mone

Přečtené 147Víkend v Londýně
červen - červenec 2019
Víkend v Londýně 2018, J. Folný (pseudonym)

Ze čtení jednotlivých kapitol jsem měla dost rozporuplné pocity. Ze začátku mi to přišlo trapné, pak naopak hodně vtipné, po návratu z Londýna trochu nudné a ty poslední kapitoly mi přišly úplně zbytečné. Největší problém jsem měla asi s tím, že se v druhé půlce knihy už nic mimořádného nestalo. Chyběl mi tam děj.


Houbařka
červen - červenec 2019
Houbařka 2018, V. Hanišová

Hodně temné... Anežka se mi možná líbila o fous víc...


Rodičovské vychytávky - 134 geniálních zkratek pro život s dětmi
? - červen 2019
Rodičovské vychytávky - 134 geniálních zkratek pro život s dětmi 2018, A. Dornfest

Vedle těchto vychytávek by si snad i ta nejzbytečnější vychytávka Ládi Hrušky zasloužila vlastní ochrannou známku a jeho chipsy z kuřecích kůžiček rovnou michelinskou hvězdu. Autorka knihy žije na západě USA a její rodičovský blog získal hned třikrát cenu za nejužitečnější blog. O své knize vychytávek pro rodiče říká: „V ruce držíte nepostradatelnou sbírku 134 jednoduchých tipů, nečekaných řešení problémů, které jsou nějak spojené s dětmi. Tvoří je komunita opravdových MacGyverů – rodičů, kteří sdílejí záblesky vlastní geniality a řešení spousty potíží.“ Na posledních stranách knihy pak autorka skromně dodává, že je její dílo výsledkem více než deseti let rozhovorů s tisícovkami lidí a přidává povzdech, že vůbec nejtěžší při vzniku příručky bylo rozhodování, které tipy stojí za zveřejnění. Stojí za zveřejnění!! Stojí za zveřejnění!!! Tady je mých TOP 8 vychytávek Tety Čvachtové (spoiler, ale malej): 01: Jestli už vám nesedí podprsenka, oblékněte si vršek od plavek. 02: Rozstřihněte slipovou vložku a vyrobte si kojicí vložky do podprsenky. 03: Váleček na nudle použijte jako zábranu, aby se dítě neskulilo z postele. 04: Ofinu dětem stříhejte nůžkami na chlupy v nose. 05: Pomozte dítěti vylézt z postele „schůdkem“ z plechu na sušenky. 06: Cereálie ve tvaru O použijte jako cíl pro trénování na záchod. 07: Pověste malé dětské botičky na stromek mezi vánoční ozdoby. 08: Hovínko z plenky seškrábněte obracečkou. Doporučená cena je 299 Kč, nicméně skutečná hodnota je nevyčíslitelná... Haha.


Já a pan Jones
květen - červen 2019
Já a pan Jones 2015, L. Diamond

Super oddychovka, jen ten konec na mě byl už až moc velká idylka. Taková pohádka pro velký holky... :)


Dům s vypůjčeným výhledem
květen 2019 (12.-19.)
Dům s vypůjčeným výhledem 2017, M. Leierová

Dala jsem tomu stostránkovou šanci, ale prostě mě to nebaví číst. Je to takové, nevím, bez šťávy. Neoslovilo mě téma a chybí mi tam humor, aspoň troška, nebo nějaké trefné postřehy, pasáže, které má čtenář chuť si opsat do deníčku... Po formální stránce je to OK, je vidět, že to napsala vypsaná novinářka, ale chybí mi tam nějaká přidaná hodnota, což je samozřejmě subjektivní záležitost, vím. Věřím, že někdo další z tohoto románu může být nadšený, já to ale nejsem.


