Dobré duše

Do bývalého sklářského městečka Vlčí Úpice přijíždí mladá geniální šachistka Alice, aby tu sehrála provinční simultánní partii se členy místního šachistického kroužku Vlček. Krátce po příjezdu však doslova zakopne o mrtvolu místní starostky. Během ukázkové hry Alice vztekle smete figurky z šachovnice, a připraví se tím o velkou příležitost, ale ona už hraje jinou partii... Navzdory svému trenérovi Jonášovi, policii i všem obyvatelům městečka se snaží vypátrat, co se stalo a proč umírají další lidé. Vrah je na tahu. Dá mat, nebo ho Alice zastaví? A přestanou v městečku výt vlci? Jedná se o první detektivní román Ireny Obermannové. Dobré Duše jsou klasickou detektivkou, ale mimořádná hrdinka, hra v šach a filozofické úvahy o dobru a zlu z ní činí zcela ojedinělou četbu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/348581/dobre-duse-ofR-348581.jpg 2.765

Šachistka Alice (1.)

Detektivky, Literatura česká
Vydáno:, Motto

JaKa1974
30.10.2018

Knihu jsem přečetla, četla se v celku dobře, ale děj byl takový trochu nelogický, najednou se ze šachistky stal detektiv. Tolik vražd a policie nic, a do toho to nevysvětlené vytí vlků... No ale chtěla jsem vědět, jak to dopadlo, kdo byl vrah, tak jsem to přečetla.

VílaElvíra
14.10.2018odpad!

Bohužel nemohu dát víc než jednu hvězdičku. Hlavní postava má být asi krásná holka, já jsem ji celou dobu viděla jako nehezkou postiženou holčinu v kulichu. V postavách jsem se většinu knihy neorientovala. Tohle vážně není dobrá knížka a dočetla jsem ji jen proto, že jsem chronický dočítač..

jasmína
02.09.2018

Ke konci jako z hororu, jinak nic moc..

chanahd
03.05.2018odpad!

Zkusila jsem, zda detektivka bude lepší než jiné autorčiny knihy. Nebyla. Přiznám se, že jsem nedočetla do konce. Ale hrozně jsem si přála aby tou mrtvolou byla Alice Šíma. Navíc jsem se při čtení děsně nudila.

alzbeta4340
20.02.2018

Námět a hlavní postava - šachistka a amatérský detektiv Alice Šíma, to by bylo v pořádku. Ale jinak to chtělo celé ještě dopracovat a promyslet. Napětí jsem ani nečekala, takže to mě nezklamalo. Ovšem kniha mě moc nebavila a na konci ten dlouhý dialog s vrahem, to mi připadalo jako parodie na Agathu Christie.

anansie
04.02.2018odpad!

Zklamání. Došla jsem ke straně 50 a to ještě s přemáháním, jestli se to nerozjede a s nechutí odkládám. Ačkoli od Obermannové jsem toho přečetla dost a vždy se mi její knihy líbily. Tohle čtení je nudné, rozhovory prázdné, prostě zbytečná slátanina.

mone
07.01.2018

Vůbec jsem se nemohla začíst a na straně 60 jsem knihu odložila. Babička, která mi Dobré duše půjčila, na tom prý byla stejně. Tentokrát to bohužel necinklo :(

OcniBulva
04.01.2018

Kniha s šachovou tématikou už má u mě 50% šanci na úspěch. A tady se mi i líbila hlavní hrdinka. Co jsem moc dobře nepochopil bylo to zbytečné měření. Jinak dobrá knížka. Od autorky nic staršího ale číst nebudu. Jak jsem napsal hned na začátku otevřel jsem ji kvůli šachovému tématu.

agatha2
29.12.2017

A mně se to líbilo, nečekala jsem to, ale líbilo. Po letech jsem dala paní Obermannové šanci a jsem za ni ráda. Nerehabilitovala se touto knihou v mých očích, to rozhodně ne, ale to je vlastně jedno. Kniha byla drsně vtipná, opravdu mě překvapila. Bylo to místy fakt praštěné, přitažené za vlasy, ale asi mi to prostě sedlo., takže za mě dobrý :-)

Jájinka
07.11.2017

Mám I. Obermannovou ráda, ale tato kniha se mi nelíbila.

