Nikol18 Nikol18 komentáře u knih

Pátračka Gilda a Jezerní panny Pátračka Gilda a Jezerní panny Jennifer Allison

Určitě povedenější díl než předešlý. Schválně čtu knihu až teď, někdy mám dojem, že knihy pro děti od dvanácti let nejsou napsány přímo pro tu určitou věkovou kategorii. Zdá se mi, že osobnost Gildy má na dívky působit tak, aby se s ní dokázaly ztotožnit, ale mám dojem, že některé jednání hlavní hrdinky nebylo ani dospělé či dětinské, bylo podle mého horší. Dítě přesvědčené o své dokonalosti a nedosažitelnosti s vlastními představami o uznání. Být o deset let mladší, nad knihou povykuji a možná bych zatoužila být jako Gilda, ale je to pouze pomíjivé a dnešní mládež si příliš dovoluje na své rodiče. Přesto nemusí mít kniha jen samou kritiku. Příběh byl rozvinutý, bravurně zvládnutá zápletka, ale přesto se mi zdá, že postava Gildy spíš navádí dívky, aby se vzpírali rodičům ve snaze dělat to co chtějí. Je to škoda, Gilda má v sobě potenciál, ale co můžeme chtít od knihy pro náctileté. Možná jen trochu úcty k rodičům.

30.09.2012 4 z 5

Počestné lži Počestné lži Amanda Quick (p)

Ach, moje srdce plesá. Zbožňuju celou tuhle sérii. Nevím, co bych k ní měla napsat ještě potěšenějšího. Když čtu, nedokážu se odtrhnout, čtu o přestávce v práci, čtu ve vaně, čtu u vaření, čtu prostě všude, protože je to tak úžasné, i když jsou všechny ženy v téhle sérii hodně emancipované, jejich protějšky to vykompenzují. A i když jsou si páry hodně podobné, člověka to prostě nutí číst dál, moc se od sebe neodlišují, ale příběh je popsán tak skvěle, že tohle autorce odpustíte. Clare a Jake, báječné, nehledě na detektivní linku, nad kterou jsem si lámala hlavu a vůbec by mě nenapadl ten podezřelý, který to nakonec byl, tohle bylo správně zamotané a doknale to uhasilo mou žízeň po tajemnu.

10.09.2012 5 z 5

Na druhý pohled Na druhý pohled Amanda Quick (p)

Konečně se mi do ruky dostal první díl celé série Arkány a jsem nadšená. Osobně historické romány nečtu, ale ve spojení s parapsychlologickými schopnostmi hlavních hrdinů a tajemnem miluju. Nemůžu se této série nabažit. Líbí se mi i emancipovanost hlavních hrdinek. Opravdu příjemně strávený čas. Hezké oddychové čtení a překvapivé rozuzlení. :)

05.09.2012 5 z 5

Stíny noci Stíny noci Amanda Quick (p)

Oh, opět dokonalé jako každý další díl od Krentzové. Nemůžu se jejích knih nabažit. Miluju to romantiku, unáší mě lehký poddtext parapsychologických schopností!
Postava Charlotte i Slada mě opět okouzlila. Z počátku jsem se lekla prologu, ale pak už to bylo báječné, ta zápletka, děj, jejich zbližování a nakonec triufální konec.
Jayne si mě získala i zmínkou páru ze série Splalující lampa Adamem Wintersem a Marlowe Jonesové.
Tahle série prostě nemá chybu a ocenila bych pokračování o rezervaci.

14.08.2012 5 z 5

Příběh Bree by se dal popsat i očima někoho jiného. Šlo by vzít jednotlivě každou postavu a popsat to z jejího pohledu. Osud Bree Stephenie popsala očima mladé dívky, která je vržena do vražedného světa, ve kterém se snaží přežít. Přesto to bylo příjemně zpestředné odpoledne, ale stojím si za tím, že Meyerová není kdoví jak skvělá spisovatelka, prostě se naladila na notu, kterou lidi mají rádi.

