MMacicekk MMacicekk komentáře u knih

# Smrt všem prasatům # Smrt všem prasatům Tony Parsons

Jedná se o velmi povedený první díl série, neboť není na první pohled jasné, kdo je vrahem, protože případ je dosti zamotaný. Trochu mi vadilo, že anotace a vlastně už i samotný název dost napovídá a čtenář může být zbytečně brzy ochuzen o napínavé momenty a zvraty, což podle mého názoru trochu uškodilo celkové atmosféře příběhu. příběh má pár much, které autor v dalších dílech jistě vypiluje k dokonalosti, aby se čtenáři mohli těšit na lepší a propracovanější pokračování. Zpočátku jsem se nemohla začíst, ale druhá polovina mě přikovala k židli a nemohla jsem se odtrhnout. Líbilo se mi prostředí Londýna i různá jeho zákoutí. I když zápletka zasazená na soukromou střední školu pro vyvolené není moc originální, autor si s jejím zpracováním celkem vyhrál a povedl se mu sepsat napínavý krimi román se zajímavým hlavním hrdinou.

20.06.2018 4 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Nesbø opět nezklamal. Naservíroval čtenářům velmi čtivý příběh už od prvních stránek. Harrymu budete držet palce, aby to s ním nedopadlo špatně, aby se konečně vzchopil a zničil tu svini Waalera. Podotýkám, že Waaler je skvěle napsaná záporná postava - odporný ve všech ohledech. Na této knize se mi líbilo, že zde Harry řešil pouze jeden případ, čtenář se tak mohl více soustředit a případy se mu (jako například u minulého dílu) tolik nepletly. V knize nechybí dějové zvraty, které se čtenářem zamávají, překvapivé rozuzlení ani výborný závěr. Souboj ve výtahu byl geniální. Skvěle napsáno. Nemám opravdu nic, co bych vytkla. Parádní jízda od začátku do konce. Už teď se nemohu dočkat dalšího dílu.

Kreativní zápisník Kreativní zápisník René Nekuda

Píšete rádi? Tvoříte rádi? Malujete rádi? Tak přesně pro vás je tento roztomilý zápisník uvnitř s krásnými ilustracemi určen. Pokud máte kreativní duši, rádi objevujete a zkoušíte nové věci, tento zápisník by vám neměl chybět. Skvělá záležitost pro kreativní a tvořivé lidi.

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

U téhle knihy jsem měla pocit, jako bych četla opět Manželé odvedle - podobné postavy, nelogické chování, bez napětí. Autorka vykrádá své vlastní knihy a vůbec se nikam neposunula. Děj sice plyne rychle, ale na přítomný čas, ve kterém autorka píše, si musíte déle zvykat. Postrádala jsem více napětí. Podprůměr.

20.06.2018 2 z 5

V úkrytu V úkrytu Liz Nugent

Skvělý psychothriller se skvělou psychopatkou v hlavní roli. Mnohdy vám zůstane rozum stát nad tím, čeho jsou lidé schopni, aby dosáhli svého. A ten konec! Doslova šokující. Na knihu jsem nemohla přestat myslet ani druhý den po dočtení, což se mi nestává zase tak často. Rozhodně doporučuji.

Prokletý princ Prokletý princ Erin Watt

Mé radostné pocity, které jsem měla po dočtení Papírové princezny, se po přečtení Prokletého prince už nedostavily. Kniha je tentokrát psána i z pohledu Reeda, takže se dozvíme jeho pohnutky a trochu více tohoto na venek drsného chlapce poznáme. Musím říct, že se mi v prvním díle víc líbilo, jak na mě působil, tak tajemně a opravdu drsně. V tomto díle se jeho postava stala citlivější a poznali jsme jeho pravé já, že za tou drsnou slupkou se skrývá normální muž, které zasáhla ztráta matky, stejně jako Ellu. To mají oba společné. První polovinu knihy se ovšem nic moc neděje, Reed i Ella zažívají různé trable a je jasné, že brzy se dají opět dohromady. Čekala jsem větší jiskření a vzrušení mezi těmi dvěma, ale to, co v prvním díle dokonale fungovalo, zde chybělo. Knihu musím hodnotit bohužel jako průměr, který ničím zvláštním nevybočuje, což je škoda. Reeda Royala jsem si oblíbila a po otevřeném konci se na pokračování rozhodně chystám, ale už to asi nebude takové horké, jak před přečtením tohoto dílu.

