MMacicekk MMacicekk komentáře u knih

Svět podle Agnes - Život s mnichem Svět podle Agnes - Život s mnichem Agnes Pechová

U knížky jsem se pobavila, odpočinula si, navíc vděčně přijala fakt, že je na tom někdo ještě hůř (promiň Agnes), než já, a rovněž oceňuji talent o tom sepsat zápisky tak, že vás pobaví a nenudí. Na vulgární vyjadřování Agnes si rychle zvyknete, nějak mi to k ní sedlo a už si ji jinou ani neumím představit. Líbilo se mi, že si ze sebe umí udělat legraci a jak je psáno v anotaci, každou tragédii dokáže přeměnit v komedii. Velmi mě potěšila i fotografická příloha s vtipnými popisky.

K plnému počtu hodnocení chybí už jen drobnost – moc nemusím brožované knihy – rozčiluje mě, že nezdrží samy otevřené a také, že po opakovaném čtení a otevírání brzy vypadají jako salát.

02.01.2022 4 z 5

Třetí polovička Třetí polovička Carola Lovering

Téma bigamie bylo zajímavé, stejně tak pohled na obsedantně-kompulzivní poruchu. Vyzdvihnout musím také překvapivé zvraty, které byly nečekané. Bohužel mě však neoslovil autorčin styl vyprávění a napětí jsem hledala marně. Knihu bych zařadila do psychologického rodinného dramatu, thriller rozhodně nečekejte. Poslední třetina mě už bohužel nudila, Heatheřino vyprávění opakovalo všechna známá fakta a byla jsem otrávená. Závěr mě taktéž neuspokojil. Kamarádka, s níž jsme četly společně, trefně podotkla, že s tím závěrem, jakého jsme se dočkaly, bylo zcela zbytečné tuto knihu číst. Nějaké ponaučení či sebereflexi postav v knize nehledejte. Přitom námět špatný nebyl, ale zpracování se bohužel nepovedlo.

28.12.2021 3 z 5

Našeptávač Našeptávač Alex North

Skvělé, mrazivé čtení s mysteriózními prvky, které mi připomínalo mou oblíbenou autorku C. J. Tudor. Autor napsal příběh, v němž jde především o vztah mezi otcem a synem, který narušila smrt milované osoby. První třetina knihy byla hodně mysteriózní, další se věnovala spíše detektivnímu pátrání, přesto autor obě složky příběhu skvěle nakombinoval a nedovolil vám ani na okamžik vydechnout. S blížícím se koncem stoupalo napětí a děj skvěle gradoval. Osudy postav mi nebyly lhostejné, především jedné z nich, pro kterou jsem v závěru uronila nejednu slzu. Autor umí a jsem zvědavá na další jeho počiny. Pokud tedy vyhledáváte příběhy s tajemnou až lehce strašidelnou atmosférou, kterou navodí již samotné dětské oběti, rozhodně se poohlédněte po této knize.

21.12.2021 5 z 5

S naším požehnáním S naším požehnáním Jo Spain

Skvělá klasická detektivka odehrávající se v odlehlém klášteře na irském venkově. Klášter ukrývá temnou minulost a na detektivech je, aby odhalili, zda s ní vražda souvisí. Zpočátku jsem se děsila počtu stran, nebylo však čeho - čtení dobře odsýpalo a kniha se těžko odkládala. Těším se na další díl ze série, který je, doufám, v plánu.

04.12.2021 5 z 5

Záhada panství Bainbridge Záhada panství Bainbridge Laura Purcell

Tiší společníci byli opravdu hrůzu nahánějící postavy, hororové scény v jejich režii považuji za ty nejpovedenější a zároveň nejstrašidelnější. Děsivou atmosféru pomáhalo vytvářet i ponuré sídlo. Věci, které se pak v něm odehrávaly, naháněly husí kůži a s blížícím se závěrem napětí sílilo a smyčka se utahovala. Závěr mě překvapil, ale nešokoval. Postrádala jsem však odpovědi na některé otázky. Spoustu si jich měl čtenář domyslet sám, což mě zklamalo. Na další autorčinu knížku jsem však hodně zvědavá.
Byť se v žádném případě nejedná o dokonalé dílo, rozhodně si svou pozornost zaslouží. Po „čajíčkách“ (rozuměj hororech) od Darcy Coates tu máme konečně pořádný horor, u něhož se budete bát.

