MichalPuchovsky MichalPuchovsky komentáře u knih

Drak Znovuzrozený Drak Znovuzrozený Robert Jordan (p)

Tretia kniha ako prvá v sérii odkláňa pozornosť od Randa a namiesto toho sa sústreďuje na Matta a Perina. Dobrý krok zo strany Jordana. Ukazuje sa, že skoro každá postava série má čo čitateľovi ponúknuť a že všetko so všetkým súvisí :) Sila Kola Času sa pre mňa (po prečítaní 3.dielu) ukazuje v schopnosti nielen vytvoriť prepracovaný fantasy svet, ale ho aj zaplniť zaujímavými charaktermi. Taktiež sa mi veľmi páčil systém astrálneho cestovania či funkčné odkazy na koncept minulých životov hrdinov knihy. Jej záver ma opäť navnadil na ďalšie pokračovanie a som zvedavý na svet kočovných Aielov, ku ktorým by sa Rand mal vybrať v štvrtej knihe. Séria úprimne prekonáva moje očakávania svojou kvalitou.

18.10.2019 5 z 5

Čas mrtvých Čas mrtvých Jiří Kulhánek

Prvý diel Kulhánkovej tetralógie ide v šľapajách Vládcov Strachu a Cesty Krve. Akcia, divné dejová zvraty, krv, céckovosť až po strop. Dokonca aj protagonista Času Mrtvých Patejl akoby z oka vypadol predchádzajúcim autorovým hlavným hrdinom. Zo začiatku ma kniha veľmi chytila a nevedel som ju pustiť z ruky. Avšak v strede (časť v USA) ma začala pri dlhých popisoch akčných scén nudiť. Všade bum-bum-bum, ale dej sa hýbal dopredu ako retardovaný mravec. Avšak (SPOILER) teleportácia do inej časovej reality dodala knihe gule a stal sa z nej pravý úlet.
Aj preto sa moje hodnotenie zastavilo len tesne nad absolutóriom.

16.10.2019 4 z 5

Velké hledání Velké hledání Robert Jordan (p)

Prvá kniha ma pred dvomi rokmi veľmi zasiahla, ale návrat do svet Roberta Jordana som kvôli iným knihám dlho odkladal. Návrat stál za to.
Zápletka knihy je pomerne jednoduchá (ujebali nám roh, my potrebujeme roh, stopujeme roh). Čaro kniha sa pre mňa ukrýva v postupnom odkrývaní prepracovanosti sveta Kola Času. Pribúdajú postavy, zjavujú sa úplne fascinujúci Seančania, spoznávame viac svet Aes Sedai. Ako duchovne zameraný človek si užívam aj ezoterikou šmrncnutú filozofiu knihy. Záver knihy je úplne strhujúci a rovno som siahol po ďalšom pokračovaní.

20.09.2019 5 z 5

Whiskey, krv a striebro Whiskey, krv a striebro Martin Hatala

Svet Christophera Orcharda má vynikajúci potenciál, ale debut ešte nie je úplne guletrhajúci. Mne osobne chýbala aspoň stručná mytológia sveta, ktorá by funkciu mágie v ňom vysvetlila. Niekedy ešte forma víťazí nad obsahom (viď prvá poviedka), ale väčšina knihy je na debutanta nadpriemerná. Preto sa teším na ďalšie knihy od Martina Hatalu, pretože prináša do slovenskej fantastiky niečo nové, čo by som opísal ako mix intelektuálne prešpekulovaného románu zo sveta Anasoft Litery s fantastikou. Či sa to ujme, uvidíme.

Meč a tomahawk Meč a tomahawk Miroslav Žamboch

Zábavná akčná jednohubka. Priamočiary dej, prepracované postavy, epická bitka indiánov s vikingami proti zmutovaným krvilačným indiáno-zvieratám. Čo viac človek od života chce.

Armády nesmrtelných Armády nesmrtelných Miroslav Žamboch

Taká kulhánkovsky ladená konina, v ktorej sa bojuje proti nezničiteľnej hlinenej armáde. Kto tu hľadá racionálnu logiku, tak ju nenájde. Záverečná bitka bola parádna a rozuzlenie šikovne vymyslené.

30.07.2019 3 z 5

Chladná hra Chladná hra Tomáš Němec

Postapo JFK = vynikajúci JFK. Z prvých piatich dielov ma najviac oslovil svojím príbehom, kde aj napriek malému rozsahu nebola núdza o prekvapenia a o mastodontov.

