midloch midloch komentáře u knih

Svět sklípkanů Svět sklípkanů František Kovařík

Naprosto jedinečná kniha o chovu sklípkanů na českém trhu. František Kovařík patří mezi české přední arachnology a tak se čtenář dozví vedle informací o chovu také mnoho informací o systematice, fyziologii a dalších věcech kolem pavouků konkrétně sklípkanů čeledi Theraphosidae. V soupisu chovaných druhů jsou použité názvy, z nichž některé jsou již dnes neaktuální ale to knize neubírá na důležitosti jak pro každého začínajícího chovatele tak pro každého nadšence do pavouků.

19.12.2017 5 z 5

Děti kapitána Granta Děti kapitána Granta Jules Verne

Jedna z těch lepších Verneovek - nejsem jejich zarytý fanda. Po polovině přichází trochu stereotyp - kdyby byla kniha o polovinu kratší bylo by to tak akorát...

19.12.2017 3 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Ne, ne, ne a ne. Tohle prostě nešlo. Totálně špatná dystopie, kterou ještě sráží styl jakým je napsaná/přeložená (originál jsem nečetl takže hodnotím český překlad). Víc k tomu snad ani nejde dodat...

19.12.2017 1 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

První kniha od autora. Styl psaní mi velmi vyhovoval a kniha je velmi dobře čitelná. Příběh postupně vtáhne a nutí k dalšímu čtení. Nehodnotím pěti hvězdami jen z toho důvodu, že ve výsledku se jedná o tak nereálný příběh, že se v něm ztratl chvílemi i sám autor. Jinak velmi dobré čtivo.

16.10.2017 4 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Moje první kniha od Kotlety. Musím říct, že mě bavila a dobře se mi četla. Postapo mám rád a tenhle příběh, který se navíc odehrává na území bývalé ČR, je velmi dobře pojatý. Co bych knize vytknul bylo neustálé vychvalovaní revolverů Colt Python během každé přestřelky. V půlce knihy už to lezlo opravdu krkem. Každopádně si rád přečtu další díly této série.

05.10.2017 4 z 5

Popmusic z Vittuly Popmusic z Vittuly Mikael Niemi

Naprosto unikátní kniha, kde se prolínají příběhy z autorova dětství ve švédsko-finském Tornedalenu s dětskou fantazií. Kniha nás provede od autorova dětství až do doby dospívaní a velmi humornou formou přiblíží život svérázných postav žijících za polárním kruhem. Dodnes dovedu některé pasáže citovat a jedná se o jednu z mých nejoblíbenějších knih. Rozhodně doporučuji, i když už je problém ji někde sehnat.

26.09.2017 5 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Po menším zaváhání v Marcovi se jedná opět o bezchybnou knihu. Vyšetřování 17 let staré vraždy se točí kolem kultu dánské verze Óm nadsamce guru Járy a vede postupně k překvapivému závěru. Kniha se velmi dobře čte a nemá skoro žádná tupá místa, která by nudila. Prostě klasický Olsen.

26.09.2017 5 z 5

Keď som Ťa stretla Keď som Ťa stretla Cecelia Ahern

Knihu jsem dostal v anglickém originále jako dárek. Snad i z toho důvodu jsem se rozhodl ji přečíst, přestože podobný druh literatury není můj oblíbený. Avšak musím říct, že špatně se to nečetlo, nicméně příběh to je takový nijaký a hlavní postava mi přijde protivná, což ovšem vyvažují další postavy. Dvě hvězdy mi přijdou málo, tři moc, ale blíž to má asi k těm třem.

14.09.2017 3 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Velmi čitelné netradiční postapo. U čtení jsem se nenudil a jediné, co mě zklamalo, bylo to, jak byl napsaný závěr. Určitě by si závěr knihy zasloužil delší rozpracování a ne souhrnný popis posledních osmi měsíců. Každopádně, lze tuto knihu doporučit všem kdo mají rádi postapokalyptické příběhy.

08.08.2017 4 z 5

Vybrané kapitoly z teoretické fyziky Vybrané kapitoly z teoretické fyziky Petr Kulhánek

Unikátní učebnice ve které je stručný úvod do různých kapitol teoretické fyziky. Spíš než o knihu pro širší veřejnost jde o učenici. Ovšem díky matematickým dodatkům je pochopitelná pro každého kdo má elematnární znalosti VŠ matematiky.

03.07.2017 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Poprvé přečteno na začátku puberty - podruhé na začátku vysoké a potřetí v roce 2017. Kniha je tak surová, až z toho mrazí. Když si navíc člověk uvědomí, že Christiane svůj boj nakonec nezvládla a dál jede v drogách (což je bohužel osud většiny narkomanů) je výsledný dojem opravdu drsný. Tohle by mělo být součástí všech protidrogových kampaní cílených na mladé.

