namornice namornice komentáře u knih

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Tý jo, tohle bylo dobrý! Smrtku jsem měla v plánu číst už nějakou dobu, ale dostala jsem se k ní až teď. Opravdu originální námět a zpracování se mi taky líbilo.
Když Nimbus, který se vyvinul z Cloudu, pomůže lidstvu k nesmrtelnosti, nejsou války, hladomor ani nemoci, cech Smrtek je jediný kdo udržuje lidskou populaci před přelidněním.
Jako většina YA knížek i tady jsou hlavními hrdiny teenageři, ale obě postavy Rowana i Citry byly napsány dobře a docela rychle jsem si je oblíbila. Postava Smrtky Faradaye a Curieové se taky povedly a jejich zápisky z deníku kosení byly skvělým zpestřením. Jak už to u YA chodí děj svižně ubíhal, žádný velký popisy prostředí a okolí a v každé kapitole nějaký zvrat a nebo důležitá událost. Konec jsem tak trochu předpovídala, ale to mi čtení nijak nekomplikovalo.
Hlavním tématem je tedy smrt a kniha se zabývá zásadními morálními hodnotami, filosofickými otázkami a občas to není lehký čtení, párkrát jsem měla těžký spaní. Rozhodně ne čtení pro citlivé povahy, ale kniha určitě zanechala silný dojem a rezonuje ve mě ještě teď, pár dní po přečtení. Jsem zvědavá na Nimbus.

14.10.2019 5 z 5

Běžkyně Běžkyně Peter May

Peter May a jeho série čínských thrillerů mě prostě baví. Tentokrát jsme opět zpátky v Číně a Li společně s Margaret vyšetřují případ záhadných úmrtí vrcholových sportovců. Četlo se mi opět dobře, detektivní zápletka sice nijak složitá, ale vcelku napínavá stejně tak problematika dopingu. Co se milostné linky týče ve vztahu Liho a Margaret bylo zajímavé sledovat další postavy vtažené do vztahu - Margaretina matka Liho otec byly bezesporu zajímavým zpestřením. Jsem zvědavá na Pekingského Rozparovače.

10.10.2019 4 z 5

Sedm prvků, které změnily svět Sedm prvků, které změnily svět John Browne

Jako vystudovanou chemičku (no dnes už dám dohromady snad jen vzorec soli :) mě kniha upoutala už svým názvem (je zajímavý, že fyzika, chemie a všechny tyhle vědy mě teď "na starý kolena" baví o tolik víc než ve škole!). A jako čtenářku mě pak zaujala neobvyklým konceptem. Kdybych měla sama vybrat, které z prvků Mendělejovovy tabulky jsou ty zásadní pro lidstvo, nevím jestli by se můj výběr shodoval s autorovým. Vzhledem k tomu, že John Browne je bývalým generálním ředitelem britské společnosti BP, je jeho výběr celkem pochopitelný. Kniha není jen o chemických prvcích, ale tak trochu i biografií autora a jeho názorů na objevy a vynálezy vztahující se k jednotlivým prvkům a jeho pohledu na ekonomiku, obchod, politiku i historii. Četlo se mi dobře, některé kapitoly a poznatky byly míň záživné než jiné, ale vcelku to bylo velice poučné. Jako sledovat zajímavý pořad na discovery kanálu.

02.10.2019 3 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

K Timu Weaverovi jsem se dostala až teď tak můžu číst všechny Rakerovy případy pěkně po pořádku. Já to tak mám radši.
Hon na mrtvého má celkem rychlé tempo, zajímavou zápletku a nečekaný (skoro) zvrat na konci. Kniha je velmi čtivá a děj hezky odsýpá už od prvních kapitol. Příběh je vyprávěn v ich formě tedy z pohledu první osoby, a tak se dostáváme přímo do myšlenek hlavní postavy. Vyhovovalo mi, že kapitoly mají hodně dialogů, které ještě urychlovaly čtení.
Takže po prvním dílu naprostá spokojenost a určitě jdu i na další.

