Druhá světová válka, I. díl: Blížící se bouře

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

S autorovou anotací „jak anglosaské národy svou nemoudrostí, bezstarostností a dobrosrdečností dovolily nositelů zla, aby se znovu ozbrojili“. V první části svazku s názvem Od války k válce se Churchill zabývá obdobím postupné přípravy válečného konfliktu v letech 1919 až 1939 (nástup Hitlera k moci, obsazení Rakouska, Mnichovská dohoda) a v druhé části tzv. podivnou válkou, ke které došlo na francouzsko-německých hranicích v době od přepadení Polska do začátku května roku 1940....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/147630/big_druha-svetova-valka--147630.jpg 4.643
Série:

Druhá světová válka (NLN) 1.


Žánr:
Literatura naučná, Historie

Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny
Originální název:

The Second World War. The Gathering Storm, 1948


více info...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Druhá světová válka, I. díl: Blížící se bouře

jadran
24. června

Snad nejzajímavější a svým způsobem nejobjevnější část celé šestidílné série. Fascinující je charakteristika Hitlera, která v obecné rovině je vlastně charakteristikou každého psychopata podobného typu. A nejen těch "záporných", ale dost často i těch kladných, i když nezřídka kdy jenom zdánlivě a nebo ne jednou provždy. Bohužel vládnoucí vrstvy v oněch tak vzývaných demokratických zemích byly vlastně vždycky stejné - druhá světová válka nebyla nejzbytečnějších, ze všech válek, tou byla už válka první a s tou vinou za ní bych zdaleka jenom Německo neviděl. Jinak je na této části cyklu pozoruhodné, jak odlišně Churchill k událostem přistupoval, pokud nebyl u moci a jak se jeho náhled a postoje změnil, když byly ministerským předsedou.

konicekbily
27.09.2019

Autor dílo pravděpodobně napsal neprodleně po skončení Druhé světové války a tak můžeme předpokládat, že uváděná fakta odpovídají skutečnostem. Počátek díla se odráží od konce První světové války a Churchill v něm kritizuje poválečná ujednání - včetně reparací - a způsob kontroly plnění těchto dohod. A tak jsem uzavřel: Liknavost Francie a Velké Británie je na první pohled nepochopitelná, ale podíváme-li se na otázku financování NSDAP a zbrojení Německa - potom to muselo být i z prostředků Západu, neboť Německo bylo po První Velké válce finančně zruinováno. A když to financování zbrojení tak pěkně vynáší, proč ho zastavovat! A tak se Stalin přiživoval na územních nárocích. A ti dva naši "přátelé" - Francie a Anglie si mysleli, že se jich to až tak moc netýká. Však si pan Hitler s těmi bolševiky nějak poradí. A nakonec bylo všechno jinak: Rakousko, Československo, Polsko, Norsko, od Sovětů Polsko a Finsko - a oni stále nic - pouze Podivná válka. Moc pěkná literatura faktu, jdu na díl druhý.


milan2310
26.03.2019

Velmi čtivé a poučné.

Regger
02.01.2019

Vynikající!

fojtikjirik
24.03.2017

Tak tomu říkám nadčasová kniha. A to ještě jde teprve o první díl z celkem šestidílného svazku. Ale co očekávat, když je autorem člověk, který během událostí v díle popsaných nesl na svých bedrech břemeno odpovědnosti za britský lid. Přitom to všechno byly následky činností (nebo spíše nečinností) jeho předchůdců. Pořád nemůžu uvěřit, že západní země, ač viděly v Německu nacisty porušující jednu mezinárodní smlouvu za druhou, zůstaly úplně nečinné. Churchill si už dlouho před válkou uvědomoval vážnost hrozby, kterou Třetí říše představovala pro Evropu. Bohužel byl jeden z mála.

MartinezZ
11.05.2014

Winston je grafoman, to zaprvé. Psané je to ale velmi čtivě a zajímavě a čtenář dostává příležitost nahlédnout za politickou oponu činů, které předcházely Druhé světové a také za jejího průběhu. Nejsou to zdaleka jen politické vzpomínky, ale i vzpomínky na bitvy a události, kterých byl ze své tehdejší role nepřímým účastníkem. je pravda, že ke konci bych už asi uvítal kratší či žádné uvádění všech těch proslovů, nót a veřejných i neveřejných prohlášení, ale v těch, které pouze neshrnovaly už dříve řečené, byly také zajímavé informace. Ve výsledku tedy čtivý a dost podrobný průřez předválečným a raným válečným obdobím nejen, ale hlavně, Velké Británie, byť je samozřejmě nutno brát v potaz, že jde o paměti samotného účastníka a tedy, už z principu, o vzpomínky alespoň částečně selektivní :)