olle3 Online olle3 komentáře u knih

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Tak živě vykreslené, až člověku při té představě tuhne krev v žilách. Po celou dobu čtení mi běželo hlavou: Jak někdo může být tak nelidský a krutý a tohle dovolit... Myslím, že Kingovi se porařilo najít jeden z nejodpornějších způsobů, jak odejít na onen svět...
Za naprosto geniální považuji popis rozpadající se psychiky jednotlivých postav.
A teď trošku hnidopišství, které si neodpustím, ale které na hodnocení knihy nemá vliv:

POZOR SPOILER!
Jestli ostatním čtenářům vadilo, že v knize chyběla odpověď na otázku PROČ TO VŠECHNO?, mě tedy ne. Jako dostačující odpověď považuji zmínku o tom, kolik peněz se v sázení na Chodce točí a bylo víc než očividné, že autor se této otázce nevěnuje záměrně. Mne spíš napadaly otázky jako PROČ nebylo přání některého z předchozích výherců zrušit celý Dlouhý pochod nebo pomstít se Majorovi? PROČ do toho šli někteří, očividně inteligentní chlapci, zcela bez motivace (někteří se přihlásili "jen tak") nebo nepřipraveni (někteří si brali rádio či teploměr, ale jen málokdo náhradní boty či ponožky)...?

01.10.2016 4 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Příliš těžké, nezáživné, popisné, příliš teologické. Dostal jsem verzi se špatně vlepenými stránkami (po str. 70 následovalo 150, nebo tak nějak) ale něco mi tam začlo neštymovat až v polovině knihy! Jestli tohle někdy zkusím znovu, tak jedině tu verzi s Connerym.

03.09.2023 2 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Konečně chápu, proč se tolik lidí rozhodlo raději upít k smrti vodkou, než budovat až ke světlým zítřkům. Precizní detektivní příběh silný (někdy až příliš) hlavně prostředím a totalitním režimem, ve kterém se odehrává. Mohu doporučuji i těm, kteří nemají rádi detektivky - ani četbu z prostředí totalitních režimů. Bezútěšná a skličující atmosféra (podobně jak v 1984) mi o náladě a mentalitě tehdejší doby udělala představu jak nic jiného. Deprese, zmar, hloupost. Při sledování otáček kol establishmentu jsem měl pocit, že se proti režimu dřív nebo později postaví každý, ať už chce nebo ne - a že v gulagu jednou skončí všichni.

03.09.2023 4 z 5

Ochránce Ochránce Lee Child

Verdikt: Velký, silný a hodný dál opovrhuje majetkem a dál trestá americké bezpráví. Jen místo svatozáře a kadeří má sestřih vojenský. Sázka na jistotu, kvalita zaručena.

12.01.2022 4 z 5

Hory šílenství Hory šílenství Howard Phillips Lovecraft

Lovecraft měl rád dlouhá a složitá souvětí a jeho tvorba by se dala nazvat jakkoliv, jen ne oddechovou. To může vadit těm, kteří mají čas číst jen před spaním, s unaveným a ze dne opotřebovaným mozkem. Pokud je však člověk připraven, čeká ho zážitek od jednoho z největších mistrů hororů.

Ač mě občas zatáhne za oko jeho neskromné užívání adjektiv jako "odporný", "šílený", "úděsný", "obludný", "gigantický" atd., které by lektor tvůrčího psaní svým žákům o hlavu omlátil, u Lovecrafta to tak nějak funguje. Použití dnes už knižních výrazů a archaických slov pak krásně dokresluje atmosféru vzdálených časů, ke kterým se ve většině svých příběhů dostává.

Povídka Dunwichská hrůza je snad mou nejoblíbenější a Hory šílenství a ostatní ve sbírce drží úroveň. Hory šílenství mě zaujaly hlavně příčetným vědeckým pojetím (vědečtějším, než obvykle), které pak s nevysvětlitelnou hrůzou kontrastuje.

Vždy, když se mi zasteskne po prohnilém Necronomiconu, opět se k Lovecraftovi vrátím. Jsem rád, že jsem ještě nepřečetl všechno a že mě tak stále nepřestává překvapovat.

Verdikt: Lovecraft = Láska k řemeslu

20.12.2019 4 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Po poslední přečtené knize od Kotlety jsem se zařekl, že další číst nebudu, ale nakonec jsem podlehl dobrým odezvám na knihu SPAD. Šel jsem tedy do toho a nelituji. Pokud je pravda, že je František Kotleta pseudonym pro více spisovatelů, tak se mi nejvíce líbí psaní právě toho, kdo má SPAD na svědomí.

