Mike99 Mike99 komentáře u knih

Code 93 Code 93 Olivier Norek

Zajímavý příběh umístěný do reálného prostředí, napsaný skutečným kriminalistou. A v tom byl možná problém. Děj se odvíjel zajímavě, ale cca ve 2/3 knihy najednou zlom a vše vysvětleno z pozice vraha. Proč? Následně příběh dokončen.
Dvě poznámky na závěr: 1. nepochopil jsem způsob tisku, text zarovnán na levý okraj knihy, divná velikost a tučnost písma. 2. Pařížský departement 93 skutečně existuje, na německém webu jsem si našel hodně zajímavý článek, shrnu to, bydlet bych tam nechtěl.

30.10.2019 3 z 5

Pohádkové pohromy! Kocour v botách Pohádkové pohromy! Kocour v botách Fabrice Colin

Stejný jako u mých předešlých komentářů k této sérii - Pohádkové pohromy!.

17.10.2019 4 z 5

Už teď jsi mrtvá Už teď jsi mrtvá Sharon J. Bolton

Moje první kniha od S.B. Styl psaní mi vyhovuje, členěné do krátkých kapitol. Hlavní děj je střídán retrospektivou mající vztah zejména k hrdince a jejímu rodinnému tajemství, které je pomalu rozplétáno. Kriminální zápletka je originální, vychází z aktuálních témat, pašování lidí a obchod s lidskými orgány, současně od začátku známe vraha.
Ale něco mi stále chybělo (jedna * minus, druhá za překombinovaný závěr, kdy si autorka ze čtenářů trochu slušně řečeno vystřelila).

15.10.2019 3 z 5

Pohádkové pohromy! Červená Karkulka Pohádkové pohromy! Červená Karkulka Fabrice Colin

Pohádka neskutečně krátká, ale dominují celostránkové obrázky s vtipy/poznámkami, ty knize dávají šmrnc. Jinak další hodnocení, viz můj komentář ke Sněhurce.

04.10.2019 4 z 5

Pohádkové pohromy! Sněhurka Pohádkové pohromy! Sněhurka Fabrice Colin

Klasicky známý příběh v krátké verzi k přečtení za několik minut. Příběh je dotvořen zábavnými ilustracemi, které jsou s vtipnými komentáři. A ty fakt sedí :-).
Co dodat, původní cena 179 Kč silně přemrštěná, tu hodnotu to skutečně nemá, za půjčení z veřejné knihovny však kniha stojí.

24.09.2019 4 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Jedná se o životní příběhy 2 manželských párů a 2 jednotlivců v průběhu jednoho roku, jsou navzájem propojeny přes zážitkovou firmu. Další postavy dotváří děj. Dle mého opět uvěřitelné, dobře psané, z mých třech přečtených hartlovek zatím na prvním místě. PH dobře sleduje své okolí, umí se vžít do různých situací, dobře vystihuje jejich myšlení a uvažování.
Neřekl bych, že se jedná zrovna o oddychové čtení. Myslím, že cílovou skupinou je skupina 40+, která už má za sebou nějaké životní zkušenosti a která docení to, co je mu předkládáno. Opět jsem zažil déjà vu.

08.09.2019 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Druhý případ, na scéně opět silná trojka, Erika (imigrantka, původem ze Slovenska), Mossová (lesbická kolegyně vychovávající malé dítě s partnerkou) a Peterson (černoch). Série vražd na první pohled spolu nesouvisejících, vraha a jeho pohnutky známe cca od poloviny knihy. Vše má logiku, vyšetřování se protahuje, nejsou stopy, společné indicie. Erika je podruhé za sebou "navštívena" vrahem ve vlastním bytě. Podezřelým po spáchané třetí vraždě je její přítel, soudní patolog.
Opět se kniha velice dobře a rychle čte, členění do krátkých kapitol, pomalu je odkrýváno soukromí hlavních hrdinů. Jediné, co nebylo dle mého řádně vysvětleno, jak vrah zjistil adresu čtvrté oběti. Jinak jsem byl překvapen (moje neznalost), že od 90. let existuje legálně vyráběný sebevražedný vak (suicide bag/exit bag).

