namornice namornice komentáře u knih

Tichá smrt Tichá smrt Peter May

Stejně jako u všech knih Petera Maye i tady jsou popisy místa velice povedené a pohled na trochu jinou tvář oblíbené turistické destinace byl zajímavým zpestřením. I když trochu mi vadilo neustálé popisování počasí a během čtení jsem pochopila, že v Andalusii je přes den opravdu velké vedro. No pro Skota asi musí být :)
Nicméně tentokrát je i detektivni pátrání rozvinuto a nezůstává jen na vedlejší koleji. Velice se mi líbilo, jak autor pracoval s námětem Usherova syndromu a postava Any i svět hluchoslepých byly velmi dobře zpracovány. I když mě kniha nechytla tak jako jiná autorova díla, je to určitě dobrá a čtivá detektivka.

12.05.2021 4 z 5

Cesta do Babylonu Cesta do Babylonu Josiah Bancroft

Babylonská věž, prastará a vznešená, patří k nejúžasnějším divům světa a jako taková k sobě láká nejrůznější existence od snílků až po vychytralé obchodníky. Stavba sestávající z několika prstenců, naskládaných na sebe jako patrový dort, je ale také světem tyranů, podvodníků, lupičů; vzducholodí i jiných vynálezů. A svou pověstí nekonečných radovánek patří k vyhledávaným letoviskům. Právě tady chce své líbánky strávit Thomas Senlin, který bádání o Babylónské věži zasvětil téměř celý život. Krátce po příjezdu však Senlin svou manželku ztrácí v davu a ve snaze ji najít, v sobě bude muset nejenom objevit hrdinu, ale také navázat nejedno nebezpečné spojenectví.

Unikátní, bizarní, nečekaná, chaotická a plná skrytých významů jinotajů - knihu jako tato je velmi obtížné popsat.
V tomto dobrodružném čtení s prvky steampunku postupně  spolu s Thomasem procházíme jednotlivé prstence Věže, které jsou naskládané jedno na druhé. Co patro to jiný svět.V knize se střídají humorné momenty s někdy trochu hororovými scénami až po akční a dobrodružný závěr. Je velmi čtivá a já se u čtení rozhodně bavila.

10.03.2021 4 z 5

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

U tohoto autora nejde pokaždé jen o detektivku - je to vždycky i příběh místa. Peter May nikdy nepíše o končinách, ve kterých sám nebyl a která si sám neprocítil všemi pěti smysy. A vždycky je to znát, neboť atmosféra dané lokality z jeho knih přímo vyzařuje. Je tomu tak i v připadě dalšího románu z ostrova Harris.
Jeho kniha Ochráním tě je tentokrát zasazena do zajímavého prostředí oděvního průmyslu. Autor nás seznamuje s historií a pozadím výroby nejslavnějšího vývozního artiklu Vnějších Hebrid - harriského tvídu - zde se však jedná o jeho fiktivní variaci zvanou Ranish tweed.

Niamh a Ruairidh jsou majiteli malé hebrideanské společnosti Ranish Tweed, která vytváří vlastní velmi speciální verzi Harris Tweedu. I když je to malá společnost, jejich látky se staly vyhledávanými značkami ve světě módy a haute couture. Vlákna jejich vztahu se ale začínají trhat poté, co Niamh během přípravy na důležité předvádění na textilním veletrhu v Paříži, obviňuje Ruairidha z milostného vztahu s Irinou, ruskou módní návrhářkou, s níž spolupracují. Oba manželé se pohádají a Ruairidh nastoupí do Irina auta. O chvíli později Niamh s hrůzou sleduje, jak auto s jejím životním partnerem exploduje v plamenech. Pařížská policie rychle vylučuje terorismus a poručice Sylvie Braqueová je pověřena vyšetřováním vražd. Mezitím Niamh vezme tělo svého manžela zpět na ostrov, kde se narodili a žili celý svůj život.
Příběh dále pokračuje dvěma dějovými rovinami, kdy retrospektivní vzpomínky jsou vyprávěny v první osobě a přítomnost potom ve třetí osobě.
Kniha je opět velmi poutavě napsaná zejména atmosféra nehostinného ostrova, kterou mi ještě umocnil poslech stejnojmeného songu, podle kterého byla kniha nazvaná, I'll keep you safe od kapely Sleeping at last.
Dost přehnaný závěr to trochu pokazil, nicméně celý příběh, osudy postav a hlavně historie této drsné krajiny byly velice dobře podány. Čtyři hvězdičky tak dávám hlavně díky těm 400 stránkám, které předcházely slabšímu konci.
Na motiv tkalcovství poukazuje i povedená obálka knihy na níž je zobrazen typický tvídový vzor a písmo je umístěno do tvaru výšivky.