Anežka
květen 2019 (09.-12.)
Anežka 2015, V. Hanišová

Přestože má Viktorie Hanišová na kontě už tři romány, coby spisovatelku jsem ji zaregistrovala teprve nedávno. Hned jsem se zvědavě mrkla, jak její tvorbu hodnotí zdejší čtenáři, a když jsem narazila na skóre 85 %, 90 %, 91 %, okamžitě jsem si koupila její debut. Přečetla jsem ho za dva dny, čímž jsem si jako máma někoho hodně prťavýho vytvořila osobní rekord, který zřejmě několik let nepřekonám. Je to teda hodně depresivní čtení. Dvě stě padesát stránek syrovosti, co nejde odložit. A komu by se mohla taky líbit? 1) Tomu, kdo je máma (ať už současná, nebo budoucí), protože tohle je o mámě, které se mateřství tak trošku vymklo kontrole… 2) Tomu, koho zajímají témata jako náhradní rodinná péče, adopce, pěstounství… 3) Tomu, kdo si někdy položil otázku, jestli lze z dítěte přísnou výchovou vymlátit cizí geny... 4) Tomu, kdo se nebojí intenzivního čtenářského prožitku, který v něm bude ještě dlouho doznívat... 5) A taky tomu, kdo zvládne vypít koktejl nejniternějších lidských pocitů, a ještě bude mít po dočtení sílu odnést tu špinavou skleničku do myčky.


Na ostří jazyka
duben 2019 (10.-17.)
Na ostří jazyka 2018, L. Wolff

Přinejmenším zajímavý dílo! Vidím v tom trochu Chucka Palahniuka...


Ztichlý dům
únor - březen 2019
Ztichlý dům 2018, J. Blackhurst

Naprosto souhlasím se Sorrow! Dočetla jsem to, protože nemám ve zvyku odkládat rozečtené knihy, ale byla to hrozná trápená. Pykat v dospělosti za hříchy z mládí, bože, to už tu bylo tak milionkrát. Únos dítěte taky. I přitroublý bratrstvo. Dvě dějové linky, tehdy a teď... "tehdy" mě nebavilo vůbec, "teď" nebylo snad ničím originální. Jenny Blackhurst nesahá špičkám tohoto žánru (Jo Nesbø, Lars Kepler, Gillian Flynn, Camilla Läckberg...) ani po kotníky.


Hotýlek
leden - únor 2019
Hotýlek 2015, A. Mornštajnová

Super zjištění, že není o nic horší než Hana a že zřejmě všechny knihy Aleny Mornštajnové mají velmi vysokou úroveň.


Na Chesilské pláži
leden 2019 (08.-24.)
Na Chesilské pláži 2007, I. McEwan

McEwan je můj oblíbený autor a tohle se mi opravdu dost líbilo.


Lazar
prosinec 2018 - leden 2019
Lazar 2018, L. Kepler

Za mě té fabulace bylo tentokrát až příliš. Skoro jsem si říkala, jestli Lazar žánrově nespadá spíš do sci-fi než mezi thrillery. Momentálně všechno směřuje k tomu, že v dalším díle zjistíme, že všechno, co se stalo v Lazarovi, byl jen Joonův sen a že Jurek Walter POŘÁD ještě žije! Uklidňuju se tím, že snad ten chlápek nemůže mít víc životů než kočka...


Podbrdské ženy
listopad - prosinec 2018
Podbrdské ženy 2018, J. Poncarová

Vynikající literární debut, kterému bych přála jediné: aby se v knihkupectvích neztratil a aby čtenáři věděli, že je tu kniha, která je stejně dobrá, ne-li lepší, než bestsellery jako Žítkovské bohyně, Dědina nebo Rybí krev. Určitě o Podbrdských ženách řeknu všem kamarádkám, co rády čtou, a určitě je taky někomu daruju, stejně jako jsem je darem dostala já. Je to totiž moc milé literární překvapení!


Čarodějnice
listopad 2018 (03.-12.)
Čarodějnice 2018, C. Läckberg

Spolu se Zmizelou, Sněhulákem a Písečným mužem řadím Čarodějnici k tomu nejlepšímu, co severská krimi nabízí. Po hrůzách jako Za zavřenými dveřmi, Do vody, Andělé strážní apod. konečně zase thriller podle mého gusta :)


Panda v nesnázích
listopad 2018 (02.-03.)
Panda v nesnázích 2018, M. Lukášková

Otevřete, přečtete, zavřete... a život jde dál...