29.09.2019 4 z 5

Hadohlavec Hadohlavec Peter May

Další ze série čínských thrilerů jsem zase slupla jak malinu. Na rozdíl od předchozích dílů, celý děj Hadohlavce se odehrává ve Spojených státech, kam se Margaret vrátila z Číny po několika letech a nevydařeném vztahu s Lim. Ten je ale náhodou taky převelen na čínskou ambasádu do Washingtonu a tak se oba samozřejmě zase potkají tentokrát při vyšetšování smrti čínských ilegálních imigrantů. Nejdřív mi trochu chybělo prostředí Číny ale May opět vnesl do příběhu hodně kultrních odlišností a mezinárodních vztahů. A tak nakonec změna prostředí bylo zajímavě oživení.
Zakomponování smrtelného viru mi trochu připomínalo knížky Robina Cooka. Nicméně Hadohlavec je opět dobře napsaná krimi a určitě stojí za přečtení. A na Běžkyni se určitě taky brzo vrhnu.

17.09.2019 4 z 5

Sál smrti Sál smrti Peter May

Asi mám nějakou orientální horečku, ale Mayovy činské thrillery poslední dobou doslova hltám. V pořadí už třetí díl série, Sál Smrti, jsem slupla jaka malinu. Další případ vražd pro americko-čínské duo. Milostná část mezi Lim a Margaret je tentokrát zastoupena jen okrajově a Peter May se víc věnuje případu samotnému a hlavně pak tomu, co mu jde tak úžasně dobře - popisy prostředí. V Pekingu se tentokrát ocitáme jen okrajově a většina děje se odehrává v Šanghaji, kde bylo objeveno 18 rozčtvrcených ženských těl. K případu jsou povoláni jak Li Jen tak Margaret. Na pozadí vyšetřování Peter May okrajově nastiňuje i téma politiky jednoho dítěte. Napínavé, dobře napsané. Určitě doporučuji.

16.09.2019 4 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Trochu ostřejší než moje běžná knižní strava a jak se píše na přebalu místy trochu zvrácené. Nicméně hodně dobře napsaná krimi a kniha mě neuvěřitelně bavila. Hned se vrhám na další díl.

01.09.2019 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Bradburyho klasika. I když spatřila světlo světa už před skoro 70 roky, pořád má co říct!

31.08.2019 5 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

OMG! Tak tohle jsem si opravdu užila! Pátá Oběť byla ještě úžasnější než Čtvrtá Opice !
Zatímco náš známý tým detektivů vyšetřuje novou sérii vražd v Chicagu, detektiv Sam Porter se na vlastní pěst pouští do pátrání po V4O.
Asi jsem si na úchylného Bishopa zvykla při čtení jeho zvrhlého deníku ve Ctvrté opici a tak mi druhý díl nepřišel tolik zvrácený. Za to byl ale rozhodně znamenitě napsaný a příběh je skvěle a do detailu promyšlený. I přes celkem větší množství postav, mě kniha neuvěřitelně bavila. Bavilo mě, jak jsou postavy a příběhy propojené - i když teda zatím nevíme úplně u všech jak. Jak do toho všeho Sam Porter zapadá? Zase ten otevřený konec! Třetí díl prostě potřebuju!
A mám pocit, že to bude bomba!

31.08.2019 5 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Pán Ohně mě velmi překvapil. Nadmíru působivé a znamenitě vylíčené prostředí Číny (ať už po kulturní tak politické stránce), uvěřitelní, dobře vykreslení hlavní hrdinové a dobře vystavená zápletka. Vyšetřování vraždy tří obětí nám představuje americkou patoložku Margaret Campebelovou působící na universitě v Pekingu a vrchního inspektora Li Jena a jejich spolupráci při pátrání. Dozvídat se v průběhu knihy jak odlišné je vyšetřování vražd v Číně na rozdíl třeba od Ameriky nebo severských krimi mě dost bavilo. Ani milostná linka mezi Margaret a Lim mi nijak nevadila. Pán Ohně má dobře vystavěný příběh s celkem strhujícím dějem. Až na trochu přemrštěný konec jde o velice čtivé dílko a u čínských thrilerů Petera Maye určitě zůstanu.

