namornice namornice komentáře u knih

Hrrr na ně! Hrrr na ně! Terry Pratchett

Kvrk pink pink cink píp! Potřebuju taky takový udělátko, aby mě upozorňovalo na každou novou audioverzi Pratchettovy hlídky v podání Jana Zadražila! Nechci přijít ani o jedinou, protože to je naprostá dokonalost! Nesmírně se u poslechu bavím.
V pořadí čtvrtá kniha Úžasné Zeměplochy s městskou hlídkou paroduje válku, rasismus a nebo politiku s humorem panu Pratchettovi vlastním.
Malicherný spor o plovoucí horu pemzy někde v moři mezi Ankh-Morporkem a Klečí vede pomalu ale jistě k nevyhnutelné válce. Ještě že je tady genius Leonardo da Quirm a neohrožený Elánius a jeho Městská hlídka. Úžasný Pratchettův styl psaní a jedinečný humor v kombinaci s přednesem Jana Zadražíla to je záruka zábavy. Kdyby to šlo, dám šest hvězd!

23.01.2024 5 z 5

Skočný příliv Skočný příliv Rolf Börjlind

Vcelku slušná severská detektivka od dvojice autorů. Nejdřív jsem z toho měla malinko obavy, protože například Lars Kepler mě až tak moc nebavil, a tak jsem se s obavou pouštěla do další série, kterou napsala dvojice. Musím ale říci že mě tato detektivka chytla a bavila. Audio verze v podání dvou interpretů se mi velice zamlouvala, oba hlasy a styly přednesu se navzájem dobře doplňovaly. Všechny hlavní postavy byly dobře a věrohodně popsány. Dám sérii šanci a určitě se pustím i do dalších dílů.

23.01.2024 4 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Velmi vtipná, zábavná místy smutná, ale skvělá oddechovka. Skoro stejně dobrá jako divadelní představení.

11.05.2022 5 z 5

Po pravdě Po pravdě Gilly Macmillan

No tak po pravdě toto nebylo vůbec špatný čtení!
 Psychologické vykreslení postav se opravdu povedlo, zápletka zajímavá, napínavý to bylo tak akorát. A hlavní hrdinka? Tak ta byla opravdu zcela ojedinělý úkaz - jak v doporučení poznamenala Shari Lapena. Chvílemi jsem kroutila hlavou nad tím, co vyváděla, ale celkově jsem si čtení užila a jako oddechovku určitě doporučuji.

10.04.2021 4 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Tak konečně dlouho očekávané finále. Smrtka a Nimbus byly naprosto boží čtení, Zvon - no o malinko slabší tak 4,8*.
Trochu pomalý začátek, chvíli mi trvalo se začíst. Celkem dost nových postav a velká část knihy se točí kolem tonistů, Rowan a Citra jsou spíše vedlejší postavy. Celkové rozuzlení bylo za mě v pořádku, a s tím, co se nakonec stalo s cechem smrtek stejně jako i s osudy jednotlivých hrdinů jsem spokojená.
Celé náboženství tonistů s jejich Hromem Tónem se mi jevilo trochu zmatené a pasáže s tonisty mě dost nebavili. Postava Jerico mi byla jako člověk sympatická a docela jsem si ji oblíbila, ale neustále připomínání toho, kým vlastně je, mi přišlo trošku na sílu, stejně jako narážky na soudobou politiku.
Děj se odehrává v širším časovém období zhruba tří let a mimo region Severní Meriky se dostáváme i do dalších koutů světa.
Chvílemi (někdy ke konci) mi čtení připomínalo "Vzpomínku na zemi" od Liou Cch'- Sina kdy tak trochu přecházelo z dystopie do až sci-fi žánru.
Zatímco ve Smrtce máme úryvky z deníku kosení jednotlivých smrtek a ve druhém díle potom úvahy samotného Nimba i ve třetí knize nám autor nabízí zpestření.
Zde mě bavily začátky kapitol s úryvky budoucí civilizace objevující události nebo relikvie, které v současném ději právě zažíváme.
Zvon je skvělým zakončením celé série a z velké části jsem si čtení naprosto užívala.
I když mě tento díl neohromil jako předchozí dva, tak  série jako celek je jednoznačně na pět hvězd. Určitě jedna z nejlepších sérii za poslední dobu.
Tento dystopický svět se Shustermanovi povedl skvěle vystavět a bude mi chybět. Těším se na další díla z jeho dílny i když nejsem úplně cílová skupina, Schustermann si vždycky ráda přečtu.

02.04.2021 5 z 5

Zlomené srdce Zlomené srdce Tim Weaver

Tenhle díl mě bavil opravdu moc. Asi nejvíc ze všech dosud přečtených  "Reikerovek". Dobře promyšlená zápletka a skvělé prostředí! Bavila jsem se opravdu hodně
Prostředí a zákulisí kinematografie a filmového umění s kombinací s pátráním po zmizelé herečce mě  přilepili ke stránkám a knihu jsem zhltla jedním dechem.

