Nikol18 Nikol18 komentáře u knih

Slepá vášeň Slepá vášeň Meg Cabot

Od Meg je to úplně jiný styl, než jaký jsem doposud četla. Byla jsem zvědavá na román pro dospělé, protože mám za sebou vesměs ty pubertální série, tak jsem si řekla, že se pustím i do téhle a vůbec nelituji, i když je obálka nic neříkající a téměř tuctová, že byste ji přehlédli, děj v ní je krásný. Žádné překvapivé odhalení, ale kniha má i přesto svoje kouzlo. Jen mi Lou svým způsobem připomněla jinou hrdinku z knihy Jak neztratit lásku, ale pouze dobou vztahu s tím hercem a od kdy spolu chodili. Kniha se mi moc líbila. Oddechovaka, kterou jsem měla za den a půl přečtenou a kdybych neusnula, tak i za den.

Klíč k tajemství Klíč k tajemství Jayne Ann Krentz

Autorka opět nezklamala. Miluji její knihy s parapsychologickými prvky. Každou další knihu s touto tématiku netrpělivě očekávám, i když se už předem vím, že hlavní hrdinové budou spolu, tak jako u všech jejích knih, děj jako takový mě vždy potěší. Dokonalá zápletka, která se řeší na dvakrát, protože jsem si po pár knihách všimla, že autorka několik desítek stran před koncem udělá velké bum, ve kterém se vyřeší celá věc a těsně před koncem, když už to vypadá, že budou štěstně žít, nastane druhé bum, po nímž vyřeší zbytek. I když je to v každé knize, tak mě to pokaždé překvapí, přestože si říkám před čtením, že to tam bude, během čtení na to naprosto zapomenu.

Bezpochyby mrtví Bezpochyby mrtví Charlaine Harris

Musím přiznat, že tatko kniha mě pobouřila. Sookie se mi jeví jako lehká dívka, které se autorka snaží vynahradit roky bez chlapa, ale dělá spíš z ní naprostou dě*ku. Omlouvám se za ten výraz, ale je to tak. Když mě už Sookie přestala po dvou dílech nervovat svou naivitou, tak mě rozzlobila svým chováním s chlapi. Stále se kolem ní nějaký motá a ona s prominutím téměř každému dá a jsem si jistá, že budou ještě další, protože mám za sebou pouze polovinu série. I když byl děj zajímavý, jednotlivé charaktery postav mě spíše znechucují než potěšují.

05.05.2013 2 z 5

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Knihu jsem četla v době, kdy jsem sama měla menší existenciální a milostné drama. Myslela jsem si, že mi pomůže k jeho překonání hlavně, druhá její část o meditaci v Indickém ašrámu, ale kupodivu mi nejvíce pomohla Itálie a Bali, které se mi líbily nejvíce. Přes střední část se mi horko těžko dostávalo, ale tam mi nejvíce utkvěl zřejmě Richard z Texasu. Udělat za životem takovou tečku je opravdu těžké a musím autorce složit velkou poklonu, že to dokázala, a že to dokázala dokonce i napsat. Osobně bych nerada psala o svých osobních trápeních takovým způsobem, ale právě díky tomu si mě kniha získala a jakmile na ni narazím, jsem rozhodnuta si ji pořídit do knihovny, protože se k ní určitě chci vrátit a přečíst znovu.
Filmové zpracování knihy jsem si pustila až po jejím dočtení, když jsem v sobě měla stále dojmy ze čtení a musím říct, že mě film nadchnul. Je pravda, že tam některé důležité věci chyběly, ale taková kniha musela být pro filmaře dosti zapeklitý oříšek, aby k tomu napsali scénář. Film mě okouzlil a Julia Roberts v něm byla skvělá. Dokonce jsem poznávala jednotlivé repliky z knihy.

Polibek pro Annu Polibek pro Annu Stephanie Perkins

Zpočátku jsem byla z knihy nadšená, na začátku nebyly zbytečné dohady, kdo a jak se chová a proč to tak dělá, prostě přátele, ale čím dále jsem četla, tím více mi byla Anna protivná a to raději nepíšu o Rashmin nebo dalších lidech. Nejhůře z toho vyšla St.Clairova přítelkyně Ellie, která v podstatě nic nezpůsobila a byla za tu nejhorší. Přejdu klišé údajného umírání St.Clairovy matky a raději si postěžuji na konec, který mě naprosto dožral a naštval. Mně osobně to jako romantický příběh nepřipadalo, začátek ano, líbil se mi styl kamarádství, kde nebylo nic kromě přátelení a Anniny snahy to tak nechat, ale její hysterie ke konci knihy, kdy nutila St.Claira, aby se s Ellie rozešel mě osobně pobouřila a Anna se mi v tu ránu zprotivila. Kniha měla skutečně zajímavý a poutavý začátek, ale od poloviny to nestálo za nic, dokonce ani ten konec. Moc dobré hodnocení ode mne nedostane.

