Průvodce smrtelníka

Smrt je prý dnes v české společnosti tabu. To je ale přinejmenším nepřesné. Tabu se týká něčeho zakázaného, nepřípustného, my se však ke smrti vztahujeme jinak. Vytěsňujeme ji ze svého vědomí, vyloučili jsme ji z hovorů, vyhostili ze života. Podle Ondřeje Nezbedy náš vztah ke smrti vystihují spíš výrazy jako bezradnost, strach a pasivita. Možná překvapivě pozitivně laděný Průvodce smrtelníka nemá bořit tabu, nýbrž podat pomocnou ruku. Autor odpovídá na základní otázky spjaté s péčí o umírající a nevyléčitelně nemocné: jak zajistit domácí péči o nemocného, jak funguje domácí hospic, jak lze léčit bolest, co je třeba zajistit během umírání a bezprostředně poté, ale také například jak hovořit s umírajícím o jeho přáních. Věnuje se citlivým tématům, jako jsou umírání dětí nebo eutanazie. Vedle praktických rad kniha přináší řadu osobních příběhů a rozhovorů s odborníky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/319287/pruvodce-smrtelnika-ge9-319287.jpg 4.885
Literatura naučná, Zdravotnictví
Vydáno, Paseka

Kniha Průvodce smrtelníka

Malunka
10.10.2020

Perfektní kniha o tématu, které se dotýká nás všech.

ondras666
06.12.2019

Kniha s nelehkým a silným tématem. Autor sám knihu píše po vlastních zkušenostech a snaží se Smrt a vše okolo ní ukázat lidštější a součástí života. Kniha výborně zasazená do české společnosti a moderní doby. Pro mě srovnatelná s autory knih s paliativním tématem.

zofie3000
18.11.2019

Silné téma, ale autor podle mě úplně neměl rozmyšleno pro koho knihu píše, pro lidi, kterým zrovna někdo umírá, nebo pro ty co už si něco takového zažili. Podobná nerovnováha je podle mě i v žánru, je to populárně-naučná kniha o paliativní péči? sociologická studie? Je fajn že se problém snaží obsáhnout v takové šíři a vysvětlit pojmy s tím spojené ale podle mě nedotažené. Zároveň je fajn pestrost skladby obsahu

Heyhey
06.11.2019

Empaticky napsáno.

Mánička178
05.06.2019

Na smrti se mi líbí, že je neměnná a člověk ji nemůže překroutit tak, jak spoustu dalších věcí v životě, když tedy nepočítám eutanazii nebo sebevraždu, a tím tak její uspíšení. Člověk se může zbavit nenarozeného dítěte, "zařídit" si dítě, když je neplodný, změnit si pohlaví a v podstatě si už teď tak nějak sobecky dělat, co chce ve všem zpočátku přirozeném.
Ale smrt zůstává neměnná, dřív nebo později bez debat potká každého, každičkého člověka. V tom je fascinující, a proto se jí lidi taky asi tolik bojí, proto se o ní tak moc nemluví, někdy je až tabu tématem.
Snad i proto se stala tato kniha tak úspěšnou, protože smrt pojednává poměrně obšírně, nechybí spousta praktických informací, rad a poučení, jak napovídá už podtitul "prakticky o posledních věcech člověka".
Koho by téma zajímalo více, pak bych doporučila poměrně nový desetidílný pořad Neboj se doplout aneb umění doprovázet, který téma smrti rozebírá opravdu obšírně, a to zejména umírání v hospicech - o tom, jak jde skloubit péče o nemocného doma s podporou mobilních hospiců, jakou veškerou podporu mohou hospice nemocným a rodinám poskytnout.

Eremites
06.04.2019

Tato kniha o neveselém tématu se mi dostala do rukou v notně neveselém období, kdy mi pomohla se alespoň trošku vyrovnat se ztrátou blízkého člověka a byla tím jediným, co jsem po delší dobu dokázala číst. A hodně mne mrzí, že jsem ji nečetla dříve, ještě než to neveselé období přišlo... Zcela jistě bych mnoho věcí udělala a viděla jinak. Ale lépe později než vůbec, obávám se, že téma smrti blízkých lidí budu muset ve svém životě řešit ještě vícekrát a tohle je úžasný prostředek, jak se k věcem posledním stavět, jak se s něma vyrovnávat, jak lze umírajícím pomoci k většímu duševnímu klidu a fyzickému pohodlí.
Jsem za tuto knihu autorovi nesmírně vděčná.

pajaroh
19.03.2019

Silná kniha o tolik odkládaném tématu, kterou by si dříve či později měl přečíst každý ze smrtelníků a která je velmi dobře napsána. Překvapilo mě, kolik jsem v ní našla hloubky a lásky (i toho smutku, samozřejmě). Jsou knihy, u kterých si člověk odpočine, a KNIHY, které člověku pomohou a tak nějak ho posunou dál. Tohle je jedna z těch druhých.

lencin
14.01.2019

Výborně napsané. Hluboké, citlivé a velmi se dotýkající mého nitra. Děkuji.