KatulakT
07.11.2017

Ne. Tohle vážně nešlo. A já se tak snažila!
Ústřední postava Alice Šíma mě neskutečně iritovala. Přišla mi spíše jako ženská verze Sheldona Coopera, ale já se tomu ani trochu nesmála. Snad nikdy jsem nezažila, že by mi charakter postavy tak vadil - panovačná, asociální, vyšinutá a vůbec šílená osina v zadku.
Celá kniha mi přišla chaotická a nedotažená. Osobností proměna Alice byla sice obdivuhodná, ale já tomu prostě nedokázala uvěřit. Stejně tak jako celému vyšetřování a vůbec detektivní rovině knihy. Ono ani vztahy nebyly nějak úžasně propracované - vše bylo ploché a až moc připomínalo špatnou kolumbijskou telenovelu. Snad nejzajímavějším prvkem byli vlci; tu mě dost mrzelo, že autorka nějak více nepracovala s Úpickou vlčí pověstí.
Ale za sklářskou pec dávám o hvězdu navíc. Polechtala moje morbidní já ukryté hluboko v játrech.

helča5
05.11.2017odpad!

kniha se mi nelíbila

LenkaVrbatova
03.11.2017

Po přečtení ve mně nezůstalo žádné velké nadšení. Hlavní postava mi nebyla příliš sympatická a detektivní zápletka mě nevtahovala do děje. Šachistické vsuvky rušily celý zážitek ze čtení. Celkově to ale nebylo zas tak špatné, doporučení ode mě ale nečekejte.

katka.oo
07.10.2017

Nooo taková trochu ,, jiná " detektivka :-), ale mě se líbila, za mě ano. Šachy, sklo, dobro a zlo, zasmála jsem, pro mě oddychovka, dobře se četla. 4*.

jahlina
30.09.2017

Je to místy humorné čtení, které se zhruba od poloviny stává celkem napínavé nedovolující se odtrhnout…Za mě tedy spokojenost. Rozhodně jsem se nenudila. Vývoj osobnosti hlavní hrdinky mě bavil a některé trochu možná za vlasy přitažené okolnosti vyšetřování mě nerušily.

saruse
29.09.2017

Tak nevím... Detektivka, dobře, takže beru neobvyklé prostředí zpustlé sklárny i tu pec (trocha morbidnosti ve stylu Nesba). Ale co ta hlavní hrdinka a její "zestránkynastránku" přerod v kamarádku a psychoanalytičku celého širokého okolí - tedy jí neznámého městečka? Najednou je z uzavřené panikářky, kterou vykolejí, když jí někdo řekne dobrý den, diskutérka, která vytáhne z neznámého člověka jeho nejniternější myšlenky a pohnutky. To mě trochu rušilo. Zároveň mě to dráždilo natolik, že jsem prostě chtěla vědět, jak se to celé vyvrbí. (Takže možná šlo o výborný spisovatelčin záměr a tah. ;-) ) Ovšem konec... - jednak byl dialog vraha se šachistkou v peci nudný (i když paradoxně odhaloval, kdo, kdy, jak a proč vraždil) a druhak myslím docela přitažený za vlasy - bavit se poklidně s vrahem, který mě drží v rozehřívající se sklářské peci... ?? Jde to vůbec? Mohli by se takoví dva, jeden uvnitř a jeden venku, přes silné zdi jistě bytelné pece vůbec slyšet? A ten uvnitř - opravdu by mohl zachovat takhle chladnou hlavu (i v tom vedru), když ještě pár stránek před tím byl schopen utéct z důležité šachové partie kvůli nervům z první vraždy v městečku? Věru zvláštní kniha. Taková obermannovština. :-)

marlowe
23.09.2017

Oddechovka snad, čtivé možná, ale to je tak všechno!
Kdyby šlo o humoristický román, přivřel bych obě oči, ale pakliže přebal hlásá, že jde o "detektivku", nezbývá nic jiného, než na knížku jako na "detektivku" také pohlížet.

