MMacicekk MMacicekk komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Autorce se povedlo znamenitě vylíčit válečnou a poválečnou dobu a utrpení, které na mnoho lidí čekalo a jemuž nemohli uniknout. Příběhem vévodí rovněž špatná rozhodnutí, která mnohdy znamenala i smrt. Zejména v případě Hany. Jejího osudu mi bylo nesmírně líto a při čtení závěrečné pointy, která mi vyrazila dech, mi zároveň běhal mráz po zádech. Konec byl velmi dojemný a smutný a věřím, že mnoho čtenářů při něm uroní nejednu slzu. Příběh Hany mi zůstane ještě dlouho v hlavě.

31.03.2020 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Všichni čtenáři ví, kdo se skrývá pod pseudonymem Robert Galbraith. Autorka má velký spisovatelský a vypravěčský um. Četla jsem názory, že kniha je rozvleklá, já si to nemyslím. Stránky mi utíkaly pod rukama rychlostí blesku i přes větší množství dějových linek a odboček. Děj byl zamotaný, ale měl hlavu i patu. Rozhovory mezi Cormoranem a Robin měly jiskru, stejně tak dialogy odehrávající se mezi ostatními postavami. Nejedná se o thriller, ale o román s detektivní zápletkou, tak to musíte brát. Já se teda nenudila ani chvilku, děj se posouval vždy tak, aby vás navnadil na další strany. Pachatele jsem neodhalila, podezřelých bylo příliš mnoho. A to je dobře.

05.03.2022 5 z 5

Stíny nad zálivem Stíny nad zálivem Lucy Clarke

Když je mateřská láska tak silná, že pro své dítě uděláte prakticky cokoliv...Stíny nad zálivem jsou skvěle promyšleným příběhem, v němž vystupují střídavě dvě hlavní hrdinky - Sára, která vypráví svůj příběh v současnosti, zatímco Isla nabízí pohledy do minulosti, přičemž oba příběhy se na konci protnou ve stejnou dobu. Charaktery obou hrdinek autorka zvládla dokonale, budete s nimi prožívat každou událost, ať už šťastnou či tragickou. Toto psychologické drama vás emočně vyčerpá, vyždímá a na konci vyplivne a vy budete dočítat závěrečný epilog s pusou dokořán. Už teď si troufám tvrdit, že Stíny nad zálivem budou mou topkou letošního roku.

13.07.2018 5 z 5

Lovec Lovec Jack Heath

Opět se připravte na sarkasmus a černočerný humor, kterými Timothy oplývá a nevynechá žádnou příležitost k tomu, aby je dal najevo. Vznikne tak plno vtipných a dvojsmyslných situací, které pochopí pouze Timothy a čtenář. Autorovi se podařilo vytvořit (anti)hrdinu, kterého si musíte oblíbit a fandit mu i přes jeho temnou duši. Hlavní i vedlejší dějové linky se několikrát promíchají, protnou a na konci na vás autor vyplivne závěr, díky němuž budete potřebovat pokračování, a to nejlépe ihned! Skvěle promyšlená záležitost. A přesto, že pár drobných výtek bych k této knize měla – především co se týče některých explicitních scén, které působily jen na efekt se snahou více čtenářem otřást či ho znechutit – hodnotím plným počtem.

22.07.2021 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Skvělá kniha! Skvělý hlavní hrdina, kterého si zamilujete hned od začátku nejen pro jeho vtipné hlášky, ale i proto, jak si umí v každé situaci se vším poradit. Ani na chvilku jsem se tedy s Markem nenudila, bavily mě i všechny ty chemické a technické postupy, i když mnohdy jsem ani netušila, jak si je vlastně představit. S blížícím se koncem stoupá napětí a vy prostě musíte Markovi držet pěsti. Po přečtení knihy jsem se ze zvědavosti koukla na film, ale celkem mě zklamal.

