daPhytCZ daPhytCZ komentáře u knih

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Rozečteno v rámci výzvy 2019. Několikrát odloženo a cca v polovině jsem další pokusy o dočtení vzdal. Příliš rozvleklé, neustálé vracení děje do minulosti, nic na co bych se při vracení ke knize těšil.

22.04.2019

Hana Hana Alena Mornštajnová

Bravurně zpracovaný drsný příběh jedné rodiny odehrávající se v temných časech našich novodobých dějin (čtyřicátá a padesátá léta). Velmi nepříjemné, ale velmi působivé čtení.

05.07.2018 5 z 5

Jarní vánice Jarní vánice Rosamunde Pilcher

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Jednoduchý a předvídatelný děj, naštěstí bez zbytečných příkras a neuvěřitelných dramat.

25.06.2018 2 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Tak to se mi dlouho nestalo... Čtení dlouho do noci, brzké vstávání ráno, abych zhltl dalších pár stránek. Tři časové roviny - každá z jiného prostředí, perfektně vykreslená psychologie postav a napínavá detektivní linka.
Autora si řadím k oblíbeným a už teď se těším na další knihu.

31.05.2018 5 z 5

Ztracená brána Ztracená brána Arnošt Vašíček

Povedené propojení mystiky a detektivního žánru. Na škodu je jen zbytečně velké množství postav, které komplikuje orientaci v ději.

20.05.2018 4 z 5

Husákův děda Husákův děda Patrick Zandl

Místy dojemné, místy vtipné a v závěru dokonale vypointované.

29.03.2018 5 z 5

Průvodce smrtelníka Průvodce smrtelníka Ondřej Nezbeda

Kniha, která se mi rozhodně nečetla lehce. Ale přinesla mi spoustu důležitých a užitečných informací z oblasti, o které se ve společnosti příliš nemluví.

24.03.2018 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Rychlé a oddechové čtení. K postavám mého věku jsem si po pár stránkách velmi rychle vypěstoval kladný vztah, a proto moje hodnocení není asi úplně objektivní.
Určitě se podívám i na další knihy tohoto autora.

18.03.2018 5 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Další pokus v rámci výzvy 2017 dopadl bohužel stejně jako Sněhulák. Čtení mě vůbec nebavilo, vše bylo příliš rozvleklé a korunu tomu nasadily dvě časové roviny, které pro mě učinily děj nepřehledným.

02.01.2018 1 z 5

Soustředění Soustředění Leo Babauta

Užitečné rady by se daly shrnout do středně dlouhého příspěvku na blog a rozhodně nestačí na celou knihu.

02.01.2018 2 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Rozečteno v rámci výzvy 2017. Bohužel po 100 stranách knihu odkládám. Děj byl pro mě dost nepřehledný, zmatený a čtení mě vůbec nebavilo.

02.01.2018 1 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Díky Čtenářské výzvě (kniha odehrávající se na ostrově) jsem se (neuveřitelně pozdě) dostal k této klasice detektivního žánru. A rozhodně jsem nelitoval - pečlivě budovaná atmosféra strachu a nejistoty, perfektně vykreslené charaktery a bezchybný závěr. Přečteno za 2 dny.

28.10.2017 5 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Druhé díly trilogií jsou většinout jen nudnou výplní mezi prvním a posledním díle. Zde tento problém autor vyřešil zasazením hlavní dějové linky před první díl. Čtenáře tedy opět čeká napínavé čtení, ve kterém se dozví, jak a proč sila vznikla. V dalších časových rovinách se podíváme na druhou stranu některých událostí z prvního dílu. Konec navnadil na závěrečný díl Prach, na který se určitě chystám, byť mimo čtenářskou výzvu.

22.07.2017 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Velmi čtivá kniha. Téměř 500 stran jsem zvládl za 3 dny. Děj má svižné tempo, popis prostředí Sila je velmi povedený. O nečekané zvraty není nouze a používání různých časových období vyprávění je přehledné a neztěžuje orientaci v ději.

10.07.2017 5 z 5

Bazar zlých snů Bazar zlých snů Stephen King

Kvalita povídek je bohužel velmi kolísavá. Obdobně jako kapely jednou za čas vydají "B-sides" - kolekci dosud nevydaných singlů, tak i zde jde o výběr zatím nevydaných textů. Pro skalní fanoušky to je určitě zajímavé čtení, ostatní pravděpodobně tak polovinu povídek ani nedočtou.

09.07.2017 3 z 5

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Přečteno jedním dechem. Kombinace dnes módnich MMORPG, osmdesatých let a dobrodružného příběhu je trefou do černého.

09.07.2017 5 z 5

Agilní metody řízení projektů Agilní metody řízení projektů Zuzana Šochová

Perfektní úvod, který vás rychle zasvětí do tajů agilních metod. Vše je jasně a stručně popsáno, žádná zbytečná omáčka, která by mohla začatečníka odradit.

09.07.2017 5 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Po nadšení z prvníhu dílu přišla ledová sprcha. Méně akce, více filozofování o ničem, velmi řídký a místy nelogický děj.

09.07.2017 2 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Mám rád sci-fi, postapokalyptické vize, horrory a propracované a dobře promyšlené světy. Při čtení Metra 2033 jsem všeho dostal ve vrchovaté míře. Opravdu propracovaný svět hezky dokresluje mapa metra, na kterou jsem často zalistoval, abych si udělal lepší představu,v jakých končinách se výprava zrovna pohybuje. Kvalita psaní a tempo vyprávění občas mírně zaskřípalo, proto nedávám plný počet.

09.07.2017 4 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

V první knize mě celý svět Metra doslova pohltil, a proto mě velmi mrzel nepříliš vyvedený druhý díl. Bohužel třetí díl jde svojí nezáživností a sáhodlouhými popisy ještě dál a autor jako by zapomněl na vše, čím si první Metro získalo takovou popularitu. Knihu jsem ve dvou třetinách odložil a zatím nemám v plánu se k ní vracet.

09.07.2017 1 z 5