28.02.2021 4 z 5

Helix - I ty budeš nahrazen Helix - I ty budeš nahrazen Marc Elsberg (p)

Další kniha Marca Elsberga se opět zabývá jedním z aktuálních témat dneška - tentokrát si autor vzal na mušku genetické manipulace. Helix mi přijde o dost slabší než Blackout ale o něco lepší než předchozí Zero - námět je velice zajímavý, ale příběh samotný mi přijde málo přesvědčivý a ty konce prostě autorovi moc nejdou.

07.03.2020 3 z 5

Pekingský rozparovač Pekingský rozparovač Peter May

Tak tohle že je konec? No tak to jsem teda čekala trochu jiný zakončení celé série - asi jako hodně jiných čtenářů, možná proto Peter May dopsal ještě krátkou poslední povídku. No, asi si ji budu muset přečíst a doufat, že se dočkám nějakého toho dořešení vztahu mezi Margaret a Lim. Kromě ne moc uspokojivého vyřešení milostné linky se jinak Pekingský rozparovač opět četl dobře. Trochu víc krvák než předchozí případy a kdo je rozparovačem jsem tušila dost brzo, ale vcelku jsem se bavila. Čínské thrillery jsem si užila hlavně kvůli skvělým Mayovým popisům prostředí a umění navodit atmosféru. Z tohoto ohledu mi rozhodně budou chybět. Určitě se pustím i do dalších autorových sérií.

24.10.2019 4 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Na klasického Kinga jsem asi srab a tak jsem si v období dušiček a haloweenu dala jednu z jeho lehčích jednohubek. Tahle netypická Kingovka mě ale překvapila a opravdu jsem si její poslech užila. I v tak krátkém formátu to King umí dobře. A navíc v podání Jiřího Lábuse - taky trochu netradiční pro tento žánr - to byl opravdu příjemný zážitek.

04.11.2023 4 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Knížka útlá, ale obsahově obrovská.
Vtáhla mě hned od prvních stránek. Velmi unikátní young adultovka. Delphine de Vigan píše opravdu výtečně.

30.10.2023 4 z 5

Na dně Na dně Rachel Caine (p)

Pro mě první setkání s autorkou a musím přiznat, že dost povedené. Kniha začíná hezky zostra a dramaticky a udržuje napínavý děj po celou dobu. Pochmurná a temná atmosféra prostupuje celý tento poutavý thriller. Gwen, poté co vyjdou najevo zrůdná tajemství jejího manžela, je na útěku před minulostí, musí čelit svým nejhorším nočním můrám a přitom ochránit své děti. Čtení jsem si užila a byla jsem napnutá až do konce. Uvítala jsem i autorčino doporučení hudby, kterou u psaní poslouchala.

28.10.2023 4 z 5

Mexické záhady Mexické záhady Arnošt Vašíček

Je to prostě "Danikenovina" jako vyšitá. Někdy v pubertě mě takovéhle knihy docela braly, ale teď už je beru tak nějak s nadhledem. Plusem je určitě, že je kniha psaná celkem poutavě a určitě se bude líbit milovníkům záhad a konspiračních teorií. Mě se líbila i obrázková příloha a vcelku mě kniha navnadila na nadcházející cestu po Mexiku, takže splnila, co jsem od ní očekávala.