01.07.2016 5 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Přes zajímavý začátek mě chuť na čtení postupně opouštěla. Vadily mi nesympatické postavy, časové skoky ve vyprávění, které byly snad až nahodile seskládané, názvy kapitol, které neseděly s vypravěči, a celkově se mi nedařilo začíst se. Ač se příběh odehrával na Šumavě, chyběly mi výraznější popisy krajiny a míst. Na druhou stranu jsem se dozvěděla i pár zajímavostí. Nechápu však zmínění o případu Kramného, z toho jsem byla docela znechucená. Závěrečné rozuzlení bylo překombinované a neuvěřitelné, pro mnoho čtenářů však jistě překvapivé. Celkově jsem zklamaná, bohužel.

13.07.2022 3 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Už dlouho se mi nestalo, aby mě kniha vtáhla hned od první kapitoly a doslova prvních stránek. Autor totiž píše velmi čtivě a umí navodit tajuplnou atmosféru a postrašit své čtenáře i bez krvavých a drastických scén. Příběhu nechybí ani pořádná dávka napětí, která pohání čtenáře v touze dozvědět se víc. Kdo je Noční pták a jaký je jeho motiv? Přiznám se, že jsem totožnost pachatele neuhodla, ač jsem si po celou dobu myslela, že vím, kdo jím je. Spletla jsem se na plné čáře. Na thrillerech nejvíc miluji právě to, když mě autor dokáže na konci překvapit a vyrazit mi rozuzlením dech. Autor si zápletku promyslel do nejmenšího detailu, ale především musím vyzdvihnout originalitu celého příběhu, protože je to poprvé, co jsem se setkala s pozměňováním vzpomínek pomocí hypnoterapie v knize tohoto žánru. Zápletka mi přišla věrohodná a natolik přesvědčivá, že nepochybuji o tom, že by se tento příběh mohl odehrát i ve skutečnosti.

26.09.2019 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Konečně jsem si i já přečetla tolik opěvovanou Janu Eyrovou! Nikdy bych nevěřila, že budu tak silně prožívat pouto, které postupně vznikalo mezi Janou Eyrovou a panem Rochesterem. Na jejich rozhovory jsem se vždy velmi těšila a dvakrát se mi stalo, že mě dojaly k slzám. Pan Rochester sice nepůsobil jako idol dívčích srdcí, ale jakýmsi způsobem si mě získal a na konci mi ho bylo trochu i líto. Zpočátku působil dost povýšeně, ale v určitý moment se jako mávnutím kouzelného proutku změnil a stal se z něj citlivý člověk. Janu tudíž chápu a dokážu si představit, čím si získala jeho srdce. Vyzdvihnout musím fakt, že kniha, ač se jedná o prvoplánovou romantiku, není plná klišé typických právě pro tento žánr, tedy aspoň z mého pohledu. Zvraty (a že jich je hned několik) jsou překvapivé a nečekané. Atmosféra té doby je popsaná velmi realisticky a já se do ní naplno vžila.

12.01.2019

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Dům na samotě je skvělý detektivní příběh odehrávající se v českém prostředí s českými obyvateli, kteří oplývají svou typickou náturou a složitě propletenými vztahy a dávnými tajemstvími, která by měla zůstat pohřbena. Postavy jsou vykresleny opravdu bravurně a i když jich v knize nevystupuje málo, neztrácíte se v nich, protože každá z nich je originální a nezaměnitelná. Po celou dobu na vás dýchá atmosféra malé vesničky, která by jako z oka vypadla mnohým vesničkám, s nimiž jste se už jistě někde setkali. Starý mlýn skrývající dávné tajemství působí tajuplně a přiznám se, že první kapitola ve mně vzbuzovala i strach. Čtení této knihy a rozmotávání vztahů mě nesmírně bavilo a přiznám se, že vraha jsem neuhodla až do poslední chvíle. Rozuzlení bylo překvapivé a i když spoustu práce odvedli místní lidé, svůj podíl na vyřešení případu měl i kapitán Josef Bergman, který čtenářům poodhalil trochu svoje soukromí. S knihou i autorkou jsem velmi spokojena a moc se těším na další případ Josefa Bergmana.