Biomanžel
listopad 2018 (02.-03.)
Biomanžel 2015, M. Viewegh


Nejlepší kandidát
říjen 2018 (04.-28.)
Nejlepší kandidát 2017, S. Biler

Jestli dostal Jiří Krampol státní vyznamenání za to, že umí lidi rozesmát, pak by si měl Stanislav Biler ve svém diáři preventivně rezervovat 28. říjen 2019, protože za Nejlepšího kandidáta si podle hradního měřítka zaslouží medaile minimálně dvě. Komu se bude tahle knížka určitě líbit? 1) Tomu, kdo stejně jako já kdysi se zájmem četl glosy na webu „Žít Brno“. Autor knihy patří k těm, co původní satirické hnutí zakládali. 2) Tomu, kdo někdy zažil malého provinčního politika „live“… se vší tou nabubřelostí a hloupostí pramenící ze sebeklamu, že „já jsem něco víc než vy“. 3) Tomu, kdo někdy pracoval na místě, kde mají nejvyšší mzdy ti, kteří díky brainstormingu na mnohahodinových workshopech vymýšlí záležitosti typu šestistránkový zábavný formulář opravňující k odchodu na toaletu. 4) Tomu, kdo má rád nadsázku v jakékoliv formě a skupenství. 5) A taky tomu, kdo se rád směje nahlas. Pokud ji ovšem budete číst po 22. hodině, hrozí vám pokuta za rušení nočního klidu...


Český ráj
říjen 2018 (26.-28.)
Český ráj 2018, J. Rudiš

Už dlouho jsem při výběru knihy nebyla tak zklamaná, navzdory tomu, že jméno autora je samo o sobě zárukou kvality, kniha má krásnou obálku i typografii, anotace na záložce zní lákavě... ale bohužel. Nemám pocit, že by mi přečtení něco dalo... Že by ve mně vyvolalo nějakou emoci... Že by mě v knize zaujala nějaká myšlenka... Že by se tam objevilo nějaký "tyvolewau"... Minimalismus ano, ale tady je minimum všeho, co jako čtenářka v knihách hledám. Omlouvám se. Třeba to najdu v další knize JR...


Komu zvoní hrana
? - říjen 2018
Komu zvoní hrana 1946, E. Hemingway


Alšovy pohádky
? - říjen 2018
Alšovy pohádky 2013, J. Semelková


Veselí
září - říjen 2018
Veselí 2018, R. Třeštíková

Příběh se mi líbil ze všech autorčiných knih nejmíň, ale čte se to samo a její postřehy prostě nemají chybu. Četla jsem všechny její knížky před Veselím a budu číst i všechny její knížky po Veselí! Amen.


Chlapec, který rozdával sny
září 2018 (06.-26.)
Chlapec, který rozdával sny 2015, L. Di Fulvio

Mně se to, upřímně, moc nelíbilo. Úplně by mi stejný příběh stačil na polovině stran, než bylo potřeba. Na konci mě to už vyloženě nudilo a přeskakovala jsem řádky. Zajímalo mě jen, jestli to bude mít nějaký originální, nepředvídatelný konec. A nemělo.


Manželka mezi námi
září 2018 (04.-06.)
Manželka mezi námi 2018, S. Pekkanen

Občas mi to přišlo překombinované až k nesmyslnosti.


Nazdar, vitamíne
03. září 2018
Nazdar, vitamíne 2018, R. Khong

Viděla bych to na tři hvězdičky. Ta knížka se mi líbila, četla se dobře... na druhou stranu ji v domácí knihovně mít nemusím a asi bych ji dál ke čtení nedoporučila. Občas mě při čtení překvapilo, že i když je autorka jiné rasy i národnosti, sedí mi její smysl pro humor... a že je ten humor vlastně dost podobný tomu našemu středoevropskému. Potenciál ústředního tématu Alzheimer, jak už tu zaznělo, mi taky přišel nedostatečně využitý.


