daPhytCZ daPhytCZ komentáře u knih

Pyžamo po mrtvém Pyžamo po mrtvém Stanislav Rudolf

Ke knize jsem se dostal díky Čtenářské výzvě. Autor, kterého mám spojeného s dívčími romány, udělal v tomto případě výjimku a napsal román pro dospělé.
Příběh Jany Keplerové, které náhle zemře starší manžel Vladimír, je velmi silný. Jana si musí poradit s nově získanou informací o Vladimírově milence, ne zrovna ideálními vztahy se svými dětmi a vnitřní nejistotou, jak si vlastně dál představuje svůj život.
Čtení je velmi svěží a lehké, ale postavy a jejich motivace jsou dobře vykreslené. Ocenil jsem i Janiny vnitřní monology, které čtenáře dovedou až do povedeného a srozumitelného finále. 8/10

26.04.2023 4 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Příběh o šachové Popelce jsem přečetl za pár dnů. Oceňuji jednoduchý styl, který i tak dovede vtáhnout do děje. Popis šachových partií je srozumitelný, velmi napínavý a rozhodně není nudný. Celé je to samozřejmě pohádka, ale krásná... 9/10

Nakonec se jí zeptala, co říká na to, že šachy jsou podle některých názorů ztráta času, a Beth se na tu ženu na protějším křesle zadívala a řekla: O nic víc než basketbal.

06.04.2023 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Téma cestování časem patří k mým oblíbeným. Efekt motlýlích křídel nebo morální dilema cestovatele jsou komplexní témata, o kterých se dá poutavě a v různých variacích psát donekonečna. V první třetině knihy jsem ocenil přesný a syrový popis Ameriky konce padesátých let (jak hodně se lišil od růžových retro pohledů na "zlatá" padesátá) a postupné odkryvání mechanik cestování a pobytu v novém prostředí. Bohužel druhá třetina, kde se řeší hlavní důvod návštěvy minulosti, byl velmi rozvleklý a moc mě nebavil. Naštěstí se ke konci vše vrátí do starých kolejí a děj dospěje ke zdárnému konci, který je úplně jiný, než jaký jsem očekával. Kdyby autor zkrátil prostřední část o nějakých 200 stran, bylo by to za plný počet, takhle musím jednu hvězdu odebrat. 7/10

02.04.2023 4 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Na knihu jsem se dlouho těšil. Po přečtení zhruba první čtvrtiny jsem byl velmi zklamaný. Na rozdíl od předchozích knih autora se tato věnuje primárně jedné (ne příliš sympatické) postavě - Alešovi.
Jeho neustálá nespokojenost se sebou samým, neschopnost zařídit si šťastný a spokojený život mě velmi iritovala. Knihu jsem ale neodložil a dolouskal ji až do konce. Zajímavější pasáže se střídaly s opravdu nudnými a zbytečnými, knize by slušel poloviční počet stran. Závěr kromě jednoduchého poselství nepřinesl očekávanou katarzi a tak jsou mé pocity po dočtení velmi rozporuplné. Slabší tři hvězdičky a snad to bude příště lepší. 5/10

07.02.2023 3 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Knihu jsem nedočetl, velmi zdlouhavé vyprávění nikam negradovalo.

26.11.2022 1 z 5

Přepište dějiny Přepište dějiny Michal Stehlík

Kniha od autorů stejnojmenného podcastu rozebírá různé nesmyslné historické paralely, které většinou využívají různé pofidérní politické skupiny pro své nekalé manipulace. Je skvělé, že podcast i kniha jsou vedeny populárně, ale zároveň se nešetří podloženými fakty. Bohužel ke čtenářům, kteří by tyto informace potřebovali nejvíce, se tato kniha asi nedostane.

26.11.2022 5 z 5

Nordickou blondýnu jsem nikdy nelízala Nordickou blondýnu jsem nikdy nelízala Svatava Antošová

Syrový příběh psaný dost netradičním jazykem. Ano, je to "divný a hnusný", jak tu někteří zmiňují, ale tento prostředek slouží k realistickému vykreslení specifické subkultury a daří se mu to celkem dobře.

