Fylaktérion

Archeolog Filip strávil několik let v turecké Kappadokii, kde se podílel na odkrývání sídliště z doby počátků křesťanství. Nečekaně se však vrací do Prahy a žádá o pomoc svého strýce, renomovaného psychologa. Starověké společenství, jehož pozůstatky bere Filip do rukou při vykopávkách, totiž ožívá v jeho snech – a ti lidé žijí ve strachu z nevysvětlitelné hrozby, která jednoho po druhém mrzačí a zabíjí. Filip netuší, že v pražském útočišti ho noční můra nejen neopustí, ale naopak se začne děsivě naplňovat. Příběh plný tajemna a napětí se odvíjí ve dvou liniích: dny tráví vypravěč ve společnosti ostatních svérázných obyvatel strýcova domu, v noci se stává členem starověké komunity a čelí spolu s ní záhadnému zlu. Ale co je vlastně sen a co je realita? Komu má hrdina důvěřovat, a může vůbec věřit sám sobě? Autorka umně proplétá jednotlivé nitky, plynule zapojuje do děje prvky antické mytologie a raného křesťanství i skutečné písemné památky z tohoto období. Na své si tu přijdou jak milovníci mrazení v zádech, tak náročnější čtenáři se zájmem o antickou civilizaci a její odkaz naší současnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418496/big_fylakterion-GQx-418496.jpg 3.56
Romány, Literatura česká

Vydáno: , Argo

Fylaktérion, 2019

Kniha Fylaktérion

leny.wood
26.02.2020

Daleko zajímavější a poutavější byly pasáže z hluboké minulosti. Hodně jsem postrádala informaci, v jakém století se odehrává příběh v Praze. Rozhodně se nejedná o Prahu současnou a věta na přebalu knihy je dost zavádějící. Líbila by se mi větší propracovanost, ale na první počin mladé autorky to není špatné.

klara9662
25.09.2019

Na knize mne velmi zaujalo propojení příběhu s autorčinými znalostmi získanými studiem religionistiky. Ačkoliv je postava strýce od jistého momentu natolik nesympaticka, ze nechápu, jak mu mohl hlavní hrdina důvěřovat, dá se v ostatních částech knihy do příběhu snadno vžít, a to jak v historických pasážích tak i moderních.

Noctua8
15.09.2019

Zdá se, že se jedná o první pokus mladé autorky (nepodařilo se mi o ní nic zjistit). Kniha dle mého názoru má jistý potenciál, ale je ještě hodně nevyzrálá a chaotická.
Historická linie Filipa z Korku nabízí sama o sobě zajímavý příběh, který by se dal určitě zpracovat jako čtivý historický román. Autorka se ale asi nechtěla pouštět do historie, a tak nechává prolnout život zloděje/léčitele Filipa z prvního století L.P. s životem archeologa žijícího v současností a trpícího všemožnými "bludy". Vše pod dohledem podivné psychoterapie "rukama" vlastního strýce.... o rodinná traumata zde není nouze. I když psychóza hlavního hrdiny je asi jedna z mála možností jak dějové linie knihy propojit. Příběh obsahuje spoustu románových "klišé" a jeho rozuzlení nenabízí žádné čtenářské uspokojení.