28.07.2012 4 z 5

Konec kruhu Konec kruhu Tom Egeland

Mno, co k tomu napsat, abych se moc neopakovala. Možná nejsem příznivce norské literatury, protože mi celou knihu dělalo problém se občas začíst do některých pasáží, které hlavní představitel vyprávěl, zřejmě to bylo tím, že jeho myšlenkové pochody byly vcelku pochroumané, stejně jako jeho osobnost. Přesto knihu nijak neodsuzuji, je to poněkud těžší čtení, zvláště pro ty, co mají raději nějaké knihy, kde většinu zjistíte záhadu na začátku a pak jen čekáte, kdy to dojde i hlavnímu hrdinovi, což v tomto románu není. Dedukujete celou dobu společně s Bjornem. Přesto je začátek a vlastně celá kniha pomalejší, déle se děj vyvíjí a až v poslední necelých sto stranách je děj trochu svižnější, když vám jednotlivé dílky zapadají na své místo. Možná ten průtah děje a některé méně podstatné kapitoly, vysvětlující Bjornovy myšlenkové pochody, mi ztěžovaly čtení, knihu jsem na pár týdnů odložila, než jsem se k ní opět vrátila, přesto jsem ji přečetla do čtyř dnů a zas tak hrozné to nebylo, konec mi dal popud k zamyšlení i ve spojení s Brownovým Da Vinciho kódem. Přehlížím podobné aspekty a odsuzuju řeči, že jde o plagiátorství Englandova konce kruhu, každá kniha je o něčem jiném, ale je jasné, že společný námět prostě musí mít v obou knihách podobná vodítka.
Přesto bych knihu doporučila ke čtení náročnějšímu čtenáři, který si chce lámat hlavu mnoha otázkami.

07.06.2012 4 z 5

Jako rtuť Jako rtuť Amanda Quick (p)

Další díl mě opět okoulil. Stejně jako u předchozí trilogie, i tento druhý díl byl zasen do doby vlády královny Viktorie a nádherně popisoval další zločin za použití Zrcadlového světla a kuriozit paní Bridewellové. Dalo by se říct, že kdyby si člověk přečetl Spalující lampu z minulé trilogie a po ní tento díl, pěkně by mu to zapadalo. Opravdu skvělé a uvolňujicí čtení. Za jeden den ho má člověk přečtený.

03.06.2012 5 z 5

Až na dno Až na dno Amanda Quick (p)

První díl z nové série od Amandy Quick, pod záštitou cyklu Společnost arkány, popisuje postavu, která se objevila v prvním díle trilogie Paprsky snů Fallona Jonese, který řídí agenturu Jones a spol.
Tak jako v každé knize ze Společnosti arkány, přijde do cesty Fallonovi žena, ke které cítí jisté sympatie. Nehledě na to, že jeho talent Chaosu tu ženu přitahuje, protože i ona je posedlá kospiračními teoriemi.
Isabella Valdézová obdařená silnou intuitivní schopností se ve Scargill Cove skrývá a jak jinak, připojí se k Fallonovi. Společně začnou řešit zdánlivě obyčejný případ a jak to většině zápletkek bývá, rozvine se to ve velké spiknutí, jež sahá až do společnosti.
Kniha mě nadchla, tak jako každá, kterou jsem od autorky četla, prvních pár kapitol mi trvá než se začtu, protože každý příběh je o jiné dvojici, ale čím více čtu, tím více se mi dvojice zamlouvá. Většinou hlavními postavami jsou emancipované ženy, které jsou nerada závislé na mužích, což je dobrý nápad a je pak zajímavé sledovat, jak podlehnou muži, který se snaží o ně starat a po jejich boku se stanou ještě silnějšími.
Opravdu příjmné klidné čtení, kterým si můžete vyplnit volné chvilky. Vřele doporučuji.

02.06.2012 5 z 5

Půlnoční krystal Půlnoční krystal Amanda Quick (p)

Úžasné vyvrcholení celé trilogie. Jsem nadšená. Všechno se vysvětlilo, přestože veškeré náznaky byly uvedeny již v předešlých dílech. Ale finále bylo skvělé a konečně se tam objevil i zmíněný Kerberos, na něj jsem se těšila hodně a i jakým způsobem vlastně vznikl, byl uchvacující.
Autorka si mě opravdu získala. Nemohu se dočkat, až začnu číst první díl Společnosti Arkány.

