nela3812 nela3812 komentáře u knih

Kořist Kořist Darcy Coates

Těšila jsem se na horor, který jsem bohužel nedostala. Za to jsem ovšem dostala celkem dobrý thriller. Pokaždé když už už přicházela horová scéna, autorka jí z nějakého důvodu nedokončila. Ptám se proč? Stačilo jen pár vět navíc a kniha by dostala zcela jiný žánrový směr.

Jinak byla kniha poměrně čtivá, především pokud jde o části v tajuplném lese. Kapitoly z policejní stanice byli první polovinu knihy silně nezáživné, až jsem měla chuť je přeskákat. Nedělo se tam nic a ani dialogy to nezachránili.

Už na začátek autorka postavila hned 2 silně sebelítostivé postavy, které jsem nemohla vystát. Na jednu knihu to bylo moc. Naštěstí se o jednu elegantně postaral a druhá šla nakonec do sebe a já si jí dokonce oblíbila! Zbytek postav byl vykreslen poměrně zajímavě, každý byl odlišný a v příběhu se při pátrání perfektně doplňovali.

Onu záhadu jsem vyřešila až těsně před koncem, za což určitě patří autorce plusové body. A mě hvězdička na nástěnku za všímavost.

4/5 hvězd.

04.10.2021 4 z 5

Tajemství paní Christie Tajemství paní Christie Marie Benedict (p)

V prosinci roku 1926 Agatha Christie zmizí. Její manžel ani dcera nemají tušení, kde by mohla být, a tak celá Anglie rozpoutá dosud nevídané pátrání. O jedenáct dní později se paní Christie objeví stejně záhadně, jako zmizela. Tvrdí, že si nic nepamatuje. Autorka Marie Benedict v knize odhaluje čtenářům svou myšlenku, jak to před mnoha lety mohlo být.
Už od 15ti let jsem velkou fanynkou A. Christie a možnost přečíst si tento jedinečný pohled na její záhadné zmizení jsem si nemohla nechat ujít. Již od začátku knihy jsem stále přemýšlela, zda autorka táto knihy povede své kroky správným směrem a vzdá tak holt jedné z nejlepších spisovatelek na světe.
Kniha obsahuje dvě časové linie, které se v závěru knihy propojí. Jednak rukopis, částečně inspirovaný skutečným životem Agathy. A za druhé smyšlenou linku odhalující teorii, kterou pro nás autorka připravila. První linka začíná v roce 1912 a druhá v roce 1926. Z počátku mi přišlo, že autorka této knihy začala s první linkou zbytečně hluboko do minulosti. Nicméně se později ukázalo, že pro pochopení příběhu to bylo zcela nezbytné. A mnoho čtenářů jistě uvítá pohled do dvacátých a třicátých let minulého století a poodhalení tehdejších zvyků a mravů. (POZNÁMKA: Ráda bych doporučila přečtení vlastního životopisu A.Ch., aby byl čtenář schopen rozlišit fikci autorky od skutečného života Agathy)
Samotná teorie autorky mě nadchla a jako celkový nápad to jen a jen chválím. Zápletka byla dobře promyšlená. Nicméně samotné zpracování mě příliš nezaujalo. Nejspíše jsem čekala, že autorka vloží do psaní zápletky také trochu Agatina stylu. To se bohužel nestalo a druhá dějová linka se téměř 2/3 knihy neuvěřitelně vlekla a nepřinášela čtenáři žádná zajímavá fakta a drobná odhalení či vodítka.
Samotný závěr, který nám autorka připravila, vykreslil dle mého Agathu v opravdu nemilém světle. Jednak jako autorku brilantních románů, ale zároveň jako pomstychtivou manželku. Nicméně je to jen pohled autorky na celou situaci a ten respektuji, ačkoliv mě trochu mrzí v jakém světle z toho Agatha vychází.
Až na několik kapitol z druhé časové linky se knize nedá upřít její čtivost a zajímavě zpracovaný námět. Ačkoliv mě trochu zklamalo zpracování a konec bych si přála vidět jinak, myslím, že autorka knihy se s 11 záhadnými dny poprala výtečně. Mám jisté, výše zmíněné, výhrady, které vedou k mému hodnocení 3/5 hvězd. Nicméně jako zajímavou fikci pro fanoušky Agathy vám knihu doporučit mohu. Je to vcelku příjemné překvapení, ale příliš velké sousto pro autorku.

