mone mone komentáře u knih

Mapa Anny Mapa Anny Marek Šindelka

Krásná čeština, bohatá slovní zásoba, skvělé metafory, slovní obraty... Ke konci jsem ale měla pocit, že je to takové monotematické, že to velké "waw" z prvních stránek čtenář postupně přijme jako samozřejmost. Mně osobně v textu chybělo trošku víc dynamiky. Další knížky si ale rozhodně přečtu!

26.02.2018 4 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Bohužel se ukázalo, že to není šálek mého čaje. Bojovala jsem s tím, ale nedočetla. Nebavilo mě to. Nic víc, nic míň.

13.01.2018 2 z 5

Dobré duše Dobré duše Irena Obermannová

Vůbec jsem se nemohla začíst a na straně 60 jsem knihu odložila. Babička, která mi Dobré duše půjčila, na tom prý byla stejně. Tentokrát to bohužel necinklo :(

07.01.2018 1 z 5

Promrhané dny - Myšlenky, které mi změnily život Promrhané dny - Myšlenky, které mi změnily život Tomáš Kosačík

Dostala jsem knihu darem, a i když by se darovanému koni na zuby hledět nemělo, poruším to. Z knihy mám pocit, že jde o kompilát toho, co už někdo řekl nebo napsal, napsaný tak, jak autor v knize zmiňuje: na každou kapitolu jsem si vyčlenil čas a během něj jsem ji napsal. Jako byznys plán, myslím, super. Vůbec nepochybuji o tom, že to bude bestseller. Promrhané dny jsou série zamyšlení poskládaných za sebou. Chybí mi tam struktura, nebo provázanost. Kapitolu o cukru, která je zařazená na konec, nechápu, měla by spíš zůstat v knihách o hubnutí. Do kuchařky přece taky nedáte kapitolu, jak motivovat zaměstnance. V kontextu toho, že jde o kompilát, mi přijde docela úsměvná informace, že kopírování dokumentu bez svolení autora je zakázáno. Přepisování toho, co napsali jiní, vlastními slovy ale zakázáno není? :) Abych ale nebyla jen negativní – moc mě bavily některé titulky a přirovnání, třeba „Nežij život nápojového automatu“. A líbila se mi i grafika. Obecně mi asi nevadilo si připomenout to, co je z knih stejného žánru všeobecně známé. Z tiráže je zřejmé, že kniha má korektora, nicméně bych řekla, že počet chyb přesahuje mez, kterou jsou čtenáři z řad „grammar-nazis“ schopni bez povšimnutí přejít. Mluvím o číslovce deset a víc. Vždyť jen zezadu na obalu jsou dvě chyby – anglosaské uvozovky v první přímé řeči a čárka navíc v druhé přímé řeči. Pro zasvěcené do tajů českého jazyka tento fakt může být varováním, že tohle asi nebude úplně profi práce. Promrhanými dny ale čtení určitě nebylo. Váhám mezi dvěma a třemi hvězdami a dávám tři. Kvůli karmě, aby mě vesmír třeba nepotrestal nadváhou :D

04.01.2018 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Něco TAK hrozného TAK krásně napsané! O tom, že jde o výjimečné dílo, myslím, nejlépe vypovídá hodnocení zdejších čtenářů - málokdy se stane, aby se tisíc lidí shodlo, že tohle je něco extra. Snad mi Židé odpustí, ale dávám 5 hvězdiček!

28.12.2017 5 z 5

Šlehačková oblaka Šlehačková oblaka Tereza Salte

Pro mě to byla hrozně dlouhá slohovka na téma "stěhuju se do Norska", kterou jsem na straně 60 odložila, protože jsem měla pocit, že mi čtení nic nepřináší. A vlastně mě ani nebaví. Kdyby mi nebyla autorka sympatická z videí ke knize, asi bych si Šlehačková oblaka nekoupila. Takhle mám aspoň čisté svědomí, že jsem tomu dala šanci a měla snahu podpořit českou tvorbu.

28.11.2017 1 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Pozor, se spoilery.

Ještě že se můžu svěřit se svými traumatickými zážitky z četby alespoň svému čtenářskému deníku. Něco tak přitaženého za vlasy, nelogického, nepravděpodobného neřkuli debilního už jsem dlouho nečetla. Kdyby se nálepky BESTSELLER rozdávaly stejně přísně jako ty Pohlreichovy, tak knížka B. A. Paris dostane maximálně horní polovinu bříška písmena bé. Možná ani to ne. Víc zmáknutý žánr má snad i Policie Modrava.

Manžel vězní manželku a přetvařuje se před okolím. On je psychopat, jí vám ale není vůbec líto, protože i pětileté dítě s obrnou by tak 30x během těch situací, které se v knize dějí, vězniteli uteklo. Z té šlamastiky se nakonec dostane tak, že řekne manželovi, že jí v jejich naprosto sterilním domě, kde ji nechává žít prakticky mezi holými zdmi, vletěla do oka muška. On jí tu mušku jde vytáhnout a ona mu zatím hodí do pití rozdrcené prášky na spaní. Ou. Tohle je vyvrcholení dvě stě šedesátistránkového martyria.

Taky mě hrozně iritovalo, že překladatelka nedokázala skoro nikdy nahradit jméno jedné z hlavních postav, Millie, nějakým zájmenem, takže je tam pořád dokola Miliie, Millie, Millie, Millie… až vám to coby čtenáři není milý ani trošku. A občas se tam objeví třeba takový rozhovor: Ester se ptá: "Tohle je pro vás oba první manželství?" A Grace jí odpovídá: "Ne, ani jeden." Jak píše autorka v poděkování na konci, nebýt „báječné agentky“ Camilly, „úžasné redaktorky“ Sally, „báječný dcer“, „milovaných přátel“ a sestry Christine, nikdy by tato kniha nevznikla. Camilla, Sally a Christine ani neví, jak nám, čtenářům, zavařily. Tak hlavně že se to prodává, že jo...