13.12.2017 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Jak jsem si v prvním díle říkala, že to mezi Laurou a Adamem bude fungovat a budou se skvěle doplňovat, tak tady zjišťuji, že je to spíše naopak. U jejich neustálého vzájemného kočkování jsem měla pocit, že pátrání vede dvojice nevycválaných puberťáků. Děj mě však udržoval v napětí, ač téma pohřešovaných chlapců pro mě nebylo lehké. Nerada čtu o utrpení dětí a přiznám se, že v této knize ho bylo docela dost. Pokud jste k tomuto tématu více citliví, raději dejte přednost jiné knize. Dějová linka mezi vyšetřovateli bohužel převažovala nad samotným vyšetřováním a Vesnice tak ve svém závěru vyzněla jako červená knihovna s detektivní zápletkou, což je škoda. Přesto se nedivím, že si tato série našla hodně příznivců. Já osobně v ní však pokračovat nehodlám.

17.02.2023 3 z 5

Velmi zajímavá a přínosná kniha, kterou přečtěte jedním dechem. Doplněno o fotografie. Pokud o hrůzných událostech, které se odehrály v Životicích v průběhu 2. světové války nevíte zhola nic, doporučuji tuto vynikající knihu.

12.08.2022 5 z 5

Kde končí nebe Kde končí nebe Petra Lejsková-Langová (p)

Příběh je protkán mnoha žánry. Od esoteriky po romantiku, od detektivky k dramatu. Nejde však jednoznačně určit, který žánr převládá. Jelikož miluji detektivky, pátrání po tom, co se stane, mě velmi pohánělo při četbě vpřed. Měla jsem svůj tip, jak by vše mohlo dopadnout, ale byla jsem vedle jak ta jedle. Líbilo se mi, jak autorka dokázala napsat příběh s tolika zvraty, které jsem v žádném případě nečekala, ale i s takovými, které očekáváte, aby vše bylo nakonec úplně jinak. Tuto vcelku útlou knihu jsem si nesmírně užila a už se mi dlouho nestalo, aby mě kniha takového mixu žánrů tak upoutala a úplně přikovala ke stránkám.
Na závěr se přiznám, že příběh nedopadl přesně podle mého očekávání a byla jsem i trochu smutná z konce, který si autorka pro své čtenáře přichystala. Ale zřejmě to tak mělo být.

19.09.2020 5 z 5

Mrtví promlouvají Mrtví promlouvají Linda Castillo

I tento případ hodnotím velmi vysoko, tato série mě ještě neomrzela a vždy s velkým nadšením rozečítám nový díl. V této sérii si přijdou na své hlavně milovníci detektivních případů, promyšlených zápletek a napětí, které ke konci graduje. Třešničkou na dortu jsou překvapivé závěry, i když zkušený čtenář může v zápletkách autorky najít jakýsi vzorec, který se většinou opakuje a někdy tak není těžké odhalit pachatele. V tomto případě jsem byla velmi blízko, ale i tak mě autorka překvapila. Doporučuji.

22.01.2020 5 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Kniha ještě nevyšla, ale já už jsem díky nakladatelství Omega měla možnost si ji přečíst přednostně. Autorovi se povedl vykreslit otřesný, ale realistický scénář, jak by mohla vypadat Evropa po kolapsu veškeré elektrické energie. Kniha je psána velmi srozumitelně i pro laika, který oplývá vědomostmi o elektřině jen po tu část, kdy strčí vidlici do zásuvky. Není to tedy téma pro každého, ale autor jej podal zřetelně a jasně, nebudete mít pocit, že sedíte na nudných hodinách fyziky. Blackout je určený pro ty čtenáře, kteří se vyžívají v různých katastrofických scénářích a byť se jedná o pouhou fikci, stačí opravdu málo, aby se změnila v děsivou skutečnost.

22.09.2017 4 z 5

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

Moje první kniha od této autorky a hned jsem nadšená. Pěkně vykreslená atmosféra, tajuplná až mrazivá. Číst tuhle knihu v noci a sama doma, jsem vůbec nemohla :D Je pravda, že dějová linka odehrávající se v opuštěné vesnici měla větší náboj, ale líbila se mi i ta druhá. Pokud má rád někdo styl Johana Theorina, tak by si tuhle knihu neměl nechat ujít.

