milan2310 milan2310 komentáře u knih

Co kdyby? Co kdyby? Randall Munroe

Odpočinkové, občas jsem se dozvěděl i něco nového.

17.04.2019 4 z 5

Filuta Filuta Terry Pratchett

Sir Pratchett ani pan Kantůrek nezklamali, velmi příjemné čtivo :)

04.04.2019 5 z 5

Druhá světová válka. I. díl, Blížící se bouře Druhá světová válka. I. díl, Blížící se bouře Winston S. Churchill

Velmi čtivé a poučné.

26.03.2019 5 z 5

Králíci a hroznýši Králíci a hroznýši Fazil Iskander (p)

Zhltnuto a jdu na bezinky.

19.10.2018 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Dobře čtivé, poučné, inspirativní.

12.10.2018 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Lehká oddechovka.

11.10.2018 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Příjemně oddechová četba.

29.08.2018 5 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Zajímavé, škoda těch překlepů.

06.08.2018 4 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Od autora znám jen filmovou verzi Šifra mistra Leonarda, toto je moje první přečtená kniha od něj. Kniha se " četla sama", ale nemohu se ubránit pocitu, že je dějová šablona velmi podobná a dost dopředu jsem vytušil, k jakému rozuzlení příběh asi povede.

31.07.2018 4 z 5

Eseje Eseje Michel de Montaigne

Velmi dobře čtivé, v mnoha ohledech poučné.

31.07.2018 5 z 5

Myšlenky Myšlenky Blaise Pascal

Několik myšlenek se mi líbilo, dost je jich stále (nebo opět?) aktuálních, s mnohými jsem ale nesouhlasil. Celkově na mě pan Pascal působil velmi negativisticky až zapškle. Více mi seděl Aristoteles, Platon a Descartes, o které se Pascal občas otřel (vlasně asi i sv. Augustin).

11.06.2018 4 z 5

Candide Candide Voltaire (p)

Odpočinkové, lehce čtivé.

23.05.2018 4 z 5

Euthyfrón, Obrana Sókrata, Kritón Euthyfrón, Obrana Sókrata, Kritón Platón

Poučné a přitom čtivé (i přes "archaickou" češtinu).

28.03.2018 5 z 5

ČSR v nové Evropě ČSR v nové Evropě Hubert Ripka

Některé myšlenky jsou nadčasové. S odstupem je vidět, jak v některých případech vládl přílišný optimismus, až naivita. Hodně myšlenek se opakuje stále dokola, ale celkově vzato to je zajímavá kniha.

19.03.2018 3 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Velmi čtivé. Ale co ten chlápek od plísní, vyskytuje se pak ještě někde? ;-)

12.03.2018 5 z 5

Jak cestovat s lososem Jak cestovat s lososem Umberto Eco

Lehké, odpočinkové čtení s hromadou inspirace a doporučení na další čtení na závěr.

02.03.2018 4 z 5

Vzpoura deprivantů - O špatných lidech, skupinové hlouposti a uchvácené moci Vzpoura deprivantů - O špatných lidech, skupinové hlouposti a uchvácené moci František Koukolík

Zajímavé, ale z argumentů či prezentovaných dedukcí v některých pasážích (většinou v cca závěrečné třetině knihy) mám rozporuplné pocity.

27.02.2018 3 z 5

Únorová tragédie Únorová tragédie Hubert Ripka

Už si nevzpomenu, jakou cestou jsem došel k tomu, že si chci tuto knihu přečíst, ale překonal jsem obavu, ze suchého výčtu historických událostí problematického období našich dějin, a pustil se do knihy.
Rozhodně nelituji. Kniha je velmi poutavá a věřím, že se autor upřímně snažil o objektivní hodnocení. Některé události/informace se sice zmiňují opakovaně, ale je to vynuceno tím, že různé události mají souvislosti s jinými, které se vzájemně prolínají.
Také mě napadalo, jestli onen opakovaně zmiňovaný pocit, že většina národa smýšlí prodemokraticky, nebyl důsledkem jakéhosi vzpomínkového optimismu či třeba "bubliny", ve které se autor pohyboval. Moc se mi chce věřit, že snad ne :)
Zajímavá je i shoda názoru autora s myšlenkami F. A. von Hayeka (mj. z knihy Cesta do otroctví), a sice, že (velmi zjednodušeně řečeno) centralismus=totalita a tržní ekonomie=demokracie.

30.01.2018 5 z 5

Nic k smíchu Nic k smíchu Anton Pavlovič Čechov

Lehké, příjemné, oddechové.

03.11.2017 5 z 5

Od hlouposti k šílenství. Zprávy o tekuté společnosti Od hlouposti k šílenství. Zprávy o tekuté společnosti Umberto Eco

Výborné postřehy.

24.10.2017 5 z 5