Noctua8 Noctua8 komentáře u knih

Dvere Dvere Lenka Řezníčková

Na knihu jsem se moc těšila. I na to, že si po dlouhé době přečtu něco ve slovenštině. Ale nakonec je to pro mě jedno velké zklamáním. Dle anotace jsem čekala úplně něco odlišného. Asi proto, že mě osobně symbolika dveří, jejich magie a tajemství, která mohou skrývat maximálně fascinují a ráda bych o nich sama něco napsala. Jenže tato kniha je o něčem úplně jiném... Je to soubor krátkých příběhů různých lidí napříč světem. Mladí, staří, muži, ženy, šťastní i zklamaní, chudí i bohatí. Ti vypráví příběhy ve stylu Šeherezády. Budiž, to by ještě neměl být důvod pro mé zklamání. To přišlo v okamžiku, kdy jsem se do jednotlivých příběhů začetla a zjistila, že jsou psané stylem školních prací žáků 5 třídy. S přihlouplými a naivními zápletkami. S někdy až trapnou snahou o morální ponaučení. Obraz dveří je v nich často nacpaný nelogicky, tak nějak za každou cenou. Dveře, i když v příběhu nemají žádnou zvláštní funkci, tam jsou jen proto, aby tam byly.... Opravdu, jako kdyby na základní škole dostali žáci zadání - napište krátké vyprávění, v kterém se objeví dveře a pak to někdo vydal souhrnně knižně. Jak říkám, velké zklamání.

05.11.2020 1 z 5

Spouštěč Spouštěč Wulf Dorn

Knihu jsem si vybrala víceméně náhodou a jen kvůli ČV. Do půlky knihy jsem byla dost nešťastná a říkala si, že ji dočtu jen kvůli splnění tématu, protože hlavní hrdinka je fakt "blbá". Její nepochopitelné, dětinské a těžko uvěřitelné chování mě hrozně štvalo. Pak se to celé nějak "zvrhlo". Události do sebe začaly podivně zapadat a roztočil se neuvěřitelný psychologický kolotoč, z kterého jsem vyskočila až na poslední stránce. Jinými slovy, nemohla jsem se odtrhnout. Takže nakonec dobrý... Pravděpodobně si časem dám i další díly.

22.10.2020 3 z 5

Jako bychom dnes zemřít měli Jako bychom dnes zemřít měli Miloš Doležal

Jedna z knih, kterou by lidé měli určitě číst. Aby si nejen připomínali události minulosti ne tak vzdálené, ale aby si stále uvědomovali a opakovali, že v žádném režimu není člověk v bezpeční, ať je oficiální vlna jakkoliv přívětivá. Když narazíte na zločinný záměr, surového a primitivního člověka, na lhostejnost svých nadřízených a svého okolí, když věříte, že dobro bude opláceno jen dobrem, může se každý z vás kdykoliv stát takovým "Toufarem" ....
Životní cesta pozdního studenta Josefa Toufara, jeho duchovní i materiální činnost faráře, který miloval svoji práci a lidi, o které se ve svěřených farnostech staral, je velice inspirativní a vyvolává v člověku velkou dávku obdivu a pokory. Jeho jistá naivita ve věcech dění po válce byla myslím jednou z hlavních příčin jeho konce. I když za nic nemohl.
Zdokumentovaný obraz dění a politiky 50. let minulého století v této knize, by měl být alarmující zprávou a připomínkou pro mladé, kteří tuto dobu neznají a hlavně pro staré, kteří říkají "... tenkrát bylo lépe".

Nadřízený o vyšetřovateli Ladislavovi Máchovi, který prakticky umlátil Josefa Toufara k smrti:
"... No, on Mácha pro svoje povahové vlastnosti nepotřeboval dostat zvláštní pokyn, aby vyšetřovanému nějakou strčil." - "Nějakou strčil" ?!?! - tak si tak říkám, jak by to asi vypadalo, kdyby vyšetřovaného cíleně bil, nebo mučil?

13.10.2020 4 z 5

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

Za mě, velká nuda... Nadchnul mě název, přiznávám. Jasně - Kateřina :-) Ale i když jsem nečekala nic světoborného, dočetla jsem ji jen s velkým sebezapřením. Ale říká se, že v každé knize, i v té špatné, je alespoň jedna věta, která stojí za přečtení....
"Člověk si nepamatuje, co se vlastně stalo. Stalo se to, co si pamatuje."