03.09.2019 5 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Po dříve přečteném Hypnotizérovi další setkání s Joonem Linnou. Komisař, který má své trauma doprovázené zdravotními neduhy, se vyznačuje neochvějnou logikou, schopností rychle vyhodnocovat informace a rizika. Příběh mě rychle vtáhl, měl jsem sto chutí se podívat, jak to dopadne s Penelope, ale odolal jsem.
Námět zajímavý a poměrně reálný, obchod s nelegálními zbraněmi hýbe světem.
Děj měl rychlé tempo, členění do krátkých kapitol mi plně vyhovuje. Jsem zvědav na další příběhy.

25.08.2019 5 z 5

JJ je autor, který dokáže historické informace překroutit takovým způsobem, že se můžete jen smát, příp. usmívat. Ale pozor, jsou tam i nepřekroucené informace :-). Příběh mě velice bavil, Nombeko i Holger 2 jsou sympaťáci, kterým nelze nefandit. Styl psaní mi plně vyhovuje, kniha se velmi dobře čte.

18.08.2019 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Moje první kniha od Joan K.R. A musím uznat, ta dáma umí psát, velice rychle jsem zapadl do příběhu, kdy soukromý detektiv po 3 měsících od uzavření sebevraždy je požádán o přešetření policejního vyšetřování. Všechny jeho kroky mají logiku, pomalu postupuje, až získá dojem, že tomu skutečně bylo jinak. Měl jsem tip na 2 možné pachatele, výsledek mě hodně překvapil.
Soukromý detektiv Cormoran Strike je bývalý vojenský vyšetřovatel s částečně amputovanou nohou, sekretářku mu dělá výpomocná síla, která si tu práci náležitě užívá a má k ní veškeré předpoklady.
Kniha je psaná příjemnou formou, je zároveň hutná, mám rád, když se v ději objevují drobné vtípky, hlášky, Určitě si přečtu další příběh.

09.08.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Moje první kniha od AM, podlehl jsem pověsti knihy. Velice silný příběh rozdělený do tří oddílů, každý je věnován jiné(ým) postavě(ám). Místy hodně popisné, vysvětlující, psané ale velice příjemnou formou, takže to není na škodu, důležité pro pochopení historických souvislostí (asi zejména u mladých čtenářů).

05.08.2019 5 z 5

Skála Skála Peter May

Skvělé čtení !!! Knihu jsem nevnímal ani jako detektivku či thriller, jak je uvedeno na záložce, spíš jako autobiografický román pojednávající o těžkém životě na skotském ostrově Lewis, kde hlavním hrdinou je policejní detektiv. Děj, resp. popis vybraných událostí odehrávající se od jeho raného dětství do věku cca 18 let a pak vyšetřování vraždy po 18 letech. Samotné vyšetřování je "odbyto" na několika stranách, je jen "záminkou" k vylíčení života. Události z minulosti mají vztah k přítomnosti. Vraha lze vytušit o pár desítek stránek dříve, ale motiv činu je nečekaný a překvapení končí poslední větou.
P.S. Při čtení jsem si velice brzy vzpomněl na jinou skvělou knihu Andělin popel od Franka McCourta, která pojednává o 30. a 40. letech v irském Limericku.

02.08.2019 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Moje druhá kniha od PH, výrazně lepší než M.p.e. Přečteno během jednoho dne během marodění, lehce uvěřitelné příběhy, plně ze života. Občas jsem měl Déjà vu.

05.07.2019 5 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Motiv v první knize byl zvrácený, tady brutální. Poměrně komplikovaně psané, nutné se na četbu soustředit, pokud možno nemít dlouhé pauzy mezi čtením. Příběh uvěřitelný, jediné, co mi moc nesedělo, že by organizátor dokázal zmanipulovat až tolik lidí k vykonání takových hrůzných činů vč. krvavého zasvěcení. Baxterová mě baví, Edmunds je neskutečně milý, pozorný, sympatický. Nová postava agenta Rouche je s mnoha démony, či alespoň jedním. Čekal jsem na vyřešení situace kolem Wolfa, ale ten se ukázal až na poslední stránce.
P.S. přiznám se, že jsem mnohokrát přemýšlel nad stejnou situací, jak bych se vyrovnal s tím, co se stalo Greenovi a Keatonovi, ale jejich řešení jít proti vlastním lidem, ne proti původcům zla, považuji za nepochopitelné. Svět je dnes hodně zranitelné místo.