04.10.2021 3 z 5

Přízraky noci Přízraky noci Kateřina Ševčíková

Nemám slov. Příběh byl od začátku jedna velká jízda a já se ani na malou chvilku nenudila. Nikdy bych nevěřila, že na základech českých pověstí je možné postavit tak geniální příběh! K příběhu jsem se vracela v každé volné chvilce a těšila se, jak bude dobrodružství 4 hrdinů pokračovat.

Zprvu jsem měla ze 4 různých pohledů na 1 příběh obavy, aby vše nebylo opakováno dokola (pokaždé z jiného pohledu). Mé pochyby naštěstí nebyly na místě a příběh ubíhal příjemným tempem. Jednotlivé pohledy na sebe plynule navazovali. Zvraty v příběhu byli velmi nečekané a téměř žádný z nich jsem neočekávala, což se mi velmi dlouho nestalo.

Všechny postavy jsem si zamilovala. Nejvíc však hudebnici Nou a její zvláštní schopnosti, a pak také velmi sympatického a pohledného lovce Kardena. Jisté kouzlo měl ke konci i sám kníže Dragovit, ovšem mé srdce si za své činy rozhodně nezískal.

V příběhu nechybí ani romantická linka. Která byla lehce předvídatelná, ale stejně zahřála u srdíčka. V jisté části příběhu jsem očekávala další romantickou linku, na kterou se bohužel nedostalo, což je velká škoda!

Konec příběhu byl překvapivý, smutný, nabitý akcí – stejně jako celá kniha. Bylo to úžasné a mě mrzí, že jsem knihu přečetla tak rychle a že neměla alespoň o pár stránek navíc.

Jsem z knihy nadšená, a jediné co mohu vytknout je slovníček až na konci knihy a já ho našla až po přečtení. ‍️ Kdybych o něm bývala věděla na začátku, nelámala bych si hlavu s mnoha pojmy.
I tak je to ale ∞/5 ⭐.

23.09.2021 5 z 5

Černooká Černooká Anna Musilová

Zpracování příběhu mě nezaujalo a knihu jsem v polovině odložila. Už je to 2 měsíce a stále jsem ji nedočetla. Tato kniha mi nesedla a už ji nedočtu. Nesedla mi nejen zpracováním příběhu, ale také hlavní hrdinkou. Bohužel.....

22.09.2021

Tulení Tulení Catana Chetwynd

Neskutečně milý komiks, který zvedne náladu :) Krásné listování od začátku do konce. Zahřeje u srdce každého čtenáře.

Já v ní listovala v období učení na státnice a mnoho z jejích stránek mi v těch náročných dnech zvedlo náladu. Nemohu říct, že by se na stránkách odrážel jakýkoliv typický vztah (minimálně já tam ten svůj/náš nenašla), ale čtení je to krásné a pohladí to na duši i na srdíčku.

Zapomnění Zapomnění Cat Patrick

Námět knihy vypadal zajímavě a těšila jsem se na akční zpracování protknuté mnoha zvraty právě proto, že hlavní hrdinka zná budoucnost. Přeci jen kniha slibuje fantasy příběh a anotace zajímavou zápletku se smrtí. Bohužel se po většinu času jednalo o poměrně nezajímavý příběh. Jediné co příběh, z mého pohledu, zachraňovalo, byla postava Lukea. On do příběhu vnesl krásnou romantickou linku. Jako čtenář jsem měla možnost pokochat se krásnými nápady na rande a věřím, že pro mnoho z nás by to byl kluk snů.

Nejzajímavější část příběhu se nacházela asi na posledních 50 stranách a byla podle mě velmi rychle utnuta. Škoda že se tímto směrem nevydala autorka od samého počátku a více nevyužila schopnosti, kterými London obdarovala. Konec příběhu byl zajímavě ukončený, nicméně po tom všem trochu předvídatelný.

Celkově se mi příběh zdál nedotažený. Ačkoliv jsem ho přečetla velmi rychle a čivost se mu nedá upřít, nenašla jsem nic, čím bych si příběh ještě dlouho po dočtení uchovala v paměti. Neurazí, nenadchne. A proto hodnotím 2,5/5.

