nelcisko nelcisko komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Čtivá, poutavá kniha, přesto že se jedná hlavně o pasáže popisu než dialogy. Popisuje život po 2. světové válce na vesnici, mateřství a strasti manželského života.

Oči milenek Oči milenek Vítězslav Nezval

Strašně se mi to líbilo číst, člověk si připadal, jako by básně byly napsány přímo pro něho :)
Například báseň "Až se ti zasteskne" byla přímo nádherná...

Až se ti zasteskne, přijď.
Až se ti slza v oku zableskne, ty přijdeš, viď!
Z té noci přeteskné, nezbude ani hvězda, ani rybářská síť
a nový den se rozbřeskne.
Ty přijdeš. Přijď!

25.09.2012 3 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Neuvěřitelné, fascinující, krásné, smutné a drsné. Takhle bych tu knihu asi vystihla. Jedna z mála zase knih, která mě úplně dostala, vcucla do svého nitra a nechtěla pustit a myslím, že mi bude sedět v hlavě ještě hodně dlouho. Kniha o mladé ženě, pro kterou život nebyl jednoduchý, ale ona sama to dokázala změnit tím, že prošla pacifickou hřebenovku. Klobouk dolů. Opravdu dobře napsaná kniha. Doporučuji!

14.02.2016 5 z 5

Královna mrtvol Královna mrtvol Heather Herrman

Dokonalé!!! Pokud mám doporučit velmi jemně hororové scénáře, napětí, pátrání po zločinci, příběh o přátelství až za hrob (doslova) a to vše zasazené do 19. století, doporučím jedině tuto skvělou knihu!

Proměna Proměna Franz Kafka

Kniha se četla poměrně rychle, neboť byla velmi krátká, ale také docela čtivá. Z počátku mě to moc nebavilo, neustále jako by se omílalo to samé pořád dokola, ale zhruba v polovině to vneslo nějaké napětí nebo zajímavost. Přiznávám, že jsem od knihy čekala trochu víc, jelikož mi bylo řečeno, jak se budu štítit Řehořova těla a jak je všechno do detailů popsáno. Ano, do detailů všechno popsáno je, čtenář si může dokonale tu "věc" představit, ale nijak mě to nelekalo, neděsilo... Takže trochu zklamání. No a posledních deset stran mě dost překvapilo, neboť jsem myslela, že rodina bude alespoň trochu tesknit a ono to bylo spíše naopak. Kniha na mě udělala dobrý dojem, ale už bych si ji podruhé asi nepřečetla :)

09.01.2014 4 z 5

Vlastní životopis Vlastní životopis Agatha Christie

Musím uznat, že tuhle knihu jsem četla opravdu dlouho. Nebylo to tím, že by kniha měla tolik stran, ale z důvodu, že se občas nečetla lehce. Je velmi zajímavé číst něčí vlastní životopis, napsán přímo tím člověkem. Jsou chvíle, kdy se u čtení nudíte, protože autor popisuje věci, kterým moc nerozumíte, někdy vlastně vůbec, možná i proto, že tento životopis je z jiného období, než jste vy sami. Ale dávám této knize nejlepší hodnocení, jelikož byly i chvíle, kdy jsem knihu nemohla odložit a samotný konec mě opravdu dojal. Když jsem dočetla poslední řádek epilogu, nemohla jsem uvěřit, že už je konec. Skončí se něčí život a vlastně, jako kdyby jste to prožívali vy sami. Neuvěřitelné jak něčí kniha- životopis, může ve vás tolik zanechat. Knihu doporučuji :)

04.08.2013 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Nemohla jsem si pomoct a po necelém roce jsem si dílo musela přečíst ještě jednou. Teď s klidem a hlavně pomalu. Stále mohu říci, že je to velmi náročné dílo, alespoň pro mne, ale i přes to jsem se v něm vyznala už lépe, než předtím. Člověk na taková díla musí už mít trochu rozum nebo co, protože teď jsem pochytila opravdu vše a před necelým rokem skoro nic, možná za to může škola :D Nicméně dílo hodnotím již úplně jinak, strašně se mi líbilo a myslím, že český národ by měl být hrdý, že má takovou vzácnost :)

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Uf, tak to zase bylo něco.
Kolem knihy jsem chodila rok a toužila si ji koupit, jak mě přitahovala, ale jméno autorky mi našeptávalo, ať to nedělám.
No nic, nakonec jsem tomu stejně podlehla a během pár dnů taky přečetla.

