mol378 mol378 komentáře u knih

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Po docela dlouhé době jsem se vrátila ke svým oblíbencům z oddělení Q a vynikající! Pěkná poctivá detektivní práce s přesahy do minulých osudů členů vyšetřovacího týmu, dobrá napínavá zápletka, trochu fantastický únik vyšetřovatelů ze smrtelné pasti, zajímavé prostředí dánského ostrova, kde lišky dávají dobrou noc. Detektivové jsou jedna kuriózní osobnost vedle druhé a tahle série navíc oplývá humorem, který mi sedí. A hluboký úklon před překladatelem - roztomilá nedorozumění vzniklá z Asadovy jazykové bariéry mě mnohokrát rozesmála. Doporučuji, výborně se to čte!

31.05.2020 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

I ženy mají své dny, a to i milovnice poměrně drsných thrillerů, dny,kdy si chtějí dopřát něco z tzv. ženského žánru - ale proboha žádné Večery pod lampou či srdceryvnou na efekt vypočtenou sentimentální banalitu o lásce a zradě zasazenou do aktuálně populárních kulis holokaustu. A pro tyto dny je tu Cormoran Strike a Robin. Je to kombinace společenského románu a klasické detektivky, takže nečekejte žádné krvavé scény, vražedné psychopaty, sofistikované, lehce nepravděpodobné, leč nervy dráždící motivy (to všecko však mám taky ráda!) - prostě obyčejná domácí zabíjačka, ale elegantně zpracovaná. Rowlingová dokazuje, že i v dnešních časech, které jdou okamžitě bez všech příkras na dřeň a na nic jiného není čas a trpělivost, lze zaujmout a udržet pomaleji plynoucím dějem, popisy postav, vztahů, myšlenkových pochodů i míst, vcelku poklidnou atmosférou. Vodí vás Londýnem, zajímavými lokacemi, které jsou zalidněné spoustou postav. Čtení tohoto románu vyžaduje soustředění a klid, nalaďte se na odpočinkovou notu, nikam se nežeňte - a držte palce Robin.

17.02.2020 4 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Napínavé, vygradované, drsné - nestává se mi to často, ale jednu pasáž s brutální scénou se zvířetem jsem přeskočila, tu jsem už opravdu nepotřebovala. Bavily mě i vztahy mezi členy vyšetřovacího týmu, tam jsou zajímavé typy.

06.02.2020 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Starý skvělý Harry Hole je zpět a nezklamal. Tentokrát to bylo dramatické a už už jsem si byla jista vrahem - a ono ne! Dobře napsáno, doporučuju, jedna z lepších knih série. A vypadá to, že Harry nejen jako vždy přežil, ale neplánuje definitivní odpočinek...

01.12.2019 5 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Čerstvě dočteno - po čtvrtém a druhém dílu série - přesně v tomto pořadí. A možná lepší, než číst chronologicky. Sebastian je hajzlík, ale až tady jsem zjistila proč. A už od prvně přečtené knihy mně byl sympatický, má totiž spoustu nezpochybnitelných kladů, a teď se moje sympatie potvrdily. Většině lidí poškodí charakter výchova a utrpěné křivdy. K tomu souhra tragických okolností a svinské rysy povahy jsou na světě. Možná se to dá léčit - ale psycholog psychologu nevěří... Kniha není jen výborně vystavěný a promyšlený příběh, který vede čtenáře složitým vyšetřováním realisticky a logicky, takže kdo chce, může být o krok vpředu. Závěr je překvapivý, jak to má být. Postavy příběhu jsou velmi dobře vykreslené, výborně se vzájemně doplňují a vesměs jsou tam všichni v určitém ohledu divní pavouci. A jako malé zpestření pro pobavení, obrácení očí vzhůru a vzpomínku na podobné figury z vlastního okolí se všem plete pod nohy hlupoň okresního formátu v podobě maloměstského benga s ambicemi. Jdu na třetí díl a doporučuji vám totéž.

