Nebeská hostina

Píše se rok 1917. Chudý farmář Pearl Jewett nečekaně zemře a zanechá po sobě tři syny – chytrého Canea, prostoduchého Coba a prchlivého Chimneyho. Ti se již nechtějí protloukat a dřít na cizím, proto se vydávají za štěstím – vyrazí krást, loupit a drancovat – inspirováni brakovým románem Život a skutky Krvavého Billa Bucketa. Jejich ničivé tažení je nakonec zavede až do Meade v Ohiu, většího amerického města na Středozápadě, které se pomalu přizpůsobuje modernímu 20. století. Bratři od města očekávají, že jim splní všechno, o čem ještě na venkově snili. Ráj na zemi, který si představovali, ale může být ve skutečnosti horší než peklo, z něhož se tak dlouho snažili uniknout....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345107/big_nebeska-hostina-QlA-345107.jpg 4.468
Literatura světová, Romány, Thrillery

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

The Heavenly Table, 2016

Kniha Nebeská hostina

sestraJoy

POUSTEVNÍK SE USMÁL. „JÁ NIC NEJED UŽ PŘES TEJDEN, LEDA PULCE A HMYZ, CO SI NOSÍM VE VOUSECH. A VÍC ANI NEPOTŘEBUJU. JEDNOHO DNE ZASEDNETE K NEBESKÝ HOSTINĚ, PAK UŽ NIKDÁ HLADOVĚT NEBUDETE, TO VÁM MŮŽU ZARUČIT“... Připadám si jako šmírák. Téměř o každý postavě, o který je zde řeč, se dozvíme něco -většinou intimního, ovšem něco, co ji zcela jasně definuje. Co na tom, že se tady třeba jen mihne. Pollock dokáže o lidech napsat opravdu zajímavý věci a stejně tak důkladnej je v popisu událostí (takže když jsme v bordelu…). Sedí mi styl vyprávění. Většina postav nejsou žádní „Ajnštajni“, takže mluvěj tak, jak jim huba narostla. Fajn příběh, „jednoduchej“ vypravěčskej styl, zajímavý (prostí) hrdinové…

Ophelie

Kniha je každopádně originál, čtivá (především od druhé poloviny). Vedle hlavní dějové linie života tří bratrů Canea, Coba a Chimneyho se v knize objevuje hodně dalších postav. Je tedy potřeba při čtení dávat opravdu pozor, aby se čtenář dobře v postavách orientoval. Každopádně ke konci se vše krásně prolne a každá z postav tam má svou určitou úlohu. Autor podává některé popisy opravdu hodně realisticky až naturalisticky, ale zase mi to nepřišlo nic tak hrozného (četla jsem už horší ;-)). Kniha se mi líbila, jsem ráda, že jsem si jí přečetla, ale žádné ohromné nadšení ve mě nevyvolala. Každopádně určitě stojí za přečtení.

petrarka72

Vynikající. Mužský svět v Ohiu 1917. Tři desperáti s něžnou duší, kteří se minuli s dobou, voják beznadějně toužící se ctí padnout, kontrolor čistoty s proklatě velkým nádobíčkem, hospodský se svérázným chrastítkem, černoch s obdivuhodnou buřinkou, neschopní muzikanti, trpělivý pasák, Grandiózní divadlo a přehlídka unavených, ale lidských farmářů. Když žena, tak v/ s pozadí(m), ale také se zásadním vlivem, když sex, tak freudovsky určující, když život, tak beznadějný s občasným zábleskem víry v lepší příští - a když čtenářská hostina, tak vážně nebeská, připomínající Steinbecka, Caina a Lehanea v jednom.

stagno

Hodně výživný čtenářský trip.Originální román prosycený drsným humorem,přesto jsem v něm žádnou podbízivou vulgárnost necítil,spíš naopak jakousi soucítící lidskost.To i díky obdivuhodné schopnosti autora plasticky a odlišitelně charakterizovat snad všechny postavy,bez ohledu na prostor,který v příběhu mají.Famózně napsaná je především první čtvrtina,prolog uvádějící následný bizarně třeskutý sled událostí ve městě Meade.Některé scény jsou vysloveně krásné-třeba rozmluva starého Pearla s poustevníkem nebo ta,ve které svěřuje umírající matka svou malou dceru Matildu do péče pasáka Blackieho.
Ono to asi opravdu není pro každého/to žádná kniha/,ale doporučuji to alespoň zkusit.

