Miliarda Miliarda komentáře u knih

Stejně jako u Pána prstenů mi u Hobita dělalo problém se začíst, protože první kapitoly knihy byly na můj vkus až moc popisné a děj neposouvaly vpřed. Nicméně s přibývajícími stránkami a blížícím se závěrem vynikl naplno Tolkienův literární um a ne nadarmo je Hobit považován za jeden z vrcholů fantasy literatury. Na mě osobně je Tolkienův styl vyprávění místy až moc zdlouhavý, avšak to nic nemění na to, že je Hobit v rámci fantasy žánru nadprůměrnou knihou, která je schopná potěšit všechny milovníky tohoto druhu literatury.

29.12.2020 4 z 5

Vražda v salonním coupé Vražda v salonním coupé Zdeněk Svěrák

Absolutně skvělá hra. Seminář s perlami jako kriminální horor Chtěla bych ženicha mladého s kučeravými vlasy, Cimrmanovy povídky pro budoucí recidivisty Chytrý Lojza a Dobrý zvyk kasaře Bouzka nebo snímek Neodbytný detektiv a hlavně famózní hra s policejním inspektorem Trachtou dělají z Vraždy v salonním coupé jednu z nejlepších her DJC vůbec a právem si vysloužila tak vysoké hodnocení.

02.08.2019 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Na tuto knihu jsem narazil díky čtěnářské výzvě a rozhodně jejího přečtení nelituji. Byť postapokalyptická sci-fi nepatří mezi mnou nejvyhledávanější žánry, Silo mě absolutně dostalo. Propracovaný příběh, plný zápletek a neočekávaných zvratů. Dobře vykreslené hlavní postavy ke kterým okamžitě přilnete nebo si je hned od zařátku zprotivíte tvoří jen jedno z pozitiv, které je možno vyzdvihnout. Dalším je skvělý vypravěčský styl, který čtenáře udržuje v napětí od začátku do konce a dějové linky, jenž postupně gradují v epické vyvrcholení. Celkově mě kniha naprosto uhranula a nemohu se dočkat až si přečtu Turnus a Prach.

28.07.2019 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

První kniha ze série o Harrym Holeovi mě chytla od samého počátku a už mě nepustila. Bohužel jsem udělal tu chybu, že jsem knihu četl až po přečtení Sněhuláka a tudíž jsem měl porovnání s již takto mistrovským dílem a tudíž nemůžu hodnotit plným počtem hvězd jak bych za normálních okolností hodnotil, ale 4 hvězdy si kniha rozhodně zaslouží :)

26.04.2017 4 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Tak tohle se Nesbovi neskutečně povedlo. Chladná, mrazivá kniha, která však u čtenáře vzbudí řadu emocí. Kniha sice působí nadmíru depresivně, ale je natolik čtivá, že se od ní nedokáže čtenář odtrhnout. A závěr? Ten byl z říše snů, Nesbo se skutečně vytáhl a každá další kniha posouvá laťku o stupínek výše. 90%

24.12.2016 5 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Gogol svou hrou, zachycující tupost, nevzdělanost a zkaženost úředníků v jednom ruském provinčním městečku prolezlém korupcí a různými jinými neřestmi, nastavil zrcadlo všem, jejichž charakter je pokřiven podlézavostí a úplatkářstvím. A skrze tuto svou hru dává nahlédnout i do ruského myšlení a charakteru některých ruských "pohlavárů". Jako studnice ruského národa (resp. jeho části) je Revizor po dějové lince skvělý a určitě je po právu považován za jednu z klasik ruského písemnictví. Všechny postavy jsou skvěle vykreslené a u každé jsou velmi zřetelně popsány kontury jejich myšlenkových pochodů a vnitřních motivací. Jediné, co by Revizorovi šlo vytknout je to, že v podstatě celá hra z ničeho nic skončí a vyplyne "do ztracena". Celkově však stojí za to si Revizora přečíst, neboť vhled do "zkažené" lidské duše je to takřka dokonalý.