I když děj a zápletka jdou trochu stranou, nenahradí je pouze nepřetržitá akce (jako u jiných, Kotletových knih), ale také nápaditý popis okolí a sympatické (dobře napsané) postavy.
Dobře, možná příběh nevygraduje nějakou super pointou, možná nevygraduje vůbec, ale kniha se čte dobře a mě to tedy stačí.
Někdo si s ní dal práci a je to vidět.

Od tohoto Kotlety bych si s chutí přečetl další.

04.07.2017 4 z 5

Hlasy a hvězdy Hlasy a hvězdy Vilma Kadlečková

Už se nám to pěkně rozmotává a začíná dávat ucelený obraz. Musím říct, že koncentrace odhalených point na knihu je v této zdaleka nejvyšší. Až se mi z toho zatočila hlava. Jak to všechno dává smysl. Jak je to celé promakané. Skvěle napsané. Úžasně vymyšlené, atd.
Nemůžu se dočkat, jak to bude pokračovat dál.

Některým vadí příliš podrobný rozbor psychologie postav na úkor spádu vypravování. Mně tedy ne, já si vychutnával každé slovo a právě ta propracovanost postav je jednou z věcí, která mě na příběhu nejvíce baví.

11.04.2017 5 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Trochu mně vadily umělé, nepřirozené dialogy a nedomyšlenost a úplné ignorování některých logických skutečností, ale mimo to se dílo četlo dobře. Vzhledem k době, kdy byla kniha napsána, musí čtenář ignorovat některé technologické nesmysly, ale s tím jsem já problém neměl.
Co se mi velice líbilo, byly vnitřní myšlenkové pochody mladého Endera pod tlakem, který na něj byl vyvíjen, ale hlavně pointa a zvrat ke konci, který mne příjemně překvapil, a o to víc, že jsem to nečekal. To se mi u knihy už dlouho nestalo a právě to mám nejraději.

p.s. ještě jednou se mi to rozleželo v hlavě a musím znovu poznamenat, že mne příběh skutečně dostal ;)

01.10.2015 4 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

I sci-fi světoznámého spisovatele o mimozemské lodi, která navštívila Sluneční soustavu, může nudit. Nemohl jsem se zbavit pocitů naivního, příliš jednoduchého a málo uvěřitelného stylu vyprávění a zakopával o nejrůznější drobné, ale četné vady na kráse, převážně v jednání a vyjadřování postav. Zkazilo mi to celý zážitek.

03.09.2023 3 z 5

Program apokalypsy Program apokalypsy Vilma Kadlečková

Jak byste se cítili kdybyste vás vyzvali na podium, ať popíšete a oceníte obraz geniálního autisty, právě prodaný za desítky milionů, když vy sami zvládnete nakreslit tak koně o dvou kruzích a pěti čarách? Asi jako já, když bych měl hodnotit Mycelium. Naštěstí nemusím - tuto práci si už dal a tento geniální počin zhodnotil Richard Klíčník na konci Programu apokalypsy. A já s ním nemohu než souhlasit.

03.09.2023 5 z 5

Černá píseň Černá píseň Anthony Ryan

U Ryana je vysoká kvalita zaručena. Je to profík už od první knihy, profi je také každý aspekt jeho psaní. Trošku mě mrzelo, když Vélin Al Sorna ztratil svou píseň a když se na chvíli zdálo, že se mu snad opravdu nevrátí – ale naštěstí se vrátila a navíc silnější, nezvladatelnější a temnější, jak to máme (mám) rádi. Pak už to byla zas pořádná jízda, jako když koně pádí přes pláně.

17.09.2022 4 z 5

Chlapec v bílé místnosti Chlapec v bílé místnosti Karl Olsberg (p)

Verdikt: Kdyby autor sesbíral všechny hnidopišské poznámky od všech perfekcionistických šťouralů a na jejich základě knihu přepsal, výsledkem by mohl být strhující mindblow sci-fi trhák.

03.04.2021 3 z 5

Strach moudrého muže Strach moudrého muže Patrick Rothfuss

Verdikt: Plné hodnocení dávám tak samozřejmě jako že Slunce vyjde, Felurian šaty svlékne a Ambrose Oslíka nezazpívá.

27.08.2020 5 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Hodnocení: 5/5
Verdikt: Tak návykové, že by se mělo předepisovat jako léčba proti závislosti na heroinu.