06.10.2020 1 z 5

Žena obchodníka s kořením Žena obchodníka s kořením Charlotte Betts

Milý historicko-romantický příběh, který potěší čtenáře a čas s ním strávený, nebude zbytečný. Na druhou stranu je to "romanťárna", tudíž žádnou velkou hloubku nebo spletitý příběh nečekejte. Postavy jsou dobře vykreslené, ti dobří i ti špatní, takže je celkem lehké se vcítit do jejich konání a prožívat jejich dobrodružství.... Osobně jsem čekala mnohem více koření a intenzivnější vůni parfémů. Ti sice tvoří kulisu příběhu, ale moc se o nic nemluví. To je škoda.

23.09.2020 4 z 5

Druhé město Druhé město Michal Ajvaz

Mnohovrstevná kniha, o které by se dalo hovořit hodiny a hodiny a nebo také vůbec, protože je těžké o ní říci cokoliv smysluplného. Ze začátku jsem ničemu moc nerozuměla. Nechápala jsem, proč se děj v podstatě nikam neubírá. Pak mě napadlo, že autor asi jen vydal svoje zážitky z všemožných halucinací a snových tripů, které si navodil používáním psychotropních látek. Tahle myšlenka mi vydržela dost dlouho.... Pak jsem si uvědomila, že ale některé věci vnímám stejně nebo hodně podobně. Že vím, že naše lednička vypráví příběhy hlasem neznámého muže v nejlepších letech a v našich šuplíkách se odehrávají krvavé bitvy kancelářských potřeb, protože když z nich něco potřebuji, je to většinou rozbité...
Pak mě také napadlo, že v textu se skrývá jistá kritika a varování naší spotřební společnosti, naší potřebě honit se za adrenalinovými zážitky v cizích zemích, přestože neznáme ani vlastní sousedy. Pousmání se nad naším hladem po jednoduchých radách samozvaných koučů, léčitelů a bohatých mužů, od kterých hltáme poučky, jak být šťastní a "za vodou" za pár dní a na celý život, přestože každý den od sebe vědomě odháníme svoje děti, partnery a přátele svojí sebestředností.... A nakonec jsem se obloukem vrátila k jednoduchému leč bezbřehému okouzlení z plynutí textu, který má v sobě poetičnost, fantazii a fúzi tolika neslučitelného, jako život sám.... Krása.

14.09.2020 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Romantický příběh, který se odehrává na vícero stránkách, než bývá u tohoto žánru zvykem. Vlastně by se dalo říct, že na těch víc jak 500 stránkách se toho zase tolik nestalo, ale přesto to uběhlo velmi rychle... Prostředí univerzitní knihovny a jejích tajných zákoutí je lákavé pro každého knihomola. I když by si přeci jenom zasloužili větší prostor, víc epizodních situací a možná víc tajemství. Stejně tak postavy - Reedovic bratři, Elisa, poslíček Phillipe i univerzitní hospodyně a vlastně i další postavy, které byly většinou dobře načnuté, ale s malým prostorem pro vlastní život. Poslední 2 kapitoly jsou skutečná červená knihovna, dle mého názoru zbytečně. S trochou snahy mohl být příběh pěkným knihovnickým románem, ne jen lovestory.

04.08.2020 3 z 5

Žena s červeným zápisníkem Žena s červeným zápisníkem Antoine Laurain

Milá literární jednohubka. Takový snový romantický příběh ve stylu Amélie z Montmartru. Námětem, atmosférou, stylem vyprávění a hlavně duchem Paříže a věčnou pravdou, že pravá láska je nad vším.

23.07.2020 4 z 5

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Pro mě velmi příjemný literární zážitek. Neotřelý literární styl a velké množství drobných myšlenek k velkému zamyšlení. Rozhodně si od pana Formánka přečtu něco dalšího.

21.06.2020 5 z 5

Haiku a hříčky Haiku a hříčky Irena Mondeková

Haiku mám všeobecně ráda. I když jsou krátké, přesto často přimějí čtenáře se hluboce zamyslet nad "smyslem"... Ráda o nich přemýšlím. Při jejich čtení mě navíc baví vědomí, že autor musí mít velkou slovní zásobu a spoustu vtipu a fantazie. Paní Mondeková mě touto drobnou sbírkou velmi potěšila.