Dítě, které v noci našlo slunce
srpen 2018 (10.-13.)
Dítě, které v noci našlo slunce 2016, L. Di Fulvio

Taková milá pohádka pro dospělé... Místy kýč a občas klišé, ale jako celek super.


Běsa
červenec 2018 (16.-30.)
Běsa 2018, D. Táborská

Ve stejném týdnu, kdy se objevilo pokračování Malinky v knihkupectvích, se objevilo i v mé domácí knihovně. Já tu knížku zbožňuju a komu z vás se bude Běsa stoprocentně taky líbit? 1) Tomu, kdo má rád, když je v knížce všechno promyšlený, propracovaný, nepředvídatelný a tak nějak obyčejně chytrý! 2) Tomu, kdo je ochoten přeplánovat si program na následující hodiny, protože prostě nemůže přestat číst. 3) Tomu, kdo si dává v knihovně do samostatné poličky knížky, na kterých mu obzvlášť záleží, a půjčuje je jen těm, kteří je přečtou tak, že není poznat, že je drželi v ruce. 4) Tomu, kdo si rád nechá poradit od dalších čtenářů, kteří uměleckou úroveň Běsy aktuálně hodnotí devadesáti procenty… což se jen tak nevidí. 5) A taky tomu, kdo čeká na příležitost, až bude moci všem kverulantům, kteří se vyjadřují hanlivě o české literární tvorbě, ukázat, že u nás máme setsakra dobrý spisovatele!


Biomanželka
? - květen 2018
Biomanželka 2010, M. Viewegh


Muž a žena
květen 2018 (25.-27.)
Muž a žena 2018, M. Viewegh

Ve svém subjektivním hodnocení bych se nezdráhala říct, že ten "starej dobrej Viewegh" je zpět. Líbilo se mi to a tuhle knihu beru jako autorův příslib, že se ještě máme na co těšit...


Dědina
duben - květen 2018
Dědina 2018, P. Dvořáková


Hodnej kluk
30. duben 2018
Hodnej kluk 2018, E. Kennedy

To čtení mi nic nedalo, ale je to asi žánrem. Příště musím být obezřetnější při výběru knihy.


Medvědín
březen - duben 2018
Medvědín 2017, F. Backman

Do strany 150 mě to moc nebavilo a musela jsem se do čtení nutit. Několikrát jsem měla chuť to nedočtené odložit. Nakonec můj dojem není tak špatný, ale nedá se říct, že bych sdílela zdejší nadšení. A určitě bych si přála, aby byla další Backmanova knížka víc jako Ove než jako Medvědín.


Nejlepší pro všechny
březen 2018 (13.-16.)
Nejlepší pro všechny 2017, P. Soukupová

Až do včerejška byla moje nejoblíbenější knížka od Petry Soukupové Zmizet. Z její novinky pro dospělé – Nejlepší pro všechny – mám dost podobné pocity, jen se pořád nemůžu rozhodnout, jestli mám teda teď dvě stejně oblíbené knížky, nebo jestli je jedna lepší než druhá. A komu se bude stoprocentně taky líbit? 1) Tomu, kdo rád nazývá věci pravými jmény a cení si této přímočarosti i na druhých. 2) Tomu, komu nevadí napjatá atmosféra a vyhrocené rodinné situace... protože takovej je život bez růžovejch brejlí. 3) Tomu, kdo dokáže ocenit autentičnost vnitřních monologů postav a tragikomiku servírovanou například v podobě představ dětí o starých lidech s Alzheimerem. 4) Tomu, u koho nominace na Magnesii Literu funguje jako literární kompas. 5) A taky tomu, kdo má rád takový ty konce, kterým se v klišé řeči říká, že člověka chytnou za srdce... Tak mě to chytlo za srdce oběma rukama... takovýma těma dřevorubeckýma pazourama...