19.09.2021 2 z 5

Opačno Opačno Hannah Mathewson

Musím uznat, že orientovat se zprvu v jednotlivých frakcích bylo poměrně náročné. Především proto, že se nejedná jen o názvy frakcí, ale ke každé také připadá vůdce a milice. S tím ale hodně pomůže shrnutí hned na začátku knihy.

První kniha ze série neobsahuje tolik napětí, akce a zvratů, kolik bych od fantasy knihy očekávala. Jedná se spíše o seznámení s hlavními postavami a celým světem Opačna. Předpokládám, že napětí a akci nám autorka vynahradí v dalších dílech. Každopádně svět jako takový a jeho propracovanost mi naprosto vyrazila dech.

Charakteristika jednotlivých postav je také skvěle propracovaná. Postavy nejsou ploché, jsou jedinečné a každá má v příběhu svou roli. Zamilovala jsem si především postavu Eliota a Fyfa. Ale zajímavými postavami je kniha přímo nabitá, ani hlavní hrdinka Ilsa není k zahození. Naopak. Ale mé srdce si získali Eliot a Fyfe.

Poslední stránky přinesli tíženou akci a dočkali jsme se lehce předvídatelného, ale otevřeného konce. Na závěr nechybí ani romantická linka a náznak překvapivého milostného trojúhelníku. Nemůžu se dočkat, až si přečtu pokračování této série. Tato série má rozhodně namířeno tím správným směrem.

Dávám 4/5 a vám doporučuji po knize sáhnout. Rozhodně neuděláte chybu.

19.09.2021 4 z 5

Jizvy jako křídla Jizvy jako křídla Erin Stewart

Lze vůbec hodnotit příběhy, které napsal sám život? Ačkoliv se jedná o smyšlený příběh, stále je postaven na skutečných událostech, ze kterých mrazí. Nehoda, která Avu potkala, je těžká sama o sobě, co je ale ještě těžší je snažit se žít normální život ve světě plném monster. Při čtení mě opravdu mrzela škodolibost a zlost, která se v lidech skrývá. Číst tato slova bylo obtížné, ale je třeba i takové příběhy vyprávět.

Autorka příběh protkala humorem, který mi opravdu sedl. Krom tohoto, že jsem si z knihy odnesla velmi silný příběh, tak jsem se na několika stránkách skutečně nasmála. Také je mi velmi sympatická symbolika fénixe a křídel, která se v knize několikrát objeví.

Příběh je napsán čtivě a děj svižně odsýpá. Čtenář se tedy nenudí a na každé stránce najde zajímavé myšlenky, zvraty nebo životní situace. Nechyběla ani romantická linka, která nabrala jiný směr, než jsem čekala. I tak to ale nebylo vůbec špatné a postaralo se to o zajímavý zvrat v příběhu.

Jedná se o zajímavý a silný příběh, který by YA čtenáři rozhodně neměli minout. Víte, že mám v příbězích ráda přidanou hodnotu a v této knize rozhodně nechybí. Je třeba otevřít oči a říct šikaně ne.

Knize nemohu dát jinak než 5/5, nejen za silný příběh, ale také za jeho zpracování pro mladší čtenáře.

19.09.2021 5 z 5

Adventní kalendář povídek na dlouhé zimní večery Adventní kalendář povídek na dlouhé zimní večery * antologie

Sbírku jsem si měla možnost přečíst v rámci štafety pořádané nakladatelstvím BRK. Tímto ještě jednou děkuji za možnost sbírku přečíst.

V této sbírce si na své přijde každý čtenář. Osobně jsem zde našla hned 5 povídek, do kterých jsem se naprosto zamilovala. Patří mezi ně:

° Jen tak být
° Adventní procházka
° TIK TAK
° Životní moudro nebo jenom jeden obyčejný den v životě Jolany
°Vánoční překvapení

Našla jsem také několik povídek, které se mi ani po druhém přečtení nepodařilo pochopit a jejich význam mi pravděpodobně zůstane navždy skrytý. Ale i tak si své čtenáři jistě najdou a někdo jejich tajemný význam objeví.