24.11.2017 1 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Nebylo to vůbec špatný, dokonce jsem ji už znovu koupila a darovala. Měla bych ale jeden postřeh: Bára a Milada mi přišly jako postavy moc podobné, hlavně uvažováním, na to, že byly každá z jiné generace. Jo, a moc mě bavilo, jak Markéta vymyslela nebe. Člověk by se tam málem těšil. Ale ne... ráda ještě nějakej ten pátek pobudu tady dole :)

19.11.2017 3 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Kdyby to byla fikce, tak jako čtenář smeknu klobouk, jak to autor bravurně vymyslel. Tím, že je to realita, mi akorát ustavičně běhal mráz po zádech. A nebyl to žádný Mrázek, ale pořádný mráz.

11.11.2017 5 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Komu by se tato knížka mohla líbit?
1) Tomu, kdo je připravený vzít si dovolenou, když to nestihne přečíst za víkend. Od Malinky se totiž nedá odlepit. Vím, o čem mluvím.
2) Tomu, kdo začal nenávidět thrillery a je vděčný za jakýkoliv jiný rozumný žánr. Protože číst pořád dokola díla s názvy Dívka ve vlaku, Dívka v ledu, Dívka v pavoučí síti, Dívka kdekoliv a v čemkoliv je už trošku monotematické.
3) Tomu, kdo má rád propracované psychologické romány a dokáže ocenit mnohaletou práci české autorky. Malinka je pro mě aspirant na literární cenu.
4) Tomu, koho baví znát jeden příběh z mnoha různých perspektiv.
5) A taky tomu, kdo je žena, chytrá žena, protože těm se knížka bude líbit víc než dost!

29.10.2017 5 z 5

Dělám si to sám Dělám si to sám Martin Váša

Komu by se tato knížka mohla líbit?
1) Těm, kteří nemají předsudky související s názvem a grafikou na obálce. Za mě je ta obálka něco podobného, jak když řeknou herci v divadle slovo „prdel“ nebo „hovno“, a publikum se může umlátit smíchy. Uvnitř to ale není vůbec zlý.
2) Těm, co neholdují názoru, že všechna současná česká literatura je špatná, stejně jako každý současný český film. Špatná je totiž jen Česká pošta, Česká spořitelna a České dráhy.
3) Těm, co nejsou homofobní a nevolí SPD.
4) Těm, co jim nevadí jet v tramvaji, číst si a smát se u toho nahlas.
5) Těm, kteří sice raději chodí po venku s Kunderou a Urbanem pod paží, ale zároveň jim nevadí si na nic nehrát a přečíst si něco jen tak… pro pobavení.

21.10.2017 3 z 5

Nechtění Nechtění Kristina Ohlsson

Myslím, že napsat dobrý thriller je hodně velký oříšek a tady ta pověstná chemie mezi prvotinou a thrillerem úplně nezafungovala. Prostě to necinklo. Naivní, předvídatelné, nudné. Sorry jako. Tohle ne.

04.10.2017 1 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Komu by se tahle knížka mohla líbit?
1) Tomu, kdo má rád Murakamiho, protože autorský styl Han Kang je podobný.
2) Tomu, kdo má odvahu přečíst si něco netradičního.
3) Tomu, kdo má chuť bez drahé letenky zažít atmosféru Jižní Koreje.
4) Tomu, kdo odkládá knihu až po přečtení doslovu.
5) A taky tomu, koho zajímají díla oceněná Man Bookerovou cenou.

20.09.2017 3 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Komu se tahle knížka bude líbit?
1) Tomu, kdo má rád Roberta Fulghuma a jeho Mateřskou školku.
2) Tomu, kdo má v nosičce malé dítě a v srdci spoustu velkých pocitů.
3) Tomu, kdo obdivuje chlapy, kteří otevřeně mluví o lásce ke své rodině.
4) Tomu, kdo ví, že jen dobří tátové můžou vychovávat dobré děti.
5) A taky tomu, kdo ocení porci zábavy i dojetí v jediné knižní vazbě.

13.09.2017 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Komu se tahle knížka bude líbit?
1) Tomu, kdo přečte víc než 25 knížek za rok!
2) Tomu, koho zajímá současná světová beletrie.
3) Tomu, kdo má rád severské autory, ale nechce už číst další thriller.
4) Tomu, kdo čte dál, i když si není jistý, zda je právě tohle jeho Cup Of Tea!
5) A taky tomu, kdo raději usíná s knihou než s plyšákem...

06.09.2017 3 z 5

Lituji, čekají mě Lituji, čekají mě Agnès Martin-Lugand

Banální příběh pro nenáročné čtenáře. Oddychovka možná, ale taková nijaká.

30.08.2017 1 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Nemohla jsem se od ní odlepit! Fakt skvělý.

13.08.2017 5 z 5

Jednou nohou v blázinci Jednou nohou v blázinci Simona Monyová (p)

Vůbec jsem nepředpokládala, že bych to dočetla, ale objektivně musím říct, že se mi to líbilo a že mě to mile překvapilo. Takže tak.

01.07.2017 3 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Bavilo mě to. Fajn čtení na dvě odpoledne.

01.07.2017 4 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Jednou větou: Překombinované zklamání o vodě s pořádně uřvaným marketingem.

01.07.2017 2 z 5