Mapa Anny
únor 2018 (18.-26.)
Mapa Anny 2014, M. Šindelka

Krásná čeština, bohatá slovní zásoba, skvělé metafory, slovní obraty... Ke konci jsem ale měla pocit, že je to takové monotematické, že to velké "waw" z prvních stránek čtenář postupně přijme jako samozřejmost. Mně osobně v textu chybělo trošku víc dynamiky. Další knížky si ale rozhodně přečtu!


Mrkev pro vězně
? - leden 2018
Mrkev pro vězně 2014, M. Petrlová

Nelidské zdroje
? - leden 2018
Nelidské zdroje 2017, M. Petrlová

Malý podvodní průvodce
? - leden 2018
Malý podvodní průvodce 2017, M. Wagnerová


Jezero
leden 2018 (10.-13.)
Jezero 2016, B. Bellová

Bohužel se ukázalo, že to není šálek mého čaje. Bojovala jsem s tím, ale nedočetla. Nebavilo mě to. Nic víc, nic míň.


Dobré duše
? - leden 2018
Dobré duše 2017, I. Obermannová

Vůbec jsem se nemohla začíst a na straně 60 jsem knihu odložila. Babička, která mi Dobré duše půjčila, na tom prý byla stejně. Tentokrát to bohužel necinklo :(


Promrhané dny - Myšlenky, které mi změnily život
prosinec 2017 - leden 2018
Promrhané dny - Myšlenky, které mi změnily život 2017, T. Kosačík

Dostala jsem knihu darem, a i když by se darovanému koni na zuby hledět nemělo, poruším to. Z knihy mám pocit, že jde o kompilát toho, co už někdo řekl nebo napsal, napsaný tak, jak autor v knize zmiňuje: na každou kapitolu jsem si vyčlenil čas a během něj jsem ji napsal. Jako byznys plán, myslím, super. Vůbec nepochybuji o tom, že to bude bestseller. Promrhané dny jsou série zamyšlení poskládaných za sebou. Chybí mi tam struktura, nebo provázanost. Kapitolu o cukru, která je zařazená na konec, nechápu, měla by spíš zůstat v knihách o hubnutí. Do kuchařky přece taky nedáte kapitolu, jak motivovat zaměstnance. V kontextu toho, že jde o kompilát, mi přijde docela úsměvná informace, že kopírování dokumentu bez svolení autora je zakázáno. Přepisování toho, co napsali jiní, vlastními slovy ale zakázáno není? :) Abych ale nebyla jen negativní – moc mě bavily některé titulky a přirovnání, třeba „Nežij život nápojového automatu“. A líbila se mi i grafika. Obecně mi asi nevadilo si připomenout to, co je z knih stejného žánru všeobecně známé. Z tiráže je zřejmé, že kniha má korektora, nicméně bych řekla, že počet chyb přesahuje mez, kterou jsou čtenáři z řad „grammar-nazis“ schopni bez povšimnutí přejít. Mluvím o číslovce deset a víc. Vždyť jen zezadu na obalu jsou dvě chyby – anglosaské uvozovky v první přímé řeči a čárka navíc v druhé přímé řeči. Pro zasvěcené do tajů českého jazyka tento fakt může být varováním, že tohle asi nebude úplně profi práce. Promrhanými dny ale čtení určitě nebylo. Váhám mezi dvěma a třemi hvězdami a dávám tři. Kvůli karmě, aby mě vesmír třeba nepotrestal nadváhou :D


Hana
prosinec 2017 (06.-28.)
Hana 2017, A. Mornštajnová

Něco TAK hrozného TAK krásně napsané! O tom, že jde o výjimečné dílo, myslím, nejlépe vypovídá hodnocení zdejších čtenářů - málokdy se stane, aby se tisíc lidí shodlo, že tohle je něco extra. Snad mi Židé odpustí, ale dávám 5 hvězdiček!


Pohádkový zvoneček
? - prosinec 2017
Pohádkový zvoneček 2013, J. Semelková


1 2 3 4 >