04.09.2023 4 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Láďa Zibura se zlepšuje co do spisovatelského umu každou nově vydanou knížkou a Prázdniny v Česku jsou toho jasným důkazem. Směs vtipných příhod, autorova neotřelého humoru společně s popisem netradičních památek a výčtu ne tolik známých historických zajímavostí tvoří skvělou směsici, která jako cestopis funguje na jedničku s hvězdičkou. Navíc české reálie jsou čtenáři povětšinou bližší než ty zahraniční a o to víc si jejich popis dokáže užít. Celkově nemám knize co vytknout a budu jen doufat že Láďa bude v knižní tvorbě pokračovat i do budoucna.

06.02.2022 5 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Po lehce slabší Paganiniho smlouvě přichází z pera Larse Keplera severská krimi ve své nejryzejší podobě. Temná, drsná, překvapivá, líčící temné pozadí hlavního detektiva Joony Linny, který se pro mě osobně začíná stávat takovým "kultem" jako Harry Hole od Jo Nesba. Byť příběh začíná lehce pozvolněji, napětí mistrně graduje a v závěru nejde knihu odložit, neboť čtenář se nemůže dočkat jak se jednotlivé dějové zvraty vyvrbí. Po závěrečných několika stránkách se nemůžu dočkat až se vrhnu na další díl, který věřím, že bude stejně kvalitní jako Svědkyně ohně.

24.01.2022 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Rozhodně zajímavá kniha a na svou dobu bezesporu průlomová. Pro mě osobně však byla v určitých pasážích až moc popisná a neměla onen potřebný "drive". Celkově však mám z knihy pozitivní dojem, jelikož mě dokázala "přimknout" k hlavním postavám a zejména v druhé části mě dokázala udržet v potřebném napětí. Určitě lze ocenit i netradiční vypravěčský styl, neboť celá kniha je psána formou deníků, což velmi dobře funguje. Ačkoliv ve mě Dracula nevyvolal pocit nadšení, určitě mě nezklamal a pro čtenáře, které zajímá téma vampyrismu je bezesporu dobrou volbou.

20.09.2020 4 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Byť nejsem věřící, osoba Zbigniewa Cziendlika je pro mě natolik zajímavá, že jsem se rozhodl si jeho osobní "zpověď" přečíst a rozhodně jsem nelitoval. Kniha psaná formou rozhovoru je zajímavou sondou do života tohoto sympatického kněze a vyjma jeho životní pouti obsahuje množství jeho netradičních názorů na církev a víru samotnou. Nicméně nejedná se o nějakou formu křesťanské "agitace", což jsem sám, jakožto nevěřící velmi ocenil a sám se s 90% názorů pana Cziendlika ztotožnil. Celkově byl pro mě vhled do života této inspirující osobnosti velmi zajímavý a mohu knihu vřele doporučit všem bez ohledu na to, jestli jsou křesťané či nikoliv.

21.04.2019 5 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Skvělý a originální thriller s řadou překvapivých zápletek o soukromém detektivovi Davidu Rakerovi, je skvělým příslibem, že i další knihy v sérii budou mít svojí vysokou kvalitu. Pro mě osobně velmi pozitivní překvapení. Ne nadarmo jsou knihy Tima Weavera tak populární. Už se těším na další díl, který bude doufám min. stejně čtivý jako tato kniha.

Více k mému hodnocení viz. recenze: https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/kdyz-smrt-neni-to-nejhorsi-co-se-muze-stat-10003

06.05.2018 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Harryho jsem otevřel znovu asi po 12 letech a opět mě uchvátil, tak jako při první četbě. Kouzelnický svět Bradavic v sobě má něco co mě fascinuje, stejně jako postavy z tohoto knižního "universa". Moc rád se vrhnu na četbu druhého dílu.

31.03.2018 5 z 5

Vlaštovky z Černobylu Vlaštovky z Černobylu Morgan Audic

Inovativní, nepředvídatelný mrazivý thriller z netradičního prostředí s velmi zajímavou dvojící detektivů, barvitě vykreslenými postavami, nepředvídatelnými zápletkami a překvapivými zvraty. Morgan Audic ukazuje, že má potenciál stát se hvězdou na poli detektivní literatury a Vlaštovky z Černobylu jsou skutečně mistrovským "odrazovým můstkem".