Sborník povídek je také ideálním dárkem, jako drobnost k vánočním návštěvám. Rozhodně jím neuděláte chybu, pokud jej k Vánocům někomu darujete. Za mě je to rozhodně 5/5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Příběh z trochu jiného úhlu, kdy přeživší vypráví o tom všem, co se jí stalo a příběh se nám odkrývá zpětně. Známe tedy konec příběhu, nicméně to „nejhorší“ je příběh samotný. Především chování a myšlenky Zahradníka jsou skutečně zvrhlé, propracované a nechutné. Nebylo třeba mnoha detailů, aby se do příběhu čtenář vžil, ale i přesto nelze zcela pochopit zvrácenou mysl zahradníka.

Postava May a její vlastnosti dodali příběhu své kouzlo. Je přímá, uštěpačná, obětavá a bojovná. Její vyprávění ze zahrady bylo prostřídáno s rozhovory s FBI. Což mě jako čtenáře naprosto uchvátilo. Kniha se díky tomu četla sama a zápletka, ač velmi jednoduchá je díky své zvrácenosti vlastně naprosto dostatečná.

V příběhu se okrajově objeví mnoho různých postav – především dívek ze zahrady, které si jako čtenář zamilujete. V situaci, v jaké se nachází a jak s ní bojují to snad ani jinak nejde. A také agent FBI Victor je velmi sympatickou postavou, která se mi v příběhu líbila. O jeho kolegovi však to samé tvrdit nemohu, trpělivostí a intuicí zrovna nepřekypuje.

Nechci prozrazovat mnoho, ale tuto knihu vám musím doporučit (5/5 hvězd), po jejím přečtení nebudete mít slov. Svět je malé místo plné děsivých tajemství.

Truly Truly Ava Reed (p)

Slowburn romance mezi Andie a Cooperem je vyprávěna z obou pohledů. Musím přiznat, že především pohled Coopera byl pro mě velmi čtivý a každou stránku jsem hltala. Střídání kapitol z různých pohledů mám moc ráda a v tomto případě to bylo navíc doplněno o krátké citáty na začátku každé kapitoly. Což byl příjemný bonus.

Příběh je klišé, s čímž jsem počítala, už ve chvíli kdy jsem knihu brala do rukou. Nicméně čas od času si člověk takový příběh prostě přečíst potřebuje a odlehčit si (v mém případě) třeba od thrillerů. Proto varuji, že byste od knihy neměli čekat nic nového, na co byste již v jiných knihách nenarazili. I tak je svým způsobem příběh originální. Například místem, kde se odehrává a minulostí postav.

Jak říkala kraka009 velmi se mi líbili vedlejší postavy June a Mason, o kterých by měl být druhý díl. Ponechá-li jim autorka současné chování a škádlení, tak už se druhého dílu skutečně nemohu dočkat! V tomto díle mi však hlavní postavy tolik sympatické nebyli. Líbilo se mi smýšlení Coopera o Andie a jejich společných chvílích, nicméně jeho přístup k minulosti mi byl trochu proti srsti a zdálo se mi to přehnané. Ale měl motorku, takže vše odpuštěno!

Hodnotím 4/5 hvězd, protože i přesto, že je příběh plný klišé je čtivý a má své kouzlo.

19.09.2021 4 z 5

Zatracená láska Zatracená láska Tess M. Puffrová

První kapitoly se mi četli těžko. Opakovaně jsme slovo od slova prožívali dialogy mezi Annou a Maddoxem. Příběh ze dvou pohledů je super, ale nebylo nutné opakovat celou konverzaci. Několikrát jsem se přistihla, že tyto pasáže jen prolétnu pohledem. Od poloviny došlo ke změně a autorka pouze shrnovala celou konverzaci v pár větách a soustředila se na pocity.

Maddox mi nepřišel jako best boy na škole, do kterého se zamiluje každá holka nebo s ním každá chce něco mít. Ale to je jen můj úhel pohledu. ... ke konci už to byl vskutku sympatický mladík. Hlavně kvůli té motorce (no jo, motorkářka srdcem i duší se nezapře).

