Husákův děda

Generace prarodičů dnešních dospělých byla zvláštní tím, že její příslušníci postupně žili v několika státech a společenských zřízeních, aniž by vytáhli paty ze svého města. Bouřlivé zvraty dvacátého století se jim vryly do životů a daly vzniknout komickým i dramatickým příběhům, které jejich vnuci nadšeně hltali. A nové s nimi prožívali. Jak vypadalo dětství vedle jednoho takového dědy na rázovitém východočeském venkově? Vedle dědy přesvědčeného komunisty, který prošel nacistickým vězením a sabotoval invazi v roce 1968? Dětství kluka, kterého politika vůbec nezajímala, ale chtěl vědět, co se skrývá v té bedně s haknkrojcem v dílně pod ponkem... Známý propagátor internetu a renomovaný technologický publicista Patrick Zandl vzpomíná na svého dědu - a potažmo celou generaci Husákových prarodičů - s humorem i nostalgií....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/256350/husakuv-deda-kzw-256350.jpg 3.753
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Argo

Kniha Husákův děda

MišákB
19.07.2018

Skvělá knížka, u které jsem se od srdce zasmál jak už dlouho ne, ale taky docela pohla k pár zamyšlením, nad starým režimem, nad válkou...určitě doporučuju, je to skvělé a příjemné čtení :-)

mig20
07.05.2018

Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy a jsem za to ráda. Některé kapitoly se mi líbily opravdu moc a u jedné jsem i slzu uronila. Super čtení, díky kterému jsem i já zabrouzdala ve vzpomínkách do svého dětství.

noizcore
29.03.2018

Místy dojemné, místy vtipné a v závěru dokonale vypointované.

Iki1
07.01.2018

Povídky to jsou hodně čtivé, humorné a hlavně poučné. Ve smyslu předávaných zkušeností a náhledu na svět. S autorem souhlasím, že podobné předávání bylo násilně přerušeno a tím zmizely dobré dětské vzory. Kniha je také velmi pěkně graficky vypravena.

1.kopretina
07.04.2017

Svěží, vtipné - líbilo se.

pilulka
10.08.2016

Skvělá kniha, která mě pohladila po duši. Musela jsem si ji dávkovat po trochách, protože by bylo vyloženě škoda přečíst ji najednou.

unique
23.07.2016

Zandlův styl psaní mám velmi rád, ať se jedná o výjevy z jeho života, fikci, nebo odborné články. Knihu jsem přečetl téměř na jeden nádech i když (nebo možná proto, že) jsem již příběhy dědy Maška znal. Konec mě dojal, zbytek knihy velmi bavil.

Vím, že Patrick by si přál poslechnout historky "svého" dědečka znova, stejně jako já bych rád vyslechl toho mého... Pro mě srdcová kniha.

MagdaS
07.02.2016

Příjemná kniha, příjemné vzpomínky na naše dětství a dospívání za socialismu, jenom ten konec a "moralizování" si autor mohl odpustit, protože tím mi to nakonec pokazil.

Jájinka
02.02.2016

Svěží vtipné čtení nejen pro obyvatele Pardubicka!

hareharehare
24.01.2016

Nijak zvlášť mne to neoslovilo.

cori
23.01.2016

Rodinné příběhy, které autor sepsal pro své děti, aby pocítily sepětí se svými předky, jsou věnovány dědovi Maškovi (ročník 21), který byl takovou šedou eminencí pardubického pivovaru a dokázal všechno zařídit. Nejvtipnější mi přišla Kardanová hřídel záruka míru, plno otázek o statečnosti a hrdinství přinesla vzpomínka Děda ve válce. Kdo z nás by vydržel mučení na gestapu s příbuznými jako rukojmími? Netušila jsem, že díky panu Maškovi neobsadila polská okupační jednotka v roce 1968 pardubické letiště, neboť ji pod záminkou družby odklonil do pivovaru a naši vojáci měli čas letiště opevnit. S láskou sepsaný pomník (ne)obyčejnému muži.

Márinka
23.01.2016

Velmi vtipná připomínka toho, že i v dobách "temna" bývalo veselo a nic na světě není pouze černobílé. :)

Vilas1979
09.12.2015

Skvělý počin! Některé z povídek jsem četl na Facebooku a moc se mi líbili, takže jsem uvítal, když se je autor rozhodl, nebo byl spíš donucen, vydat komplet jako knížku. Patricka Zandla už nějaký čas sleduji na různých sociálních sítích a velmi si ho vážím pro jeho názory, bylo tedy pro mně nesmírně zajímavé poznat jeho prostřednictvím člověka, který na něj měl zásadní vliv, jeho dědu Maška. Neměl jsem problém ani s doslovem, naopak jej považuji za velmi užitečný. Pane Zandl, děkuji, některé povídky mne skutečně dojali.

gladya
08.12.2015

Příjemné čtení. Popisovanou dobu jsem prožila, ovšem "husákovy děti", jsou o něco mladší, a jejich rodiče jsou přece jen o pár let starší než já. Není důležité, jestli se vše stalo, jak to autor popisuje. Podstatné je, že odpovídá dobová atmosféra. I když se naše individuální zkušenosti mohou lišit a některé věci můžeme vidět jinak než autor, to podstatné sedí.

Mně ani závěr nevadil, oceňuji, že auror se snaží nevidět věci černobíle.

kozo.roh
17.10.2015

Pro mne déjà vu, o pár let dříve jsem stejné období ve stejném městě prožíval i já...

orson
30.08.2015

Povídky se mi líbili hodně, i když některé jsem si dříve přečetl na facebooku. Celou povídkovou knihu ale trochu "pokazily" úvahy autora na jejím konci. Přišly mi tam nepatřičné a zbytečné (z pohledu čtenáře), místo nich bych mnohem vice ocenil nějakou další povídku.

bosorka
12.08.2015

Když jsem rozečetla Husákova dědu, přišlo mi, jako bych jen pokračovala v povídkách z knížky Mé dětství v socialismu. I když tahle povídka byla mnohem delší a jak se posléze ukázalo, také mnohem více svěží a mnohem čtivější i vtipnější. Jak moc nemusím blogové zápisky vydané papírově, protože mi zhusta přijde, že vydané naráz nedrží pohromadě, tady jsem ten pocit neměla. Pro mě, která jsem přibližně stejně stará jako autor, navíc historky mají příchuť něčeho známého, něčeho, co jsme v obdobných variacích prožívali tenkrát všichni. A vážně jsem se bavila. Škoda jen toho závěru, kdy Zandl zdůvodňuje, proč píše zrovna o dědovi, sám sebe hájí a ospravedlňuje a přitom vůbec nemá proč. Stejně tak mi do knížky nesedly jeho myšlenky a názory na politické dění, tak nějak posunuly knížku úplně jinam a podle mě i zbytečně, ztratila tak šmrnc, vrátila se do blogového plkání a u mě se tímto připravila o jednu hvězdičku. I tak jako letní čtení vřele doporučuju.

Palom
07.08.2015

Hezká knížka, koupil jsem si jí právě proto, že historie naší rodiny byla více "nehusákovská". Celá řada úsměvných historek, ale i zajímavých postřehů, nad kterými by se naše generace asi měla zamýšlet, kdybychom na to měli čas. Některé postřehy se v knížce trochu opakují, zřejmě kapitoly byly součástí jednotlivých příspěvků na blogu nebo něco podobného.