MichalPuchovsky MichalPuchovsky komentáře u knih

Star Wars Skywalker útočí - Zúčtování na pašeráckém měsíci Star Wars Skywalker útočí - Zúčtování na pašeráckém měsíci Jason Aaron

Jedným slovom úžasné. Skvelá práca s postavami, správne nadupaný dej a vizuálne atraktívna blockbusterová kresba.

09.05.2020 5 z 5

Dielko hodné pozornosti a zamyslenia. Čím viac ste ezo, tým viac vám kniha dá.

09.05.2020 5 z 5

Náboženství a sekularita: Zápas o veřejný prostor Náboženství a sekularita: Zápas o veřejný prostor Ondřej Štěch

Veľmi vydarená zbierka esejí na tému náboženstvo a sekularita. Je určená skôr odbornému publiku, nájdu sa v nej religionisti i filozofi. Jedna hviezdička je strhnutá za poslednú esej, ktorá sa nedá čítať kvôli svojmu príliš abstraktnému jazyku.

09.05.2020 4 z 5

Vzestup a pád agentury DODO Vzestup a pád agentury DODO Neal Stephenson

Parádna kniha. Neoriginálny námet časovej špionážnej agentúry je spracovaný s málo videnou ľahkosťou, vtipom a šarmom. Knihu ocenia hlavne ľudia ľúbiaci dejiny.

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

(Ne)klasická fantasy lyrického strihu. Veľký dôraz sa kladie na postavy, kniha preteká množstvom sviežich a vtipných dialógov. Niekedy by sa ale hodilo viac deja a menej kecania, preto hviezda dole. Zo začiatku pôsobí dej Písne ocele trocha rozhárane, ale v závere sa všetko pekne prepojí. Teším sa na pokračovanie, na ktoré nás autorka nenápadne pripravuje naprieč textom.

16.03.2020 4 z 5

Na ostřích čepelí Na ostřích čepelí Miroslav Žamboch

Veľká spokojnosť. Akcia, intrigy, pokojné tempo. Žamboch v "Na ostří čepele" priam majstrovsky pracuje s atmosférou, ktorú pomaly, ale iste buduje stránku po stránke. Vďaka tomu má čitateľ priestor si vytvoriť vzťah k postavám, obľúbiť si ich a tŕpnuť nad ich osudmi. Teším sa na ďalšie romány z vegašského cyklu.

18.02.2020 5 z 5

Fantázia 2019 Fantázia 2019 Ivan Aľakša

Zborník zo súťaže Martinus Cena Fantázia 2019 predstavuje peknú ukážku literárnej formy súčasnej generácie slovenských žánrových autorov. Až na pár výnimiek môžeme poviedky označiť za nadpriemerné, súťaže sa účastní množstvo dnes už skúsených autorov. Odporúčam: Beta (Tamara Šašková), O Zlatici a rybčíkovi (Zuska Stožická), Ale už by aj stačilo! (Martin Benkovič) a Priehrada (Róbert Lénart).

18.02.2020 4 z 5

Na horké stopě Na horké stopě JoAnn Ross

Pokušenie a sexuálne napätie medzi hlavnými hrdinami pôsobilo dôveryhodne. Zároveň mala kniha dej, ktorý dával celkom zmysel a umožnil postavám žiť vášnivé a dramatické situácie. Príjemné romantické béčko z čias, keď ešte mužnosť definovala silná vrstva potu, cigareta a alkohol a ženy sa takým mužom submisívne poddávali ako na bežiacom páse.

25.01.2020 3 z 5

Slovenský roľník Slovenský roľník Peter Slavkovský

Dobrá kniha, ktorá človeka v stručnosti uvedie do problematiky života slovenských roľníkov pred industrializáciou. A že to je zaujímavé čítanie, ktoré mi pripomenulo fakt, že do roku 1918 boli Slováci z 95% poľnohospodári a tento druh práce formoval skrz-nazkrz našu identitu. Slovenský roľník je napísaný celkom príjemným a zrozumiteľným jazykom. Tu a tam sa niektoré informácie opakujú (pravdepodobne spôsobené kompilačným charakterom kapitol), ale inak nemá Slovenský roľník žiaden problém.

16.01.2020 4 z 5

Zabudnutý vesmír Zabudnutý vesmír Anton Stiffel

Dielo Tóna Stiffela si rozhodne zaslúži pozornosť čitateľa. Zaujme vychytanou technickou stránkou, všadeprítomnou človečinou a zaujímavými nápadmi. V jednej knihe mieša príbehy plné lásky, nehy a optimizmu, ale existenčných úvah o večných otázkach zmyslu života a budúcnosti ľudského sveta. A to som ešte nezmienil kvalitnú pevnú väzbu, slovník pojmov, mapku a príbehy jednotlivých poviedok ako príjemné bonusy pre čitateľov v rozšírenom druhom vydaní. Nie náhodou sa prvé vypredalo a musela vzniknúť dotlač.

