Nisus Nisus komentáře u knih

Terapia Terapia Sebastian Fitzek

Napätie, zvrat v každej kapitole, plíživá stiesnená atmosféra a na konci je všetko inak. Neviem ako to ten autor robí. Je to mág.

29.05.2020 4 z 5

Spriaznené duše Spriaznené duše John Marrs

Skvelý zážitok! Light triler aj pre tých, ktorí žánru trileru neholdujú. Knihu tvorí päť príbehov piatich postáv a každá kapitola je ukončená tak, že potrebujete vedieť ako to s danou postavou bude ďalej. Kniha preto plynie rýchlo, je to svižné, plné napätia a neočakávaných zvratov, téma je originálna, taká aj na zamyslenie.

27.05.2020 5 z 5

Normálni ľudia Normálni ľudia Sally Rooney

Normálny život normálnych ľudí napísaný s ľahkosťou a jemnosťou. Žiadne veľké myšlienky, ktoré by vám zmenili život ale krása tejto knihy je ukrytá medzi riadkami. Táto mladá autorka je proste moja krvná skupina.

17.05.2020 5 z 5

Príbeh nového priezviska Príbeh nového priezviska Elena Ferrante

Každá z nás mala v detstve priateľku, to priateľstvo trvá dodnes a vieme, čo takýto vzťah často obnáša, dobre poznáme jeho horkosladkú príchuť.
Dlho som sa vyhýbala tejto spisovateľke, myslela som, že to nebude nič pre mňa. Ale mýlila som sa a som rada. Tu už po druhej knihe viem, že je to stávka na istotu a plánujem dočítať celú tetralógiu.

17.05.2020

Cop Cop Lætitia Colombani

Úžasná knižka o troch ženách, ktoré sa nikdy nestretnú a predsa majú niečo spoločné. O sile žien z rôznych kútov sveta a diametrálne odlišných pomerov v zásadných momentoch života. Mimoriadne, smutné, tri príbehy plné nádeje, odvahy a odhodlania. Táto útla knižka ako dôkaz, že nie je nutné rozpisovať sa na 600 stranách, aby bol román kvalitný. Odporúčam nielen pre ženy.

17.04.2020 5 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Toto bola kniha! Dočítaná včera a zvyšky dojmov doznievajú ešte dnes, čo je pozitívny moment. Dystopická fantasy sa odohráva v Anglicku v roku 2059, populácia je rozdelená na prirodzených a neprirodzených-jasnovidcov. Neprirodzení dokážu rôznymi spôsobmi komunikovať s duchmi a ovládať ich, čo pre prirodzených-obyčajných ľudí predstavuje hrozbu, ktorú treba dostať pod kontrolu zotročením alebo ju celkom zapudiť. Príbeh je originálny, svižný, drsný, plný akcie, postavy sú veľmi dobre vykresné a nie je ťažké obľúbiť si ich. Vo svete duchov som sa občas trochu strácala a ani po dočítaní mi nie je všetko úplne jasné, takže zohnať si pokračovanie zrejme bude nutnosť. Rozprávanie je plné napätia, stále sa tam niečo deje a ja som knižku len veľmi nerada odkladala. Nechýba tu romantická linka a tú poslednú scénu Paige a Strážce som si prečítala viackrát. Musím uznať, že autorka je vynikajúca spisovateľka, píše s ľahkosťou a veľmi pútavo. Teším sa na ďalšie knihy tejto série a na novinku od tejto autorky, ktorá má u nás vyjsť koncom marca, si už brúsim zuby.