21.08.2019 4 z 5

Čtvrtá oběť Čtvrtá oběť Peter May

V druhé knize čínských thrilerů, odehrávající se převážně v Pekingu a částečně v Si-anu, se opět shledáváme s dvojicí vyšetřovatelů Margaret a Li Jenem, tentokrát při vyšetřování série rituálních poprav. Pátrání po pachateli má celkem napínavé tempo a provázejí ho opět skvělé popisy lokací. Doktorka Campbellová mi však tentokrát dost lezla na nervy a přišlo mi že k vyšetřováni nijak nepřispěla. Na rozdíl od předchozí knihy, kdy mi romantická zápletka mezi hlavními hrdiny nijak nevadila, mě milostný trojúhelník tentokrát docela obtěžoval a připadal mi hloupý.
Malinké rozčarování jsem měla i z konce, který mi přišel o dost slabší a trochu pokazil strukturu a tempo jinak dobře vystavěného příběhu.
Nicméně navození atmosféry se autorovy hodně daří a svými popisy umí vtáhnout do děje. Archeologie, historie i kultura Číny byly pro mě jednoznačně hlavním plusem při četbě v pořadí druhého dílu ze série. Během čtení jsem se zase dozvěděla pořádný kus o Čínské historii a kultuře - od terakotových válečníků a odkrytí naleziště přes Kulturní revoluci a Rudé gardy až k politice jednoho dítěte - to vše na pozadí vyšetřování trochu až brutálních vražd. I přes malé výhrady jsem si ale další Mayův čínský thriller opravdu užila a čtení mě hodně bavilo! Určitě se pustím i do dalšího dílu.

20.08.2019 4 z 5

Cestování - historie v obrazech Cestování - historie v obrazech Simon Adams

No jo, cestování je moje druhé jméno! Když už teda jednou sedím doma, tak o cestování aspoň čtu.
Tahle úžasná encyklopedie mě fakt baví!
Od Mínojských mořeplavců až po věk létání a všechny metody cestování, které kdy člověk použil.
Ilustrace, mapy a fotografie jsou úžasné, ale určitě stojí za pozornost i samotný text. Za mě pět hvězd*****

Ztracená knihovna Ztracená knihovna A. M. Dean

Námět knihy je určitě velice lákavý, hledáni ztracené Alexandrijské knihovny je velice poutavý a zajímavý námět. Nicméně zpracování knihy mě zase až tak nezaujalo, začátek byl pomalejší a žádná velká akce ani drama se nedostavilo ani v průběhu příběhu. Hvězdu nahoru za popisy historických událostí a turistických památek, i přesto mi ale docela trvalo se knihou prokousat.

29.07.2019 2 z 5

Ruce v mouce: Domácí pečivo s kváskem i droždím Ruce v mouce: Domácí pečivo s kváskem i droždím Iva Trhoňová

Upíct chleba je vlastně fuška!! Nebo aspoň dost časově náročné. Ale s touhle knížkou to jde :)

29.07.2019 3 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

Další případ Fabiana Riska mě bavil ze všech Ahnhemových knih asi nejvíc. Už se těším na další díl, snad vyjde brzo.

Mapy Mapy Aleksandra Machowiak Mizielińska

I cestování prstem po mapě je zábava zvlášť s touhle boží, krásně ilustrovanou nádherou!

29.07.2019 5 z 5

Volné odpoledne, Anglické listí a má sbírka Earl Greyů. Jako bývalá au-pair jsem si sama zavzpomínala na všechny ty ostrovní zvyklosti, tradice a srandy. Dobře a humorně napsaná knížka. Určitě si přečtu i pokračování.

29.07.2019 4 z 5

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

YA teda zrovna moc nečtu, ale chtělo to trochu změnu. A tahle knížka má dost originální námět.
Pohled na Anglické dějiny za doby královny Alžběty, tak trochu přes růžové brýle, s trochou magie a spoustou humoru. No - po pravdě - tak trochu ptákovina, ale opravdu dost zábavná. Sice jsem se zrovna neválela smíchy, ale čtení mě bavilo, postavy též, děj ubíhal prostě skvělá oddechovka, na odreagování ideální.

17.06.2019 3 z 5

Mudrosloví urozeného pána Tyriona z Lannisterů Mudrosloví urozeného pána Tyriona z Lannisterů George R. R. Martin

Knížka malinká stejně jako Tyrion Lannister...
Plná nezapomenutelných hlášek a citátů.

"Nikdy nezapomeň, co jsi zač, protože svět to nezapomene zcela jistě. Udělej z toho svou přednost. Pak se to nikdy nestane tvou slabostí. Obklop se tím jako zbrojí a druzí to nebudou moct použít, aby ti ublížili."

17.06.2019 3 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Zčásti thriller zčásti přednáška z bioinformatiky ale celkově super čtení. Zakomponování vědy do příběhu mě hrozně bavilo! Trošku přehnaně akční konec, ale jinak super, přečteno jedním dechem. Určitě doporučuju!

17.06.2019 5 z 5