12.11.2019 5 z 5

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Dobrá, promyšlená, napínavá knížka, hodně pátrání, které má smysluplné postupné kroky a psychologický aspekt, takže umožňuje čtenáři samostatně přemýšlet nad řešením. Samotný konec je hodně překvapivý, i když se netýká přímo případu. Doporučuji!

13.10.2019 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Clona se mi zdá ze tří knih autora nejslabší. Buď jsem nebyla dostatečně pozorná, nebo tam úplně chyběla nějaká vodítka k tomu, abych byla schopna podezírat skutečného pachatele a vlastně jsem si až po dočtení musela vepředu dohledat, kdo to vlastně byl. Přišlo mi to skoro jako deux ex machina. !!! Pozor, možný spoiler: Chabé, když jediným motivem k vraždám je hnutí choré mysli psychopata a oběti mezi sebou čtenář nemá šanci žádným způsobem pospojovat, protože indicií se mu od autora nedostane ani náhodou.!!! I naší Mii, brilantní vyšetřovatelce, se pravda náhle zjeví téměř jako mimosmyslové vnímání. Všichni ostatní policajti tupě narážejí ve vyšetřování do zdí a skel jako zblblé včely v říjnu. Navíc kniha neměla spád, táhlo se to, bodejť, když pachatel není odhalován pomalu a postupně a najednou se zjeví jak blesk z čistého nebe. Prostě fest zacloněné...

21.08.2019 2 z 5

Mrtvý z Olivetské hory Mrtvý z Olivetské hory Jaroslav Velinský

Třetí díl bez vermutu, i vtípků míň, nikoli ovšem humoru, ale teda! Velký můj obdiv má autor. S několika postavami v jedněch kulisách vytvořit tak zhuštěné napětí, tak nejisté, propletené vztahy, tak různé motivace! Čtenář začíná cosi tušit, ale jistého není nic. A k tomu atmosféra místa, noc, déšť, pořádně nevlídno. Nic tam nechybělo a nebylo tam nic navíc.

05.03.2024 5 z 5

Dívka s copem Dívka s copem Jaroslav Velinský

Dostala jsem, co jsem čekala _ hlavně atmosféru! Atmosféru šedesátých let, kterou pamatuju jako hodně malé dítě, ale kupodivu ji cítím, dětství v člověku hluboko zůstává ve formě nesouvislých obrázků, světýlek, útržků rozhovorů, vůní, letního tepla. Debat dospělých přes ploty zahrádek i na lavičkách na rohu. Výletních hospod s dřevěným kuželníkem a stoly v zahradě pod kaštany. Zůstává v cestách vláčkem s tvrdými jizdenkami, které vám na stanici vytiskli s ohromným rachotem na mocném stroji. Ve vzpomínkách na hry na silnici, po které projel jednou za čas kulatý autobus a pak už jen soused s koníkem u lehkého vozu. Vozil nás po celém městě a nikdo nás doma nehledal! Naprosté bezpečí. Těžkou společenskou situaci dítě nevnímá... To všechno člověku připomene tahle finkovka. Příběh jako vždycky nekomplikovaný, občas trochu srandovní a trošičku, ale jen malinko, nepravděpodobný. Ota milý, jako vždy vleze všude a ze všeho zase kouzlem vyvázne. A nádavkem pražské Slatiny, pořád se tam chystám! Pouze na koních _ a vždy ve dvou! Díky, že tyhle knížky existují, je to potěšení.

27.10.2022 5 z 5

Muž a stín Muž a stín Emil Vachek

Chtěla jsem zkusit zase jednou starší českou klasickou detektivku a od Vachka jsem nečetla dosud nic, což je ostuda. Trošku se mi to táhlo, nějak mě poslední dobou baví akčnější četba, ale retro je retro, Praha je Praha, čeština je čeština a patří to k všeobecnému vzdělání! Docela příjemně strávený čas.