03.07.2017 4 z 5

Virus Virus Robert Liparulo

Těžký průměr. Vůbec mě to nebavilo a měl jsem co dělat, abych se donutil knihu dočíst. Námět by nemusel být špatný, ale provedení je opravdu nezáživné, plné klišé a člověk stejně tak nějak tuší, jak to celé dopadne. Že bych si knihu přečetl někdy znovu tedy nehrozí.

03.07.2017 2 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Námět dobrý, styl psaní děsivý (ve smyslu ztotožnění se s postavami). Snaha o co největší počet dějových veletočů, přičemž asi od poloviny knihy je skoro jasné kdo za tím je.

Jinak k dobru patří lehká čitelnost, v zásadě knihu zvládne i průměrný čtenář po lobotomii, z čehož je hned jasné proč se stala bestsellerem. Nenáročná průměrná literatura.

26.05.2017 3 z 5

Stín Xel'Nagů Stín Xel'Nagů Gabriel Mesta (p)

Stejně jako Křížovou cestu, jsem i tuto knihu četl před lety těsně po jejím vydání a s klidem mohu říct, že je ještě horší než Křížová cesta. Nelogičnost postav je tak do očí bijící, až si člověk říká, kolik toho autor vypil během psaní...

29.01.2017 2 z 5

Křížová cesta Křížová cesta Jeff Grubb

Tuhle knihu jsem četl kdysi těsně po jejím vydání, řekl jsem si že si ji znovu přečtu jako oddechovou četbu před spaním. Ač jsem fanoušek Starcraftu a tedy téma je pro mě dobré, tak kniha jako taková stojí za pendrek. Sice se to jednoduše čte, ale je to chabě nasané, hlavní postavy jsou dost mátožné, děj nesouvislý a určitě by šlo z tohoto tématu vytěžit daleko víc. Dvě hvězdy za knihu, třetí za téma.

24.11.2016 3 z 5

Já legenda Já legenda Richard Matheson

Přečteno skoro na jeden zátah. Na upírské knihy moc nejsem, ale tohle bylo velmi dobré - surové a depresivní. Rozhodně doporučuju.

14.11.2016 4 z 5

Hádův faktor Hádův faktor Robert Ludlum

Hodně divná kniha. Nereálně černobílé postavy, první půlka knihy se táhne, aby druhá půlka sprintovala do cíle. U mě to zachránilo jen téma a v zásadě slušná čitelnost. Každopádně se teď budu nějakou dobu rozmýšlet, zda dám šanci druhému dílu.

12.11.2016 3 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Další pokračování úspěšné série. Určitě to není tak silné jako Vzkaz v láhvi nebo Složka 64, na druhou stranu není to až tak slabé jako Zabijáci, proto dávám stále plné hodnocení. Postavy na oddělení Q a jejich vzájemné vztahy se dobře vyvíjejí a příběh má podlě mě slušný spád, byť se odehrává ve více úrovních než tomu bylo u předešlých knih autora.

25.10.2016 5 z 5

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

K téhle knize jsem se dostal skrze její audioverzi, kterou moje žena půjčila z knihovny. Na audioknihy nejsem, ale když jsem ji chvílemi zaslechl, rozhodl jsem se, že si ji přečtu, neboť mě zaujal příběh. Musím říct, že se jedná o velmi kvalitní knihu pro starší děti. Navíc vydání od Arga je velmi povedené a kniha je hezky ilustrovaná. K tomu mě čtení bavilo a to i přes fakt, že jsem dospělý čtenář. Za mě rozhodně 4 hvězdy.

11.10.2016 4 z 5

Bratrstvo neohrožených Bratrstvo neohrožených Stephen Edward Ambrose

Seriál znám už hodně dlouho - v podstatě od jeho vzniku, ae pravda je, že jsem už posledních let žádný díl neviděl. Nicméně, seriál si pamatuji jako velmi povedený. Když jsem se tedy dostal k této knize, těšil jsem se na ni. O to víc jsem zklamaný - první polovina knihy je v zásadě povedená, druhá je o poznání horší. Možná je to tím, že po té půlce čtenářovi teče vojenská limonáda z uší. Tím myslím to, že autor neustále zdůrazňuje kladné charakterové vlastnosti vojáků (kamarádství, odolnost apod.) stejně jako neustále připomíná, že vojáci roty E nepáchali žádné nekalosti apod. Je mi jasné, že napsat historii objektivně je velmi komplikované, možná až nemožné a každý autor historických knih, obzvlášť z období druhé světové války (kterou ještě někteří pamatují a která byla velmi krutá), se nechá ovlivnit subjektivními pocity. Ovšem tady je toho až příliš mnoho. Na druhou stranu se, pokud se čtenáč obrní před tou vojenskou limoádou, pak se jedná o slušnou knihu popisující bojové nasazení 101. divize a speciálně roty E na evropských bojištích. Za mě tři hvězdy, právě kvůli výše zmíněným věcem.

06.10.2016 3 z 5