05.07.2019 4 z 5

Playground Playground Lars Kepler

Slibný začátek, pak mírné zpomalení děje a od cca poloviny knihy děj nabere takový spád, že nemůžete knihu odložit. Skvěle napsané, čtivé, barvitý děj, zajímavě vytvořený "svět", sympatičtí hrdinové. Určitě by se našlo pár nezodpovězených otázek či možných "logických" chyb, ale to kvalitu knihy nijak nesnižuje. Za 5*.
P.S. V Číně vyhlásili soutěž na hledání dvojníků. A víte, jak to dopadlo? Vyhráli všichni. :-)

18.06.2019 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Po 2 samostatných knihách (Lovci hlav, Syn) a HH4 a HH5 se začínám seznamovat s Harrym pěkně od začátku. Děj mě okamžitě vtáhl, způsobeno zejména tím, že reálie po dd pobytu v délce 9M v Austrálii jsou mi hodně blízké, evokovalo mi to hodně vzpomínek. Příběh samostatný nebyl špatný, vraha jsem nečekal stejně jako jeho motiv. Líbily se mi myšlenky místních domorodců. Přidám jinou: Aboriginec během putování Austrálií nezabije pro své nasycení jiného tvora, pokud ten sám mu nezkříží cestu.
Pozn. koho zajímá kultura Aboriginců, doporučuji k přečtení skvělou knihu od Marlo Morgan: Poselství od protinožců.

13.06.2019 4 z 5

Moje druhá kniha po Staříkovi. Styl a humor J.J. je nezaměnitelný, dobře se to čte. Po přečtení jsem přemýšlel, co tím chtěl autor říci, dle záložky si bere na paškál lidskou chamtivost, já si nejsem tak jistý. Já v tom spíš cítím upozornění na "marketing" a schopnost ovládat / zneužívat masy za nějakým účelem (tady jde o peníze, ale ty cíle mohou být i jiné např. politický úspěch). A zabiják Anders je pouze prostředek k dosažení úspěchu. Jsem zvědav na další knihy autora.

24.05.2019 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

První moje kniha od PH. Velice rychle se člověk začte, v podstatě hned, nechybí vulgarity, je otázka, zdali jsou nutné. Příběh dvou sousedících rodin v jedné pražské čtvrti, místy poměrně divoký děj obsáhne cca 40 let. Čtivé, úsměvné. Za drobné reálie 70. a 80. let (připomenutí komunistických praktik) dávám půl hvězdičky navíc.

29.04.2019 4 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Skvěle napsaný a zajímavě propletený příběh, čtivé, „hutné“ zároveň (cca 500 stran). Hlavní postava, vězněný mladík, dlouhodobě na heroinu, po zjištění vážné informace mající vztah k rodinné tragédii získává důvod žít, žít pro pomstu. Po útěku z věznění koná, o pachateli není pochyb, důvody pomalu vyplouvají na povrch. Rozuzlení je nečekané. Šlo by navázat další knihou.
Pozn. je řešeno, kdo je otcem plodu, dva nositelé DNA, dle mého zbytečná úvaha, mladší nositel byl v době spáchání TČ teprve osmiletý. :-)

24.04.2019 5 z 5

Muž a žena Muž a žena Michal Viewegh

Od MV jsem kdysi přečetl první dva napsané romány a jednu povídkovou, na základě jeho námětů jsem viděl zpracované 4 filmy (dle vzniku první 4) a pak dlouho nic. Tak mi to nedalo a zkusil jsem. Kniha ze dvou novel, první Family Frost mě moc neoslovila, na můj vkus na začátku moc zbytečných vulgarit (3*), neseděl mi hlavní hrdina, divný závěr. Druhá novela Čarodějka z Křemelky naopak (5*), ta se povedla, tu jsem si užíval. Zajímavý námět, který nutil přemýšlet, jak by se člověk sám v dané situaci choval. Trochu "sladší" konec, ale proč ne, že?

16.04.2019 4 z 5