namornice namornice komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tahle všemi vychvalovaná kniha má opravdu samé plusy. Jediné mínus pro mě byl fakt, že přes zaslzené oči se mi ty malý písmenka blbě četly. Velmi citlivě a jedinečně zpracované téma holokaustu, opravdu emoční a dojemné čtení. Moje první setkání s autorkou a jsem nadšena. Styl psaní a vypravěčský talent paní Mornštajnové mě uchvátil od první stránky. Kniha je  napsaná velmi čtivě, od čtení se nedá odtrhnout i přestože víte, že nic dobrého se dít nebude. Životní osudy Hany, Rosy, Elsy i Miry ať už během války, před ní nebo po ní a všechny důsledky jejich rozhodnutí, ač povětšině tragická, jsou podány s citem a místy s určitou lehkostí a ve mě vyvolávaly okamžitou empatii.
Je to krásným stylem i jazykem napsaná kniha o hrozných věcech. Tohle mimořádné dílo ve mě bude dlouho rezonovat.

22.02.2021 5 z 5

Skála Skála Peter May

Po přečtení činských thrilerů jsem měla nutkání přečíst další díla Petera Maye a tak jsem se vrhla do všemi opěvované série z ostrova Lewis. A musím dát všem předešlým komentářům zapravdu, počtení je to opravdu náramný. May je mistr v popisu a umí zmamenitě vylíčit prostředí. Pochmurné a drsné prostředí ostrovů Vnějších Hebrid, kde prší skoro horizontálně a ledový vítr fučí snad 8 dní v týdnu, je v Mayově popisu tak sugestivní, že jsem četla v tlustých ponožkách a zavrtaná do deky až po uši.
Skála není úplně klasická detektivka. Samozřejmě kniha začíná vraždou - po severském způsobu dost brutální - a máme tu i detektiva, který ji přijíždí vyšetřovat.
Detektivní linka je ale zastoupena jen okrajově a převážná čast příběhu je popisována formou retrospektivy a pohledů do minulosti hlavního hrdiny detektiva Fina McLeoda. May umí skvěle vtáhnout do děje, kapitoly se čtou skoro samy, bavily mě rozhovory Fina s jeho nově přiděleným kolegou - jejich konverzace byly spestřením celého vyšetřování.
Fascinující mi přišla i celá historie a tradice ostrova, samozřejmě jsem si vygooglila jak ostrov Lewis tak lovení guga.
Tento mrazivý přiběh z mrazivého ostrova mě opravdu nadchnul a určitě se v brzké době vrhnu do dalších dílů.

20.05.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Další úžasně napsaný příběh plný emocí a skvěle vykreslených postav, pocitů i doby. Opět přečteno jedním dechem.
Emotivní, velice smutné, ale moc, moc dopuručuju, rozhodně si musíte přečíst.

13.06.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Paní Mornštajnová je skvělá spisovateka.
Slepá mapa jako generační román tří žen na pozadí historických událostí je velmi poutavě napsaná a pohltila mě od samého začátku. Líbilo se mi, že kromě osudu tří hlavních postav Anny, Alžběty a Anežky, se autorka rozepisuje také o životních osudech postav vedlejších a dokáže vypsat jejich životní příběh jen na několika stránkách.
Všechny charaktery jsou uvěřitelně vykresleny se všemi svými kladnými i zápornými povahovými rysy. Slepá mapa je kniha velmi čtivá a lidská. Určitě doporučuji.

25.06.2021 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Ať už jde o několikagenerační román nebo komornější rodinné drama, Alena Mornštajnová prostě nezklame a je skvělou vypravěčkou. Její knihy ve mě vždy rezonují i nějaký čas po přečtení. Les v domě je velice čtivá kniha a ihned jsem byla vtažena do děje. I když nejedná se zde o zrovna lehké téma. Příběh je to opravdu smutný a ze čtení na mě šlo úzko. Přesto, že asi od poloviny jsem tak nějak tušila, co za zlo se děje, na zážitku z knihy to nic neubralo a četlo se to jedním dechem. Určitě doporučuji a těším se na další literární počin.

07.05.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Velice poutavě napsaná kniha o méně známých historických událostech z našich dějin.
Velmi dobře vystavěné charaktery.
Silný příběh obyčejných lidí z Karvinského regionu, na kterém je vidět, kolik práce si autorka dala s přípravou a studiem tématu. Ty roky rešerší jsou ma tom vidět! Je až neuvěřitelné, že tohle je autorčin debut.

25.10.2021 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Úžasně poutavé, humorné, originální a má to spád. I když je ve Weirových knihách vždycky hodně vědy, jsou neobvykle čtivé.
Napínavé od první stránky, bavil mě ten duchaplný humor a charaktery postav.
Dobré! Dobré! Dobré!