05.05.2013 3 z 5

Deníky psané v korzetu Deníky psané v korzetu Katie MacAlister

I když kniha neměla nějak závratný děj a není to vrchol literatury, určitě mě pobavila. Odregovala jsem se u ní a pořádně se zasmála. Tessa byla více než zmatená, ale kdo by se jí divil, že? Sem tam byly střípky mouder, ale to dokonale zastínila nezakrývaná parodie a sexualita, který z jednotlivých stránek naprosto kapala. Přesto doporučuji těm, kdo se chtějí odregovat, zasmát se a užít si klidnější čtení.

22.04.2013 4 z 5

Dočista mrtví Dočista mrtví Charlaine Harris

Po akčním začátku nastalo období klinické smrti, která se stále točila kolem uklízení a uklízení. Nevím, tenhle díl byl... byl prostě o ničem, ani zvolení nového vůdce smečky. Pořád se děj točil na jednom místě na prosto o ničem, ani to střílení mě nijak nenadchlo, tohle byl hodně slabý díl. Myslela jsem, že Sookie dospěla trochu víc, ale ani ne. Pořád se jen nechává mlátit a vysávat, kdyby nebyla hloupá, prostě by se sbalila a odstěhovala se, i přes rodinné vazby, kdyby skutečně viděla, jak je v háji.

21.04.2013 3 z 5

Země divů Země divů Ann Patchett

Opravdu neobvyklý román, který doceňuji až po jeho přečtení. Čtenáři jeho poslaní dojde až po dočtení, pokud nad tím začne přemýšlet. Když zdoláte první tři kapitoly plné flasbacků, které se v mnoho případech tak slívají s dějem, že vám chvíli trvá než si uvědomíte, že je to jen vzpomínka, prokoušete se přes to až k samotnému ději, který je trochu volnější, místy možná nudný, ale má to svůj důvod. Poslání, které zděluje ke konci knihy doktorka Swensnová své žačce je skutečně úchvatný. Autorce se skutečně povedlo velmi barvitě popsat Amazonský prales a život v něm, že jsem jí to uvěřila a připadala si přímo na místě. Mnohé charaktery postav byly tak silné, že nad nimi přemýšlím i dlouho po dočtení. Celkové zpracování knihy a poslání bylo úchavatné. Byly zde vyjádřeny i obavy z lidské chamtivosti a honby za dokonalým lékem. Lidem v mnoha ohledech nedochází, že můžou zničit ekosystém na všech úrovních, když se bezhlavě vrhnout do míst, jež jim měla být navždy skryta. Podle mne tato kniha má v sobě tolik poučení, že stojí za přečtení a zamyšlením se nad pravdami, které vyslovily postavy.

20.04.2013 5 z 5

Stížnosti Stížnosti Ian Rankin

Naprosto epochální dílo. Celkový dojem z knihy je samozřejmě více než kladný, ale jak to tak u tak skvělých děl bývá, nějakou dobu mi trvalo než jsem se do knihy začetla. Začátek byl pro mě možná nudný. Avšak každý případ musí nějak začít a jelikož je to první díl ze série, musel autor trochu přiblížit hlavního hrdinu. Malcolm Fox se mi moc zamlouvá i se svými démony. Je to osobnost, které si všimnete, když jdete na ulici kolem ní. Dokázala jsem si ho živě představit. Realisticky popsán jakoby to byl např. váš soused. Všechny postavy měly své charaktery, reálné postavy i prostředí se mi zamlouvalo, nehledě na to, jak autor dokázal nevinně vkládat současné problémy Skotska do děje aniž by to nějak narušovalo dějovou linii. Skutečně úchvatné dílo.