Vrchol všeho bylo neustálé opakování Anny, že s ním prostě nebude za žádnou cenu spát, ale vlastně s ním hrozně chce udržet dlouhodobý vztah. ‍️Narovinu, tyhle dvě věci jdou v jistou chvíli ruku v ruce a k sobě to prostě patří. Trochu mi tam v tomto případě chybělo nějaké rozumné opodstatnění…

Ale víte co? Mě se to i přes zmíněné „mínusy“ hrozně líbilo.️ Možná to bylo štafetou, možná správně zvolenou chvíli pro čtení a správným naladěním.‍️ Celková romantická linka mezi hlavními hrdiny byla lehké klišé, ale řekněme si narovinu, kolik možností v tomto směru autoři mají? Mnoho ne. Autorka to ale doplnila o zajímavé postavy. A přesně jak řekla @bookworm_terr , rozbila díky tomu různé předsudky – tetovaní lidé jsou feťáci, chytrý a tichý kluk je oplzlý slídil, apod. Velké plus!

Hodnotím 3,75/5 . Doslechla jsem se, že už se chystá další kniha a já se moc těším a přečtení!

15.09.2021 4 z 5

Diabolik Diabolik S. J. Kincaid

Autorka vytvořila velmi propracovaný svět s mnoha postavami, hodnostmi a planetami. Musím se přiznat, že to pro mě od začátku do konce bylo neuvěřitelně matoucí. Mnoho postav jsem od sebe vůbec nerozeznala a splývali mi do sebe. Proto bych byla moc ráda za mapu světa a nějaký rodokmen nebo seznam postav a jejich vztahů.

Samotný námět knihy je velmi zajímavý. Vše se odehrává ve vesmíru na planetách či vesmírných lodích. Děj zpočátku odsýpá opravdu velmi pomalu a neobsahuje žádné zajímavé zvraty či zajímavé politické intriky. Několikrát jsem se přistihla, že jsem pár řádků jen přelétla pohledem a nevěnovala čtení velkou pozornost. Vše zajímavé přichází zhruba v poslední třetině knihy, kdy se toho stane opravdu hodně a autorka mimo jiné zabije několik mých oblíbených postav (a to jsem zrovna věděla, kdo to je! – achjo).

Tzv „too much“ na mě byli kosmetické úpravy, jež na sobě mohli všichni provádět. Díky tomu jsem měla pocit, že jsou prakticky nesmrtelní a mohou být kýmkoliv, kdykoliv. Možná to v tomto případě chtělo stanovit nějaké hranice, aby to bylo zajímavější.

Na knize se mi velmi líbí vývoj postavy Nemesis, která by dle zákonů tohoto světa mít žádný neměla. Ale i přesto se tak děje a je to úžasné. Především na prvních stranách je to jediné co mě udrželo při čtení. Nechybí ani lehká, předvídatelná romantická linka, která zahřeje u srdíčka.

Hodnotím 3,5/5 hvězd. Moc ráda bych si přečetla také pokračování série, věřím že to bude stát za to.

07.09.2021 3 z 5

Odsuď mě Odsuď mě J. L. Beck

Na základě hodnocení na databázi jsem od knihy neměla vysoká očekávání, a i přesto jsem byla zklamaná. To však pouze v případě budu-li se na knihu dívat jako na Erotiku. Pokud to brala jako erotickou komedii, tak má hodnocení bude mnohem pozitivnější. Místy jsem se u knihy skutečně nasmála.

Z mého pohledu se jedná o nepříliš povedené porno. Sexuální scény se musí umět napsat. Přiznávám, že několik vět bylo příjemně lechtivých a vzrušujících. Ale co je několik vět na 250 stranách? Nicméně autorky by udělaly lépe, kdyby si daly záležet na popsání 3 propracovaných sexuálních scén. Místo toho, aby jich napsali 15 ve stylu Ctrl C + Ctrl V.

V knize se nacházelo spoustu sprostých slov. Nebo spíše jedno slovo, opakované 5x na každé straně. Nejsem fanoušek sprostých slov, nicméně si myslím, že slovní zásoba je i v tomto směru dost bohatá a šlo být kreativnější (to ovšem může být chyba překladu a korekce). Do této knihy to patří, ale opět…dalo se to udělat lépe!

Samotný příběh byl opravdu velmi předvídatelný, rychlý a bez jiskry. Bavil mě snad ještě méně než zmíněné sexuální scény. Co mi také nesedělo bylo chování hl.hrdinů. Opravdu – každý jsme nějaký, a ne vždy nám budou postavy v knihách sympatické, ale tohle už bylo místy silně přitažené za vlasy. Spali spolu prakticky jen proto, aby jeden naštval druhého a ani jeden z nich toho druhého vlastně naštvat nechtěl. WTF?!