Na úvod musím říct, že je to velmi čtivé a fakt tam nikde nejsou zdlouhavé nudné pasáže, přestože má kniha přes 300 stran. Autorce se musí nechat, že si zvolila velmi těžké téma a místy brilantně zachytila dialogy a atmosféru rozpadajícího se vztahu. Ale to je tak jediné, čemu tleskám, plus krásné obálce.

Co mě ale rozčilovalo od začátku knihy až do konce, bylo množství sprostých slov. Jakože pardon, není mi ještě ani třicet, takže se stále ještě pohybuju mezi mladou generací a musím říct, že i když sprostá slova slyším denně, není jich tolik, ani mi tolik nevadí. Tady to ale řvalo. Troufám si říct, že kdyby autorka ubrala o polovinu, dalo by to knize jakousi jiskru, takhle to ale kazilo celý dojem. A pak taky zklamání v celé knize, jak byla pojatá. Když jsem četla obálku s tím, že se jedná o vyprávění o rozchodu, asi jsem čekala trochu něco jiného. Vždyť to nemusí být vždycky jen o tom, že ten druhý je blbec a já se teď budu tahat s druhým... ale ok, když si to autorka chtěla napsat, budiž. Jen jsem se asi vnitřně těšila na něco víc, a on to byl jen dobrý marketing...

Dávám 3 hvězdy z 5 za snahu a krásnou obálku, ale od autorky si už bohužel nic nepřečtu. Kdysi jsem sáhla po Bábovkách a to jsem ani nedočetla, jak jsem nesouznila. Tady alespoň jde vidět, že autorka ze sebe dala maximum a svou tvorbu posunula na vyšší level, můj šálek kávy to ale není.

04.03.2024 3 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Nevím ani jak na tohle dílo reagovat, než dát pět hvězdiček, i když nejradši bych nedala ani jednu, jak byl příběh krutý. Ale o tom to je a tím pádem kniha tvoří to, co má. Mohu říct, že pokud jsem zrovna nebrečela u čtení knihy nebo mi nebušilo srdce jako na poplach ze strachu, nenudila jsem se. Kniha pojednává o válce, popisuje vše okolo v ich- formě, tedy jako kdybychom tam skutečně byli my sami. Což je děsivé, protože vidět frontu očima někoho, kdo to prožil, je nepopsatelné. Ale v této knize to je napsané. Všem vřele doporučuji, hrůzostrašný zážitek, ale dobrý pro uvědomění si hodně věcí :)

19.02.2015 5 z 5

Já nebyl u tebe, když přicházelo jaro Já nebyl u tebe, když přicházelo jaro Mary Westmacott (p)

Začátek nijak zajímavý, ale s narůstajícím napětím, se kniha stává lepší a víc pochopitelnou. Člověk se pak začíná vžívat do všech situací a přemýšlí, jak by se zachoval na onom místě. U mně je asi problém takový, že spíš souhlasím s manželem hlavní postavy, než s hlavní postavou :D Ale celkový dojem z knihy je velmi uspokojivý :)

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Poezii moc nemusím, ale tahle kniha se čte jedním dechem. Navíc se mi dost zalíbila, je jednoduchá a zároveň skvostná. Můžu jen doporučit.