18.10.2020 4 z 5

Svatba duchů Svatba duchů Peter May

Taková jednohubka k odpolednímu kafe. Bylo skvělé se znovu vrátit do Pekingu a setkat se se známými postavami Margaret a Lim a dalšími. I když tato krátká povídka nema takovou tu hloubku předchozích dílů, i tak se autorovi opět podařilo navodit tu starou známou atmosféru Číny, kombinace moderního života a tradic je fascinující. A i v tak krátké povídce samozřejmě nechyběla pitva, jako vždycky u Maye podrobně popsána. Jen na palčinky jian bing tentokrát nedošlo.

27.06.2020 3 z 5

Sapiens je kniha velice komplexní, ale velice srozumitelně a jednoduše vysvětlená. A čte se stejně lehce. Harari nás provádí dějinami lidstva od kognitivní revoluce přes revoluci zemědělskou až po tu vědeckou. Doporučuji všem, kdo se zajímají o to, jak svět dnes funguje a jak jsme se jako lidstvo dostali tam kde jsme.
První polovina mě bavila víc, ta druhá plná autorových spíš osobních úvah a názorů od náboženství až po ekonomiku už mě bavila míň. S některými z autorových názorů můžete nesouhlasit, ale rozhodně tento úchvatný i děsivý příběh lidstva přináší řadu podnětů a nutí k zamyšlení a určitě stojí za přečtení.

05.03.2020 4 z 5

Žena z kajuty č. 10 Žena z kajuty č. 10 Ruth Ware (p)

Na tuhle knihu jsem byla dost zvědavá. Plavba po norských fjordech je rozhodně to nej, co jsem zatím při práci na lodi zažila. Poklidná plavba mezi hlubokými fjordy v pozoruhodné scenérii temně modrých vod a majestátních hor a dechberoucí výhledy na přírodní krásy. Do toho tak trochu "murder mystery"ve stylu Agathy Christie - no prostě na čtení téhle knihy jsem se opravdu těšila. Ale nemohla jsem se víc seknout! Hlavní hrdinka byla tak protivná, že bych ji přes tu palubu hodila taky. Pak bych ji vytáhla, nechala "vyblinkat" a hodila ji tam znovu. Příběh se vlekl, a naprosto souhlasím s názorem, že překlad je teda opravdu hrozný. Hvězdu navíc dávám za povedenou obálku.

19.11.2019 2 z 5

Hercule Poirot: Povídky Hercule Poirot: Povídky Agatha Christie

Tak tohle je opravdu čtení jen na doma, protože tahle 880 stránková bichle se do kabelky sotva vejde a tahat ji s sebou by mi nepochybně způsobilo skoliózu. ...
Jednoznačně je to ale skvělá kniha a úžasná sbírka případů slavného belgičana. Nejlepší je tohle dílo dávkovat jako krabici belgických pralinek. Jen pár kousků a další ušetřit na příště. Celé naráz je to asi moc, takže ideální četba na klidné večery a líná sobotní odpoledne. Čtu v originále a ta angličtina a styl psaní Agathy Christie - to je čirá radost to číst!

17.05.2019 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Tak na tuhle knihu jsem byla hrozně zvědavá, protože má fakt skvělý recenze. A rozhodně jsem nebyla zklamaná! Spíš naopak, úplně mě to nadchlo. Myslela jsem, že se mi budou plést ty čínský jména, ale vůbec nepletly. Ani ty fyzikální zákony a všechny odborný výrazy mi nijak zvlášť nevadily a prostě jsem si je buď dohledala nebo zkrátka akceptovala. Pro běh příběhu to nemělo nijak zvlášť rušivej účinek. Překvapilo mě kolik je v knize popisu minulosti čínských dějin - o kterých jsem toho moc nevěděla a bylo hrozně zajímavý o nich číst. Charakter hlavní hrdinky byl velmi dobře popsanej a rozvinutej. Absolutně jsem nadšená z míry fantazie jakou autor má.???????? Třeba ta myšlenka dehydratace - no úplná bomba!!!????A zakomponování počítačové hry do celýho konceptu bylo taky úžasný.
Prostě úplně skvělý čtení a už se těšim na další díly.

