milan2310 milan2310 komentáře u knih

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Trochu mi dělala starost tloušťka knihy, když jsem si ji vypůjčil. Ale román plyne svým, sice pomalým, ale přirozeným tempem, a musím říct, že mě příběh zaujal a líbil se mi.

04.03.2023 5 z 5

Námořní slepota Námořní slepota Michael Romancov

Velmi poučné, a přitom čtivé

08.02.2023 5 z 5

Věda podle abecedy Věda podle abecedy Petr Koubský

U některých pojmů jsem čekal něco víc, ale celkově mě kniha bavila a přinesla mi nové poznatky.

12.09.2022 5 z 5

Živly české vědy Živly české vědy Lenka Vrtišková-Nejezchlebová

Zajímavé a mnoha různých ohledech poučné, přitom dobře stravitelné.

Souhlasím se @swenney ohledně té vazby. Já s tím bojoval tak, že jsem se snažil knihu moc neotvírat

30.04.2022 5 z 5

Robot 100: Sto rozumů Robot 100: Sto rozumů Jitka Čejková

Výborný nápad. Sice jsem měl (asi v první čtvrtině) chuť knihu nedočíst kvůli repetitivním referencím ke hře RUR, ale jsem rád, že jsem to překonal. Celkově jsem si rozšířil obzory v mnoha oblastech a mnohé příspěvky (byť jsou tu i "slabší kusy") mě přiměly k různým zamyšlením.

16.02.2022 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Příjemná oddechovka

10.06.2021 5 z 5

Vynikající kniha, spousta inspirace a témat k zamyšlení

18.05.2021 5 z 5

Podzimní boogie-woogie Podzimní boogie-woogie Jan Švancara

Oddechová jednohubka

25.03.2021 4 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Nikdy bych nevěřil, že může být literatura faktu tak neuvěřitelně čtivá.

15.03.2021 5 z 5

Poslední palác Poslední palác Norman Eisen (p)

Zajímavá kniha, člověk se dozví i nové historické souvislosti. Jen podezřívám autora z tendence přikrášlovat či idealizovat některé osoby či události. Snad to nebyl záměr, ale jen otisk diplomatické minulosti autora.

16.01.2021 3 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Četlo se to samo, překvapivý závěr.

19.09.2020 5 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Pro mě dost deprimující, ale dosti poučné. Trochu mi vadí ten styl, kdy se častokrát opakuje již řečené.

06.03.2020 4 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Něco podobného bych si představoval jako součást vzdělávacích programů našeho školství.

12.02.2020 5 z 5

1913: Léto jednoho století 1913: Léto jednoho století Florian Illies

Náramně čtivé. Zábavnou formou jsem si občerstvil a rozšířil obzory. Tak jako mě knihy Umberta Eca "Poznámky na krabičkách od sirek" a "Jak cestovat s lososem" inspirovali k přečtení dalších knih, tam zmíněných, tak tato kniha my dodala seznam výtvarných děl, které bych rád viděl. A pak takové jednohubky, jako třeba úvaha Alfreda Döblina o manželství, nebo báseň "Vánoce ve velkoměstě" od Kurta Tucholskyho alias Theobalda Tigera...

12.02.2020 5 z 5

Lehké, čtivé

29.01.2020 5 z 5

Krycí jméno Verity Krycí jméno Verity Elizabeth Wein

Nezvyklý, ale zajímavý, koncept. Pro mě čtivé, ale některé pasáže trochu rozpačité.

28.01.2020 4 z 5

Strůjci nových časů: sebrané povídky H. G. Wellse - sv. II Strůjci nových časů: sebrané povídky H. G. Wellse - sv. II Herbert George Wells

Příjemné čtení, klobouk dolů před představivostí autora.

19.12.2019 5 z 5

Primky Primky Libor Hovorka

Moc prima kniha. Jednak jsem se dozvěděl zajímavosti jak historické, tak i technické, díky bohaté obrazové příloze jsem identifikoval období výroby a specifikaci konkrétního kusu (hodinky po dědečkovi) + vydoloval z paměti, co jsme kdy měli doma od Prim :-)

05.12.2019 5 z 5

Nahý král Nahý král Jevgenij Lvovič Švarc

Opět krásně udělaná kniha, kterou nepokazilo ani několik málo chybek. Už se těším na Stín od téhož autora a českého týmu, který tyto nádherné knihy připravuje a vydává.

27.11.2019 5 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Jako vhled do japonské kultury to pro mě bylo zajímavé. Určitě je těžké překládat z tak odlišného jazyka, tak odlišné společnosti, takže pár "nepřirozených" vět (většinou se to týkalo dialogů) určitě nepokazí jinak zajímavě formulované příměry a popisy. Autorovo dílo jinak neznám, knihu jsem si vybral proto, že mi zapadá do Čtenářské výzvy, a kvůli zvědavosti, proč je autor "in". V dnešní době je pro takový druh knihy určitě nutná trpělivost, takže mi kritizovaná "rozvleklost" nevadila, myslím si, že to je i záměr. Jinak se musím přidat k výhradám vůči uspěchanému konci, který tak ostře kontrastuje s rozvážným tempem zajímavého příběhu.

27.11.2019 4 z 5