Muž, který zemřel jako losos

Příběh s detektivní zápletkou, vyprávění o zcela nepravděpodobné lásce, divoká historka z dnešního Tornedalenu – nový román Mikaela Niemiho čtenáře rozhodně nezklame! Děj je zasazen do současnosti, zejména do Tornedalenu, pohraniční oblasti obývané rázovitou finskou národnostní menšinou. Několik odboček však zavede čtenáře i do Stockholmu. Text je pro autora typický svým nezaměnitelným nábojem. Mrzoutský důchodce Martin Udde je nalezen mrtev ve svém domě – byl zavražděn skutečně netradičním způsobem. Místní policie je posílena půvabnou Terezou Fosnessovou ze Stockholmu, která vede vyšetřování. Podezření záhy padne na Esaiase Vanhakoskiho, který bez okolků doznává, že Uddeho nenáviděl. Příběh se však postupně rozvíjí v mnohem košatější útvar, než bývá u běžných detektivek zvykem. Líčí lásku Terezy a Esaiase, zamýšlí se nad nezbytností jazykových a kulturních kořenů a nad tím, co se stane, když je o ně člověk připraven, takže výsledkem je pozoruhodná výpověď o pokusu zničit tornedalskou finštinu – zábavná a vážná zároveň, a navíc naprosto jedinečná. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/34842/muz-ktery-zemrel-jako-losos-34842.jpg 3.451

Mannen som dog som en lax (2006)

Vydáno:, Knižní klub

Kniha Muž, který zemřel jako losos

oxiduji
18.04.2018

Zvláštní kniha, vyrovnávající se s traumatem švédské menšiny. Kniha se smutkem, láskou a nadějí. A taky s něčím nebo někým, čeho jsem se regulérně bála. Doporučuji

MOu598
30.08.2017

Četla jsem v dubnu 2012. Podle mých poznámek:
Detektivka, ale hlavně o etniku na severu Švédska, o jazyku, tradici.
Zajímavé. Znovu přečíst.

Seditka
15.08.2017

Rozpačitý dojem z rozpačité knihy na pomezí žánrů. Ani detektivka, ani lingvistická příručka, ani psychologický román. Děj nedrží příliš pohromadě, je rozvleklý a až zbytečně zaměřený na tornedalský dialekt, o který ale v detektivce zas tak moc nejde. V porovnání s klasiky severských detektivek je to slabší průměr.

mautina7
03.08.2017

Rozvláčná kniha se světlými chvilkami. Texty v místním finském nářečí jsou zajímavé, ale celkem k ničemu. Pokud neumíte finsky, tak je jako já nijak neoceníte. Konec zajímavý, ale na mě to bylo moc shod náhod najednou.

L_Into
17.03.2017

Nevěřila bych, že spojení detektivky a naturalistické výpovědi o nelehkém životě malého etnika může tak dobře fungovat. Niemimu se ale podařilo ambiciózní koncept skvěle ukočírovat. Pro čtenáře se zálibou v severských zemích a/nebo lingvistice je to velká paráda.

jarin58
16.05.2015

Pochoutka.

Firefox4
24.11.2013

Detektivka průměrná, konec rozpačitý, ale líbilo se mi tam přidané téma jazyka meänkieli.

mysiacik
20.06.2013

Tiež sa mi zdalo, že kapitoly venované histórii, jazyku a pod. vybočovali zo žánru a tempo deja spomaľovali, čo bolo na škodu románu. Záver bol rozpačitý. Prečítať sa to dá, ale druhýkrát by som do toho nešla.

švédská literatura

Mikael Niemi

Mikael Niemi
švédská, 1959

Kniha Muž, který zemřel jako losos je: