Nel.K. Online Nel.K. komentáře u knih

Spáčka a vřeteno Spáčka a vřeteno Neil Gaiman

Gaiman vzal příběh, který jsme všichni mysleli, že známe, dvakrát s ním zaštěrchal, třikrát ho otočil a to co nám nakonec ukázal, bylo naprosto super! :) Velmi krátké a přesto tak dobré. A i když se zaměřil na ty nejklasičtější příběhy, tu jeho verzi si rozhodně budu pamatovat.

A Riddellovi ilustrace? Musela bych použít všechny superlativy, abych vyjádřila jak moc celou knížku podrhly a jak se do ní hodily. Balzám pro oči.

Celá tahle kombinace prostě stojí za to!

30.07.2018 5 z 5

Diamantový věk Diamantový věk Neal Stephenson

Podobnou dobu tu máme už dnes - je stále častější vše vyrábět synteticky, spíše než původní cestou, z původních materiálů. Sice na to nemáme zatím žádná KáHáčka, ale vsadím se, že za pár generací budou naše děti koukat na židli z opravdového dřeva stejně jako Nell na tu, v domě u strážníka Moorea. Mám moc ráda podobné knihy, tohoto žánru, protože člověk nikdy neví, co budoucnost přinese a je zajímavé vidět možnosti. Konkrétně v Diamantovém věku se mi také moc líbila celá ta výchova dítěte pomocí interaktivní knihy, která se přizpůsobuje jeho potřebám - je to svěží téma, provádělo nás a rozvíjelo tu krásně celý děj. Diamantový věk byla má první kniha od Neala, ale určitě hodlám doplnit také o Sníh.

21.05.2018 4 z 5

Děvčata z Firefly Lane Děvčata z Firefly Lane Kristin Hannah

Mám moc ráda knížky o ženském přátelství. Za mě byla knížka super, přečteno za víkend a chystám se kouknout i na seriál.

27.06.2023 5 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Tohle by měli ve vztahu číst dva. Člověk si dost uvědomí své priority a vlastně i priority svého protějšku. Nečtu často podobné knížky, ale tato se mi líbila, u některých ukázkových příběhů i slzička ukápla.

16.06.2023 5 z 5

Hodinky od Ašera Hodinky od Ašera Zuzana Dostálová

Kniha se mi četla velmi lehce, nicméně obsah samotný už až tak lehký nebyl. Byl to takový příběh o tom, jaký život bych třeba já osobně nechtěla mít, ale chápu jak jednoduché je se k němu dopracovat.. Uf, no, dobré, čtivé, ale teď si dám něco veselejšího..

27.11.2021 4 z 5

La Belle Sauvage La Belle Sauvage Philip Pullman

Skvělá fantasy knížka. Doporučuji i těm, co tak jako já nečetli Jeho temné esence (pouze jsem viděla seriál), přesto mi vše zapadalo. Po dalším dílu určitě brzy sáhnu a popřemýšlím do budoucna i o té původní sérii - autor má skvělý styl psaní, čtenář se nemůže nudit.

30.03.2021 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Povedená jednohubka. Četla jsem verzi ilustrovanou mým nejoblíbenějším Chrisem Riddelem, což mi čtenářský zážitek velmi zpříjemnilo. Nejlepší příběh byl o králici Alice a starý známý o třech bratrech..

29.01.2021

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Sérii jsem doporučila i mé "geniální přítelkyni" a v jednom z rozhovorů o knize jsme debatovaly o tom, s kým se stotožňujeme víc, jestli s Linou, nebo s Lenú.. Ani jedna jsme nedokázaly odpovědět. Obě měli světlé, ale i temné stránky, obě se dokázaly chovat chválihodně ale stejně tak děsivě, nebo nepochopitelně. Ostatně jako v životě - nic není jen černá a bílá. Každopádně série mě vtáhla do sebe a já ji zbožňovala, jako dlouho žádnou jinou.

16.06.2020 5 z 5

Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Pavlína Brzáková

Ze začátku jsem z knihy byla rozpačitá, vyprávění o tom, jak se z Ogeho stal šaman a jeho cesta hadem, nebylo přesně to pravé, co jsem očekávala. Ogeho jsem tak na nějaký čas odložila, až do doby, kdy na něj přišla chvíle.. Potom mi ale přímo učaroval. Všechna ta jeho moudrost a rozvaha, to jak zacházel s přírodou, jak se protloukal životem, přestože ho sváděla na scestí kuna, jak se učil číst a psát, přestože neměl rád to, co bolševici mezi lesní lid dovlekli. Bylo to krásné, všechna moudra byla opravdu rozumná a obohacující.

Že je konzumace velkého množství alkoholu věc destruktivní, ví každý rozumný člověk, přesto ten příklad jaký dopad mělo jeho přivleknutí mezi lidi alkoholem nedotčené, byl až neuvěřitelný. Neuvěřitelný, přesto reálný a smutný. Šedá Chargího mlha nad osadou způsobila přerod jednoho lidu žijícího v souladu s přírodou v něco nepřirozeného, nehezkého. Vše jde vidět i dnes, špatný život bez radosti, bez péče o nás samozné, bez kvalitního jídla a lásky, nevede k ničemu dobrému. Které hodnoty jsou ty správné, určuje společnost, jako masa, ale je to tak v pořádku?

19.09.2019 5 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Pokud si čtenář dokáže připustit, že drží v rukou knihu pro děti, nemůže hodnotit jinak, než maximálně kladně. Hrdinský pohádkový příběh kulhavého chlapce, který zachrání Asgard, má v sobě vše, co má příběh pro děti mít. Approved dítětem, které mám stále v sobě. A ilustrace Chrise Riddella? Já snad koupím jakoukoli knihu, kde tohle jméno uvidím, protože co vypustí do světa, to je naprostá paráda.

22.06.2019 5 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Smutná knížka, ve které se nevyzrálý vztah se spoustou tajemství utne po jednom vzájemně nepochopeném nezdaru.. Kniha v podstatě o dvou okamžicích novomanželů, doplněná flashbacky z minulosti a přesto dobře čtivá. Ve své podstatě se mi líbila a stejně tak i film, který vznikl dle této předlohy..

17.10.2018 4 z 5

Národ Národ Terry Pratchett

Rozesměje, rozesmutní, donutí vás přemýšlet, zasnít se.. a k tomu všemu bude možná tato kniha navždy patřit do vaší soukromé škatulky, kde jsou jen ty nej knihy, tak jako to s ní mám teď já. Nemám co bych vytkla, moc jsem se s Mauem a s přízračnou dívkou bavila..

10.07.2018 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Letošek se nese v duchu změn, takže mám "naordinovaných" hned několik detektivek. Ve službách zla je mojí naprosto první (ever), přestože se jedná o poslední díl z trilogie :). Naštěstí znalost předchozích dvou dílů nebyla nikterak nezbytná (podle mého názoru,ostatní třeba vyvrátí) a se Strikem i s Robin jsem se docela rychle sžila. Čtení to bylo zajímavé v mnoha ohledech a absolutně bych neřekla (kdybych si to měla spojit sama), že by mohlo pocházet s Harrym z jednoho pera. Rowlingová je opravdu nevyčerpatelná studnice příběhů z naprosto odlišných světů.

Ze začátku mi trochu vadila neustálá plačtivost Robin (nemyslím tím jen vyšponované situace s uříznutými končetinami), ale ke konci knihy si svoji reputaci napravila. A Strike? Ideální muž (snad i tím, že ho vymyslela žena) :).

Určitě dám šanci i předešlým dvěma dílům..

28.03.2018 4 z 5

Miniaturista Miniaturista Jessie Burton

Velmi lehce čtivá kniha o tom, jak se mladá dívka plná snů o budoucím, krásném životě, střetne s krutou realitou. Perfektně vykreslené prostředí té doby, detailně promyšlené charaktery jednotlivých postav a spousta nečekaných zvratů, mě dovedly na konec knihy téměř v okamžiku. Stanice BBC natočila podle knihy dvojdílnou minisérii (2017), ke které jsem zatím neměla šanci se dostat, ale ráda bych pro ostatní uvedla jako typ, protože podle zahraničních ohlasů jde o velmi věrné zpracování předlohy. Kvůli nevyřčeným otazníkům kolem miniaturisty ubírám jednu hvězdu, celkově se mi ale kniha opravdu líbila.

28.03.2018 4 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

Tahle knížka mě fakt hodně bavila. Četlo se strašně snadno, po delší době zas takové fantasy, kde magie není přehnaně moc, ale jen podtrhuje děj samotný. Moje překvapení v závěru knihy mě zvědavě naladilo na další díl, takže se vážně těším.

27.06.2023 5 z 5

Paráda! stejně jako oba dva předchozí díly.. až dočtu poslední, jsem si jistá, že na mě přijde stesk po Lenú a Lině..

12.06.2020 5 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Krásné!

21.05.2020 5 z 5

Temnota Temnota Kiersten White

Vzhledem k tomu, že mám v příbězích ráda "holky bojovnice", slupnula jsem Temnotu hodně snadno. Byly chvilky, kdy jsem si říkala, že už to s tou drsností Lada trochu přehrává, ale i přesto se mi jako hlavní hrdinka líbíla. Ráda zkusím i další díl, protože autorka má opravdu dobře rozehráté militaritní, politické a rodinné prvky příběhu a vlastně mě i docela zajímá, jak to vše povede dál.

25.06.2019 4 z 5

Dny opuštění Dny opuštění Elena Ferrante

Wow! Tak takhle rozpačité pocity jsem dlouho po knize neměla, absolutně nevím, jestli se mi líbila, nebo ne. Neuvěřitelné převedení pocitů, které by z takového opuštění plynuly, na papír, ovšem v tak depresivní formě, že jediný pocit, který po knize mám je, že znovu bych ji číst nechtěla. Přestože v závěru se hlavní postava začala zase vracet do normálního života (čemuž jsem po všech šílenostech, co zažívala, už neveřila), ten stísněný pocit už ve mně zůstal. Nicméně talent autorky je zde aboslutně nepopiratelný, jako bych vše prožila sama..

09.05.2019 4 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Alkoholičky v trillerech jsou dnes opavdu v módě, hned od začátku jsem v této knize spatřovala inspiraci Dívkou ve vlaku, na druhou stranu ale, přestože tyto typy postav nemám nějak zvlášť v oblibě, se mi kniha jako celek docela líbila. Nebyla sice zvlášť bohatá na množství postav, ale i tak mě konec trošku překvapil a úplný závěr potěšil. Spíše oddychové čtení, pokud jste schopni odpustit hlavní hrdince, že je většinu času trochu mimo a ztrácí se mezi realitou a výplody své mysli..

28.03.2019 3 z 5