Nejfatálnějšího omylu se autorka, podle mne, dopustila hned v přípravné fázi psaní, když se rozhodla postavit do středu děje jakousi napodobeninu Lisbeth Salanderové, NEKOMUNIKATIVNÍ sociopatku (posílající lidi místo pozdravu "do prdele"), která pátrá na vlastní pěst po vrahovi tím, že KOMUNIKUJE s lidmi. Jako čtenář prostě odmítám přijmout tenhle přerod nepřizpůsobivé asociálky, kolem které její okolí chodí po špičkách, ve zvídavou slečnu Marplovou…

Ale těch věcí, které mi vadily, bylo mnohem víc. Celé to městečko se sklárnou na mě působilo jako papundeklová kulisa postavená ve filmovém ateliéru, nikdo z postav mi vlastně ani nebyl sympatický, a především celé to amatérské "vyšetřování" vyznívalo zcela uměle a nevěrohodně. Copak lidé (a dokonce i policisté a pozůstalí) budou na potkání vykládat nějaké cizí ženské historie svých životů, zvláště poté, co je hned ve dveřích a bez přípravy dotyčná atakuje otázkami typu: "Co jste dělal včera odpoledne?" A ke shovívavosti mě nepřimějí ani jejich pozdější alibistická zvolání: "Sám nevím, proč vám to tady povídám" – nebo v případě policistů: "Nevím, jestli vám to mám říkat!"

Možná bych dal i dvě hvězdičky – za onu relativní "čtivost" – ale za ten melodramatický, zcela neuvěřitelný, deklamační závěr se sklářskou pecí a několikastránkovým "dialogem s vrahem" musím jít na 20%, abych byl spravedlivý vůči ostatním autorům.

Bustedka
03.09.2017

Šachovà partie mě hned na začàtku knihy docela vylekala a okamžitě snižovala celkové hodnocení knihy. Byl to poměrně výrazný rušivý element. Postupem času jsem ho přestala vnímat. No a teď jsem přesvědčenà, že právě díky "dé6 - g8" si tuhle knihu zapamatuju. To napětí, které u knih někdy mívám, nebylo nijak silné, omezený počet postav byl sympatický, hlavní hrdinka se zlidšťovala.

zuzana2599
24.08.2017

Dobré duše je dobrá česká detektivka. Sice mě šachistka Alice ani ostatní postavy moc k srdci nepřirostly, ale příběh se četl dobře a po dočtení mám z Dobrých duší dobrý pocit :-) Takže docela fajn.

encyklopedie
05.08.2017

...tak jsem šáhl po české detektivce, nic jsem nečekal....
Irena Obermannová - Dobré duše .....hlavně, že hlavní hrdinka je šachistka
Jejdanánky otevřu a nevěřím svým očím...kniha začíná

é4 -cé5
jezdec ef3 - dé6
dé4 - cé krát dé4 a pokračování
...kvůli smíchu mi tak tekly slzy, že jsem promáčel první stranu knihy a musel jsem do knihovny koupit knihu novou....přímo geniální, božská notace....tohle snad ani Holmes ještě neviděl .....
nicméně jsem se začetl...Alice geniální šachistka se dostane na šachové simultánce k pěknému mordu ....a zdaleka nebyl první.....jaksi za pomoci šachového myšlení při dalším přehrávání šachové partie se do vražd zaplétá /a rozplétá/ čím dál vice....
Ku překvapení je kniha na letní odpočinek dost čitelná a zařazuji si ji do Seznamu
"Není 100%, ale fandím ji"
Nakonec ta přehrávaná partie je opravdu geniální ....David Navara někdy umí ....a v téhle partii s Wojtaszkem jeho "královská procházka" byla ohodnocena jako jedna z nejlepších partí roku....
Obermannová na Goffu nemá, ale tohle je daleko lepší, než většina původních českých detektivek z nakladatelství Moba.
Mimochodem. Ptal jsem se v Knize, jak prodává detektivky z Moby a dověděl jsem se, že je vůbec nebere...jsou prý naprosto neprodejné.....

Sirius
30.07.2017

hrdinka/sociopatka se závislostí na šachu, doutnících, která bydlí v bordelu a ve chvílích volna kouká na péčko. Má to fajn atmosféru, zmagořenýho vraha co rád připéká lidi v peci... vedou se tu rozhovory o dobru a zlu, ale podobně jako u Kdo jinému jámu kopá se tu plave proti proudu severských depresí. Jako oddechovka na letní večer je to super.