MichalPuchovsky MichalPuchovsky komentáře u knih

Všetko zlato Kremnice Všetko zlato Kremnice Jozef Miklovič

3.5* Všetko zlato Kremnice predstavuje príklad vydareného fantasy debutu, ktorý zaujme primárne mladšieho čitateľa mužského pohlavia so záľubou v Artemisovi Fowlovi, Harrym Potterovi a rozprávkach Pavla Dobšinského. Kvitujem taktiež dôraz na faktickú presnosť na miestach, kde to dáva zmysel. Len treba byť pripravený na väčšiu mieru opisnosti a dlhší rozsah románu. Nedávno krstené druhé pokračovanie románovej série s názvom Všetko zlato pre Anežku ukáže, či sa autorovi podarilo vyladiť drobné chyby krásy v literárnom štýle a posunúť kvalitu série o ďalší stupeň vyššie.

09.02.2024 4 z 5

Fantázia 2022 Fantázia 2022 * antologie

4,5*

Kvalita vybraných poviedok do zborníka sa oproti roku 2021 neznížila a je asi porovnateľne vysoká. Zamrzí síce absencia vyššieho podielu akčnej fantastiky (preferencie hodnotiteľov či absencia talentov?), ale naopak veľmi potešil vyšší podiel humornej fantastiky a séria vydarených sci-fi poviedok v záverečnej štvrtine knihy. Je taktiež skvelé, že veľká časť poviedok pracuje so slovenskými reáliami a niektoré sa inšpirujú literárnou tradíciou slovenských ľudových rozprávok. Tento inšpiračný zdroj dáva slovenskej fantastiku vlastný a výnimočný ksicht. Takže len tak ďalej a teším sa zase na ďalšie stretnutie so zborníkom zo súťaže Martinus Cena Fantázie niekedy v budúcnosti.

09.02.2024 4 z 5

Časonauti Časonauti Anton Stiffel

Dlhšie čakanie na ďalšiu knihu z pera Tona Stiffela stálo za to a prináša remeselne šikovne napísané a pútavé hard sci-fi poviedky s motívom cestovania v čase. V najlepšom zmysle slova sa jedná o vydarenú dobrodružnú literatúru, pri ktorej si človek dobre oddýchne a spríjemní mu pár večerov.

29.01.2024 4 z 5

Trestanec Trestanec Martin Benkovič

Trestanec od Martina Benkoviča prináša čitateľovi bažiacemu po poctivej dobrodružnej literatúre hektolitre knižnej krvi, natlakovej akcie, stereotypne maskulínnych hlášok a čierneho humoru. Skvelý príklad oddychovej, či múdro povedané eskapistickej, knižnej produkcie slovenského strihu.

29.01.2024 4 z 5

Zákon genu Zákon genu * antologie

Keď sa pozriem do spätného zrkadla svojej pamäte, tak so Zákonem genu som si užil mnoho pekných literárnych chvíľ. Každý fanúšik fantastiky si v nej nájde to svoje, aj keď asi najviac poteší scifistov. Mimoriadne chvályhodný je hlavne zámer si uctiť zbierkou dielo jedného nadaného biológa z Brna. Podobne ako v prípade slovenského poviedkového zborníka Iná Nežná považujem vydávanie tribute zbierok k jednej z ciest, ako môže fantastika osloviť širšie publikum a ukázať jej svoje krásy.

23.12.2022 4 z 5

Odvrhnutí Odvrhnutí Ján Gálik

Debutový fantasy román Jana Gálika Odvrhnutí je nabitý testosterónom, ideálny na nudný školský výlet alebo trápnu rodinnú dovolenku so všetkými babičkami a dedkami. Svoje si v ňom ale nájdu aj skúsení žánroví harcovníci, ktorým príjemne zaplní pár večerov vďaka svižnému tempu a dobrej akcii.

26.10.2022 3 z 5

Okko: Cyklus vody Okko: Cyklus vody Hub (p)

Veľmi príjemné akčné fantasy na štýl lovcov démonov. Sadla mi maľba, farebnosť a hlavne štýl rozprávania.

11.10.2022 4 z 5

Fantázia 2021 Fantázia 2021 * antologie

Zborník Martinus Cena Fantázie 2021 prináša kvalitnú úrodu vydarených slovenských poviedok, ktoré oslovia nielen žánrových fanúšikov, ktorý pamätajú vydanie Hobita, ale milovníkov zimomriavok a rodinných drám s ľahkou prímesou mystiky. Každý čitateľ si v zbierke nájde svoju povestnú čokoládku z bonboniéry a niektorí si dokonca budú musieť dávať pozor na hladinu cukru

11.10.2022 4 z 5

Čierny kráľ Čierny kráľ Janko Iša

Veľké dielo veľkého autora. Doslova a do písmena.

09.08.2022 5 z 5

Sama za seba Sama za seba Lívia Hlavačková

Sama za seba od Lívie Hlavačkovej predstavuje veľmi príjemný posun v kvalite oproti prvému dielu Nezabiješ?. Román sa dobre číta a ponúka kopu zaujímavých postáv, ktoré na fantasy pomery disponujú realistickou psychológiou. Akciu strieda romantika, mágiu politické intrigy.