03.02.2022 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Pane jo! Tak tohle dílko naprosto překročilo veškerá má očekávání.
Úžasně originální svět a ty postavy! Čtení bylo neuvěřitelně napínavé a celý svět přímo rostl s každým dalším odstavcem. Četla jsem doslova ve dne v noci. Stránku za stránkou a kapitolu za kapitolou jsem hltala další fakta o sklenářích, o jejich městech a dávných legendách a poselstvích, o tom, co vlastně znamená být naslouchač...no a co si budem hlavně o pětadvacítce, že jo? Ta rozmanitost a pestrost vztahů mezi Ilan a jednotlivými bojovníky mě hrozně bavila stejně jako objevování dalších tajemství a záhad světa sklenařů. A třeba zakomponování zmizení Ďatlovovy expedice do děje mi přišlo naprosto geniální.
Naslouchač je neskutečně dobrá kniha a já jsem z ní naprosto nadšena. Hned se vrhám na Faju a určitě si dám i audioverzi.

29.09.2021 5 z 5

Vlastní životopis Vlastní životopis Agatha Christie

Dosud nejlepší autobilgrafie jakou jsem četla. Životopis královny detektivek mě fascinoval! Její otevřená, upřímná zpověď je plná radosti ze života, jejich postřehů o lidech, s kterými se stýkala, a o společnosti, ve které žila. Svůj životopis psala celých 15 let a její srovnání, jak moc se doba změnila ať už technologie, móda nebo třeba způsoby cestování mě strašně bavilo. Dobrou třetinu knihy Agatha vzpomíná na své idylické dětství ve viktoriánské době. Atmosféra té doby ze stránek přímo dýchá. Od poklidného života na anglickém venkově, kdy si jako malá hrála o samotě v zahradě, zálibě ve sbírání nábytku, odpolední čaj a porcelánové dezertní talířky s motivem ovoce přes námluvy s tanečními večírky v koloniální Káhiře až po její dvě manželství, cestování, účasti na archeologických vykopávkách i obě světové války -  tato kniha opravdu odhaluje skutečnou genialitu jejího úspěchu
s opravdu ryzím nadšením a upřímností. I když se může zdát v jak okázalém prostředí se nacházela, přesto žila v podstatě skromným životem.
Samozřejmě i informace o tom jak psala své detektivky, jak vytvořila postavu Hercula Poirota a kde brala inspiraci byly nesmírně zajímavé.
Držitelka titulu Dáma britského impéria žila opravdu mimořádný, skromný a čestný život.
Kdybych si mohla vybrat, kterou slavnou osobnost bych chtěla osobně potkat, byla by to právě ona.

29.05.2021 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Marka Ebena mám moc ráda - je to takový český Robert Fulghum.  Myšlenky za volanten to je typický Eben se svým laskavým humorem a krátkými a humornými postřehy na nejběžnější témata všedních i méně všedních dní.
Psloucháno jako audiokniha načtena panem Ebenem samotným, jehož verbální projev je naprosto dokonalý. Rozhodně doporučuji.

Letní a zimní gumovrat je naprosto geniální fejeton a mě rozesmál nahlas.

12.05.2021 5 z 5

Není cesty zpět Není cesty zpět Tim Weaver

Tak tenhle díl se povedl. Líbila se mi ta pochmurná atmosféra věčně upršeného anglickýho venkova kam se David Raker stáhl po událostech z předešlého dílu. Samozřejmě se ale zase pouští do pátrání po tentokrát zmizelé rodině Lingových.
Dvě linie příběhu a střídání prostředí mezi anglickým Devonem a Las Vegas bylo velice osvěžujicí. První dvě třetiny příběhu měly spíš pomalejší tempo, ale poslední třetina se četla sama. Opět velmi poutavě napsané, s napínavým dějem a neočekávaným závěrem. Určitě doporučuju!

27.04.2020 4 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Další skvělý přírůstek do série s Lucem Callanachem.
Vyšetřování smrti mladých žen, kterým vrah odstranil z těla kusy kůže není vůbec lehké a dává celému týmu policistů zabrat.
Zápletka příběhu houstne stránku za stránkou, tempo je svižné a konec strhující.
Na knihách Fieldsové se mi líbí, jak dokáže nakombinovat dvě různé dějové linie a vytvořit jeden koncipovaný celek.
Její styl psaní mi skvěle sedí a tuto sérii mohu jen doporučit.

30.07.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Hrozivé a místy depresivní, nicméně skvěle napsané. Četlo se to jedním dechem a bude ve mě rezonovat ještě dlouhou dobu. Doporučuji všema deseti a všem!

25.04.2021 5 z 5

Ztracený Ztracený Tim Weaver

Celkem 12 hodin čekání při mezipřistáních na čtyřech různých letištích a další z případů Davida Rakera jsem slupla jak malinu! Velice poutavé čtení od začátku do konce! Všechny Weaverovy postavy jsou velice dobře zpracované a čtení mě baví díl od dílu víc.