Upřímně, pokud v tom budete hledat erotiku a lechtivý příběh, nenajdete ho tam – z tohoto pohledu tu skutečně není dobře napsané. Bylo by to za 1/5. Pokud budete hledat komedii – tak jen do toho, věřím, že se nad knihou upřímně zasmějete. V případě i já říkám 3/5.

31.08.2021 1 z 5

Nezbytná opatření Nezbytná opatření Antonín Mazáč

Autor vypráví er-formou, kterou doplňuje mnoho přímé řeči. Ta bývá občas delší, než jak by knihomil očekával, nicméně k tomu se za pár řádku znovu dostanu. Pojďme se nyní společně podívat na postavy a jejich vliv či důležitost.

Hrdinové se na prvních sto stranách objevují často, jak bývá zvykem, ale je jich příliš mnoho. Může tak, jako tomu bylo v mém případě, docházet k matoucím počátečním informacím. To se samozřejmě, jako u jiných děl, změní ve chvíli, kdy se čtenář do děje více začte. Poté je již rozlišení jednotlivých postav a jejich roli mnohem snazší. Je na místě poslat poklonu autorovi za popis a charakter jednotlivých osob. Žádná z nich nebyla v příběhu navíc, a jejich rozvoj a vzájemně křížení cest bylo příjemné sledovat.

V dnešní době je obtížné přijít se zajímavými zájmy a povoláním, ale to se rozhodně tohoto autora netýká. Karlovy Vary a Fonetika jsou rozhodně silnými body pro pozitivní hodnocení.
Jako první musím zmínit obor fonetiky, o němž jsem až do čtení knihy měla pramálo tušení. V díle však nechybí několik stran, které odvětví fascinujícím způsobem popisují a věřím, ze to upoutá nejednoho čtenáře. Dalším plusovým bodem je z mého pohledu výběr místa, kde se děj odehrává. Karlovarsko je krásné a jsem velmi ráda, ze autor zvolil pravé tuto oblast mimo velmi obvykle Prahy. Příběh díky tomu ožil úplně jiným směrem.

Pokud bych měla zmínit negativa, zařadila bych zde přímou řeč. Postavy vedly časté rozhovory, což obvykle spěje k rychlejšímu osvojení příběhu. Bohužel v tomto případě přímá řeč několikrát táhla i přes několik stran a nebylo to příliš příjemné. Hrdinové spolu sice hovořili, ale dle délky to vypadalo spíše na monology, než dialogy. Rychlejší výměna názoru a rychlejší konverzace by byli pro mě jako čtenáře příjemnější.

Prvních cca dvě stě stran postrádalo napětí či zajímavou malou zápletku, zvrat. Opravdu dlouho se nestalo nic, co by čtenáře pohánělo vpřed se čtením a povzbuzovalo číst další stránky v každé volné chvíli. Naštěstí se v druhé polovině vše změnilo a příběh nabral skutečně na síle, nepředvídatelnosti a napětí. Druhá polovina je skutečně skvělým počinem autora, ve které si vyhrál s mnoha zvraty.

Mám ráda, když se děj odvíjí svižným tempem již od začátku, proto jsem se zprvu nemohla začíst. V tomto ohledu má však každý čtenář jiné preference, ale máte-li to stejně jako já, určitě knihu neodkládejte a věřte, že od poloviny vás dostane do kolen.

17.08.2021 5 z 5

Válečník Válečník Michael Scott

Předposlední kniha Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela. Doktor John Dee je prohlášen za psance a lidskému pokolení hrozí zkáza. Legendární dvojčata - zlato a stříbro - se rozdělila. Jeden svět zachrání a druhý zničí. Kdo je kdo? A mluví vůbec věštba o nich?

Tady už začíná jít do tuhého, jak naznačili mnozí čtenáři přede mnou – mezi jednotlivými díly série je potřeba dát si pauzu. Jinak vám ze všech informací praskne hlava. Jsem ráda, že jsem tak učinila, protože v této knize přichází opravdu pořádný nápor informací!

Děj skáče hned přes několik časových linek a míst, že už je opravdu těžké se orientovat. Některé postavy se objevují hned v několika časových rovinách. V jedné se vzájemně znají, v další se nenávidí, nebo se ještě vůbec nepoznali. Zmatek a Chaos!