09.08.2022 3 z 5

Štvanec Štvanec Martin Benkovič

Benkonvičov Štvanec predstavuje jeden z najvydarenejších slovenských knižných debutov, ktoré som za posledné obdobie čítal. Kvalitné urban fantasy, ktoré má dobré tempo, sympatické postavy, zaujímavé zvraty a dostatok akcie.

23.06.2022 4 z 5

Zbeh Zbeh Peter Kalva

Bohužiaľ, s pokojným srdcom môžem odporučiť Zbeha len veľmi nenáročným milovníkom post-apo. Z románu priam kričí, že by potreboval editora, ktorý by Kalvu motivoval prepisovať román až do podoby hodnej vydania. Potenciál sa v príbehu ukrýval, ale zahlušilo ho amatérske spracovanie.

13.05.2022 1 z 5

Hliadky! Hliadky! Hliadky! Hliadky! Martin Hatala

Milé, vtipné, odľahčené. Odporúčam.

27.03.2022 4 z 5

Obyčajní hrdinovia Obyčajní hrdinovia Marián Kubicsko

Márian Kubicsko vydal v slovenskom kontexte originálny román na pomedzí splatterpunku a young adult. Napínavý, dobrodružný, akčný. Miestami trpí túžbou skombinovať na jednom mieste veľa vecí, ale v konečnom zúčtovaní plusy prevažujú nad mínusmi. Skrátka poctivý heavy metal.

27.03.2022 4 z 5

Krásky a vetřelci: Pulp stories Krásky a vetřelci: Pulp stories * antologie

Na vnútornej strane obalu píše editori, že fantastika môže baviť, byť sociálnym komentárom alebo obe stránky kombinovať. Presne tento dojem som mal z Krásek a vetřelců. Snáď na každej poviedke sa dalo nielen dobre zabaviť, ale aj nájsť scény vedúce k zamysleniu. Jasné, v knihe sa veľa trtká a v jednom kuse sa strieľajú nejakí bubáci. Ale rovnako v nej nájdete kritiku militarizmu, totalitných režimov, rasizmu a zneužívanie vedy pre účely extrémistických ideológií

27.03.2022 5 z 5

Pán chaosu Pán chaosu Robert Jordan (p)

S nadšením som hltal ďalšie osudy mojich obľúbených postáv. Práve o tom Kolo času je v prvom rade - o prvotriednej práci s charaktermi, ktoré sa menia pod vplyvom udalostí či očakávaní, vyvíjajú sa k lepšiemu či horšiemu.

27.12.2021 5 z 5

Oheň z nebes Oheň z nebes Robert Jordan (p)

Dalo by sa mudrovať nad veľa vecami ako to urobili kolegovia nižšie, ale ja subjektívne Kolo času žeriem. Oheň z nebes som prečítal za osem dní, vtiahol ma do seba a bol z neho nadšený. Sériu by som prirovnal k vydarenému seriálu s množstvom sérií so zaujímavými postavami. Čím viac čítate, tým viac sa v svete Kola času cítite komfortnejšie a chcete viac.

27.12.2021 5 z 5

Na samém kraji útesu Na samém kraji útesu Chris Welch

Vynikajúca knižka určená fanúšikom YES. Chválim vyvážený pomer medzi hudobnou časťou a rozprávaním o vzťahoch v kapele. Najväčšia sila "Útesu" sa ukrýva v jej autorovi - zaslúžilému hudobnému novinárovi, ktorý mal vďaka kamarátstvu s kapelou informácie z prvej ruky.

27.12.2021 4 z 5

Být pohanem Být pohanem Alain De Benoist

Kresťanstvo existuje približne dvetisíc rokov. Niekde jeho vplyv viditeľne klesá (západná Európa, Česká republika), inde si stále drží svoje pozície (Slovensko, Poľsko). To ale nič nemení na tom, že základy európskej filozofie stoja na kresťanských myšlienkach až do dnešných dní. Kniha Alana de Benoist „Být pohanem“ sa zamýšľa práve nad veľkým vplyvom kresťanstva na západnú spoločnosť, ktorý stavia do kontrastu s predkresťanskou európskou filozofiou a náboženstvom. Benoistovi sa darí podmanivo nahliadnuť pod rúško myslenia západného sveta a provokatívne poukázať na jeho problematické miesta.

28.09.2021 5 z 5

Satamaranga Satamaranga Richard Brenkuš

Ak máte radi utópie s prvkami fantastiky, tak je Satamaranga ako stvorená pre vás. Brenkuš napísal kvalitný a pútavý román, ktorý sa hrá s možnou podobou najbližšej svetovej revolúcie. Len si treba dávať pozor na to, že Satamaranga je temná ako budúcnosť očami súčasnej mladej generácie. Horká, skorumpovaná a krutá, ale stále s iskierkou nádeje, že jedného dňa bude lepšie.

28.09.2021 4 z 5