23.03.2020 4 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

“Když lidi umírají, často se poserou”. Taká je prvá veta prvej kapitoly a ja som nemohla odolať.
Nikdynoc je príbeh o pomste a priateľstve v krutom a nemilosrdnom svete, príbeh plný drsného výcviku a krvi, nadprirodzených bytostí a mágie.
Kniha ma chytila od prvej strany. Poznámky pod čiarou mi neprekážali, viaceré komentáre rozprávača ma rozosmiali, boli výborné. Proste ten tupý sarkastický humor, to som presne ja. A tej erotiky som podľa recenzií čakala oveľa viac, všeho-všudy to boli dve pikantné scény. Jay Kristoff sa stal mojím obľubeným autorom a viem to preto, lebo tento komentár som začala písať, keď som sa v knihe nachádzala niekde v polovici.
Fakt skvelá fantasy hlavne pre tých, čo sa neboja takýchto “bichličiek” a dúfam, že zvyšok trilógie nebude zaostávať. Odporúčam všetkým, malým aj veľkým, ktorí znesú trochu hnusu :))

20.03.2020 4 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Pre mňa osobne to bol menej uspokojivý diel a to hlavne z dôvodu absencie Temnyja vo väčšine knihy. Ďalším dôvodom bol Mal, ktorý sa veľmi často správal ako sebestredný kretén. Okrem putovania na začiatku knihy nevedel čo má robiť a neurobil vôbec nič. Zato Nikolaj, ten to vedel presne, ja som ho zbožňovala od prvého momentu a som rada, že dostal priestor v aj ďalších knihách. Alina občas ukňouraná ale ja jej fandím. Opäť tu bolo dosť akcie a napätia, hlavne teda v prvej a tretej tretine knihy. Pribudli nové postavy, prostredie a nové stvory. Celkom fajn knižka, ktorú chcete dočítať.

04.03.2020

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Prvý diel známej série pre mladších čitateľov na mňa urobil celkom dobrý dojem. Príbeh má potenciál, plynie rýchlo, postavy sú zaujímavé, vyvíjajú sa a nie je tažké obľúbiť si ich. Autorka však nejde do hĺbky iba kĺže po povrchu. Súhlasím ale s tým, že je to dobre napísaná solídna fantasy, ktorou autorka začala vytvárať svet gríš, taký originálny a inšpiratívny, že vyživil aj sériu Šest vran, ktorú fantasy čitatelia tak milujú.

04.03.2020 4 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Pristupovala som k tejto knižke s obozretnosťou, všetci ju ospevovali a preto som nemala nejaké veľké očakávania. A bola som prekvapená. Kým som sa začítala chviľu to trvalo, ale keď som sa chytila, musela som vedieť, čo bude ďalej. Svet, ktorý autorka vytvorila a výborne ho v knihe vykreslila bol úžasný, bol drsný, nemilosrdný a originálny s fantazijnými prvkami. Za inšpiráciu starovekým Rímom udeľujem celú jednu hviezdičku. Páčili sa mi hlavné postavy a ich charaktery. Laiu a hlavne Eliasa som si zamilovala. Príbeh je plný napätia, boja a vnutorných rozbrojov s jemným náznakom romantiky.
Treba si to prečítať, určite to nie je strata času ani pre starších čitateľov. Mňa to veľmi bavilo a na pokračovanie sa teším už čoskoro.

04.03.2020 5 z 5

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Túto knižku som čítala v lete a aj tú ďalšiu si nechám na prázdniny. Autorka píše o ľuďoch a vzťahoch o celkom obyčajných veciach neobyčajne ľahkým perom. Je to citlivá a vnímavá duša a mňa jej knižka bavila. Aj po mesiacoch si pamätám príbeh a aký pocit som pri čítaní mala. Takže áno, je to príjemné a osviežujúce čítanie, nič prevratné ale milé.