10.04.2013 5 z 5

Mezi láskou a smrtí Mezi láskou a smrtí Meg Cabot

POZOR! HODNOCENÍ MŮŽE OBSAHOVAT SPOILER!
Než začnu psát o ději a stylu, musím velmi ocenit nápaditou obálku, která mě opravdu přivábila. Je krásná, přitažlivá a vystihuje dějovou linku v knize. Říkám to pořád, ať češi nemění původní obálky.
Mnoho čtenářů píše, že začátek knihy byl nudný, ale to bylo zřejmě tím, že tam nebyly žádné srdceryvná milostná vyznání a divoké líbání. Mně osobně se začátek převelice zamlouval, byl správně tajemný, postupně odhalující život Pierce po smrti a návratu zpět do života. Neotřele podané flasbacky, které Pierce postihly po té nehodě s bazénem, kdy zemřela, měly v sobě velkou důležitost, na kteoru došlo v závěru knihy, kde se vše spojilo v celistvý obraz. Proto musím říct, že se mi líbil hlavně začátek. Vztah Pierce a Johna byl úplně jiný než v tradičním románu o záchraně dívky v nesnázích. Přesto menší kámen úrazu vidím v tom, že mi Pierce a John připomínají jiné dva hrdiny z autorčina pera. A to Suze a Jessieho. I námět je lehce podobný. Suze i Pierce jsou živé a Jessie a John jsou mrtví, sice na jiných rovinách, ale jistá podbnost v tom je. Což vůbec neubírá na originalitě příběhu, který Meg začala psát. Musím přiznat, že se mi spojení s řeckou mytologií skutečně zalíbilo a je to zase něco nového, zvláště, když vezmu v potaz, že se hlavní hrdinové od začátku nemilují až za hrob a vypadá to spíš, že se navzájem zabijí.
Můžu jen doufat a prosit vedení Knižního klubu, aby se přeci jen nechlali umluvit, a nechali přeložit zbylé dva díly, protože jsem skutečně zvědavá, jak to s Pierce dopadne, jak se rozhodne a jak se s tím sžije John.

04.04.2013 5 z 5

Vzpomínáš si? Vzpomínáš si? Sophie Kinsella (p)

Kniha se mi moc líbila.

02.04.2013 5 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Už mnohokrát jsem narazila na obálku knihy, která mě přímo odpuzovala, i když mě třeba anotace zaujala. A jak zde bylo řečeno, kdyby mi nebyl kniha doporučena, zřejmě bych se do ní nepustila, protože ta obálka je naprosto příšerná. Nechápu, co je špatného na původních obálkách, proč mají češi takovou úchylku dělat vlastní obálky, které nedokážou ani v nejmenším vystihnout děj knihy, ale teď už je to jedno.
Na to, že o knize prohlašují, že je to bestseler, z ní nejsem zas tolik nadšená. Trochu mě překvapovaly charaktery postav. Nechovali se podle toho, jak byly z počátku psány. Nejvíce mě asi choval Jace, jak se nechal obalamutit, s tím svým neustálým sarkasmem a ironií, se nechal tak snadno přemoci. Jediná Clary mě trochu potěšila, i když byly jisté pasáže, při kterých bych ji nejraději vystřelila z kecek.
Přesto děj a celkový nápad byl opravdu dobrý, jen mi občas dělal problém se vyznat v těch jejich výrazech. Hlavně když Clary mířila do Kostěného města a na druhé stránce ho pojmenovali Tiché město. Možná mě sem tam i zkalamalo, jak rychle jsem přišla na důležité zvraty. Možná to mohlo být trochu zaobalenější, i když jsem v závěrečné fázi čekala, že jeden z nich vyskočí a řekne, že to nebyla pravda. Nemůžu říct, že postavy byly přímo natvrdlé, ale stane se, že tam kde něco člověk hledá to nenajde a to co má před očima nevidí.
Pevně doufám v to, že následující díly budou lepší, protože každá prvotina má své mezery.

01.04.2013 4 z 5

Jak neztratit lásku Jak neztratit lásku Meg Cabot

Velmi se mi líbil styl, jakým Meg pojala tuto knihu. Neotřelé a nápadité, bavilo mě to. Měla jsem to přečetené hodně rychle, je pravda, že je totaková oddychovka ne moc na přemýšlení, ale občas si člověk potřebuje přečíst něco jednoduššího. Skutečně hezký příběh a možná si přečtu i další díly ze série.

31.03.2013 5 z 5

Ve vyšším zájmu Ve vyšším zájmu Ken McClure (p)

Kniha se mi stylem zdála trochu vlahá. Pro nevědce trochu mémě pochopitelná, i když to autor vysvětloval stylem pro "blbce". Možná právě to tomu ubíralo na tempu. Přesto dějove byla skvělá. Ve stylu konzervativního Jamese Bonda. Určitě by se dala shrnout do krátké povídky.

