A odpusť nám naše viny

A odpusť nám naše viny https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/5798/bmid_a-odpust-nam-nase-viny-4DU-5798.jpg 4 127 31

Děj historického románu je zasazen do Francie roku 1284. K místnímu biskupovi se dostaví podivný kněz Henno Gui, jenž se má ujmout farnosti Heurteloup poblíž Toulouse. Heurteloup upadl v zapomnění už před celými desítkami let, kostel leží v rozvalinách, spousta domů je opuštěna, nikdo neví, co se stalo s jejich obyvateli. Z okolních bažin se prý šíří mor. Přesto však vesnici obklopuje tajemství, které zneklidňuje i nejvyšší kruhy ve Vatikánu. Kniha vzbudila ve Francii velký ohlas a byla ihned přirovnána k Ecovu Jménu růže.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Argo

Pardonnez nos offenses , 2002

Kanimůra2
11.03.2024 2 z 5

Můj druhý pokus o sblížení se s autorem.
Poslední. Nějak jsme se nepotkali.

Robodlak
14.08.2023 4 z 5

Čtivě napsaný thriller. Odpočinkový příběh se zajímavým rozuzlením.

vlkcz
14.07.2023 2 z 5

Tohle mi tedy nesedlo. Tím nechci nikoho přesvědčovat, že kniha nestojí za přečtení. Ale Danu Brownovi sahá tak někam po kolena. Strhující rozhodně není, a i když se vyložených anachronismů nedopouští, balancuje k nim tak blízko a tak často, že to prostě působí nevěrohodně (všudypřítomná snadná dostupnost papíru, dámy houfně čtoucí rytířské romány, anatomické znalosti vyžadující provádění pitev, které ale nebyly ve 13. století nábožensky přijatelné, i když ne oficiálně zakázané...).
Navíc některé věci jsou očividně nelogické. Na jednu stranu pro lidi evidentní přítomnost ďábla po jednom výstřelu, ale při inscenovaném zjevení Panny Marie, kde proběhlo mnoho odpálení petard sirný pach nikomu nevadil. A i ten důvod, který stojí za hlavní zápletkou je hodně přitažený za vlasy.
Prostě o Da Vinci kód rozhodně nejde a přirovnání ke Jménu růže je už úplně mimo.

špulo
04.03.2023 4 z 5

Jedna z tých kníh, kde keď sa začnete nimrať v detajloch, stratí celé svoje kúzlo. Prirovnanie k Ecovi je úplne mimo obraz, toho tam netreba hľadať už vôbec. Skôr mi to pripomínalo film Bratstvo vlkov. Nie dejom či atmosférou, ale prístupom. Moderným spôsobom rozprávaný stredoveký thriller plný konšpirácií s občas až prekombinovaným dejom. Ešte raz, ak sa tu začnete nimrať v detajloch, zistíte že pravda je niekde úplne inde ;))

Maraiser
01.02.2022 3 z 5

Nebylo to zlé. Jsem přesvědčen, že církev si s myšlením lidí ve středověku hrála přesně tím způsobem, jak je v knize popsán. Ale bylo to prostě moc překombinované.

Ronnie68
03.01.2022 4 z 5

Historická detektivka … nebylo to špatné čtení … jen asi detektivky nejsou moc šálkem kávy pro mě … ale je pravda, že autora, který je o 22 let starší, než já jsem hledala dlouho a tahle kniha mě nadchla …. Tak jsem ji musela alespoň vyzkoušet ….

braunerova
25.12.2020 2 z 5

Jak už bylo napsáno v komentářích níže, s Umbertem Ecem to má společný jen středověk a církevní prostředí. Moderní thriller ve mě nezanechal jedinou myšlenku, kvůli které bych se ke knize někdy vrátil. Často používané slovo "mačeta" ve mě vždy vyvolalo představu deštného pralesa, který má za 200 let objevit Kryštof Kolumbus. Konec byl jak z hororu Friday the 13th. No nic, vyhozené peníze, kniha poputuje do knihobudky.