18.02.2023 3 z 5

Zkouška ohněm Zkouška ohněm James Rollins (p)

Rollins vždycky najde způsob jak propojit významné historické události a vetkat je do svých nervy drásajících thrillerů.
Děj jeho dalšího díla ze série Sigma Force začíná v Portugalsku, kde skupina renomovaných žen, v čele s americkou ambasadorkou, dotuje výzkum umělé inteligence. Zrovna když se jim podaří spustit jejich projekt, jsou zavražděny a upáleny tajemnou organizací, která byla založena již během španělské inkvizice a pokračuje v pálení čarodějnic. Umělá inteligence je ukradena a Sigma Force je povolána k další záchraně světa i kolegů z vlastních řad. Zajímavé a aktuální téma a opět velice čtivé.

10.10.2022 4 z 5

Klíč soudného dne Klíč soudného dne James Rollins (p)

Už ani nevím jak jsem přišla na Jamese Rollinse, ale asi ho zařadím do mé knihotéky i v budoucnu. Jeho Sigma Force mě baví a určitě mě budou bavit i další díly ze série.
A ano, podobnost s knihami Dana Browna tady podle mě určitě je, i když Sigma Force je rozhodně o dost akčnější než doktor Langdon. Klíč soudného dne je akcí nacpaný thriller, který kombinuje historii a konspirační teorie, ale funguje to skvěle a zatraceně dobře se to čte.
Tady mě navíc dost bavilo, jak autor zahrnuje pravdivé historické a vědecké události do svého díla fikce. Jestli jste příznivcem konspiračních teorií - a kdo by si je čas od času neužil - tak se vám tahle kniha určitě líbit bude.
Co mě taky potěšilo je i doslov na konci knihy s autorovými rešeršemi. Rollins se zde vyjadřuje k tomu, co je v jeho knize pravda a co fikce, jsou vysvětlena všechna fakta, události a teorie a to od historických symbolů a proroctví přes vědecké postupy až po problematiku přelidnění  (i s odkazy na odborné publikace nebo zeměpisná místa) a to jsem velice ocenila.
Co se děje týče, ten je správnou měrou napínavý i akční zároveň a donutil mě kvapně  otáčet stránku za stránkou. I postavy jednotlivých členů Sigmy jsem si oblíbila a i když byla tohle moje první kniha, nijak mi nevadilo, že je už asi šestá v sérii. Určitě se pustím do dalších.

24.10.2021 5 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Nooo, tahle Lapena nebyla špatná, byla čtivá a celkem napínavá, ale předchozí knihy autorky se mi líbily víc.
Co mi ale hodně vadilo byl překlad. V jedné větě napsána Erica (s "c") a Erika (s "k") to - nechápu a ani výrazy  "pročs" nebo "jaks" jsem nevítala, dokonce můžu říct, že mě doslova iritovaly.
První třetina knihy mě bavila - i když ukňouraná Stephanie mi dost lezla na nervy.
Ten otevřený konec mi nevadil, ale zakončení hlavní dějové linky mezi Stephanie a Patrickem mi přišlo uspěchané a nereálné. Prostě Lapena to umí i líp.

28.07.2021 3 z 5

Vůdcové, myslitelé, hrdinové Vůdcové, myslitelé, hrdinové Walter Isaacson

Tato kniha je výběrem článků Waltera Isaacsona publikovaných v časopise Time. Některé mi přišly velice zajímavé a poučné a některé méně. Asi jsem čekala trochu víc, snad že většina esejí už je staršího data, četba mě až tak neohromila.
V překladu je celkem velké množství překlepů a velká část knihy se věnuje hlavně americkým dějinám. Naopak se mi líbily eseje o Státnících a Věku technologie především o Osobnosti století. Určitě se pustím do Isaacsonových dalších knih, zejména na životopis Leonarda a Einsteina se moc těším.

30.05.2021 3 z 5

Liška Eliška jde na borůvky Liška Eliška jde na borůvky Petra Bartíková

Skvělá knížka s krásnými ilustracemi. Krátké, milé vyprávění, při kterém se děti naučí poznávat základní barvy. Čtení s mojí dvouletou neteří jsme si skvěle užili. Krásné jsou i další knížky ze stejné edice Kamarádi z lesa.