08.03.2022 3 z 5

Ratajský les Ratajský les Aleš Palán

Během dvou dnů přečtená náhodou již druhá kniha s podobnou tématikou - zločiny komunismu a jejich následky. Není to veselé čtení, ale velmi dobře zpracované, napínavé, živé, uvěřitelné, kruté. Aleš Palán mě překvapil, neznala jsem ho dosud jako vypravěče - a je velmi dobrý, ba vynikající vypravěč. Doporučuji všem, kdo se zajímají nejen o poměrně nedávnou historii, ale i o lidské povahy a pohnutky k nejrůznějšímu jednání. Člověk je bohužel schopen všeho, některému stačí příležitost, jiný podlehne menšímu či většímu nátlaku, skoro každý si dokáže své jednání před sebou omluvit. Čest výjimkám.

07.09.2021 5 z 5

Jak neuloupit smaragd Jak neuloupit smaragd Donald E. Westlake

Milé, vtipné, nenáročné, osvěžující jak ledový gintonic v inteligentní společnosti dobrých přátel, jejichž smysl pro humor plně sdílíte. Vracím se v nepravidelných intervalech a vždycky najdu, co očekávám - odreagování a potěšení.

07.06.2021 5 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Naivní banalita. Čtivá a prázdná. Dívčí románek pro dospělé čtenářky časopisů pro ženy. Vysloveně oddechová a výplňková četba pro chvíle, kdy máte tolik starostí k řešení, že mysl nic jiného nebere a zároveň potřebuje na chvíli vypnout. Jakýkoli myšlenkový přesah nula.

17.05.2021 1 z 5

Vlk Vlk Mo Hayder

Vystrašit, ukolébat - a pak to teprve rozjet. Autorka to má promyšleno a pěkně si čtenáře vodí. Přes u ní obvyklé děsy a násilí až k postupnému svítání - a pak prásk, rozuzlení šokem. Jack Caffery stále sympatičtější, dozvěděl se, co my už víme dávno, ovšem jeho životní trauma tím vyřešeno není, a já se ptám - není dávno čas na další díl? Chybí mi Blecha!

29.03.2021 5 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Klidnější Kim vůbec nevadí. V tomto díle jsem pohodlně byla o něco napřed ve vyšetřování - autorka čtenáře pěkně vede, přesto nechybí napětí, rozhodně si člověk nemůže být jist rozuzlením. Mám ráda, jak můžu nahlížet do povah a životních způsobů členů týmu (jen o mém oblíbeném Bryantovi se autorka zatím moc nerozepsala, doufám, že si to šetří na další díly),mám ráda, že knihy na sebe nepřímo navazují a můžu přemýšlet, kdo a co z minulosti se vynoří. Celá série je lepší standard v tomto žánru.

15.02.2021 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

V audiopodobě dobře poslouchatelné, nenáročné. Běžný příběh běžného chlapa ve středním věku, který díky zodpovědnému povolání a ambiciózní manželce řeší nejrůznější dilemata. Není to špatné, lehký nadprůměr. Zajímaly mě hodně dobře popsané medicínské problémy a nemocniční prostředí. Moje druhá kniha autorky, zdá se mi ne tak dobrá jako Dědina. Ale ráda si od ní přečtu další věci.
29. 5. 2020: Po nějaké době se mi kniha rozležela a přidávám další hvězdu. Je tam plno věcí k zamyšlení a život popsaný sakra bez příkras, utkvělo mi to v hlavě víc, než jsem po přečtení čekala. Vztah s otcem, matkou, dětmi. Dobré.