20.06.2018 3 z 5

Papírová princezna Papírová princezna Erin Watt

Skvělé oddechové čtení, které jsem přelouskala jedním dechem. Láska, lži, intriky, erotika, bohatství, luxus, sexy chlapi - to vše na vás v knize čeká a ještě mnohem víc. Postavám bych možná přidala pár let navíc, aby vše působilo realističtěji, ale i tak jsem spokojená. Jsem ráda, že hlavní hrdinka nebyla jen hloupá nána s hlavou v oblacích, ale. Autorka se bohužel nevyhnula pár obvyklým klišé, které tento typ literatury přitahuje, ale mnohé jsem jí odpustila. Občas jsem se nad některými scénami pousmála, také hlavně přitom, jak hlavní hrdinka neustále obdivovala Reedovy vypracované svaly a neustále čtenářům připomínala jeho fyzické kvality. Reed je správný "zlý chlapec" a vůbec se nedivím, že si ho některé čtenářky zamilovaly a doslova všem bratrům propadly. Já k tomu neměla daleko. Nemůžu se dočkat pokračování.

20.06.2018 4 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Skvělá kniha, která vás už od prvních stránek vtáhne a nepustí do poslední stránky. DNA byla skvělá, ale že ji Černá díra na plné čáře předčí? Stalo se. Autorka to se čtenáři umí. Atmosféra mrazivého Islandu je skvěle vykreslená už od prologu, který byl až strach nahánějící. Téma bylo smutné, nejhorší pro mě bylo pomyšlení na to, že se to děje pořád. Závěr byl excelentní a epilog? Po jeho přečtení se mi až zastavil dech. Brilantní kniha! Oblíbila jsem si i ústřední dvojici Huldara a Freyju a jsem moc zvědavá, co přinese závěrečný díl.

18.06.2018 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Dokonalé stopy jsou prvním dílem nové série s dvojicí vyšetřovatelů v hlavní roli - Lucem Callanachem a Avou Turnerovou. Jedná se o nadprůměrné čtení, které zaujme především ty čtenáře, jimž nevadí nahlédnout do mysli šíleného psychopata při plánování a provádění jeho odporných činů, neděsí je potoky krve a brutální scény s mnohdy detailními popisy, a prahnou po napětí a překvapivých momentech. Dokonalé stopy jsou slibně rozjetou sérií, která sice není dokonalá, ale můžeme jen doufat, že s dalším dílem bude lepší a lepší.

12.06.2018 4 z 5

Nejhorší noční můra Nejhorší noční můra Brenda Novak

Nejhorší noční můra je prvním dílem série odehrávající se tentokrát na nehostinné Aljašce, kde jsou kvůli sněhovým bouřím velmi časté výpadky telefonního spojení, a to je prostředí jako dělané pro skvělé budování atmosféry. Kam jinam totiž odložit ty nejnebezpečnější psychopaty, než co nejdál od civilizace? Námět této knihy však nepřichází s ničím novým - děj odehrávající se v psychiatrické léčebně tu byl již několikrát. Tím ale vsadila autorka na jistotu, protože nehostinná místa lákají čtenáře svou atraktivitou, navíc, když se zde nachází psychiatrická léčebna pro ty nejhorší zločince. Tímto autorka u mne zabodovala, protože tamní atmosféra je vylíčena opravdu autenticky. Autorčin styl je velmi čtivý, kniha vás vtáhne do děje až zapomenete na dění okolo. I přes mrazivou atmosféru, napětí a velkou čtivost nemohu dát knize plný počet, neboť mě trochu zklamal překombinovaný závěr.

13.12.2017 4 z 5

Moje sestra žije na krbové římse Moje sestra žije na krbové římse Annabel Pitcher

Tuto knížku bych zařadila spíše do dětské literatury, než do kategorie young adult, a to nejen příběhem, jenž vypravuje desetiletý klučina, ale i tím, že je knížka "dětsky" zpracovaná. YA literatura je primárně určena náctiletým čtenářům a u této knihy mám dojem, že by je nemusela v tomto ohledu až tak úplně uspokojit. Přitom autorka do knihy vhodně zařadila témata, jimiž jsou například xenofobie, šikana ve škole nebo úmrtí v rodině, což považuji za velké plus. Jedná se o útlou knížečku, kterou budete mít přečtenou během pár hodin. Styl psaní mi spíše připomínal deníčkové záznamy, protože přímá řeč nebyla klasicky uvozena a zarovnána do nového odstavce, ale jen zvýrazněna kurzívou. Mě neurazila, ale ani nenadchla.