Na druhou stranu tu opět máme mnoho zajímavých informací o mytologii a historii světa, kterou obohacuje postava Tsagaglalal (zkuste si to jméno číst na každé druhé stránce. Zkomoleninám se nevyhnete). A to je jedna z věcí, která mě na této sérii baví nejvíce. To jak autor propojuje mýty, legendy a příběhy z celého světa a vytváří z nich jeden dokonale fungující příběh.

Nové postavy, jako jsou například Tsagaglalal a Marethyu, naprosto zastínili dvojčata a především Sophii. Její postava je neustále plochá a bez vývoje. Oproti tomu její otravný bratr Josh je něco úplně jiného a já začínám chápat, jakým směrem se autor vydává. Z manželů Flamelových mám pocit, že lžou už stovky let především sami sobě a sympatičnost Perenelly se začíná vytrácet, což mě jako její fanynku nesmírně mrzí.

Mám před sebou poslední díl a celá napjatá jsem zvědavá, jak autor tento příběh ukončí! Teorií mám mnoho, ale těžko říct, je-li některá pravdivá.

Kněžka Kněžka Michael Scott

Několik různých linek a časů se spojí dohromady a příběh konečně míří ke svému cíli. Musím uznat, že už minulý díl byl plný překvapení a tady tomu nebude jinak. Do příběhu se opět vrací akce a mnoho zvratů, jak bylo zvykem na začátku série.

Ovšem největším překvapením zůstává naprostý konec série. Už jsou to týdny a měsíce, kdy jsem sérii dočetla a z konce se stále nemohu vzpamatovat. Dlouhé hodiny, stovky stran a příběh skončí lusknutím prstu. Tak jednoduše, tak z ničeho nic. Prostě je konec.

Opravdu jsem nečekala, že to dopadne takto! Jsem zklamaná? Trochu. Konec je vlastně dokonale promyšlený a přitom tak jednoduchý. Čekala jsem mnohem větší bitvu, mnohem více ztrát a cítím, že to bylo prostě moc snadné. Po tom všem, co se událo? Zajímavé, geniální, ale snadné. Což ostatně doplňuje to, jak všichni celou dobu poráželi starobylé a nesmrtelné naprosto jednoduchými triky. I konec série je jednoduchým trikem, který zase vše vrátí zpět. Je čas začít znovu.

Moc se mi líbí Joshův osud a jeho postava nabrala díky tomu v posledním díle úplně jiný obraz. Sofie se stále nehnula z místa, ani na začátku knihy, ani na jejím konci. Stále je to plochá a nezajímavá postava. Ještě tu máme Flamelovi, jejichž osud měl dle mých úvah dopadnout zcela opačně. Tento konec si nezasloužili.

Na konkrétní hodnocení nemám sílu. Jsem mile překvapená, i zklamaná zároveň. Knihu si musíte přečíst sami, jinak mé pocity nejspíš těžko pochopíte. Kdo četl tak ví. Konec opravdu stojí za to, ale je to dobrý konec? Záleží na úhlu pohledu…sama si to musím nechat znovu projít hlavou

Žena obchodníka s příběhy Žena obchodníka s příběhy Steve Robinson

Angelica pro mě byla ze začátku hrdinkou, nicméně se z ní po několika stranách stala opravdu pořádná mrcha. Ale o tom tento příběh je. O ní. O jejích rozhodnutích. O jejím životě. O falešné lásce. Ačkoliv mi byla velmi nesympatická, její příběh byl zajímavý a poutavý. Naopak jsem si velmi oblíbila Effie, její kamarádku a později také milenku. Právě ona je vypravěčkou celého příběhu a její osud je nešťastný. Co je ale ještě horší je to, jak jí osud potkal. Takové vyústění příběhu jsem skutečně nečekala.

Nejvíce mě na příběhu zaujalo samotné prostředí, kolem roku 1880, ve kterém se děj odehrává. Autor jej v knize popisuje okrajově, ale přitom neskutečně reálně. Při čtení jsem měla pocit, jako bych se do doby i místa skutečně přenesla. Měla jsem tak možnost poznat mnou dosud neznalé město Birmingham, nacházející se ve Anglii. Toto město je navíc údajně považováno za druhé hlavní město VB!

