnějšího.

04.09.2022 2 z 5

Ve stínu slunce Ve stínu slunce Jakub Mařík

Dobrá "oddechovka" od těch složitých epických fantasáren. Připomnělo mi to filmovou podobu "Hvězdné pěchoty", takže jsem žádnou hloubku nečekala.
Děj knihy má spád, autor píše jednotlivé kapitoly z pohledu různých členů posádky. A taky je vidět, že autor je fanda technického popisu různých bojových plavidel, zbraní a tak. Úplně si představuju, jak pan Mařík coby osmiletý kluk kreslí své první průřezy vymyšlenými i skutečnými bojovými vozy/ponorkami/letadly/raketami. Rozhodně si přečtu další díl o posádce UTSS Salamis.

19.04.2022 3 z 5

Pán ledové zahrady 4 Pán ledové zahrady 4 Jarosław Grzędowicz

Právě jsem dočetla nejhustější fantasy ságu, jaká se mi dosud dostala do rukou. Z tohohle by měli udělat seriál. Jsem nesmírně ráda, že příběh skončil a zároveň si rvu vlasy, že už Vukův příběh nepokračuje dál. Po Midgaardu se mi bude stýskat...

14.02.2022 5 z 5