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Čeká vás příběh plný tajemství, děsivých skutečností, odhalování pravdy a nejedné tragédie. Trhlina je mysteriózní thriller s prvky hororu, který vás bude strašit i ve snech. Pokud jste nikdy neslyšeli o Tríbečské záhadě, tato kniha vám ji odhalí dopodrobna a ze všech možných stran. Mě samotnou překvapilo, že tajuplné mizení lidí probíhá celkem nedaleko, u našich slovenských sousedů. Čtení Trhliny bylo mrazivé, na knížku jsem za tmy vůbec nesáhla a četla ji jen za denního světla. Často jsem slyšela tlukot vlastního srdce, ale přesto jsem na knížku myslela, kudy jsem chodila. Byla pro mě jakýmsi magnetem, stejně tak, jak pro Igora zamčený trezor.

13.12.2017

Žena z kajuty č. 10 Žena z kajuty č. 10 Ruth Ware (p)

Žena z kajuty č. 10 je i přes svůj zdlouhavý začátek psána lehkým stylem, do kterého se snadno ponoříte, protože se čte prakticky úplně sama. Vše je tajemné a mlhavé a vy se spolu s Lo ocitáte na palubě lodi a doslova cítíte, jak se Polární záře houpe pod vašima nohama. Při autorčině popisu podpalubí si představujete malé, ač útulné kajuty, úzké chodbičky vedoucí až pod úroveň hladiny moře, které ještě více umocňují pocit stísněnosti. Do toho si představte, že se mezi vámi nachází vrah, před kterým není úniku, neboť jste na širém moři a přístav je v nedohlednu. Pátrali byste po tom, co se stalo nebo byste vzpomínku potlačili? Čtenáři vyvstává na mysl mnoho otázek, přičemž si představuje nejrůznější možné i nemožné scénáře, co se vlastně v noci stalo. I já jich měla hned několik, ale nakonec jsem byla vedle jak ta jedle. Asi sto stran před koncem se odhalí část pravdy, která mě upřímně zklamala. Rozpačitá jsem byla nejen ze samotného rozuzlení, ale i z toho, že ono rozuzlení přišlo tak brzy. Samotný závěr byl nejen předvídatelný, ale na můj vkus i celkem rychlý a sentimentální.

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Dům na samotě je skvělý detektivní příběh odehrávající se v českém prostředí s českými obyvateli, kteří oplývají svou typickou náturou a složitě propletenými vztahy a dávnými tajemstvími, která by měla zůstat pohřbena. Postavy jsou vykresleny opravdu bravurně a i když jich v knize nevystupuje málo, neztrácíte se v nich, protože každá z nich je originální a nezaměnitelná. Po celou dobu na vás dýchá atmosféra malé vesničky, která by jako z oka vypadla mnohým vesničkám, s nimiž jste se už jistě někde setkali. Starý mlýn skrývající dávné tajemství působí tajuplně a přiznám se, že první kapitola ve mně vzbuzovala i strach. Čtení této knihy a rozmotávání vztahů mě nesmírně bavilo a přiznám se, že vraha jsem neuhodla až do poslední chvíle. Rozuzlení bylo překvapivé a i když spoustu práce odvedli místní lidé, svůj podíl na vyřešení případu měl i kapitán Josef Bergman, který čtenářům poodhalil trochu svoje soukromí. S knihou i autorkou jsem velmi spokojena a moc se těším na další případ Josefa Bergmana.

Červenka Červenka Jo Nesbø

Oproti předchozímu dílu, který mě hodně bavil, mě tento tak trochu zklamal. Příběh mi přišel zbytečně zdlouhavý a natahovaný, často se děj nikam neposouval, přesto jsem však ráda, že jsem vytrvala, protože závěrečné rozuzlení bylo parádní. Jen ta cesta k němu až tak parádní nebyla. Plusem knihy jsou části odehrávající se za druhé světové války, přímo uprostřed bojů v Leningradu. Harry to má tentokrát těžké, protože musí proniknout až do hluboké minulosti, v níž byla zaseta semínka nenávisti, která vybublala na povrch až nyní. Opět se v knize řeší i osobní radosti a strasti hlavního hrdiny, který tentokrát potkává svou životní lásku Ráchel, ale na druhou stranu řeší i životní ztrátu v podobě kolegyně Ellen, která byla za podivných okolností zavražděna. Čtenáři jsou však okolnosti vraždy včetně vraha známy, Harry Hole na ně bude muset teprve přijít, v tomto díle to bohužel nestihne.