05.03.2020 4 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Skvělé pokračování případů Davida Rakera. Jsem ráda, že jsem se rozhodla číst sérii popořade - každá z knih je sice samostatný případ, ale detaily z Davidova života jsou odkrývány postupně. Údolí mrtvých je velice dobře napsaná krimi s dobře vystavěnou zápletkou a skvěle nasazeným tempem. Postava Colma Healyho mě baví stejně jako charakter Davida a myslím, že jsou obě velice uvěřitelné. Trošku drsnější případ, nicméně tato série mě opravdu baví. Vrhám se na další díl.

05.03.2020 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Hrůzostrašně fascinující!
Je neomluvitelné nevědět, co se děje v Severní Korei a tato kniha je skvělým přínosem v dotvoření si obrazu o tomto "komunistickém ráji na Zemi".
Čtení to není nijak jednoduché. S každou přečtenou stránkou se jen umocňuje zděšení nad podmínkami ve kterých se žije v SK a po přečtení cítíte vděčnost, že žijete v zemi a kultuře, která dovoluje svobodně se rozhodovat, nepoznat hladomor nebo si přečíst jakoukoliv knihu se vám zachce.
Forma rozhovorů s uprchlíky je velice unikátní a neuvěřitelně čtivá.
Severní Korea žíje v té nejizolovanější bublině odtržená od okolního světa, kde vláda určuje i to jak se můžete nechat ostříhat až po to s kým uzavřete manželství. Proto jsou kniha jako tato tak hrozně důležité! Po právu  oceněná Magnesia literou. Určitě doporučuji.

18.08.2021 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Závěrečný díl lewiské trilogie Šachové figurky je pojmenovám podle skutečného artefaktu nalezeného pod pískem na jedné z pláží na ostrově Lewis.
Nevěděla jsem to a libilo se mi jak autor zapracoval tento nález do děje. Stejně tak jsem netušila o tragickém potopení lodi Iolaire plné vojáků vracejících se na ostrov po 1. světové válce. To se mi na Mayových knihách líbí - ta dávka historických informací podaná jen tak mimochodem na pozadí detektivního pátrání.
Závěrečný díl trilogie je opět skvěle napsán i když je asi o malinko slabší než předchozí dva.
Nicméně celá trilogie mě nesmírně bavila a po každém dílu jsem se těšila na další.  Všechny tři knihy jsou v první řadě příběhem úžasného místa, jeho historie a osudů obyvatel a jejich každodeního života v této odlehlé komunitě.
Z tédle knižní série jsem opravdu nadšená a brzo se pustím do dalších Mayových knih.

22.03.2021 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

I druhý díl série s detektivy Lucem a Avou byla jedna velká jízda. Libil se mi asi i víc než první díl. Děj je tentokrát rozdělen na dvě části v první se nám objeví kopa mrtvol v druhé pak sledujeme i konání vraha, kterého jsem před koncem sice odhadla, ale to neubralo knize ani trochu na čtivosti.
A hned se vrhám na další díl.

19.07.2022 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Skvěle zachycující danou dobu, skvěle odvyprávěno. Opět mímořádně čtivé. Mornštajnová prostě psát umí a její knihy, ač  jsou si v lecčem dost podobné, jsou pokaždé sázka na jistotu a vždycky mě hrozně baví číst.

06.08.2021 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Tý jo, tohle bylo dobrý! Smrtku jsem měla v plánu číst už nějakou dobu, ale dostala jsem se k ní až teď. Opravdu originální námět a zpracování se mi taky líbilo.
Když Nimbus, který se vyvinul z Cloudu, pomůže lidstvu k nesmrtelnosti, nejsou války, hladomor ani nemoci, cech Smrtek je jediný kdo udržuje lidskou populaci před přelidněním.
Jako většina YA knížek i tady jsou hlavními hrdiny teenageři, ale obě postavy Rowana i Citry byly napsány dobře a docela rychle jsem si je oblíbila. Postava Smrtky Faradaye a Curieové se taky povedly a jejich zápisky z deníku kosení byly skvělým zpestřením. Jak už to u YA chodí děj svižně ubíhal, žádný velký popisy prostředí a okolí a v každé kapitole nějaký zvrat a nebo důležitá událost. Konec jsem tak trochu předpovídala, ale to mi čtení nijak nekomplikovalo.
Hlavním tématem je tedy smrt a kniha se zabývá zásadními morálními hodnotami, filosofickými otázkami a občas to není lehký čtení, párkrát jsem měla těžký spaní. Rozhodně ne čtení pro citlivé povahy, ale kniha určitě zanechala silný dojem a rezonuje ve mě ještě teď, pár dní po přečtení. Jsem zvědavá na Nimbus.

14.10.2019 5 z 5