samota těla
měřena pěti kroky
ve zdech poustevny

20.05.2020 4 z 5

A odpusť nám naše viny A odpusť nám naše viny Romain Sardou

Zajímavý středověký příběh, který vypráví poetickým a zároveň velmi drsným způsobem o tajemném spiknutí... Události, které od sebe dělí padesát let, osudy lidí schovaných uprostřed neprostupné divočiny lesů a močálů, ovlivněné nadutostí a domýšlivostí pánů ze zlatem zdobených římských paláců, oddanost rodovému jménu, cti, pravdě a slibu v kontrastu s touhou uspokojit svoje hříšné touhy, to vše se v tomto románu střídá a vytváří napínavý příběh, který čtenáře nenechá ani na chvilku vydechnout, aby ho přivedl k rozluštění tajemství a nevyhnutelnému konci všech zúčastněných.
Jakou cenu má pravda? Jakou cenu má moc? Jakou cenu má čest? Jakou cenu má život? Jakou cenu má víra? ….. Na tyto otázky kniha sice nepřináší univerzální odpověď, ale rozhodně nutí čtenáře, aby se nad nimi zamyslel a sám v souladu se svým svědomím si na ně odpověděl alespoň při čtení. Ani ne nějak hluboce a filozoficky, ale prostě, tváří v tvář nátlaku, lži a bolesti, ve chvíli solidarity s postavami příběhu.
Jedná se sice o smyšlený příběh, ale hořkost z metod a jednání "ochránců víry" mi na patře zůstala dlouho.

08.03.2020 4 z 5

Pařížský architekt Pařížský architekt Charles Belfoure

Pěkný příběh. Velmi svižně se čte. Od popisu nálad, starostí a drobných radostí v okupované Paříži, se děj přesouvá v sled rychlých událostí v boji za zachování holého života na jedné straně a v jeho naprosté nerespektování na straně druhé. Hlavní hrdina projde poměrně významným vývojem, co se vlastního charakteru, statečnosti a odpovědnosti týče. Možná, že někdy až dost zkratkovitě, tudíž málo uvěřitelně. Ale kdo z nás, žijících v míru si troufne hodnotit, co a jak rychle může člověka změnit. V každém případě se jedná o pěkné spojení románové literatury s architekturou.

23.02.2020 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Ze začátku velmi pomalé a rozvláčné, později napínavé a na konci vážně děsivé. Závěr dost šílený s absencí zadostiučinění. Celkově mě to příliš nenadchlo.

31.01.2020 3 z 5

Fylaktérion Fylaktérion Markéta Svobodinger

Zdá se, že se jedná o první pokus mladé autorky (nepodařilo se mi o ní nic zjistit). Kniha dle mého názoru má jistý potenciál, ale je ještě hodně nevyzrálá a chaotická.
Historická linie Filipa z Korku nabízí sama o sobě zajímavý příběh, který by se dal určitě zpracovat jako čtivý historický román. Autorka se ale asi nechtěla pouštět do historie, a tak nechává prolnout život zloděje/léčitele Filipa z prvního století L.P. s životem archeologa žijícího v současností a trpícího všemožnými "bludy". Vše pod dohledem podivné psychoterapie "rukama" vlastního strýce.... o rodinná traumata zde není nouze. I když psychóza hlavního hrdiny je asi jedna z mála možností jak dějové linie knihy propojit. Příběh obsahuje spoustu románových "klišé" a jeho rozuzlení nenabízí žádné čtenářské uspokojení.

15.09.2019 2 z 5

Adresát neznámý Adresát neznámý Kathrine Kressmann Taylor

Dle mého názoru zcela geniální příběh. Jeho síla je v krátkosti a neuvěřitelné údernosti, s kterou se nekompromisně vypořádá s charakterem postav. Jejich vzájemné souznění, odrození a neodvratitelné zatracení (v obou případech) je úchvatné. Na tak malém prostoru...
Fakt, že autorka knihu vydala v Americe v roce 1938, kdy Evropa stála teprve na prahu zničující 2. sv. války a Amerika byla v té chvíli ještě v bezpečí "daleko" a vizionářský popis rozpadu osobnosti jako symbolu zničující moci vlivu Vůdce a národního socialismu na Německo a Němce je obdivuhodný a úžasný. Přestože je tak zrůdný...
Síla příběhu a jeho poselství je ve mě ještě více zakotvena díky skvělé dramatizaci této knihy na divadle, kdy hlavní postavy Maxe a Martina ztvárnili herci Jan Hartl a Jiří Dvořák. Neopakovatelný zážitek :-)