04.03.2020 5 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Kam na to tá Siri chodí??
Štyri hviezdy za originalitu príbehu, jeho prepracovanosť, zápletku, za “vypiplané” detaily a postavy. A za havrany samozrejme! Postavy som si veľmi obľúbila.
SPOILER Hirka je šampiónka, ktorá o tom prvých cca 350 strán ani netuší. Mladá hrdinka vytlačená na okraj spoločnosťou, v ktorej ľudia prežívajú na polopravdách a báchorkách. Hirka je cudzinkou v tomto svete, najmä pokiaľ zostáva cudzinkou sama sebe. Stránku po stránke spoznáva Hirka svoj vlastný strach a neistotu, učí sa im čeliť a konečne sa jej podarí uchopiť svoj osud, ale bez osobnej obete to nepôjde.
A Rime? Ten je dokonalý od začiatku, je to bojovník. Je silný, čestný a k Hirke ho púta niečo, čo si nevie vysvetliť. Aj keď ich vzťah s Hirkou je celý čas nejaký sterilný. Môže za to, že sa mu svet prevrátil naruby, že už nič nebude také ako predtým, že stratil pevnú pôdu pod nohami? Rime je však klaďák skrz-naskrz, novej situácii sa vie rýchlo prispôsobiť a vždy sa rozhoduje správne. KONIEC SPOILERU
Piatu hviezdu by som dala za schopnosť autorky preniesť na čitateľa atmosféru Ymslandu. Vedela som sa do príbehu hlboko ponoriť, čo však vyžadovalo nejaký čas a sústredenie, takže čítať v krátkych úsekoch počas presunu metrom, túto knihu by som si vôbec neužila. A to by bola škoda.
Rada by som sa tiež zmienila o množstve skrytých obsahov, ktoré mi vyplynuli úplne prirodzene a bez násilia. Intertextualita tu jednoznačne vyvažuje prinajmenšom solídny rozsah. Pre mňa teda po všetkých stránkach výdatná fantasy.
Siri Petersen vytvorila úplne nový fantazijný svet a ja som zvedavá kam sa bude príbeh uberať a čo bude ďalej s našimi hlavnými hrdinami.

11.02.2020 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Keby som bola mala takéto knižky pred 20 rokmi, prisahám, že by som snáď ani nezmaturovala :) Úžasné hlavné postavy v prostredí zločinného Ketterdamu a riskantný podnik do ešte nebezpečnejšieho Ľadového paláca. Je to originálny príbeh plný akcie, napätia a túžby po pomste. Je tu mágia a nadprirodzené schopnosti, priateľstvo a ľahučký náznak romantiky. Páčilo sa mi prelínanie so spomienkami postáv, ich osudy a prečo sú tam, kde sú. Knižku som si veľmi užívala a veľmi nerada som ju púšťala z rúk, zároveň však som si ju chcela šetriť, aby som ju čítala čo najdlhšie. Typický príznak dobrej knihy. Nehovoriac o nádhernom vizuálnom a grafickom prevedení českého prekladu a samozrejme som si hneď musela zadovážiť aj pokračovanie, na ktoré sa chystám už čoskoro. Skvostné fantasy od skvostnej spisovateľky, ktoré si musí prečítať každá fantasy duša bez rozdielu veku.

25.01.2020 5 z 5

V mysli vraha V mysli vraha Mike Omer

Popravde, kniha ma nenadchla, nevedela som sa začítať. Možno v budúcnosti sa k nej vrátim. Každopádne hlavná myšlienka a zápletka je vynikajúca. Som avšak zhovievavá, keďže sa jedná o autorovu prvotinu. Je perspektíva, že sa rozpíše a že čitateľa nenechá dlho čakať a pohodí mu kostičku, ktorá núti čítať ďalej, už na prvých stránkach. Zo solidarity hodnotím priemerne, knižka si určite nájde svojich nadšencov.