19.05.2020 4 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Dočteno dnes ve tři ráno a v šest hurá do procesu, čestná, citlivá a ranařská Kim a hnusná manipulátorka Alex si opět vyžádaly svou daň. Musím říct, že kombinační schopnosti Alex začínají být trochu přehnané, na pár posledních stranách mě přestalo bavit věnovat pozornost tomu, kdo zas byl jejím nástrojem, kde se ta figurka zčistajasna zase vzala, čí to byla dcera nebo tetka, zejména když jde o naprosto epizodní postavičku. Prostě čtenář už ví, že to nějak dopadlo a vysvětlení, jak komplikovaně a nepravděpodobně toho Alex dosáhla, přestává být až tak podstatné, zejména když jde o vedlejší linii příběhu. Za to hvězdu dolů. Jinak ovšem je to kniha povedená, jak je u této série standardní, napínavá, tým vyšetřovatelů je sympatický a sehraný, nechybí arogantní nejvyšší náčelník, který málem v závěru vše podělá, protože Kim ruší jeho samolibost a zaprděnost, a tak ji nerespektuje. Jen ten překlad - chtělo by to trochu zapřemýšlet nad alternativním vyjádřením téhož. Takhle Kim podle překladatelky na každé páté straně obrátí oči v sloup a každý pracovní den zahajuje při vstupu do kanceláře slovy "Dobrá, lidi..."

30.04.2020 4 z 5

Golet v údolí Golet v údolí Ivan Olbracht (p)

Nádherná kniha, která objasňuje a přibližuje mnohé náboženské židovské tradice, které utvářejí celý život Židů ze zapadlé zakarpatské obce. Krásně vystihuje jejich mentalitu, sepjatost s předky, s krajinou, zvířaty, duchovní přesah lidského života. Klasická krásná literatura, vůbec to není suchopárné čtení, má to atmosféru a po přečtení je hodně o čem přemýšlet. Čítávám opakovaně v nepravidelných intervalech a vždy mě potěší.

07.02.2020 5 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Tak v tomto díle mě nijak zvlášť nezaujal řešený kriminální případ a navíc mě štvala afgánská komunita, hlavně chlapi. Že si muslimská matka nechá poroučet od svého šestnáctiletého syna "ticho, mlčet budeš", je její věc a je možné to v rámci kulturních rozdílů akceptovat. Ale to, že po deseti letech života ve Švédsku se tito lidé stále mají xenofobně na pozoru před majoritou, straní se jí a víceméně jí pohrdají, ač žijí v pohodlných bytech a bezpečí, děti chodí do škol, ženy nejsou zaměstnané a přesto jim nic nechybí, a kdyby se neudávali mezi sebou, mohlo to tak zůstat, to mě zaráží. A chce-li to někdo z nich změnit, vůdce komunity ho rychle srovná. Co vlastně chtějí?
Oč méně tentokrát zaujaly vraždy a jejich pozadí, o to zajímavější byly vztahy, hlavně ty Sebastianovy a Vanjiny. No a jelikož čtu na přeskáčku a znám už další díl, vše se neslo v duchu napjatého očekávání, kdy už si nechá Sebastian nainstalovat kukátko... Juj!!!

15.11.2019 4 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Je strašné, jak naše nejlepší úmysly mohou dláždit cestu do pekel. Když do mailu, SMS, příspěvku na sociální síti nepřidáte smajlíka, riskujete, že někdo nepochopí, že žertujete nebo ironizujete. Ale v běžném hovoru nelze nic řešit smajlíkem. Člověk by předpokládal, že vašemu protějšku dojde, jak řeč myslíte, podle nonverbální komunikace, mimiky - nebo prostě proto, že vaše hlava nepřipouští jiný výklad vyřčených slov. A ono to tak není. Matka s dcerou, které spolu prožily celý život, si mohou tak zásadně nerozumět i za běžných okolností, že raději mlčí. To se stává. A tak nikdy nemůžete s jistotou prohlásit "vím, co si myslíš, co chceš, potřebuješ a co je pro tebe nejlepší". Z nedorozumění ale vznikají osudové životní zvraty, negativní pocity, špatná rozhodnutí. O tom je tato knížka.

19.09.2019 5 z 5