Velké plus také za obálku, které se u této knihy neskutečně povedla a je bohužel o mnoho poutavější, než příběh, který se skrývá pod ní. Nemohu však říci, že se jedná o brak. To určitě ne! Samotné vyprávění hezky plynulo, bohužel však nenastalo příliš překvapivých nebo mrazivých okamžiků, které od Thrilleru očekávám. Z tohoto důvodu dávám pouze 3/5 hvězd.

17.08.2021 3 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Ze začátku jsem měla obavy, zda se dá napsat dobrý Thriller z prostředí českého maloměsta. Po dočtení knihy jsem zjistila, že to možné je a byla jsem opravdu mile překvapena.

Příběh je poutavý od začátku do konce a nenechá vás knihu odložit ani na pár minut. Také samotný styl psaní autora je velmi chytlavý a perfektně mi sedl. V knize nechybělo napětí, zvraty ani lehký humor. S naprostým klidem bych knihu doporučila také starším čtenářům, ačkoliv prostředí se točí kolem středoškoláků.

Hlavní postavy – Adam, Martin a jejich táta si za knihu projdou neskutečně reálným vývojem, který je sice lehce předvídatelný, ale nedá se mu upřít jeho skutečnost. Adam a Martin naprosto překypují typickým chováním teenagerů, které mi není příliš sympatické, ale k jejich roli v příběhu to perfektně sedí. Jako čtenář jsem si na to brzy zvykla, ale i přesto jsem byla ráda za jejich sympatické a světlé momenty, které se občas vyskytli. Oba pak byli mnohem snesitelnější.

Jediné mínus je, že se mi vraha v knize podařilo odhalit poměrně brzy a závěrečné rozuzlení pro mě nebylo po této stránce takové překvapení. Nicméně i přesto autor závěr zajímavě pojal a celá zápletka byla nakonec větší a především propracovanější, než jsem myslela. Tím body získal opět zpět.

Knize dávám 4/5 a celým srdcem vám ji doporučuji. Sama se již chystám na druhou knihu autora – Zvěsti, a doufám, že opět předčí má očekávání, stejně jako tato kniha.

Instant karma Instant karma Marissa Meyer

Ze začátku jsem měla trochu obavy, aby to autorka s karmickou silou, kterou obdarovala Pru, moc nepřehnala. V knize toho bylo ale přesně tak akorát a já jsem ráda, že se to nezvrtlo do obřích rozměrů. Jinak by se z toho pravděpodobně stal úplně jiný příběh.

Co se mi na knize líbí nejvíce je přesah příběhu do ochrany zvířat a životního prostředí obecně. Jsem moc ráda, pokud autoři zpracují závažné téma čtivou, zábavnou a přesto stále poučnou formou. A to se v tomto případě povedlo. Sama jsem si opět trochu rozšířila znalosti, pokud jde o záchranu mořských tvorů. A také o práci v neziskových organizacích, která není jednoduchá jak po pracovní tak o finanční stránce.

Samotný příběh a vývoj vztahu Pru a Quinta je předvídatelný, ale i přesto svým způsobem stále zajímavý. Jedná se o typickou romantickou YA linku, kterých známe již stovky, ale prostředí a okolní témata jí výrazně odlišují!

Quint je sympatický mladík, který dělá správně věci. Přesto je však hodně uzavřený do sebe a nedokáže sám sebe úspěšně hájit, ačkoliv je právo skutečně na jeho straně a sám to ví. Pru je puntičkářka, na vše má systém a vše v jejím životě je bezchybné. Oproti Quintovi toho dává najevo až příliš a na druhou stranu vůbec nepřijmá názory druhých. Oba jsou modely dnešních mladých lidí (je trochu k smíchu, že sama se za ně již nepovažuji) a z jejich vývoje plyne jisté ponaučení, které by si mnoho jedinců mělo vzít k srdci, a měli by na sobě zapracovat.

Upřímně jsem trochu doufala, že happyend čeká i jejího bratra a nejlepší kamarádku, bohužel se tak nestalo. I přesto to byli sympatické postavy, které jsem si oblíbila.

Knížka má skvělý letní vibe a ekopřesah, proto dávám 5/5. Očekávejte od knihy oddechovku, kterou je, a budete nadšení.

17.08.2021 5 z 5