05.08.2020 5 z 5

Půjčovna masa Půjčovna masa Richard K. Morgan

Půjčovna masa (super název) je promyšlená detektivka z budoucnosti, ve které technologie dosáhla takové úrovně, že od sebe dokázala oddělit tělo a mysl. Sice mi chvíli trvalo, než jsem se začetl a zorientoval, ale pak to za to stálo.

Hlavně se mi zamlouvalo, jak bylo téma s přenášením vědomí vymačkáno na doraz a zahrnuty jeho etické, sociální i praktické důsledky. Spisovatel o tom očividně hodně přemýšlel.

Na detektivky jsem byl vždycky trošku natvrdlý, takže jsem vodítka na začátku přehlédl a rozuzlení ani trochu nečekal. I když jsem doufal v nějaký mindfuck na konci, když nebyl, nezklamalo mě to. Počtení to bylo dobré i tak. Mrzely mě jen postavy Metů, které se mi zdály na to, co všechno prožily a jak inteligentní měly být, nedotažené (hlavně Bancroft).

Jinak ale moc povedená záležitost.

Hodnocení: 4/5
Verdikt: Technoparty budoucnosti: bez hudby a se spoustou mrtvol

27.08.2019 4 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Podvědomě jsem čekal zklamání (u Kotlety a druhých dílů jeden neví), ale dostalo se mi velmi příjemného překvapení.

Nejen, že druhý díl nesesadil nasazenou laťku, ale mě se líbil ještě víc. Oproti tomu prvnímu, kde hrdinové řešili pouze "tady a teď" a cíl cesty byl vágní a bez hlubšího významu, ve dvojce nechyběl účel cesty, nový nepřítel, kterého bylo nutno zničit. To podle mě dodávalo knize větší náboj a čtenář se tak prokousával stránkami mnohem dychtivěji.

Nový nepřítel byl takový jaký měl být: krutý, v přesile a úplný magor. Stejně tak hlavní postavy: morální, nejlepší v tom, co dělají, ale hlavně lidští (Michálek si konečně vrznul a měl strach to Alici říct :))

Co chtít víc?

Za ty prachy knížka určitě stála.

Hodnocení: 4/5

22.11.2017 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Musím se přiznat, že mě název ani obálka nijak nezaujaly, knihu jsem otevřel jen díky velkému množství dobrých recenzí.
Rozhodně jsem neprohloupil, protože jsem přečetl jednu z nejlepších detektivek, jaká se mi dostala do ruky. Mělo to všechno: spád, napětí i dobrou pointu. Vyčíst by se tomu nedal ani řádek, chvály by se daly vršit kopy.
Mě se hlavně líbilo, že jsem si mohl klást otázku "Tak kdo je, sakra, vrah?" až do poslední chvíle. To je tuším cílem všech detektivek, ale málo které se to podaří.

Je to i tím, že člověk už viděl/četl ledacos a je připravený téměř na cokoliv. Opravdu překvapit je pořád těžší a těžší. U Deseti malých černoušků bylo navíc rafinovaně použito stylu vyprávění, u kterého můžeme "slyšet" myšlenky postav. To by mělo identifikaci pachatele usnadnit, ale samozřejmě je tomu naopak.

Znovu jsem se ujistil o tom, že: Dobrá kniha se pozná tak, že ji přečtete do týdne - a nezáleží na tom, kolik má stránek.
Tuhle jsem zhltnul za tři dny.

21.07.2017 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Neskutečně sugestivní zážitek. Něco takového, jako byla tato válka, se už nikdy nesmí opakovat.

29.06.2016 5 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Náhodou jsem narazil na toto staré dílo a vzhledem k slibované pointě, hodnocení a tématu to byla jasná volba. Zklamaný jsem nebyl, slibovaná pointa byla dobrá, stejně tak nápad, četlo se to dobře... jen styl vyprávění mi přišel... pohádkový, jako pro děti. Jako by se autor záměrně vyhýbal sexu, krvi a násilí. Kdyby to bylo trošku temnější, užil bych si to víc.

11.07.2015 4 z 5

To To Stephen King

Myslím si, že kdyby byla kniha o třetinu kratší, vůbec by to nevadilo. Ale i tak jsem se nenudil.

[!!!SPIOLER!!!]
Nejvíc mne stejně šokovalo, jak se šest kluků vystřídalo na Beverly. Ani nevím, zda jsem pochopil vlastně proč.
[!!!SPIOLER!!!]

08.09.2014 4 z 5