25.09.2012 5 z 5

Ztracená nevěsta Ztracená nevěsta Bella Ellis (p)

Naprosto miluji sestry Brönteovy a jejich romány, už dávno jsem jim propadla, a tak nápad napsat knihu s jejich osobami zasazených do detektivky, mi přišlo jako skvělé, ale odvážné. Bála jsem se, jak kniha celkově dopadne a jestli autorka nešlápne vedle. Ale mé obavy byly zbytečné.
Kniha je nejenom skvělá detektivka, ale naprosto bravůrně popisuje rodinu Brönteovu, tak i 19. století, okolí Anglie a i vybraný jazyk je sám o sobě velmi zajímavý.
Za mně 5 hvězd, těším se na druhý díl!

28.01.2024 5 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

Na tuhle knihu jsem dostala doporučení od své učitelky češtiny na střední. Prvně jsem si měla přečíst knihu "Kafka na pobřeží" od japonského spisovatele, a až pak "Cizince". Musím uznat, že obě knihy jsou naprosto odlišné. Kafka je tlustá kniha s velkými filozofickými myšlenkami a dlouhými popisy, když to Cizinec je krátká úzká knížka, která sice v sobě nese taky popisné pasáže, ale jsou svižné, jednoduše napsané. Přesto obě knihy mají stejný podtext, a to lidskou existenci a její význam, Kafka je k tomu fantastický realismus.

Cizinec jako existenciální dílo jsem přečetla během chvilky a nemohla jsem se odlepit. Z počátku působí jednoduše a velmi flegmaticky, pak nabírá na obrátkách a konec je třešnička na dortu. Skvěle napsáno, doporučuji! Já sama se k tomuto autorovi určitě vrátím.

22.10.2023 5 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Doporučuji snad úplně všem, bez ohledu na to, pokud jste ve vztahu nebo sami. Filozofie této knihy se skrývá v porozumění svých tužeb, našeho vlastního vnitřního hlasu, který nám říká, jak chceme být milování. Pokud ve vztahu jsme, poukazuje na to, jak pochopit to, jak chce být milován náš partner.

Ohlas písní českých Ohlas písní českých František Ladislav Čelakovský

Přečteno téměř během pár hodin, nic komplikovného na pochopení, ale také nic, co by toto dílo vyznačovalo za skvost české poezie. Některé básně byly dobré, ostatní mi přišly průměrné. Často jsem měla pocit, že se básně blížily svým obsahem k Erbenovým básním, i když Erbenova Kytice mi přijde propracovanější.

08.11.2015 3 z 5

A básníkem být nechci A básníkem být nechci Emily Dickinson

Básně moc nečtu, to je pravda, i když jsem si jich několik vyslechla ve škole asi jako každý. Nějkteré knihy mě uchvátily, ale bylo jich příliš málo, snad dvě... Ale tahle mě nadchla! Přála jsem si ji k Vánocům a skončila jsem ji číst teprve teď, vskutku dlouhá doba, ale nemohla jsem to jen tak přeletět jako nějaký román. V každé básni byla nějaká úvaha a myslím, že když si knihu přečtu třeba za měsíc, zase budu mít nad čím přemýšlet. Opravdu doporučuji! :))

20.08.2013 5 z 5

Únik Únik Daphne du Maurier

Je asi taková, že vás nenechá se odtrhnout. Člověk má pocit, jako by vyprávěla o něm samotném, jako by to sám prožíval. Určitě doporučuju, nadchla mně a mám z ní krásný pocit :)

29.09.2012 5 z 5

Umění milovat Umění milovat Publius Ovidius Naso

Spíše než naučilo, pobavilo :D

25.09.2012 2 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Asi prvními sto stranami jsem se musela nějak prokousat, ale pak přišlo to nejlepší. Nemohla jsem se od knihy hnout, jak byla napínavá a provázená různými emocemi. Moc se mi líbila.

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Prvně jsem viděla film a byla jsem ním poblázněna jako spousty jiných holek v mém věku. Ale pak jsem si přečetla knihu a ta mě docela nadchla! Nikdy bych neřekla, že film může být oproti knize úplný propadák, ale tady to tak je. Kniha se mi úplně zalíbila, nadšená jsem byla hlavně z toho, že dílo je psáno v ich-formě, takže jsem mohla dopodrobna číst Belliny pocity. Vřele doporučuji.