derminator

Četl jsem první knihu od tohoto autora chci říci dvě věci tou první je, že se mi líbí prostředí staré Ameriky, dnes už ho již u autorů moc nevídáme. Věc druhá někdy knížka zachází v prostředí sexu a pornografie až moc do detailů. Kniha jinak docela čtivá, ale nic co Vás zvedne ze židle. Zaslouží si hodnocení 65%.

tonysojka

Občas mi připadalo,že v popisu zvráceností,pornografie a bizarností postav autor trochu"tlačí na pilu",podle mne v zájmu šokovat a dobře prodat.Přesto lze v některých postavách a jednáních vypozorovat při čtení "klubání se " jakoby zárodků lidskosti a "normálního "jednání.
Jistěže tehdy byla drsná doba,drsní lidé a jejich jednání,ale jejich množství převažující nad slušnými a "normálními"se mi zdá přehnané.
Jinak mi to připomínalo "Bonny a Clyde " smíchané "Amarcordem.
:-)

Metla

Chimney si odplivl a zavrtěl hlavou. „Nebeská hostina,“ prohodil hlasitě přes rameno a pokračoval v cestě. „Vepřový kotlety tlustý jako bejčí péro, hovězí stejky jako kolo vod vozu, máslem maštěný vdolky, horký a měkký jako kozy…“

USA, období 1. světové války. Když člověk žije v bídě, bez naděje na lepší zítřky, přirozeně se upne k vizi, co bude potom. Nebo se pokusí vzít to zkratkou a dopřát si veškerá myslitelná potěšení před odchodem na onen svět - návod k dosažení vytouženého cíle obsahuje ohmataný výtisk knihy „Život a skutky Krvavého Billa Bucketa“.
„Nebeská hostina“ drsně, syrově a přece s jakýmsi lehce humorným nadhledem popisuje nejen osudy trojice charakterově různorodých bratrů, čtenáři se něco dozví prakticky o každé mizerné existenci, mihnuvší se románem. Některým se věnuje krátce, k jiným se vrací, výsledkem je špinavá mozaika, v hrubé vrstvě upatlaná potem, krví, exkrementy, spermatem, zvratky a dalším sajrajtem, prostě nevábnou směsicí plnou násilníků, vrahů, prostitutek a pasáků, úchylů, podvodníků, homosexuálů, buranů, parazitů a šmejdů rozličného kalibru. O relativně nevinné duše je v té přetékající žumpě poněkud nouze, přesto tady jsou, díky za ně. A vlastně jen málokdo z kvanta vystupujících postav je prohnilý úplně skrz naskrz.
V komentářích jsou zmiňována jména jako Steinbeck, Caldwell, já bych k nim přihodila ještě Cormaca McCarthyho. Pokud se chystáte číst, připravte se na pořádnou nálož hnusu, prošpikovanou občasnými úsměvy či zamyšlením. Zvrhle jsem se bavila. 80%

„Jestli štětka stojí dva nebo tři dolary, kolik podle tebe stojí dobrá šunka?“
„Počítám, že tak stejně. Mezi kurvou a šunkou nebude zas takovej rozdíl.“
„A kolik šunky si teda můžu koupit za ty prachy, co máme?“ chtěl vědět Cob.
„Těžko říct, možná tak stovku.“
„Žjova!“ zvolal Cob. „To je asi děsná spousta, co?“
„Jo, tolik bych jich nevošukal dřív jak za dva dny.“

ddkk
09.11.2020

Skvělý příběh. Nejvíc ze všeho jsem při čtení myslela na Steinbecka, ale i na další americké klasiky, popisující americký středozápad na začátku předcházejícího století. Neuvěřitelná zaostalost, chudoba těla i ducha, vyšinutá morálka, nejnižší pudy. Hlad, krutost, chlast, povětrné ženštiny, zvrácenost...

A přitom není Nebeská hostina smutný ani odpudivý příběh, je napsaná tak, že mě bavila, že jsem se chtěla dovědět, jak to s jednotlivými postavami bylo dál a jak se nakonec všechny linky děje nevyhnutelně protnuly. A taky jsem ocenila epilog, který mě doslova pohladil po duši.

Jedna z nejlepších knih, které jsem v posledních dnech četla. Moc se mi líbila. Doporučuji.