A odpusť nám naše viny

Děj historického románu je zasazen do Francie roku 1284. K místnímu biskupovi se dostaví podivný kněz Henno Gui, jenž se má ujmout farnosti Heurteloup poblíž Toulouse. Heurteloup upadl v zapomnění už před celými desítkami let, kostel leží v rozvalinách, spousta domů je opuštěna, nikdo neví, co se stalo s jejich obyvateli. Z okolních bažin se prý šíří mor. Přesto však vesnici obklopuje tajemství, které zneklidňuje i nejvyšší kruhy ve Vatikánu. Kniha vzbudila ve Francii velký ohlas a byla ihned přirovnána k Ecovu Jménu růže....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/5798/big_a-odpust-nam-nase-viny-4DU-5798.jpg 4.1116
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Argo

Pardonnez nos offenses, 2002

Kniha A odpusť nám naše viny

Maraiser

Nebylo to zlé. Jsem přesvědčen, že církev si s myšlením lidí ve středověku hrála přesně tím způsobem, jak je v knize popsán. Ale bylo to prostě moc překombinované.

Ronnie68

Historická detektivka … nebylo to špatné čtení … jen asi detektivky nejsou moc šálkem kávy pro mě … ale je pravda, že autora, který je o 22 let starší, než já jsem hledala dlouho a tahle kniha mě nadchla …. Tak jsem ji musela alespoň vyzkoušet ….

braunerova
25.12.2020

Jak už bylo napsáno v komentářích níže, s Umbertem Ecem to má společný jen středověk a církevní prostředí. Moderní thriller ve mě nezanechal jedinou myšlenku, kvůli které bych se ke knize někdy vrátil. Často používané slovo "mačeta" ve mě vždy vyvolalo představu deštného pralesa, který má za 200 let objevit Kryštof Kolumbus. Konec byl jak z hororu Friday the 13th. No nic, vyhozené peníze, kniha poputuje do knihobudky.

denisa7430
16.08.2020

Kdo má rád Ecovo Jméno růže, ten si přijde na své.

zuzka894
09.05.2020

(+ SPOILER) Zlo vyhrálo nad dobrem. Jak smutné. Snad všechny knihy, které jsem četla, dopadly dobře, i když třeba hrdina padl. Ale tady se mě chtěli brečet. Vrah neměl ani problém se zabitím papeže.
Že začátku se příběh táhne, dej je nezajímavý. Jakmile se nový farář vydá do vesnice "proklatcu", dej dostane spád a vaše oči se nedokážou odtrhnout od stránek.
Je tu vše, napětí, záhada, vražda, tajemný spolek.
Jen ten konec mě dojal až k slzám.

Noctua8
08.03.2020

Zajímavý středověký příběh, který vypráví poetickým a zároveň velmi drsným způsobem o tajemném spiknutí... Události, které od sebe dělí padesát let, osudy lidí schovaných uprostřed neprostupné divočiny lesů a močálů, ovlivněné nadutostí a domýšlivostí pánů ze zlatem zdobených římských paláců, oddanost rodovému jménu, cti, pravdě a slibu v kontrastu s touhou uspokojit svoje hříšné touhy, to vše se v tomto románu střídá a vytváří napínavý příběh, který čtenáře nenechá ani na chvilku vydechnout, aby ho přivedl k rozluštění tajemství a nevyhnutelnému konci všech zúčastněných.
Jakou cenu má pravda? Jakou cenu má moc? Jakou cenu má čest? Jakou cenu má život? Jakou cenu má víra? ….. Na tyto otázky kniha sice nepřináší univerzální odpověď, ale rozhodně nutí čtenáře, aby se nad nimi zamyslel a sám v souladu se svým svědomím si na ně odpověděl alespoň při čtení. Ani ne nějak hluboce a filozoficky, ale prostě, tváří v tvář nátlaku, lži a bolesti, ve chvíli solidarity s postavami příběhu.
Jedná se sice o smyšlený příběh, ale hořkost z metod a jednání "ochránců víry" mi na patře zůstala dlouho.

Malarkey
05.03.2020

Pro mě se jedná již o druhou knihu od autora, ke které jsem se dostal náhodou – přes knihobudku – a měl z ní upřímně velkou radost. Moje první čtená kniha od autora byla Zbav nás od zlého a jednalo se o skvělou historickou beletrii, plnou konspirací, které sahaly za hranice běžných konspiračních teorii. A zde je to naprosto v totožném duchu. Zaujalo mě, že obě vyšetřující postavy z těchto knih mají stejné příjmení. Zajímalo by mě, zdali je to záměr autora a kam tím míří. Celkově vzato se ale jedná o skvělý historický román, u kterého mi ani nevadí historické nepřesnosti, o kterých tu kdekdo mluví. Nejsem historik, a tak jsem se nechal unášet námětem zakleté středověké vesničky ukryté někde uprostřed lesů daleko, daleko, od „civilizace“. Jenže co je vlastně ta civilizace ve 13. století? Církev? Pochybuji. Církevní praktiky inkvizičního charakteru tu opět dostávají nový dosud neprobádaný charakter. A historická detektivka s tímto autorem získává nový, netušený rozměr.

reddwarf358
15.11.2019

7 hvězdiček ze šesti možných. Za atmosféru, drsnost scén a děje, středověk. Popis na přebalu (historický thriller) to vystihuje dokonale a nechápu, proč se toho nechytil Holyvůd ;o) Vážně moc dobrá kniha a doporučuji!