20.11.2022 3 z 5

Velmi osobní kniha o zdraví Velmi osobní kniha o zdraví Margit Slimáková

"Učebnice" zdravého životního stylu psaná srozumitelnou a čtivou formou. Škoda, že poslední třetina trochu zabrousí do ezoterických vod.

18.11.2022 4 z 5

Katapult Katapult Vladimír Páral

Román o krizi středního věku. Bohužel tento styl psaní není pro mě.

28.10.2022 2 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Musím přiznat, že zhruba ve 2/3 knihy jsem měl chuť jí odložit. Strastí labilní manželky už na mě bylo příliš. Naštěstí jsem tu chybu neudělal, protože ne všechno bylo nakonec takové, jak se zdálo. Ve výsledku jednoduchý příběh, ale skvěle napsaný a díky optice nespolehlivého vypravěče velmi zajímavý.

23.10.2022 4 z 5

Království Království Jo Nesbø

Komplexní román ze zapadlé vsi v norských horách. Příběh dvou bratrů je správně seversky depresivní, ale velmi čtivý.

22.05.2022 5 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Detektivní příběh ze světa ochromeného pandemií. Autorovi se podařilo fantasticky vykreslit atmosféru Londýna, jednotlivých postav a jejich chování. Pomalejší začátek kompenzuje strhující finále.

10.04.2022 4 z 5

Poplach v Kovářské uličce Poplach v Kovářské uličce Václav Řezáč (p)

Milý příběh z třicátých let. Zápletka o nepoctivém obchodníkovi nepůsobí naštěstí nějak agitačně (ne všichni obchodníci v příběhu jsou nepoctiví), jen by celý příběh už asi nebyl pro dnešní děti úplně srozumitelný.

13.03.2022 3 z 5

Deníček psychiatričky Deníček psychiatričky Anna Moricová

Zajímavé postřehy ze života mladé psychiatričky psané formou statusů, básní i delších textů. Líbilo se mi, jak jednotlivé "příspěvky" byly postupem času komplexnější a dospělejší - stejně jako jejich autorka.

10.03.2022 3 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Česká Záhada Blair Witch se velmi povedla, kniha přečtena jedním dechem. Postavy jsou dobře prokresleny a velkým plusem je, že se ve všech fázích děje chovají logicky. Potěší i závěrečné smysluplné rozluštění lesní záhady.

05.03.2022 4 z 5

Běhání pro všechny Běhání pro všechny Miloš Škorpil

Oproti autorově předchozí Škorpilově škole běhu nepřináší kniha nic nového a je o hodně stručnější. Plusem jsou příběhy běžců i samotného Miloše.

22.01.2022 3 z 5

Škorpilova škola běhu Škorpilova škola běhu Miloš Škorpil

Vyčerpávající informace pro začínající i pokročilé běžce. Úroveň detailu mi v některých pasážích přišla zbytečně podrobná.

22.01.2022 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Bohužel na rozdíl od předchozích autorčiných děl je děj velmi jednoduchý a přímočarý. Co ale knihu vytahuje na lehký nadprůměr je silná a mrazivá atmosféra. Velmi depresivní čtení, které mi v mnoha pasážích připomínalo 1984 s českými reáliemi.

16.01.2022 3 z 5

Příliš tenkej led Příliš tenkej led Zdenka Hamerová

Povedená česká detektivka, která ani na chvíli neztrácí dech. Autorka velmi dobře zpracovala postavy a vztahy mezi nimi a do poslední chvíle není jasné, co se vlastně Ditě stalo. Rozuzlení je logicky vysvětleno, nekonají se žádné šílené twisty za každou cenu.

31.12.2021 4 z 5

Neuvěřitelné příhody z hor Neuvěřitelné příhody z hor Martin Úbl

Svěží, vtipné a velmi čtivé. Hned bych někam vyrazil.

01.05.2019 4 z 5