12.01.2020 4 z 5

Conan: Muž s mečem Conan: Muž s mečem Egon Čierny

Kvalitné conanovské poviedky. Slabšia bola iba prvá, ostatné boli vynikajúce a verne napodobňovali štýl majstra Howarda. Odporúčam, príjemné oddychové čítanie.

11.01.2020 4 z 5

Druuna Druuna Paolo Eleuteri Serpieri

Sexi brak. Až ma prekvapuje, aká je Druuna je zábavná.

02.01.2020 4 z 5

Jsme jako oni Jsme jako oni Martin Šimečka

Kniha je spracovaná vynikajúco, rozhovory striedajú Šimečkove eseje a rozhovory, v ktorých sa obrátili role a Šimečka sa pýta mladých na ich názory na svet okolo. V tom najlepšom prináša kniha množstvo podnetom na premýšľanie o modernej spoločnosti a jej ponovembrovej vývoji. So československým intelektuálom v mnohom súhlasím a v mnohom nie. To ale nič nemení na tom, že podobné knihy potrebujeme ako soľ.

31.12.2019 5 z 5

Únos princezny Únos princezny Janice Kaiser

Prekvapivo dobré. Hlavne romantika medzi hlavnými hrdinami je uveriteľná a skoro kompletne bez pátosu. Dobrodružstvá zápletka o únose dieťaťa je síce miestami pritiahnutá za vlasy, ale v zásade ujde.

31.12.2019 4 z 5

Hardcore Hardcore Jiří Kulhánek

Šialenstvo pokračuje, kvalita oproti jednotke stúpla. Patejl skáče z jednej bizarnej situácie do druhej akčnej, Kulhánkova fantázia a cynizmus nepoznaj hraníc. Cirkev Zářícího Spasitele je geniálne vymyslená a záver knihy a jej dialógy vo mne vyvolali lavíny smiechu.

31.12.2019 4 z 5

Volali ma bitkár Volali ma bitkár Marián Szűcs

Tak ako naznačuje podtitul, autobiografia Borisa Valábika rozpráva nielen príbeh víťazstiev a pádov jedného hokejistu, ale čo-to sa dozvieme aj o fungovaní hokejového priemyslu. A práve v tom je kniha najzaujímavejšia. Vlastne sa v ničom veľmi neserie, zobrazuje hokejistov takých akí sú (drogy, konzum, povrchné vzťahy so ženami) a dokonca naznačuje odpovede na to, prečo sa slovenský hokej dostal tam, kde je teraz. Boris z knihy vychádza ako sympaťák, ktorý si prešiel všeličím, ale v hlave nakydané nemá. Držím mu palce v živote, hlavne nech mu čo najviac drží pohromade jeho ťažko skúšané telo.

21.12.2019 4 z 5

Istrocon 5 Istrocon 5 * antologie

Prekvapivo kvalitná sada poviedok z troch ročníkov druhej najväčšej slovenskej fantastickej súťaže. Zbierka poteší hlavne scifistov, cyberpunkerov a postapokalyptikov. Najlepším textom je humoristické retro scifi od Mariána Kubicska "Impérium asi vracia úder".

16.12.2019 4 z 5

Pašerák Pašerák Miroslav Žamboch

Pašerák sa číta s ľahkosťou a kniha hýri zaujímavými nápadmi. Dobre sa jej darí v stručnosti naznačiť základné obrysy "mytológie" knižného cyklu a mňa rozhodne namotivovala siahnuť po ďalších pokračovaniach. Na druhú stranu som čítal od Žambocha aj lepšie texty podobnej dĺžky. Za mňa by to chcelo ešte viacej drsnejšej akcie. Akoby mi tam chýbal ešte jeden krôčik k úprimne priznanej béčkovosti.

30.11.2019 3 z 5

Nenávisť Nenávisť Juraj Thal

Ak hľadáte kvalitnú slovenskú detektívku, román Nenávisť je pre vás. Ponúka príjemného hlavného hrdinu, zaujímavý prípad a slovenské reálie. Nečakajte nič prevratné, ani prehnane originálne a za odmenu si užijete fajnu knihu. Správny horský dovolenkový román.

30.11.2019 3 z 5

Muž na stezce Muž na stezce Miroslav Žamboch

Žamboch s Koniášom do českej fantastiky priniesol postavu, ktorá v sebe mieša dedičstvo temných hrdinov drsnej americkej detektívky a lá Raymond Chandler a howardovskej akčnej sword'n'sorcery fantasy. Ja som z knihy nadšený a už sa chystám na ďalšie koniášovské romány a príbehy o Baklym. Buďte ako Mišo a aj vy sa nadchnite pre Žambocha. Je špica.

30.11.2019 5 z 5