09.04.2021 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Tak tohle mi moc nesedlo a za mě teda spíš průměr. Vcelku hodně naivní děj - připomínalo mi to nějaký nepovedený německý romantický film.
Co mě bavilo byl popis práce v knihovně a  zařazení do viktoriánské doby. Předvídatelný děj a konec by mě u tohoto žánru až tak moc nevadili, ale nijak zvlášť mě nebavili ani postavy.
Hvězdu navíc rozhodně dávám za velmi povedenou obálku.

14.02.2021 3 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Jak skvěle napsané charaktery! S tímhle literárním pokladem jsem si dala na čas. Vychutnávala jsem si každou kapitolu, pomalu četla a užívala si ten úžasně vymyšlený svět a brilantně vytvořené postavy. Autorce se podařilo vytvořit jedinečný svět legend, historie propracované do detailů, exotických kultur, mýtických bytostí, magie a draků...kniha má zkrátka všechno, co má fantasy mít. Tenhle epický knižní klenot si musíte přečíst!

14.02.2021 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Další oddechovka na jedno odpoledne, ve společnosti bláznivých postav z hradu Kostka. Rozhodně lepší než předchozí díl.

14.02.2021 3 z 5

Less Less Andrew Sean Greer

Skvěle napsáno, opravdu zábavná kniha!
Arturovi bude brzo 50 a zrovna dostal pozvánku na svatbu, které se ovšem chce za každou cenu vyhnout. A tak se rozhodne cestovat po světě a souhlasí s každou pozvánkou, přednáškou, křestem knihy nebo účastí na konferenci či literárním festivalu, na které ho za posledních pár let někdo pozval. A tak s Arturem vyrážíme na cestu po Mexiku, Itálii, Německu, Maroku, Indii a Japonsku a bavíme se jeho putováním za sebepoznáním i jeho problémy a trapasy.
Kniha je psána ve třetí osobě a i když není hned jasno, kdo je vypravěč, o to překvapivější je konec. Styl psaní se mi strašně líbil, vtipné popisy, vtažení do atmosféry a dobře napsané postavy. Za mě určitě ano.

18.10.2020 4 z 5

X způsobů smrti X způsobů smrti Stefan Ahnhem

(SPOILER) V pořadí už pátý díl série s detektivem Fabienem Riskem začíná přesně tam, kde ten předchozí skončil. Uzavřeli se některé dějové linky rozvinuté v Motivu X - zejména ta týkající se Molandera, která mě tady asi bavila nejvíc.
Pokračujeme v honbě za sériovým vrahem a celý tým posupně odkrývá další stopy až do vyústění celého případu. Fabian se snaží vyřešit své rodinné problémy, které se čímdál víc prohlubují. Opět ale podléhá svému protivnému zvyku jednat na vlastní pěst, aniž by informoval zbytek týmu, na který tentokrát málem dojel.
Očekávala jsem asi o chloupek velkolepější zakončení. Na druhou stranu jsem ale moc uvítala shrnutí událostí z předchozího dílu na začátku knihy.
Nicméně odpovědi na všechny otázky jsme se taky nedočkali, takže zase čekání na další díl. Snad to bude spíš dřív než později.

10.06.2020 5 z 5

Poslední výročí Poslední výročí Liane Moriarty

Jejda, tohle ale bylo hezký! Dost velká odchylka od všech krimi, dystopií a nordic crime, ale tenhle výlet na Ostrov počmáraných blahovičníků jsem si ták užila! Liane Moriarty píše hrozně poutavě a lehce a čtení jsem si opravdu vychutnávala u každé kapitoly. Bavilo mě být ve společnosti téhle trochu potrhlé rodinky a všech jejích bláznivých členů. Postavy jsou opravdu zajímavě napsané a i když příběh je spíš humorný, tak se autorka věnuje i vážnějším tématům a vykresluje je velmi uvěřitelně.
A ten zvrat na konci mě úplně dostal, to jsem teda nečekala!

25.10.2019 4 z 5