Soustředění

Informační věk má silné zbraně, obklopuje nás rozptylování takového objemu, které nikdy před tím nebylo tak vysilující, intenzivní a vytrvalé. Stojíme uprostřed bojiště, kde se válčí o naši pozornost, jsme vtaženi do pustošivé vřavy, v níž musíme zpracovávat víc úkolů současně. A co je na tom nejhorší? Jsme na tom celém závislí, zdá se nám to normální, přirozené, jsme přesvědčeni, že to jinak nejde, protože taková už je doba. Přitom řešení je prosté: SOUSTŘEDĚNÍ! Naše schopnost soustředit se nám umožní uplatňovat tvůrčí schopnosti, pracovat efektivně i užít si každého okamžiku. Dovede nás k zjednodušování, k zúžení pozornosti na ty nejzákladnější věci, tedy na ty, na nichž nejvíc záleží. A když už budeme v tom, naučíme se, jak se soustředit i na ostatní věci. Náš vztah ke světu tak projde transformací. Nejde o to, že „méně je více“, ale že „méně je lépe“. Budeme-li se soustředit na menší věci, docílíme vyšší efektivity. To nám umožní méně pracovat, a tím pádem budeme mít více volného času na to, co je pro nás důležité. Soustředění. Odpojení. Menší věci. Méně. Jednoduchost. To jsou pojmy, o kterých budeme hovořit a které nám zajistí, aby do všech částí našeho života pronikalo to dobré....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94048/soustredeni-94048.jpg 3.344
Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl
Vydáno, Jan Melvil

Focus, 2010

Kniha Soustředění

01.12.2019

Autor hned na začátku uvádí, že tato kniha sice není velká (rozuměj počtem stran), ale o to víc má nadupaný obsah. Za mě by tato kniha mohla být ještě poloviční, protože jestli mi zde něco skutečně vadilo, bylo to neustálé omílání jednou napsaného stále dokola. Je mi sympatický autorův minimalismus. Ale opravdu musím číst v každé kapitole doporučení, že si mám uklidit pracovní stůl? Jsou lidi, kterým něco řekneš jednou, a když budou chtít, tak to udělají. A pak jsou lidi, kterým můžeš opakovat jednu věc stokrát, a oni ji prostě nezrealizují. Z různých důvodů. Jsou lidi, kteří mají na svém stolu chlív a dokáží se soustředit na práci mnohem lépe a efektivněji než když budeš mít stůl prost prachového zrna. Ne všechna autorova doporučení jsou k ničemu. Problém je ta forma. Nadužívání slova „musíš“. Musíš toto a musíš tamto, a potom musíš ještě další toto i tamto. Opravdu musím? Pravdou je, že nemusím nic. Samostatnou kapitolou je formátování textu. Něco jako zarovnání řádků do bloku tady neexistuje. Bože, mít OCD, tak tu knihu rozkoušu. Škoda, že se autor u problematiky soustředění dotýká převážně jen rušivého vlivu technologií. Zajímal by mě jeho pohled na situaci, kdy se nesoustředíme z důvodu, že se potulujeme ve své mysli. Sníme si. Oddáváme se různým představám. Někdy proto, že nám je to jednoduše příjemné. Jindy proto, že oddalujeme to, co bychom měli udělat. Nebo kombinace obojího. No, škoda. Tohle první rande se moc nevyvedlo a druhý už asi nechci.

noizcore
02.01.2018

Užitečné rady by se daly shrnout do středně dlouhého příspěvku na blog a rozhodně nestačí na celou knihu.

Senua
19.12.2017

Mé otázky ohledně soustředění a problémům se soustředit v knize zodpovězeny nebyly. Naopak jsem se paradoxně nedokázala vůbec soustředit. Často jsem u čtení koukala z okna a pozorovala vítr opírající se do stromů... Asi jsem čekala něco jiného. Kniha mi připadala spíš jako reklama na aplikace do mobilu a programy do počítače. Nic z toho nevyužiji, takže jsem skoro půlku knihy lehce pročetla (proskákala), protože mi to nic nedávalo. Ani grafické zpracování knihy nebylo nejlepší. Problém je taky v tom, že některé zkušenosti autora jsou těžko přenosné i na nás ostatní. Chybělo mi poukázání na jádro problému.
V tomhle ohledu se mi více líbila kniha Konec prokrastinace, která je stručná, jde k jádru věci a je psaná jednodušše.
Ony knihy tohoto typu jsou si dost podobné. Takže stačí opravdu pár a pak už Vám nic nového nepřinesou.

Alena_S
29.11.2017

Inspirace a postřehy by byly výbornou povinnou četbou, když většina z nás je válcována záplavou podnětů a informací z obrazovek, ať už zrovna chceme nebo ne. Většina je však zaměřená na tento jeden druh rozptýlení a nabízí vypnutí internetu jako univerzální radu - na kterou by spousta z nás přišla sama i bez knihy a která například v situaci, kdy se potřebujete soustředit právě na emaily (a na stole už máte uklizeno), moc nepomůže... Těší mě ale, když někdo na problém nuceného multitaskingu uprostřed informační záplavy upozorňuje, a líbí se mi, jak nabízí rady i pro některé konkrétní oblasti. A teď bych uvítala něco víc o dobrání se soustředění třeba mezi lidmi, nejen mezi obrazovkami..

barus14
25.07.2017

Kniha celkově není špatná. Objevuje se v ní celkem dost věcných rad - velmi se mi líbí konkrétně uvedené věci - např. softwary, které vám pomohou omezit čas na vámi zvolených stránkách atd. Celkem užitečná mi přijde i spolupráce s dalšími lidmi - viz kapitola Bonusy, ale celkově už se kniha od půlky opravdu začíná mírně opakovat, což možná i způsobilo to, proč jsem ji nemohla pořád dočíst. Ke konci už mě to moc nebavilo, nějaké pasáže jsem i přeskočila, protože se mě netýkaly, ale chápu, že autor chtěl oslovit co nejširší orkuh čtenářů.

honza8366
12.04.2017

Kniha pro me byla docela zklamanim. Po skvele Sile jednoduchosti mi tohle prijde jen jako cista komerce - neni v ni nic moc, co uz autor nenapsal do predchozi knihy.

Gooverka
16.09.2016

Kniha mi sice neřekla nic nového, ale veskrze potvrdila všechny mé myšlenky o potřebě vypadnout z online světa a zbrkle nepřecházet mezi různými úkoly. Skvělá motivační kniha, která se ale v druhé půlce začíná dost opakovat.

Alethea_k
06.05.2016

Čekala jsem od toho mnohem víc. Píše se tu pořád o sociálních sítích. Tato kniha by měla pomoct lidem zbavit se jejich závislosti na Twitteru, facebooku, atd. Poté, co jsem viděla na každé straně minimálně 3x sousloví sociální sítě, myslela jsem si svoje. Jestli je to terapie zhnusením, zabírá dostatečně. Nenašla jsem tam nic, co bych nevěděla. Zaujaly mě pouze citáty na začátcích kapitol.

Proč muži milují potvory a hodným holkám zůstanou oči pro pláč
Proč muži milují potvory a hodným holkám zůstanou oči pro pláč