Přes krvavé řeky Přes krvavé řeky Karel Richter

Jelikož se jedná o literaturu faktu, kterou navíc napsal erudovaný člověk, nemám pochyby o pravdivosti a autentičnosti této publikace. Informace v knize obsažené byly pro mě novinkou ve všech směrech, neboť jsem se o československý východní odboj nikdy blíže nezajímala, což dnes považuji za chybu. Pokud se zajímáte o druhou světovou válku a zároveň byste se rádi dozvěděli víc o českých a slovenských dějinách, které napsal sám život, neváhejte a tuto publikaci si nenechte ujít.

Vzestup raketových dívek Vzestup raketových dívek Nathalia Holt

Zajímavá knížka, která vás nechá nahlédnout pod pokličku vesmírných programů, které na začátku svého vzniku byly ještě v plenkách a na nichž se z velké části podílely právě ženy. Knížka je z velké části spíše dokumentem mapujícím počátky dobývání vesmíru, jež je doplněna o krásné fotografie, které vhodně doplňují celý příběh. Kniha je rozdělena na části podle období a rovněž se i střídají příběhy žen, které matematice a výpočtům zasvětily svůj život. Vedle pracovního života však měly i svůj osobní, který nikdy nebylo lehké skloubit s práci výpočtářky. Osudy některých žen jsou dojemné, ohromující a po přečtení knihy k nim budete vznášet svůj obdiv.

13.12.2017 5 z 5

Láska podle Shakespeara: Sen noci univerzitní Láska podle Shakespeara: Sen noci univerzitní Georgina Guthrie

Třetí a závěrečný díl o zakázané lásce mezi studentkou literatury Aubrey a jejím profesorem Danielem mě opět nezklamal a celou trilogii skvěle završil. Moc se mi líbil, stejně jako v předchozích dílech, autorčin styl, který je milý a vtipný a chytí vás za srdce. Opět však mám výtku ke slovníku hlavních hrdinů, který je i zde plný vulgarismů, jenž se podle mého názoru do této romantické knihy absolutně nehodí. Čtení vám příjemně ubíhá pod rukama a čím více se blížíte konci, tím větší máte strach, že se s hrdiny setkáváte naposledy, což je bohužel pravda. Nic však nebrání tomu se ke knihám opět vracet a užívat si s hrdiny jejich zakázanou lásku, která musela překonat mnoho překážek.

Nebeská hostina Nebeská hostina Donald Ray Pollock

Tato kniha je bezesporu nejoriginálnějším dílem, jaké jsem kdy měla možnost přečíst. Nemohu však dát plný počet hodnocení, a to hlavně z důvodu velkého množství postav. Knize by též prospělo zredukování počtu stran, kniha by tím získala na svižnosti a udržela by si po celou dobu stejné tempo. Netroufám si tvrdit, zda se kniha bude líbit širšímu čtenářskému publiku, neboť děj je tak odlišný od ostatních thrillerů, které se momentálně objevují na pultech knihkupectví, že ji ani nedovedu připodobnit k jiné. Z knihy čiší originalita každým coulem, nenajdete dvě podobné postavy, každá je svým způsobem výjimečná, přesto se v knize najde spousta postav zvrácených. Pokud vám nevadí drsnější příběhy, které však překypují originalitou, neměla by tato kniha uniknout vaší pozornosti.

06.11.2017 4 z 5

Půlnoční vrah Půlnoční vrah Veronika Černucká

V knize vystupuje velmi mnoho postav, které jsou mezi sebou ještě vzájemně příbuzensky provázány, a tak se v nich můžete ze začátku ztrácet. Kolikrát jsem do druhého dne, kdy jsem se opět dostala ke knížce, zapomněla kdo je kdo a ke komu patří a mnohdy musela listovat zpět. Než jsem se konečně začetla a pochopila všechny vztahy, byla jsem už daleko za polovinou. Druhá polovina knihy, kdy už jsem měla ve všech vztazích konečně jasno a neztrácela se v nich, mě bavila mnohem více a přečetla jsem ji prakticky jedním dechem. Mrtvých a podezřelých přibývá a já byla napnutá k prasknutí, kdo je nakonec onen Půlnoční vrah a jaký měl ke všem těm ohavným činům motiv. Měla jsem pár tipů, ale neuhodla ani jeden. Pokud máte rádi české detektivky odehrávající se v domácím prostředí a s obyvateli, kteří by jako z oka vypadli vašim sousedům, je tato kniha jistě správnou volbou.

06.11.2017 4 z 5