31.05.2012 5 z 5

Spalující lampa Spalující lampa Amanda Quick (p)

Pokračování trilogie Paprsky snů, které čtenáře přivádí do Londýna, na sklonku vládky královny Viktorie a popisuje osudy Griffina Wintrse a Adelaide Pyneové, o nichž se autorka zmiňuje, již v předešlém díle a popisuje jak Griffin nalezl ženu, co umí číst paprsky snů. Dokonce autorka rozvýjí zvěsti o prvním Wintersovi a výrobě lampy, přesto čtenář přesně nanahlédne až do počátků, od toho je zřejmě poslední díl trilogie.

26.05.2012 5 z 5

Síla vášně Síla vášně Amanda Quick (p)

Velmi čtivá kniha. Z počátku mi trvalo než jsem začala chápat, o jakých schopnostech mluví, ale potom to byla jedna báseň a nedokázala jsem knihu odložit. Vřele doporučuji.

09.05.2012 5 z 5

Mrtví do soumraku Mrtví do soumraku Charlaine Harris

Zajímavě pojatý svět upírů. Konečně něco jiného než jiskřící upíři, který se kvůli všemu kají. Bill se chová občas je opravdový upír i když má slabé chvilky. Shodou okolností jsem prvně viděla seriál, tak jsem si všímala, jak to změnili a upravili. Je pravda, že to museli trochu okořenit, ale kniha napsaná špatně nebyla. Zpočátku nerozhodnost zda-li má psát dál než se rozepsala, ale ušlo to.

08.04.2012 4 z 5

Vrahova modlitba Vrahova modlitba Ariana Franklin (p)

Čtvrtý a poslední díl o Adélii jsem o pár týdnů odkládala, protože jsem věděla, že více už nebude, že paní autorka již zemřela a z jejího pera nebudou další díly. Tak jsem si řekla, že si toho užiju a nelituju. Tento díl o trochu jiný než předešlé. Nevím, jak přesně to popsat, možná jsem nepoznávala Adélii, její chování, které bylo více než naivnější oproti dalším dílům. Všechno na truc, aniž by si uvědomila, že neohrožuje jenom sebe.
Totožnost vraha jsem tušila už na té hostině, když ho tam představil, ale čekala jsem až do konce, abych se v tom ujistila.
Zklamal mě konec. Čekala jsem, že tam bude něco víc, ale autorka zřejmě měla vymyšlený další díl, ale bohužel již ho nedopíše a my můžeme s posledních pár odstavců odtušit, že díky návratu do Anglie to s Rowleym dopadne dobře, i když bych si podle psaní autorky mohla domyslet, že by po cestě domů něco stalo, piráti, někdo další, kdo třeba nenávidí pana biskupa. Jenže to už je v našich představách, přesto bych hlavní hrdince dala pár facek, aby tu svoji hrdost odhodila někam do háje.
Sama také píšu a občas mi mé postavy si dělají co chtějí a jejich jednání je nepochopitelné, tak mám dojem, že chování Adélie autorce v posledním dílu trochu uteklo.
Jinak jsem ráda, že jsem si tuhle sérii přečetla. Nadchla mě a ukázala pozdní středověk v krásných a nemilosrdných barvách, i když vrahové by se dali přirovnat k současným masovým vrahům.

06.04.2012 5 z 5

Inés, má drahá Inés, má drahá Isabel Allende

Skvělý historický román s pravdivými základy. Sice jsem knihu musela číst na dvakrát, ale když jsem se do ní začetla. Opravdu mě ohromila. Velmi barvitě popsané skutečné události, které člověk utvrdily v tom, že kolonizace nebyla nic svatého, ale ve skutečnosti kruhého.

07.03.2012 4 z 5

Kamenné světlo Kamenné světlo Kai Meyer

Kai Meyer je skvělý německý autor, který i když píše pro děti, má ve svých příbězích něco víc. Kniha se mi moc líbila. Její obsah je báječný a uchvacující, jen mě od čtení odradil obal, který by mohl být více vypracovanější, abych více podtrhoval děj knihy. Nemohu se dočkat třetího dílu. :)
Jde vidět, že Češi okopírovali obálku od Němců, kteří nemají kreativnější nápady. Podle mě obalem trochu knihu pohřbili.

