Mrtvý z Olivetské hory

Kniha Mrtvý z Olivetské hory

Lískaran

Velinský zhušťuje detektivku na situaci, ve které se Poiroti většinou předvádějí až na posledních stránkách – všichni podezřelí shromáždění na jednom místě. Jenže Velinský to nasazuje už od začátku a svému velikému detektivovi nastavuje obtížnost na „ultra hard“ – v nohách osmdesátikilometrový pochod, pod nohama mrtvola. Les, noc, tma jako v pytli a déšť a déšť. Což jsou - kromě stovek cigaret - skoro jediné kulisy a rekvizity. Pěkná ukázka jednoty místa, času a děje. Ale ani přes tenhle úsporný časoprostor nehrozí monotónnost nebo nuda a Velinský udržuje rovnováhu mezi tíživou atmosférou příběhu a typickými ostrovtipnými dialogy svých postav – a do toho občas utrousí přirovnání jako „Chřípí se mu dmulo, jako by sledoval stádo netopýrů hledím šestihlavňové brokovnice.“

Chesterton
30.09.2020

Nalákal mě komentář marlowe. Je to neskutečně luxusní záležitost, co vcucne po pár větách a už nepustí. Napětí ani úsměv na tváři se nevytratí ani na chvilku!

Toffee
25.09.2020

Bezva. Noc v lese, prší, k nejbližšímu telefonu daleko a do toho mrtvola, stopy žádný nebo nejsou vidět. Nezbývá, než se znovu a znovu ptát, skládat dílečky informací dohromady, přežvýkávat všechno tak dlouho, až to bude dávat smysl. Na to, že se v detektivce nic víc neděje, je to čtivé a nenudila jsem se. Jediná úsměvná myšlenka mi šla hlavou, že to musela být zatraceně dlouhá noc :-)

marlowe
21.07.2020

Čundrácká, detektivně konverzační šaráda, která se celá odehrává během několika málo hodin na jediném místě, konkrétně v hustém lese po vydatném dešti a za úplné tmy (!!!).
Kdo nečetl, neuvěří!
Ono totiž napsat detektivku (která navíc nenudí a šlape od začátku do konce) jen s použitím několika málo postav (o psu nemluvě), ztracených v neprostupném hvozdu kdesi na konci světa a pojmout ji tak, že veškeré scény jsou „nasnímány“ jen ve světle dvou ohňů a jedné baterky, tomu se říká majstrštyk, pane Velinský!

kolacky
11.07.2020

Stalo se jedné noci...

bazyk21
26.01.2020

četl jsem po 30ti letech a opět jsem si to báječně užil, napínavé až do konce a samozřejmě zápletka, jak má být

dagmar5477
25.11.2018

Vynikající příběh.

Corso
16.09.2018

Tento treti pribeh sa mi zda vyzretejsi, premyslenejsi ako predosle dva. Vdaka tomu ze sa odohrava v lesoch v uzavretej od sveta odrezanej skupine ludi, posobi skoro komorne. Velmi dobre napisana detektivka, az VELMI DOBRE. Pre mna velke prekvapenie. Slovne postuchovanie hlavnych postav je potlacene trosku do uzadia oproti prvym dvom pribehom, a zrazu je to celkom drsna zalezitost. Uz to nie je vtipny pokus o cesku detektivku ale vyzreta zalezitost. Cital som s potesenim.