11.12.2019 3 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Tak toto bola kniha! Zatajený dych, zimomriavky, mrazenie na chrbte, dojatie aj znechutenie. Táto kniha mala všetko a bolo to intenzívne. Pri jednej scéne asi v polovici knihy som myslela, že vyskočím z kože a vlasy mi stáli na hlave. Napínavé, akčné, temné, veľmi dobre vystaný príbeh od začiatku do konca. Stránky sú nabité hutným textom, takže kniha je rozsiahlejšia ako sa zdá. Páčil sa mi štýl písania v prítomnom čase.
Hlavné postavy Hess a Naia, on svojrázny podivín a veľký sympaták, ona typická tvrdá, citovo uzavretá policajtka, inteligentná, nie však neomylná. Rovnako reálne je vykreslená postava policajného šéfa Nylandera, kariéristu s pokriveným charakterom.
Rozuzlenie je šokujúce, tu sa to naozaj podarilo tak, že do poslednej chvíle netúšíte, kto za tým všetkým je a prečo a ako sa ukáže, nakoniec nič nie je iba čierne alebo biele.
Skvelá kniha, pre mňa ako matku občas veľmi tažká, ale premyslená do posledného detailu, autor skutočne odviedol kus poctivej práce a fanušíkom trileru nemôžem inak ako odporúčať.

29.11.2019 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Priznávam, že takýto film by som si nepozrela. Avšak knižka bola úchvatná. Chris Carter je pán spisovateľ navyše fakt, aké povolanie vykonával predtým pridáva jeho knihám ďalší rozmer, nesmierny, fascinujúci. Veľmi ma baví ako už od polovice knihy dedukujem, kto by to tak mohol byť, kto je ten sadistický vrah a prečo? Ale vždy som mimo.. a o to je to v závere lepšie. A Hunter je ten týpek, s ktorým by som šla na kávu :)) Pokračujem ďalšou zo série.
Čaká ma desivá zima…

22.11.2019 5 z 5

Na kraji priepasti Na kraji priepasti Bernard Minier

Nový Minier bolo príjemné čítanie, taký lajt triler. Podľa môjho názoru slabšia od tohto autora, no téma a prostredie IT je mi blízke, takže tento výber neľutujem. Rozbeh príbehu je pomalší, najmä prvá kapitola, ktorá bola však nevyhnutná pre uvedenie do problematiky. Dej graduje pozvolne, Minier vie dobre vystavať príbeh, objasňuje, následne zahmlieva. Čím viac som sa blížila ku koncu, tým viac som sa bavila, tým viac emócií to malo.
Na záver už iba odcitujem.. "No smartphone is smart."

09.11.2019 4 z 5

Prsatý muž a zloděj příběhů Prsatý muž a zloděj příběhů Josef Formánek

Dobrá kniha. Pre mňa odbočka ale prišla mi pod ruku, otvorila som ju a potom som už chcela dočítať do konca. Výpoveď muža - profesionála, dobrodruha, slabocha zároveň, jeho cesta, psychické, rodinné a existenciálne problémy. Intímna výpoveď. Ďakujem

09.11.2019 3 z 5

Dom duchov Dom duchov Isabel Allende

Toto nie je kniha pre konzumný a lenivý typ čitateľa, ktorý sa chce len baviť. Ťažké, šokujúce a smutné ale aj milé, srdečné a magické. Príbeh pomaly plynie, smeruje k miestu kde všetka tá hromadená zloba a nenávisť prepukne. V závere prichádza zmierenie a odpustenie, ktoré oslobodzuje.

01.10.2019 5 z 5

Dom nenaplnených lások Dom nenaplnených lások Cristina López Barrio

Nádherná fantastická kniha. Som milovníčka magického realizmu a od tejto knižky som dostala neúrekom. Nie je to veru červená knižnica, nedajte sa zmiasť. Veľa utrpenia, krutosti, čakania a drsnosti osudu ale i krásne popisy prírody a svetlé momenty postáv. Prelínanie reality s magickými prvkami, prízraky.. nemohla som sa od knihy odtrnúť, nemala som pokoj až do poslednej stránky. Ďakujem talentovanej spisovateľke a po ďalšom jej počine ihneď chňapnem.

16.09.2019 5 z 5