denisa7430
16.08.2020 4 z 5

Kdo má rád Ecovo Jméno růže, ten si přijde na své.

zuzka894
09.05.2020 4 z 5

(SPOILER) Zlo vyhrálo nad dobrem. Jak smutné. Snad všechny knihy, které jsem četla, dopadly dobře, i když třeba hrdina padl. Ale tady se mě chtěli brečet. Vrah neměl ani problém se zabitím papeže.
Že začátku se příběh táhne, dej je nezajímavý. Jakmile se nový farář vydá do vesnice "proklatcu", dej dostane spád a vaše oči se nedokážou odtrhnout od stránek.
Je tu vše, napětí, záhada, vražda, tajemný spolek.
Jen ten konec mě dojal až k slzám.

Noctua8
08.03.2020 4 z 5

Zajímavý středověký příběh, který vypráví poetickým a zároveň velmi drsným způsobem o tajemném spiknutí... Události, které od sebe dělí padesát let, osudy lidí schovaných uprostřed neprostupné divočiny lesů a močálů, ovlivněné nadutostí a domýšlivostí pánů ze zlatem zdobených římských paláců, oddanost rodovému jménu, cti, pravdě a slibu v kontrastu s touhou uspokojit svoje hříšné touhy, to vše se v tomto románu střídá a vytváří napínavý příběh, který čtenáře nenechá ani na chvilku vydechnout, aby ho přivedl k rozluštění tajemství a nevyhnutelnému konci všech zúčastněných.
Jakou cenu má pravda? Jakou cenu má moc? Jakou cenu má čest? Jakou cenu má život? Jakou cenu má víra? ….. Na tyto otázky kniha sice nepřináší univerzální odpověď, ale rozhodně nutí čtenáře, aby se nad nimi zamyslel a sám v souladu se svým svědomím si na ně odpověděl alespoň při čtení. Ani ne nějak hluboce a filozoficky, ale prostě, tváří v tvář nátlaku, lži a bolesti, ve chvíli solidarity s postavami příběhu.
Jedná se sice o smyšlený příběh, ale hořkost z metod a jednání "ochránců víry" mi na patře zůstala dlouho.

Malarkey
05.03.2020 4 z 5

Pro mě se jedná již o druhou knihu od autora, ke které jsem se dostal náhodou – přes knihobudku – a měl z ní upřímně velkou radost. Moje první čtená kniha od autora byla Zbav nás od zlého a jednalo se o skvělou historickou beletrii, plnou konspirací, které sahaly za hranice běžných konspiračních teorii. A zde je to naprosto v totožném duchu. Zaujalo mě, že obě vyšetřující postavy z těchto knih mají stejné příjmení. Zajímalo by mě, zdali je to záměr autora a kam tím míří. Celkově vzato se ale jedná o skvělý historický román, u kterého mi ani nevadí historické nepřesnosti, o kterých tu kdekdo mluví. Nejsem historik, a tak jsem se nechal unášet námětem zakleté středověké vesničky ukryté někde uprostřed lesů daleko, daleko, od „civilizace“. Jenže co je vlastně ta civilizace ve 13. století? Církev? Pochybuji. Církevní praktiky inkvizičního charakteru tu opět dostávají nový dosud neprobádaný charakter. A historická detektivka s tímto autorem získává nový, netušený rozměr.

reddwarf358
15.11.2019 5 z 5

7 hvězdiček ze šesti možných. Za atmosféru, drsnost scén a děje, středověk. Popis na přebalu (historický thriller) to vystihuje dokonale a nechápu, proč se toho nechytil Holyvůd ;o) Vážně moc dobrá kniha a doporučuji!

