Popmusic z Vittuly

První román pro dospělé Mikaela Niemiho (nar. 1959) se setkal s mimořádným ohlasem ve Švédsku i v zahraničí, kde již vyšel v deseti zemích. Páteř knihy tvoří autorovy vzpomínky na dětství v odlehlém, exotickém údolí řeky Torneå v nejsevernější části Švédska daleko za polárním kruhem, do jehož rurálního života vtrhly v 60. a 70. letech nové časy a vyvolaly mnohé bizarní situace. V líčení názorových střetů zastánců tradičních hodnot s moderní společností autor záměrně stírá hranici mezi skutečností a fantazií a královsky baví sebe i čtenáře....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34841/big_popmusic-z-vittuly-1Re-34841.jpg 4.584

Vydáno: , Mladá fronta

Populärmusik fran vittula, 2000

Kniha Popmusic z Vittuly

L.Helena
15.04.2022

Četba na pokračování ČRo2
Zpočátku se mi kniha líbila, úsměvná, trošku bizarní, ale bavila mě. Postupně však vyprávění začalo být místy docela drsné, jindy až skoro nechutné. Knihu bych si ke čtení asi nezvolila, ale ve skvělém přednesu Miroslava Táborského jsem ji vyposlechla celou.

ZuzanaK.
06.04.2022

Místy obhroublý příběh skvěle načtený M. Táborským, jehož přednes dodal celé knize další rozměr, uvěřitelnost popsaného dětství a dospívání, které bylo tak a současně tak známé, nejen co do pocitů z dospívání, ale i z dospívání v kraji poněkud odlehlém. Vtipné, nostalgické, odporné, obhroublé, pravdivé, dobré čtení.

tereza1198
27.03.2022

Tohle bylo hodně zvláštní. Vyprávění o dětství se střídá s opravdu podivnými pasážemi. Některé věci byly opravdu divné, ale u jiných částí jsem se smála nahlas. Třeba u vychloubaní u svatby nebo hádky o majetek po pohřbu babičky. Celé to má takové mlčenlivé a nostalgické kouzlo.

MikasaKubickov
06.05.2021

Kniha mi pomohla ze čtení krize, půjčil mi ji táta s tím, že by se mi mohla líbit. Nevěděla jsem o ní vůbec nic a jsem za to vděčná. Prostředí snad nemohlo být lepší, miluju severní země. Na styl humoru jsem si musela ze začátku zvyknout, ale potom už jsem se smála nahlas. Pří čtení jsem ale furt cítila přítomnost mračna melancholie. Konec jsem hodně oplakala, ale na příběh dvou obyčejných kamarádů jen tak nezapomenu. Hodnotím 5*

lea25
16.07.2020

Skvělá kniha u které jsem se nejen zasmála,ale vzpomněla i já " se steskem a melancholií,které se mi nikdy nepodařilo zcela překonat."...

magnolia
12.09.2018

Téměř vše je řečeno v anotaci, už v té její první větě. Ráda čtu o jiných krajích (nejlépe těch, co jsou na sever od nás) a mám ráda romány o dospívání v letech minulých. V knize najdete barvitý popis obou témat, navíc je tu humor, drsnější, místy až překračující (moje) hranice toho, co je k smíchu a co je prostě divné, hnusné... Ale otrlejším ženám a mužům by se knížka mohla líbit, zvlášť těm, co zkoušeli v mládí brnkat na kytaru :) O životě na severu Švédska a v blízkém sousedství Finska, jsem se dozvěděla ledasco, o jídle, saunování, zvycích a všedních i svátečních událostech v místě na konci světa - je to zajímavá a divoká autobiografická próza. (Začátek a první kapitola knihy vás dokonale navnadí, jakož i další "upoutávky" na začátku každé kapitoly).

VesmirnaOndatra
14.06.2018

Sto rokov ticha alebo fínsko-švédska verzia magického realizmu

(niekoľkokrát som sa smiala nahlas)

midloch
26.09.2017

Naprosto unikátní kniha, kde se prolínají příběhy z autorova dětství ve švédsko-finském Tornedalenu s dětskou fantazií. Kniha nás provede od autorova dětství až do doby dospívaní a velmi humornou formou přiblíží život svérázných postav žijících za polárním kruhem. Dodnes dovedu některé pasáže citovat a jedná se o jednu z mých nejoblíbenějších knih. Rozhodně doporučuji, i když už je problém ji někde sehnat.