MichalPuchovsky MichalPuchovsky komentáře u knih

Svedomie temnej časti Svedomie temnej časti Katarína Soyka (p)

Soykin príbeh poteší milovníkov odľahčenej upírskej fantastiky s prvkami tradície slovenskej ľudovej rozprávky. Nič pre ortodoxných scifistov, ale ako príjemná podvečerná jednohubka po náročnom dni slúži „Svedomie temnej časti“ viac než dobre.

28.09.2021 3 z 5

Dardaria Dardaria Marián Kubicsko

Marián Kubicsko pokračuje v publikovaní zaujímavých kníh pre mládežníkov, ktoré potešia hlavne chlapcov, geekov a hráčov počítačových hier. Aj keď je Dardaria primárne určená mladšiemu čitateľovi trpiacemu na viac či menej komplikovanú pubertu, tak má fantasy MMORPG román potenciál osloviť aj prestarnutých fantazákov okolo tridsiatky, ktorí zamladi mastili Diabla či Baldur’s Gate či ono legendárne „vofko“. Odporúča desať z desiatych pařmenov.

28.09.2021 5 z 5

Pekelný pastýř Pekelný pastýř Oskar Fuchs (p)

Pri čítaní som sa bavil a smial nahlas. Veľmi kulhánkovské, parodické, akčné, sexistické a bizarné. Odporúčam ako oddychovú literatúru, ktorú treba čítať s nadhľadom, pivom a cigou.

02.06.2021 5 z 5

Zavíračka Zavíračka Garth Ennis

Prerod od splattera k noiru dokonaný. Komiks o sile mužského priateľstva, svojskej morálke a práva človeka na slobodu žiť si svoj život. Dojímavá bodka za celou sériou, ktorá má toho viac spoločného s Profesionálom a Samurajom než Pulp Fiction a Kulhánkem.

02.06.2021 5 z 5

Stará páka Stará páka Garth Ennis

Lepšie ako šiesty diel. Melancholická atmosféra blížiaceho sa nevyhnutne tragického finále partičky vrahov posúva Hitmana od splatteru viac k noiru.

02.06.2021 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Duna je nepochybne originálnym sci-fi, ktoré ovplyvnilo generácie spisovateľov od Jodorowského až po Jordana. Z dnešnej perspektívy sa ale rozbieha možno až príliš pomaly, navyše je plná zbytočných vnútorných monológov a pateticko-melodramatických dialógov. Našťastie kvalita knihy prudko stúpa po prvej tretine. Zaujímavý mix mystiky, sci-fi, ekológie, sociológie a religionistiky.

02.06.2021 4 z 5

Se smrtí v zádech Se smrtí v zádech Miroslav Žamboch

Bezproblémový akčný brak v tom najlepšom zmysle slova.

13.03.2021 5 z 5

Stín se šíří Stín se šíří Robert Jordan (p)

Bombové.

05.03.2021 5 z 5

Les prízrakov Les prízrakov Juraj Červenák

Vrnel som spokojnosťou pri čítaní Lesu Prízrakov. Remeselne veľmi umne napísaný detektívno-historický román, ktorý sa číta jedným dychom. Oceňujem aj to, že sme sa konečne dozvedeli niečo Steinovi, vďaka čomu prestal byť v mojich očiach anonymným a miestami už nudným drsňákom.

11.02.2021

Svet je plný démonov Svet je plný démonov Mark E. Pocha (p)

Veľmi zábavný a podarený román so sympatickými hrdinmi- paranormálnymi vyšetrovateľmi. Umne miesi horor, mysteriózny triler a béčkovú akciu. Snáď sa dočkáme pokračovania.

11.02.2021 5 z 5

Temná ozvena Temná ozvena Michael Connelly

Pomalý rozbeh, ale za tie zvraty v druhej polovici si kniha zaslúži plný kotol.

11.02.2021 5 z 5

Nezabiješ? Nezabiješ? Lívia Hlavačková

Do rúk sa mi dostalo druhé prepracované vydanie knihy, ktoré zaujme hlavne milovníkov klasickej fantasy. Páčilo sa mi striedanie dvoch dejových liniek a mierne paradoxne ma zaujala viac tá druhá s Čiernymi mágami. Bohužiaľ ma za srdiečko až tak nechytilo hlavné dobrodružstvo Gwind v Spoločenstve vrahov. Z mojej perspektívy sa šialene ťahalo a bolo preplnené dumaním hlavnej hrdinky nad podstatou bytia. Ku koncu sa to ale zlepší a dej sa poriadne rozhýbe.

10.02.2021 3 z 5

Pečať Pečať Silvia Zeumerová

Príjemné prekvapenie. Parstelvan je vlastne klasická slovenská rozprávka so silnou romantickou linkou a moderným fantasy náterom. Veľmi dobre sa kniha číta, autorka sa pekne vyhrala s jazykom. Tu a tam na človeka vyletí múdro o živote a láske. Čas od času človeka dobre padne román, v ktorým sa riešia skutočné hodnoty a nie len pif-paf-zdochni-ty-veľký-krvavý-démon-konečne-kurva-škrk-slastný-šluk-z-cigarety. Drobné varovanie - miera pátosu je miestami vysoká, vysoká tolerancia pri čítaní odporúčaná.

10.02.2021 4 z 5

Kroniky Jakuba Vandrovce Kroniky Jakuba Vandrovce Andrzej Pilipiuk

Ale hej, je to celkom sranda. Netreba od toho veľa očakávať, je to brak o alkoholickom deduškovi-exorcistovi. Kotleta podobný žáner píše päťkrát lepšie. Poviedky majú rôzny charakter a sú veľmi premenlivej kvality od nudy (Zabíječ, Horoskop) až po úžasne vtipné úlety (Vzpoura vepřů, Hotel U Loupežníka). Som zvedavý na pokračovania, minimálne ešte do jednej knihy série pôjdem.

15.09.2020 3 z 5

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

Veľmi príjemné prekvapenie. Kniha sa čítala prakticky sama. Tetovaný stojí na prepracovaných postavách, ktoré autor vykreslil do hĺbky aj s ich minulosťou, motiváciami a životnými plánmi. Fantasy stredoveký svet je trocha generický, útoky démonov pôsobia mierne samoúčelne, ale to je jediné mínus.

06.09.2020 4 z 5

Pokoj plný zrcadel: Životopis Jimiho Hendrixe Pokoj plný zrcadel: Životopis Jimiho Hendrixe Charles R. Cross

Veľmi vydarená biografia Jimiho Hendrixa. Ako človek zo sveta humanitných viet oceňujem úvod, ktorý je venovaný koreňom rodiny hudobníka a človek sa tak dozvie veľa informácii o neľahkom údele amerických černochov. Množstvo rozhovorov s Jimiho kamarátmi, kolegami a ženami knihe dáva hĺbku. Inú knihu o Hendrixovi nepotrebujete, v tejto je všetko.

03.09.2020 5 z 5

Temný prorok Temný prorok Jiří Kulhánek

Nuda. Dej sa hýbe ako slimák a namiesto toho sa len strieľa, uteká a zbrojí. Ostatné knihy série sú omnoho lepšie. Temný prorok by sa dal skrátiť o 3/4 a nikto by si to ani nevšimol.

03.09.2020 1 z 5

Jack Wolfgang Jack Wolfgang Stephen Desberg

Veľmi príjemné oddychové čítanie bez potreby čitateľa ubiť pseudoumeleckou hĺbkou. Akčný špionážny triler zabaví, vie byť vtipný a ponúka aj pár myšlienok hodných zamyslenia. Séria má veľmi dobrý potenciál. ktorý ale ešte na 100% nenaplnila. Teším sa na pokračovania v budúcnosti.

03.09.2020 4 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Príjemné prekvapenie. Kotleta si napísal svoj Blade Runner bez toho, aby poprel samého seba ako autora. Vtipné, trefné v spoločenskej kritike a prudko čitateľné.

PS Chcem Underground ako počítačovú hru!

03.09.2020 5 z 5

Růžové vrány: Muzikantky v 21. století Růžové vrány: Muzikantky v 21. století Pavla Jónssonová

Super kniha, množstvo zaujímavých rozhovorov, primárne pre ženy o ženách. Len ako rockerovi a metalistovi mi v knihe chýbali ženy-metalistky. Rozhovory s Hankou Hajdovou, Tanjou alebo Lucií Bílou by knihu urobili ešte lepšou.

03.09.2020 4 z 5