04.10.2023 5 z 5

Temné vábení Temné vábení Loreth Anne White

Na knihu jsem dostal doporučení a toto se nakonec ukázalo jako výborné. Kniha mě od začátku do konce pohltila, každá z postav byla skvěle vykreslena a přes lehce předvídatelný závěr musím ocenit nejvyšším hodnocením a v budoucnu se s chutí vrhnout na další autorčinu knihu.

30.12.2022 5 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Po předchozím dílu, kde mě trochu zklamal uspěchaný konec, se autorka posunula o level výš a nabídla směs napětí, nečekaných zvratů, zajímavých postav a neotřelého příběhu, kdy spolu veškeré tyto elementy hrají v dokonalé souhře. Vše je navíc okořeněno milostným příběhem hlavních "hrdinů" Huldara a Freyji, který knize dodává ještě jeden rozměr navíc a díky své poměrně skromné roli nepůsobí vůbec rušivě, ba naopak. Nemohu než udělit maximální hodnocení a vrhnout se s chutí na třetí díl této umně zpracované islandské krimi.

30.04.2022 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Drsné, syrové drama o dvou bratrech, kteří v sobě díky hrůznému tajemství z minulosti drží temnotu, která se pomalu dere na povrch. Předzvěst neodvratitelné tragédie, která se nezadržitelně blíží nenechá čtenáře v klidu a nutí ho otáčet stránku za stránkou. Nesbo opět ukazuje, že je mistrem svého řemesla a že i kniha bez Harry Holea dokáže nést jeho jedinečný rukopis, který činí jeho knihy natolik čtivými.

05.12.2021 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Dlouho jsem se k této klasice odhodlával, nicméně velmi příjemně mě překvapila. Zábavné dialogy, zajímavé postavy, svižný děj a překvapivé vyvrcholení ukazují proč byl Moliére mistrem svého řemesla.

14.11.2021 5 z 5

Velmi zestručněná historie lidstva, která však dává ucelený myšlenkový celek, je poutavá a čtenáře zásobí množstvím zajímavostí, které se jen tak nedočte. Současně je třeba vyzdvihnout edukovanost autora a jeho schopnost udržet čtenáře ve střehu, ačkoliv se jedná o naučnou literaturu u níž je to značně problematické. Harari mě svým stylem vyprávění nadchnul, kniha samotná mě obohatila množstvím zajímavých informací a určitě se vrhnu s chutí na další autorova díla.

20.04.2021 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Ačkoliv seriálové zpracování příběhu sklízí velmi pozitivní ohlasy, knižní předloha mě moc nezaujala. Autorka si vytvořila vlastní dystopický svět, jehož popis je sice poměrně zajímavý, nicméně ostatní části knihy svou kvalitou výrazně zaostávají. Příběh je velmi rozvláčný a dopředu se posunuje nesmírně pomalým tempem, postavy jsou popsány natolik nezajímavě, že se nelze takřka s žádnou ztotožnit a fandit jí, a proto jsem ani nikterak neprožíval jejich životní příkoří. Zároveň je pro mě velkým zklamáním i zakončení příběhu, neboť otevřený konec je v tomto případě jaksi "z nouze cnost", jelikož je až příliš rychlý a v kontextu celého předchozího děje i poměrně nelogický. Celkově bohužel musím knihu hodnotit spíše záporně, protože ve mně nezanechala pozitivní dojem, avšak rozhodně se nejedná o vyloženě brakovou literaturu, která by si nenašla své příznivce.

13.12.2019 2 z 5

Záskok Záskok Zdeněk Svěrák

Nejlepší hra Divadla Járy Cimrmana. Divadelní hra, jakož i seminář nemají slabého místa a celé dílo je mimořádně zábavné od začátku až do konce. Hodnotit lze toliko maximálním možným hodnocením, cimrmanologové by pak pravděpodobně hodnotili slovy: " Kam se hrabe Bittner to se nedá srovnat".

19.10.2019 5 z 5