30.03.2013 3 z 5

Soumrak Soumrak Lisa Jane Smith

Jsem naprost zkalamaná. Série měl skončit Eleninou smrtí. Za tím si stojím. Kniha je příšerně nastavovaná a vyhrocená do takových absurdit, až nemůžu uvěřit, že se to někomu může líbit. Přečtu si knihy do konce, protože mě osobně zaujal autorčin styl nadsázky a nastavování a u knih se pobavím, přestože je to úplná hloupost.

30.03.2013 odpad!

Tvrdohlavá sestřička Tvrdohlavá sestřička Mary Higgins Clark

Naprosto uchvacující kniha. Děj byl skvělý. Napínavý až do samého konce. Stále jsem přemítala, co v tom může být a za polovinou knihy jsem už pojala podezření, které se mi nepotvrdilo, ale i tak jsem ráda, že to byl nakonec někdo jiný. Autorka píše velmi poutavým stylem. Když překonáte první stránky, které vás uvedou do děje, jde to jak po másle, a tak nechcete knihu položit, prostě to nejde. Určitě si přečtu další knihy.

30.03.2013 5 z 5

Návrat na plantáže Návrat na plantáže Ashley Carrington (p)

Díky za to, že je tohle už poslední díl. Všechny knihy a série dočtu do konce, ale při téhle jsem se opravdu musela přemáhat, abych to dočetla, protože takovou příšernost jsem snad ještě nečetla. Teď vím, proč nečtu historické romány. Láska, o které se v nich píše jsou jenom prázdná slova, která by si lidi ve skutečném životě neřekli a je to tak trápení lidí, kteří lásku nezažili a mají o ní takovéhle představy. Což není vůbec pravda a ve skutečném životě to tak nechodí.
Prosím, ať mi autor netvrdí, že je to román z období války Jihu proti Severu, a když už se něčím takovým ohání, tak to má mnohem lépe popsat a ne se tam v jedné nebo dvou kapitolách uchýlit k nic neříkajícímu proslovu o vývoji událostí, který je nudnější než učebnice historie. Kazí to celkový dojem knihy a naprosto podkopává tento válečný konflikt.
Valérie je od začátku do konce naprosto dětinská postava, která ztratí veškerý zájem, když jí někdo ublíží a žije poté v naprosté izolaci, když už to chtěla, měla se připravit na to, co se může nevyhnutelně stát. Nebudu se jí zastávat a litovat ji, jaká je chudinka, když chtěla vydobít svého dědičného práva v místech, kde se takové věci netolerují, když to chtěla, musela si uvědomit, že jí lidi budou házet klacky pod nohy.
Travis Kendrik je asi jediná postava z celé série, co za něco stojí. Výstřední, ale tvrdě si jde za svým a je srozuměn se skutečným stavem věcí a předpokládá různé scénáře, toho jediného mi bylo líto.
Kapitán Menville je typický chlap, který je přesvědčen o své dokonalosti a bezbřehosti s tím, že se všichni před jeho pohledem budou plazit a prosit, aby na ně hleděl déle.
Rhonda dostala, co si zasloužila.
Stehen je od začátku do konce hulvát a měl zemřít. S tím sdílím názor Travise Kendrika.
Čtení této série jsem ztratila zbytečně moc času a iluzí o historické tvorbě. Muži by historickou tvorbu psát neměli a ženy by se měli zamyslet spíš nad tím, jak se žije teď a ne před sto padesáti lety.

06.03.2013 odpad!

Plameny na plantážích Plameny na plantážích Ashley Carrington (p)

Absurdita stavěná na absurditě. Autor zřejmě neví, kdy přestat. Doufala jsem, že tenhle díl bude o něco lepší, ale opět jsem se spletla, i když se o válce Jihu proti Severu mluvilo více, pořád to nebylo dost, protože titul knihy hlásá: Románová sága z doby války Jihu proti Severu, ale něco víc se tam děje v pátém díle. Jsem skutečně zklamaná.

19.02.2013 1 z 5

Zajatkyně plantáží Zajatkyně plantáží Ashley Carrington (p)

Bavit mě to začalo asi od 160 strany. Pořád čekám, kdy tam bude něco víc o té válce a pořád nic.

13.02.2013 2 z 5

Mračna nad plantážemi Mračna nad plantážemi Ashley Carrington (p)

Čekala jsem od knihy více, autor pouze prodlužuje trápení a zbytečně to rozšiřuje novými a nesmyslnými akcemi, těšila jsem se, že tam bude něco o válce, ale zatím jde jen o prostoduchost hlavní hrdinky a její zbytečné protěžování majetku, na který nemá síly.

06.02.2013 1 z 5