30.07.2019 5 z 5

Oni Oni Mark E. Pocha (p)

Zatiaľ najlepšia autorova kniha. Všetky ingrediencie známe z predchádzajúcej tvorby máme stále prítomné (hnus, brakovosť, prepracované charaktery, skúšanie hraníc čitateľa), ale tentoraz celé drží pohromade pocitovo lepšie a vnímam čoraz väčšiu vypísanosť autora. Dávam Markovi dve-tri podobné knihy a potom príde jeho Trhlina, ktorá urve aj mainstreamovému čitateľovi dekel bez potreby sa podlizovať niekoho vkusu.

30.07.2019 4 z 5

No Quarter - Tři životy Jimmyho Page No Quarter - Tři životy Jimmyho Page Martin Power

Poctivo napísaná kniha o Pageovi ktorá sa vyhýba prvoplánovosti. Fanúšika zásobuje množstvom informácií o dobovom kontexte, LedZep a Pageovej kariére po rozpade hardrockovej legendy . Omnoho lepšie ako "Schody do Nebe" od R.Colea, bývalého tour manažéra LedZep.

30.07.2019 5 z 5

Druhá planéta Druhá planéta Jana Plauchová

Sci-fi román Druhá planéta poteší nadpriemernou čitateľnosťou, kvalitným spracovaním a napínavým dejom. K dokonalosti chýbajú už len detaily.

Lobo: Kostěj nesmrtelný Lobo: Kostěj nesmrtelný Alan Grant

Veľmi ňuňu. Lobo je niečo ako psychopatický kissák na perníku. Chrlí zo seba hlášky ako "toto ti prečistí pečeň" pri streľbe. To chceš. Mínus jedna hviezda za predsa len trocha slabšie príbehy Veľký prsatý prepadák a Gauneri.

29.07.2019 4 z 5

Juraj Jánošík® proti Dračiemu rádu Juraj Jánošík® proti Dračiemu rádu Svetozár Olovrant

Od pána pre pánov. Veľa siláckych rečí, pindíkov a vypitého alkoholu. Ja som sa bavil.

29.07.2019 4 z 5

Jánošík! - pravdivý príbeh legendárneho zbojníka a jeho družiny Jánošík! - pravdivý príbeh legendárneho zbojníka a jeho družiny Dušan Taragel

Krátke bizarné príbehy zo sveta Jánošikovej družiny. Perfektná ironická kresba a výborné pointy. Humor nie je taký lacný, ako v prípade mladšieho knižného bračeka "JJ proti Dračiemu rádu" a skôr paroduje literárne stereotypy spojené s knihami o Jánošíkovi.

Vládci strachu Vládci strachu Jiří Kulhánek

Skrátka bomba, kde akcia strieda akciu, krv strieka na všetky strany a nepriatelia ako z čias akčných filmov 80.rokov umierajú ako muchy v daždi. Kniha je právom kult.

29.07.2019 5 z 5

Dobrák Dobrák Jiří Kulhánek

Mierne sklamanie po parádnom "Vládcovi strachu". Priveľa opisov zbraní zbytočne brzdí dej a akčné scény. Keď sa ale dejú veci a strieka krv nepriateľov či hlavného hrdinu, tak kvalita knihy stúpa závratným spôsobom.

29.07.2019 2 z 5

Cynik Cynik Jiří Kulhánek

Lepšie ako Dobrák, ale stále to má rezervy. Pribudli postavy, záporáci a hneď je kniha o niečom. Keby sa riadne preškrtala jednotka a spojila s mierne vykrátenou dvojkou, tak by sme tu mali veľdielo na úrovni Vládcov strachu. Vo svojej dobe mohla byť séria Cesta Krve veľký kult, ale z dnešnej perspektívy kvalitatívne "pokulháva".

29.07.2019 3 z 5

Star Wars: Rozkaz 66 Star Wars: Rozkaz 66 Karen Traviss

Mierne zlepšenie oproti trojke, ale stále sa vyskytujú tie isté neduhy. Vzťahy medzi postavami pôsobia silene, akčné scény a špionážne časti fungujú. Románu veľmi prospieva prepojenie na udalosti konca epizódy III, pretože sa vďaka tomu uzatvárajú mnohé dejové linky. Na druhú stranu by "Rozkazu 66 "prospelo skrátenie a taktiež záverečný zvrat pôsobil silene.

29.07.2019 3 z 5