Mr.JaroCZ Mr.JaroCZ komentáře u knih

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Pěkná detektivka u které se spíše zasmějete a zamyslíte, než abyste se báli večer vyjít na ulici :-)
Hlavní hrdina pokročilejšího věku řeší při "hledění do blba" záhady i vraždy, což mu nebrání stanout uprostřed akčního dění.
Rád si přečtu pokračování.

15.04.2021 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Kromě autorova popisu blíže nedefinované postapokalyptické vize vyzdvihuji vystihnutí psychologické vazby mezi otcem a synem, a ostatními přeživšími lidmi. Rozhodně kniha stojí za přečtení.

Nebo taky ne. Všechno totiž zůstává v naší paměti. „Co si máš co brát všechno trápení na sebe..."

19.10.2018 5 z 5

Blues pro bláznivou holku Blues pro bláznivou holku Václav Hrabě

S odstupem času se ke knize i písničkám Mišíka st. vracím.
Nádhera! Skvost! Vzpomínky na mládí...

16.03.2018 5 z 5

Inspektor s velkým ptákem Inspektor s velkým ptákem František Niedl

Výborné! Suchý humor mě opět dostal.

22.04.2021 5 z 5

Lars láme kosti Lars láme kosti Daniel Gris

„Takže… Jezdí takhle zajíc po louce ve svým ferrari a najednou slyší volání o pomoc. Přijede k hluboký jámě a tam vlk. Zajíci, vytáhni mě! Zajíc krčí rameny: Ale jak? Vždyť jsem malej! Vlk prosí: Vezmi lano, přivaž ho za svý ferrari, já se lana chytím, rozjedeš se a jsem venku! Jak řekl, tak udělali a vlk byl vysvobozenej. Druhej den ten samej vlk běhá po lese, slyší volání o pomoc a v jiný jámě je pro změnu zajíc. Vlku, vytáhni mě stejně, jako já tebe včera! Teď krčí rameny vlk: Ale jak? Vždyť nemám ferrari, abych za něj přivázal lano! A zajíc radí: Dřepni si k okraji jámy, spusť dolů ocas, já se ho chytím a tak mě vytáhneš! Jak řekl, tak udělali a zajíc byl vysvobozenej.“

Moje obecenstvo chvíli mlčelo, ale pak to někdo nevydržel.

„A to ponaučení?“

14.10.2019 5 z 5

Tváří v tvář režimu v pracovním táboře, který hlavní hrdina nemůže nijak ovlivnit, se objevuje spjatost vězňů mezi sebou, i proměna lidí ve stvůry.
Přečteno několikrát: působivé, tvrdé, krásné...

15.12.2017 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Knihu jsem poprvé četl jako "malý kluk", někdy kolem desti let. Dodnes to byl pro mne zážitek, asi proto se ke knize občas vracím.

30.08.2017 5 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

"Kdo má oči, čti!"
Na rok napsání 1920 nehleďte. Doporučuji.

18.07.2017 5 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Pěkně napsaná detektivka-gangsterka, která má všechno, co si čtenář od takovéto literatury může přát.

29.08.2018 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Úžasné, až neuvěřitelné povídání o životě lesa!

14.07.2017 5 z 5

Neteleportovaný muž Neteleportovaný muž Philip K. Dick

Zajímavá kniha po všech stránkách, stojí za přečtení.

06.11.2021 5 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

Povzbuzen hodnocením (nyní) 87 % jsem se vrhl dychtivě do čtení, ale ouha. Vydržel jsem to do strany 100 a skončil. Tak rozvleklou a uměle nastavovanou kaši jsem snad ještě v životě nečetl. Je mi líto, pro mne nejnižší možné hodnocení.

28.09.2021 1 z 5

Plamen z Faru Plamen z Faru Michael Peinkofer

Zvláštní kniha. Měl jsem na několika místech pocit, že už jsem něco takového četl (zvláště místo a honička v uličkách Paříže), ale jedná se o první vydání, takže nejspíš mea culpa. Jinak příběh čtivý, neurazil. Tři a půl hvězdy.

21.03.2019 3 z 5

Život ve staletích - 12. století Život ve staletích - 12. století Vlastimil Vondruška

Kniha je výborná a pro čtenáře od 12 let i pro starší zájemce o každodenní život ve středověku ji mohu jen a jen doporučit! A to platí pro celou sérii.

02.01.2019 5 z 5

Čtenář z vlaku v 6.27 Čtenář z vlaku v 6.27 Jean-Paul Didierlaurent

Překvapení. Příjemné! :-)

14.07.2018 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

→ Amalberga
Při čtení knihy si je nutno uvědomit - mimo jiné - v jaké době vznikala. Psal se rok 1951 a zuřila válka USA v Koreji. Experimentovalo se s drogama i pro lékařské použití, Martina Luthera Kinga ještě skoro nikdo neznal, afroameričané byli tehdy černoši a nesměli si sednout v tramvaji, když všichni běloši ještě neseděli. Pojem "homofobní" se objevil až za 18 let po napsání románu "Na cestě".
Není možné knihu posuzovat z hlediska člověka 21. století!
x x x
Kniha Na cestě byla pro nás sotva odrostlé pubescenty neuvěřitelným objevem a v 70. letech jsme se snažili žít jako beat-generation, protože jsme se tehdy cítili ztracenou generací taky.

04.05.2017 5 z 5

Lentilka pro dědu Edu Lentilka pro dědu Edu Ivona Březinová

Myslím, že to je úžasná kniha pro všechny věkové kategorie na mimořádně citlivé téma.
- Děti zvládnou toto téma svým způsobem,
- střední věková kategorie pochopí, jak o změnách v chování starší generace hovořit s dětmi,
- no a ti starší pochopí, co je může (ale také nemusí) potkat, a nebudou mít až takové obavy z toho "co by - kdyby", protože mohou doufat, že je ti mladší hned "nehodí přes palubu" do léčebny.
Vše závisí na rodinných poutech a tato kniha je napomáhá upevnit.
Jak už jsem napsal na začátku: úžasná kniha!!!
P.S.: Kdybych někoho zaujal, ano - patřím k té nejstarší generaci...
A nevím jak dát všech pět hvězdiček. Že by už?! :)))

25.02.2017 5 z 5

Štvanice Štvanice František Niedl

Slaďák na jeden dlouhý večír.

12.05.2021 4 z 5

Tygři z Kumáonu Tygři z Kumáonu Jim Corbett

Čteno už před mnoha lety :-)

15.02.2021 4 z 5

Černá čtvrť Černá čtvrť Robert B. Parker

Chcete-li porozumět mentalitě lidí, četba této knihy je k tomu dobrá příležitost.

14.02.2021 5 z 5