kejty91
03.09.2018 3 z 5

Anotace mi přijde trochu přikreslená. Děj je trochu jiný. Kniha se nijak zásadně (nebo teda určitě ne přiliš jasně) vyjadřuje k tomu, do jaké míry se Vatikán cítí ohrožen.
Co si pamatuji více, je mučení Aymara, což bylo to nejděsivější. Druhým takovým případem bylo pak znetvoření kostelníka.
Chybělo mi tam rozebrání více dopodrobna toho, proč jsou Vlkobijci takoví. Konec měl rychlý spád a přestože byla hozena teorie o jedné utajené návštěvě "Ježíše" ve Vlkobijcícch, tak mě osobně to nestačilo.
Putování vikáře s mrtvým tělem biskupa. Kdyby mi anotace neřekla, jaké je další poslání tohoto vikáře, tak by mi to nedošlo.
V knize mám několik poznámek ale,, např. že Vilém z Auxere uváděl racionální důvody existence boha je pro mě celkem přitažlivá.
Kdo rozumí sporu dvou antických filosofů, ten si asi přijde na své.

Sisssi
18.02.2018

Lepší, než bych od tak mladého autora (28) čekala.

Standa24
31.07.2017 5 z 5

Knížka se mi četla velmi dobře. Několik linií příběhu se nakonec spojí a odhalí tak nejen tajemství záhadné vesnice v močálech, ale také mnohem větší tajemství pečlivě střežené ve Vatikánu.

game
22.07.2017 odpad!

Čítané kedysi pred rokmi, odvtedy som "čítala" už hromadu hodne zlých krimi a thrillerov, vtedy ovšem toto bol jeden z najhorších.
Dnes som si na túto knihu spomenula, kdesi som čítala meno autora.
Autor ma neskutočne rozčuľoval a veľmi ľahko som sa od neho odtrhla, len som ľutovala vyhodené peniaze za knihu.
Nezáživné, prekombinované, nudné, naťahované, zbytočne krvavé, nezmysel nad nezmysel a kravina.
už len tá odvaha toto predávať ako "druhého Eca" bola neskutočná nehoráznosť a drzosť.
Ecovi nesiaha ani po malíček na nohe.

Air15
13.03.2017 4 z 5

Velmi čtivé a s dobrou atmosférou. Musím ale říct, že velice, ale opravdu velice překombinované. Neuvěřitelné náhody a konec, nad kterým jsem jen kroutil hlavou. V podstatě jsem se ale pořád bavil...

Simi
23.02.2017 2 z 5

Tato kniha není můj šálek čaje. Mám moc ráda historii i tajemné detektivní příběhy, ale po dočtení mám pocit, že tam od všeho bylo nadmíru. Příliš zamotaný děj plný krutosti a násilí. Chvílemi jsem si připadala jako při akcia CIA. Závěr mne ale naprosto zmátl, protože krutý masakr nevinných obyvatel byl podle mého úplně zbytečný. Se Jménem růže to má společný leda snad středověk a prostředí duchovních. Přesto knize nelze upřít zajímavý námět.

honZic
02.04.2016 5 z 5

skvělá kniha, kterou jsem doslova hltal. Je to spíš historický thriller. Ovšem srovávání s Ecovým Jménem růže je dost mimózní. Jedná se o naprosto jiný typ literatury i jak psané. Vyprávění v několika dějových liniích, jež se propojí na konci v jednu mě bavilo.

Plútarchos
25.02.2016 3 z 5

Rozpaky - tak bych vyjádřil pocity z právě dočteného příběhu. Romée de Haquin, Chuquet, Henno Gui - na jedné straně historické pozadí druhé poloviny 13. století, církevní intriky a tajná bratrstva, napínavé líčení, tajemná zápletka... Na druhé straně neuvěřitelná fikce, malá "dynamika", rychlý konec, absence něčeho dalšího, hlubšího... Církev po celou dobu své existence musí bojovat s novými myšlenkami, vědeckými objevy, stavem společenského poznání a udržovat je v souladu s církevními dogmaty a Kristovým učením. Tento román je popisem jednoho jediného konkrétního případu takového tisíciletého boje. ...A odpusť nám jejich viny!

13. století Francie tajemství historické detektivky historické romány

Romain Sardou
francouzská, 1974
2003  80%A odpusť nám naše viny
2009  84%Zbav nás od zlého
2008  82%Nikdo neunikne
2005  71%Odlesk Boží slávy

Kniha A odpusť nám naše viny je v