13.03.2019 5 z 5

Zahrada v měsíčním svitu Zahrada v měsíčním svitu Corina Bomann

Opět milá oddychovka a romanťárna. Corina Bomann má bezesporu skvělé vypravěčské nadání. Děj je spletený ze třech dějových linií, třech různých žen, které se postupně přibližují a proplétají. Nutí vás číst dál a dál, protože v okamžiku napětí děj přeskočí do jiné doby, kde je to taky moc napínavé.
Mě ale velmi zklamal konec knihy. Konečné rozuzlení celé záhady života hlavních hrdinek a houslí s růží je smrsknutý do několika málo stránek, principem Deus ex machina. Buď autorce došla inspirace nebo na ní agent tlačil s termínem odevzdání rukopisu. Škoda. Závěrečný sprint všech těch vysvětlení proč?, snižuje hodnotu knihy.

10.03.2019 3 z 5

Neklidné kosti Neklidné kosti Mel Starr

Kniha mě zaujala už, když byla na pultech jako novinka, vlastně ani nevím čím. Asi obálkou a příslibem staré Anglie. Ke čtení jsem se dostala až nyní a jsem veskrze nadšená. Příběh pěkně plynul, nebyl úplně prvoplánový, i když to tak chvilku vypadalo a postavy jsou velmi sympatické. Zatím všechny. Fandím Hughovi i jeho pánovi Gilbertovi a těším se jak se jejich osudy rozvinou v dalších dílech.
Možná by šlo knihu trochu srovnat s případy bratra Cadfaela. I když Hugh jako mladý lékař - vyšetřovatel, není svázaný řeholí a o životě toho ještě tolik neví, a tak se od něj můžeme dočkat i nějakých vtipných přešlapů a milostných vzplanutí. Myslím, že mu to bude slušet. Vzhůru na další díl.

18.02.2019 4 z 5

Císařův prezident Císařův prezident Dušan Spáčil

Připojuji se k níže uvedeným názorům, že tato kniha se moc nepovedla. Mě autor nepřesvědčil ani na chvilku, že by konspirační teorie o pokrevní příbuznosti T.G.M a císaře Františka Josefa I. mohla být pravdivá.
Jediný "zajímavý prvek" v knize, je ona zmiňovaná noticka v písemných záznamech císaře Františka Josefa, ale hlavně proto, že tím poukazuje na fakt, že, že si císař dělal záznamy úplně o všem - jako že úplně o všem, než samotný vyfabulovaný odkaz na těhotenství maminky Tomáše Masaryka. "Kropaczek erl." může znamenat úplně cokoliv a stavět na tom teorii o pokrevní linii je hodně odvážné. Bohužel nic dalšího, v knize uvedeného, tuto teorii nepotvrzuje. A srovnání, že T.G.M a císař měli stejné návyky týkající se stravování a oblékání jsou vážně úsměvné....

08.02.2019 2 z 5

Alchymistova šifra Alchymistova šifra Kevin Sands

Ačkoliv se jedná o dětskou knihu, je to milé čtení i pro dospělého. Jako oddechovka. Zajímavé vykreslení prostředí lékárnického cechu v 17-tém století a středověkých společenských poměrů. Pěkně rozšiřuje povědomí našich dětí. Nic odborného, přesto poučného... Velice oceňuji fakt, jak je popsané přátelství mezi Christopherem a Tomem... přátele přece neopouštíme ani když za to schytáme pár facek od herdek-táty :-)
S velkou chutí si přečtu i další díly.

05.02.2019 4 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Stále přemýšlím proč lidi baví číst takové knihy. Proč jsou bestsellerem knihy o ubližování druhým, sobě samých o bizarnostech skrytých v šeru, násilí páchané tolika rozmanitými způsoby a na všem co dokáže alespoň v náznaku projevit bolest. Děsí mě představa, že najdu odpověď a nedej-bože to pochopím....
Každopádně knihu Ostré předměty jsem si vybrala jen kvůli knižní výzvě. Na jednu stranu jsem ráda, že jsem ji přečetla, alespoň jsem si rozšířila obzory v soudobé "bestsellerové produkci", ale na druhou stranu vím, že od této autorky už nic dalšího číst nechci.
Příběh je dobře strukturovaný a dostatečně napínavý, aby udržel vaši pozornost až do konce. Zápletka je velmi smutná a odkrytí ještě smutnější. Na konci zůstane jen bezmoc a zklamání nad záludností a úděsností lidské psychiky.
Nevidím důvod ke čtení knihy, která nepřinese čtenáři radost. Takže - nedoporučuji.

13.11.2018 2 z 5