04.12.2021 4 z 5

V maminčiných růžových bombarďákách V maminčiných růžových bombarďákách Josef Kejha

Knihu bych doporučila spíše mužským čtenářům, kteří možná snadněji pochopí činy hlavního hrdiny v období adolescence, ale rozhodně bych nerada od čtení odradila i čtenářky. Pokud vám nevadí mužský pohled na věc, občasné lechtivé scény a spousta humoru, knihu si maximálně užijete.

03.12.2021 4 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

V této knize se autor věnuje poctivému detektivnímu pátrání, výslechům svědků a s ním i pomalým sbíráním drobných střípků, které vedou k odhalení totožnosti vraha. Napsal detektivní příběh, který má hlavu i patu, zajímavou zápletku, dobře vystavěné dialogy, pátrání je logické a systematické a nechybí mu napětí, překvapivé odhalení, ani nějaká ta akce na závěr. Autor nepoužívá vycpávky jen proto, aby kniha měla víc stran – jeho příběh jich má totiž tak akorát. Opět jsem velmi spokojená a těším se na další díl.

03.12.2021 5 z 5

Podvedená Podvedená Charlotte Link

Skvělá detektivka, od které se mi nechtělo odcházet. Autorka umí pracovat s postavami, rozvíjet jejich charaktery, a tento styl se mi líbí. Vůbec jsem neměla pocit, že by popisy byly zdlouhavé. Spíše naopak. Scény byly napínavé, překvapivé, knihu jsem si užila do poslední stránky a těším se na další případ Kate a Caleba.

19.11.2021 5 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

I když samotný název cosi napoví, to, co se odehraje v samotné knize, si nepředstavíte ani v tom nejhorším snu. Autorka napsala opravdu výborný psychologický thriller, u kterého vám bude běhat mráz po zádech. Začátek je sice trochu rozvláčnější, ale rozhodně se tím nenechte odradit. V druhé polovině se odehraje nejhorší noční můra všech rodičů. Napětím se vám bude tajit dech až do samotného závěru.

19.11.2021 5 z 5

Někdo blízký Někdo blízký Cara Hunter

Skvělý začátek nové série. Příběhem dominovaly zajímavé postavy, bavilo mě pomalé rozplétání nitek, odhalování tajemství a prohnilých duší - zejména, co se týče matky zmizelé holčičky. Zpestřením byly úryvky ze sociálních sítí. Děj byl napínavý až do samého závěru. Závěrečné rozuzlení mě zklamalo, přišlo mi nereálné a nepravděpodobné. Za něj dávám o hvězdičku méně. Těším se na další díly.

19.11.2021 4 z 5

Ještě jedna lež Ještě jedna lež J. M. Winchester (p)

Děj mě velmi bavil až na drobné zaváhání policisty Ryana, a to až do 220. strany, kdy skončila první část. Poté se rozjel velmi překombinovaný příběh, tak neuvěřitelný, že jsem až žasla. Pointa byla chytře vymyšlená, když se zpětně vrátím na začátek příběhu, vše najednou začne dávat smysl. Opravdu je mi líto, že se autorka nevyvarovala touze mít v příběhu vše. Propojení obou dějových linek mělo být zřejmě jakýmsi vyvrcholením příběhu, za mě to bylo jeho pohřbení. Nakonec nebylo ani vše vysvětleno a ráda bych dostala odpovědi na některé otázky. Rozčilovaly mě i neuvěřitelné scény, kdy těžce zraněný člověk po pár hodinách odchází z nemocnice na reverz. Lituji poslední třetiny, která mě už ani nebavila číst.

18.11.2021 3 z 5

Stará fotografie Stará fotografie Ladislav Vrchovský

Autor si vybral sice méně časté, ale zato velmi zajímavé období československých dějin. S autorem jsem opět spokojená, a to jeho precizností, co se týče historických reálií a faktů, které skvěle kombinuje s beletristickou formou, jež osloví širší spektrum čtenářů. Krátké kapitoly mají navodit údernost a snahu obracet stránky za stránkou, ale občas byly na škodu. Nečekaně brzké vytržení z jednoho příběhu a přenesení do jiného zhoršovalo koncentraci při čtení. Druhá polovina byla mnohem čtivější, akční momenty střídaly ty napínavé, a že se v poslední třetině dalo napětí doslova krájet. Závěrečná třetina totiž dostala až detektivní nádech, já si zde velmi libovala. Vytvořit si bližší vztah k některé z postav bylo těžší, poslední závěrečná část k tomu měla nejblíže. Fandila jsem dětskému hrdinovi a prožívala s ním všechny jeho okamžiky.