22.07.2016 5 z 5

Jeho a její Jeho a její Alice Feeney

Už dlouho se mi nestalo, abych četla takhle brilantně zamotaný psychothriller, ve kterém vás autorka vodí za nos takovým stylem, že pomalu nevěříte ani sami sobě. Autorkou pomalu ale především promyšleně odkrývané střípky vás pokaždé překvapí a zůstane vám nad nimi rozum stát, že vám to nedošlo dříve!

Po úvodní třetině, po jejíž přečtení budete uvažovat, co vás na dalších dvou set stranách ještě čeká, se děj mnohem více zamotá a už vás ze svých spárů nepustí. Podezřelí jsou úplně všichni a každou chvíli budete podezírat někoho jiného. Pokud milujete podobné typy knih, budete při jejím čtení chrochtat blahem stejně jako já. Ke konci vás čeká překvapivé odhalení a samotný závěr vám vyrazí dech.

26.08.2023 5 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

Začátek vás okamžitě vtáhne, autorka totiž nastíní hned několik dějových linek, které mezi sebou zdánlivě vůbec nesouvisí. První třetinu tak přečtete velmi rychle se zaujetím a zvědavostí, co přinesou další stránky. Bohužel vaše nadšení brzy opadne. Z děje se vytratí napětí a příběh vás začne postupně nudit. Nespraví to ani závěrečná třetina, kdy autorka zvolila nevhodný způsob odkrytí závěrečné pointy, tedy místo toho, aby čtenář děj prožíval s postavami a byl jeho součástí, dočká se pouhého převyprávění příběhu. Nečekejte tak žádnou gradaci děje či snad překvapivé rozuzlení. Je to velká škoda, protože autorka přesně tohle umí.

26.11.2022 3 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

První díl nové série s forenzním psychologem Cyrusem Havenem je více než slibný. Od prvních stránek jsem byla lapena v příběhu, který vypráví současně dvě hlavní postavy – na jedné straně psycholog Cyrus Haven a na druhé Andělská tvář. Čtenář tak může nahlédnout do hlavy oběma postavám, ty jsou navíc velmi dobře charakterově vykresleny. U autora jsme zvyklí na obsáhlejší příběhy a zde tomu není jinak. Nemusíte se však bát, jakmile se do příběhu ponoříte, jen tak vás nepustí. Hlavními znaky jsou vysoká čtivost, ale zejména zběsilé tempo příběhu, které zajišťují zejména svižné a dobře napsané dialogy především mezi Cyrusem a Andělskou tváří. Pro milovníky thrillerů se jedná o povinnost! Už teď se nemůžu dočkat pokračování, protože všechny otázky zdaleka nebyly zodpovězeny.

14.03.2021 5 z 5

Podzimní případ Podzimní případ Anders de la Motte

Podzimní případ je další skvělou švédskou detektivkou, která vás zaujme především vypravěčským umem autora. Čtenář sleduje dvě dějové linky – v jedné se seznamujeme s událostmi, které vyvrcholily v smrt jednoho z kamarádů, ve druhé spolu s Annou odhalujeme, co stálo na pozadí tragické minulosti. Z knihy na vás bude dýchat podzim a vše, co k němu patří. Děj vás zaujme hned od prvních stránek a pustí až na té poslední, která vám vezme dech. I když vás autor bude pohánět určitým směrem, nakonec bude vše jinak a překvapí vás mnoha zvraty. Odhalení bude emotivní a vy jej budete prožívat stejně mocně, jako hlavní protagonistka. Pokud tedy máte rádi švédské detektivky, které vás dostanou komplikovaností příběhu, jehož rozuzlení bude až bolestně jednoduché, nenechte si ujít Podzimní případ, který je skvostem mezi detektivkami.

02.01.2021 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Autor vás vtáhne do děje od první stránky. Budete chtít vědět, co zlého se skrývá v blízkosti nádrže Shadow Sands, a i když se vám bude zdát zápletka v závěru trochu průhledná, nic to nemění na čtivosti a celkovém stylu psaní autora, díky němuž si získal přízeň svých čtenářů.
Škoda jen, že knížka byla celkem krátká, dala bych si klidně o sto či dvě stě stran více. Potěšil mě závěr a poslední věta, díky které se už nemůžu dočkat dalších dílů a jsem ráda, že se Kate s Tristanem k tomuto rozhodnutí dopracovala.

24.11.2020 5 z 5