23.01.2019 5 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Přečteno!Spát jsem šla v 6 ráno, nemohla jsem odtrhnout!????Loutkář byl ještě lepší než Hadrovy panak. Baxtrová mě baví a postava detektiva Rouche se autorovi povedla. Otevřený konec, skvěle napsaný a napínavý.
Už se nemůžu dočkat dalšího dílu. Takže čekám na Červenec, kdy vyjde (v UK)The Wolves

08.11.2018 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Hmm, tak 3.5 hvězdy. Dějově mě to nijak nenadchlo, zezačátku se to dost táhlo a než se vůbec něco dělo už jsem myslela, že to odložím. Co se mi ale opravdu líbilo byly všechny ty popisy měsíčního města a jak to tam všechno funguje. Některý výrazy byly víc odbornější a musela jsem lovit v paměti a vracet se do hodin fyziky, ale i to na tom bylo zábavný. Rozuzlení teda taky nic moc, tak uvidíme s čím se autor vytasí příště.

19.10.2018 3 z 5

Muži ve zbrani Muži ve zbrani Terry Pratchett

Naprosto skvěle napsané a opět famózně interpretované! Hlídka se rozrůstá o několik nových členů a jsou to posily, jak se patří. Fantazie pana Pratchetta je opravdu úžasná a je opravdovým mistrem slova. Bavila jsem se náramně a rovnou se vrhám na další díl.

18.12.2023 5 z 5

Jako stín Jako stín Helen Fields

Předchozí série se mi asi líbila o malinko víc, ale i tohle čtení bylo značně napínavé a bavilo mě.
Elspeth, Meggy a Xavier jsou zavření v bytě. Nevědí, kde jsou, a nevědí, proč tam jsou. Vědí jen, že ten kdo je vzal, je už nepustí. Forenzní psycholožka Dr. Connie Woolvinová a detektiv Brodie Baarda tvoří velmi zajímavou dvojici a obě postavy jsem si oblibila. Libil se mi i fakt, že autorka použila postavu z předešlé série vzhledem k tomu, že se děj odehrává opět v Edinburgu, a zařadila ji do děje. Případ unesených obětí úchylným jedincem gradoval až do překvapivého konce, od půlky už jsem hltala stránku za stránkou a nemohla knihu odložit.
Helen Fields je velmi talentovaná autorka a píše prostě dobře. Nemůžu se dočkat až si přečtu další její knihy.

31.03.2023 4 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Další případ Josie Quinnové se opět osobně dotýká některé z postav z její blízkosti. Tentokrát to je její přítel a kolega Noah. Noahova matka Colette je nalezena mrtvá na vlastní zahradě a Josie musí nejen odhalit kdo je vrah, ale také se snažit aby tento případ nenarušil její vztah s Noahem.
Oproti předchozím dílům mají Pohřbené kosti větší množství postav a i děj je více spletitý. Opět je ale kniha napínavá a má, stejně jako předešlé případy, svěží tempo. I tento díl jsem "četla ušima" a nemůžu než pochválit zpracování.
Jitka Ježková může načíst i návod k pračce a bude to skvělý!

08.02.2023 4 z 5

Poslední hřebík Poslední hřebík Stefan Ahnhem

Dočteno. Tahle série mě docela bavila a s jejím uzavřením jsem spokojená.
Zatímco v předchozích dílech série bylo až neskutečné množství postav v závěrečné knize postav ubyde a odvíjejí se především dvě hlavní dějové linky. Konečně dostává svůj prostor Dunja a její pomsta slizáku Sleiznerovi. Fabián je tak trochu odstaven na vedlejší kolej, což mi až tak nevadilo a zatím co jeho ženu Sonju jsem vůbec nepostrádala, chyběly mi další postavy švédského vyšetřovacího týmu Tuvessonová, Liljová a Skála. Ti se prostě vytratili a nebyla o nich v celé knize ani zmínka.
Celkově hodnotím sérii kladně a jsem zvědavá s čím autor přijde příště.

11.10.2022 3 z 5

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

I další díl série se opět vydařil a kniha je neuvěřitelně čtivá.
Kombinuje temnou atmosféru mrazivého Islandu s působivým příběhem tentokrát na téma šikany a kyberšikany. Opět skvěle načtená. Dramatický přednes Kláry Cibulkové ještě víc vtáhne do děje.
Jen ty hudební předěly mě opět vadily a uvítala bych návrat k hudebnímu podkreslení více podobné prvnímu dílu.

08.04.2022 4 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Hodně povedená severská krimi, místy dost brutální se slušně vyšinutým vrahem, kterého jsem teda dlouho netipovala. Velice napínavá detektivka, posloucháno jako audiokniha a načtená byla skvěle. I hudební předěly a doprovod se povedly. Velice slibný začátek série. Moje první Yrsa a určitě ne poslední.

03.02.2022 5 z 5

Sejdeme se v knihkupectví Sejdeme se v knihkupectví Amy Meyerson

Námět celkem slibný, ale nějak se to celé strašně táhlo a čtení mi trvalo hrozně dlouho.
Předvídatelný děj a hlavní hrdinka mi dost lezla na nervy. Líbily se mi odkazy na knihy, ale ke konci už jsem se těšila až to bude za mnou.

20.09.2021 3 z 5