18.11.2021 5 z 5

Ztraceni Ztraceni Anita Frank

I když se nejedná o horor, nýbrž o duchařskou detektivku, byla jsem velmi spokojená. Je pravda, že začátek byl trochu rozvleklý a četli jste s pocitem, že se nic moc významného neděje, nenechte se však odradit. Příběhem vás provede sympatická hrdinka, která má smysl pro logické uvažování, postupně budete spolu s ní odkrývat tajemství jednoho sídla a jeho obyvatel, současných, ale i minulých. Duchové chtějí za každou cenu odhalit pravdu a vydat svá tajemství a jen tak se nevzdají. Ztraceni jsou autorčina prvotina a hned taková bomba. Pokud hledáte duchařinu s propracovaným dějem, logicky smýšlejícími postavami, navíc zasazenou do atraktivního prostředí 1. světové války a nevadí vám lehká romantická linka, směle do této knihy. Nebudete zklamáni.

01.11.2021 5 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

I když některé scény byly přehnané a trochu méně uvěřitelné, příběh mě vtáhnul od první stránky. Zajímavý nápad a fakt, že kniha byla napsána především pro děti, mě emotivně zasáhly. Konec mě šokoval a ještě dlouho ve mně rezonoval.

30.10.2021

Společnosti Společnosti Josef König

Krátké netypické povídky se zajímavým vyústěním. Přečteno jedním dechem.

30.10.2021 5 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

Na Štvanici jsem byla docela zvědavá, a to především proto, že se měla odehrávat na uzavřeném místě s určitou skupinou lidí, z nichž jeden bude vrah. Netypické na příběhu bylo i to, že čtenář netušil, kdo se vlastně stane obětí. Zní to lákavě, že? Autorka tento zajímavý námět bohužel pohřbila nesympatickými postavami, jejich nezajímavými myšlenkovými pochody, které mě nudily. Situaci nezachránil ani fakt, že postavy byly uvězněné a obklopené sněhem. Závěr už byl trochu lepší, ale celý děj bohužel nezachránil.

30.10.2021 3 z 5

Náš dům Náš dům Louise Candlish

Zklamání. Příběh jednoho domu a jeho obyvatel rozepsaný na 400 stranách mě střídavě nudil a střídavě bavil. Začátek byl zajímavý, myslela jsem si, že půjde o psychothriller, ale pak děj stagnoval, nuda střídala nudu. Nápad nebyl špatný, některé pasáže jsem dokonce hltala, jinak se bohužel jedná o průměrnou knihu. Závěr byl useknutý a celkově mě neuspokojil.

30.10.2021 3 z 5

Obr z mlhy Obr z mlhy Jérôme Loubry

Tato kniha byla opět velmi dobře napsaná, avšak zpočátku jsem měla pocit, že se děj po počátečním zajímavém rozjezdu točí neustále dokola, ale naštěstí velice brzy nabral ty správné grády. Atmosféra s každým dalším zmizelým dítětem houstla, tlak na vyšetřovatele sílil a závod s časem se stal zběsilým. Poslední třetina vás vtáhne a nepustí, při odhalování důležitých souvislostí mi běhal mráz po zádech. Závěr se také povedl, a ač autor na začátku nastínil téměř vše, nenechte se mýlit, opět vás na konci překvapí. Gradace příběhu také funguje tak jak má, stejně tak i pořádná dávka napětí, která vás v závěru nenechá ani na okamžik vydechnout.

30.10.2021 4 z 5

Učytelskej Učytelskej Jaroslav Konvička

Tato kniha (stejně jako autorovy předchozí) mě opět nadchla jak po stylistické, tak i jazykové stránce. V tomto ohledu se autorovi nedá co vytknout. Příběh nepostrádá humor, ale dotkne se i vážnějších témat, rovněž nabídne otázky k zamyšlení. Konec je jen třešničkou na dortu. Vize, jak by mělo vypadat české školství, nadchne, tuším, každého.

21.10.2021 4 z 5

Pořád jsem tady Pořád jsem tady McGarvey Black

Předností knihy je její čtivost, těžko se od ní odchází, stejně tak propracovat záporné postavy. Bohužel však zápletka je dost průhledná a nijak zvlášť originální. Jako oddechová četba dobré, ale za mě průměr. Pokud hledáte opravdu dobrou knihu na podobné téma, raději sáhněte po knize Až tady nebudu od Lindy Green. Více v recenzi v záložkách (Zaostřeno na knihy).

03.10.2021 3 z 5