06.03.2012 5 z 5

Relikvie mrtvých Relikvie mrtvých Ariana Franklin (p)

Další díl od fenomenální spisovatelky, který men velmi potěšil a nadchl svým dějem, jeho dynamičností a svižností. Úžasně vykreslené postavy, se kterými prožíváte úplně všechno a přejete si, aby to dopadlo tak jak chcete. Přemýšlíte kdo je vrah, co se stalo, jak se to stalo a nakonec jste překvapeni, jak to ve skutečnosti bylo a jaká má Adelii pro toto um.
Jsem nadšená a nemůžu se dočkat až si přečtu poslední díl.

05.02.2012 5 z 5

Labyrintem smrti Labyrintem smrti Ariana Franklin (p)

Stejně jako první díl byl i tento druhý plný napětí, akce a výsledek byl stejně nepřekonatelný jako předešlý. Možná jsem čekala něco více, možná se to trochu táhlo a to nejdůležitější se odehrálo v poslední kapitole, posledních dvou, ale přesto děj byl důležitý po všech stránkách.
Přesto musím říct, že vyprávění této autorky, o té době je velmi poutavé a zajímavé. Tehdejší postavení žen nebylo vůbec lehké a jsem ráda, že se příliš nestará o to, jak se Adélie cítí kvůli muži, sice si přeji, aby ti dva byli spolu, ale tím byl Adélie ztatila svoji nezávislost a nedokázala bych si ji přestavit doma jako nějakou porcelánovou panenkou, dost na to, jak se změnila díky malé Alii.
Netrpělivě začínám číst další knihu a doufám, že bude stejně dobrá jako předešlé.

30.01.2012

Vykladačka smrti Vykladačka smrti Ariana Franklin (p)

Z počátku velmi nezajímavý příběh, do kterého se čtenář nemůže položit a chvíli mu trvá než se začte a později si jej oblíbí, protože, i když se odehrává ve 12. století, něčím připomíná současnost. Přesto mi nějaké úseky neseděly, už z hlediska vyšetřování, které možné bylo inspirované současnými detektivními seriály. Přesto příběh výslovně neurazí, ale zase ani přímo nenadchne, přesto je člověk zvědavý, co se bude dít v pokračování.

22.01.2012

Crystal Crystal Katie Price

Kniha mě zprvu nadchla. Příběh z prostředí talentové soutěže, který se změnil ve změť skladkých řečiček, vydírání, přehnaných situací, které měly děj posunout dále, ale spíše z něj udělaly telenovelu, kterou se pokaždé autorka snažila oživit nesmysným zvratem a sexem.
Kniha se čte rychle, ale když už si člověk řekne, že by už lepší být nemohlo, tak tam se tam stane něco, co se opravdu děje leda v telenovelách, aby scénáristi mohli děj natahovat.
Crystal je neustále zmítaná mezi zapíráním, lhaním a bezdůvodným odříkáním. Je stále podbízivá, což jí ve většině případů nepřinese nic dobrého.
A dvojitý rozchod a sejítí s Jakem byl už vrchol. Těhotenství a najednou spásná záchrana od porotkyně. Příběh určitě vymyšlený dobře, ale sexuální zpracování mu ubralo hodně na kvalitě nehledě na přehnané situce pro prodlužování děje.

04.01.2012 1 z 5

999 - Poslední strážce 999 - Poslední strážce Carlo Adolfo Martigli

Zpočátku jsem se nemohla do knihy začíst. Dělalo mi problém přeskakování z 19. st. do 15. st. a až po dvou stech stranách jsem si na to jakš takš zvykla. Přesto líčení fašistické Itálie bylo zajímavé, knihy z období druhé světové války nemám příliš ráda, v této knize to bylo docela dobře popsáno, ale byla jsem raději, když jsem četla části z 15. století, kde úklady jednotlivých reálných postav byly opravdu bravurně popsány. Přesto se mi některé části vyloženě nelíbily a člověk se stále motal na jednom místě. Filozofie je mocná věc, pokud ji člověk zase zbytečně nerozvádí až k fantazii (zlatá koule doprovázejícího hraběte Pica v jeho životě). Tato kniha nebyla špatná, ale jak zde bylo už jednou řečeno, konec byl odfláknutý, aby kniha nebyla příliš dlouhá. S koncem bych si prohrála a osekala některé nudné a nevhodné části jak z minulého století tak i z toho 15.
Přesto dávám tři hvězdičky a doporučuji číst někomu, kdo má opravdu čas a chce se na knihu plně soustředit.

31.12.2011 3 z 5