MichalPuchovsky MichalPuchovsky komentáře u knih

Kříže Kříže Jiří Kulhánek

Poslední diel série uzatvára (skoro) všetky dejové linky a prinesie zaujímavé odhalenie na tému skutočnej Patejlovej identity. Za mňa dôstojná bodka za sériou.

03.09.2020 5 z 5

Fantázia 2015 Fantázia 2015 Janko Iša

Silný ročník, v ktorom dominujú horory a urban fantasy. Nachádza sa v ňom viacero nadpriemerných poviedok od Iši, Slabeja, Brata, Tichého a Molnárovej-Dubcovej. Bez 2-3 priemerných poviedok by bola Fantázia 2015 za plný počet hviezdičiek.

21.07.2020 4 z 5

Tiger Tiger Jeff Stone

Veľmi príjemná akčná kniha (nielen) pre chlapcov. Dobrý úvod série, ktorý ma naladil na ďalšie diely.

Punisher Punisher Mike Zeck

Zápletka je síce riadne béčková, ale spracovanie je parádne. Punisher je drsnejší ako úradníčka na pracovnom úrade po osemhodinovej šichte.

Marakéš. Šicke me naše! Marakéš. Šicke me naše! Václav Pankovčín

Hravé poviedky plné jemného humoru a fantázie. Ak si východniar, alebo máš odtiaľ aspoň rodinu, tak je Marakéš povinnosť. Jedna z top 5 slovenských kníh žánru "anasoftlitera", ktoré som doposiaľ čítal.

Conan z Cimmerie. Svazek I Conan z Cimmerie. Svazek I Jean-David Morvan

K poviedkam niet čo dodať, tie sú klasikou akčnej fantasy. Veľmi ma oslovila kresba jednotlivých príbehov. Každá bola jedinečná, a zároveň sa hodila ku Conanovi. Pochvalu si zaslúži veľký formát knihy, vďaka čomu bolo jej pozeranie gurmánskym zážitkom.

28.06.2020 5 z 5

Ghost in the Shell 1 Ghost in the Shell 1 Masamune Shirow (p)

Vynikajúci komiks, ktorý ale nie je pre každého. Masamune Shirow nepíše prvoplánovo, preto som sa miestami strácal v príbehoch. Filmy a seriály sú v dobrom zmysle priamočiarejšie. Na druhú stranu ma manga bavila svojou filozofickou rovinou a doslova som si užíval každú poznámku na okraj.

Svět slovanských bohů a démonů Svět slovanských bohů a démonů Zdeněk Váňa

Ideálny štart pre všetkých záujemcov o predkresťanské náboženstvo starých Slovanov. Len sa treba pripraviť na vedecký jazyk, pretože Váně napísal knihu ako odborný úvod.

28.06.2020 5 z 5

Poslední tango v Havaně Poslední tango v Havaně František Kotleta (p)

Stále rovnako kvalitný akčný nájeb ako dva diely predtým. Kotleta je majster oddychových kníh pre milovníkov drsného humoru a rúbania sa hlava-nehlava.

Perun - bůh hromovládce Perun - bůh hromovládce Michal Téra

Komplexná kniha, ktorá je určená skôr odborníkom než bežnému ľudu. Na druhú stranu sa na konci každej kapitoly nachádzajú stručné zhrnutia základných myšlienok, čo uľahčuje orientáciu. Oceňujem autorovu poctivosť pri práci s faktami, pretože nie je prameň ako prameň a nie je interpretácia prameňa ako interpretácia prameňa.

01.06.2020 4 z 5

Velké problémy v malém Vietnamu Velké problémy v malém Vietnamu František Kotleta (p)

Veľmi ma bavil spôsob, akým Kotleta posplietal apokalypsu ako z Biblie (či presnejšie Ázie) s kulhánkovskou akciou. Iné ako poviedky, ale rovnako výživné.

01.06.2020 5 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Na druhý krát som si knihu vychutnal omnoho viac ako pri premiérovom čítaní tri roky dozadu. Zábavná, krvavá a inteligentne napísaná paranormálna detektívka.

23.05.2020 5 z 5

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

Óda na pravicové zmýšľanie a obhajoba politiky vojenskej sily. Prekvapivo nadčasová intelektuálna kniha, pre ktorú je scifi len kulisa. Číta sa to fákt dobre, až na pasáž s dôjstojníckym výcvikom.

20.05.2020 4 z 5

Janko Lehotský: Vidíme sa čo nevidieť Janko Lehotský: Vidíme sa čo nevidieť Marika Eisler Studeničová

Prečítané na dve šupy. Veľa fotiek, veľa spomienok kolegov, priateľov a rodiny. Miestami je kniha trochu povrchná, niektoré pasáže si vyslovene pýtali rozšírenie. Ale ako celok kniha funguje vynikajúco.

17.05.2020 4 z 5

Spider-Man: Smutek Spider-Man: Smutek Jeph Loeb

Najlepší marvelovský komiks, ktorý som doposiaľ čítal. Citlivo napísaný romantický príbeh, ktorý dojme svojím melancholickým tónom.

16.05.2020 5 z 5

Vzorec času Vzorec času Oliver Hunt

Akčné, béčkové, oddychové. Číta sa to jedna radosť, ak knihe odpustíme pár preklepov a typologických chybičiek. Odporúčam, ak máte radi špionážne filmy a la Kingsman.

09.05.2020 4 z 5

Conan: Hodina draka Conan: Hodina draka Robert Ervin Howard

Hodina Draka predstavuje do dnešných dní vzor dobre napísaného hrdinského akčného fantasy. Texasan bol v dobe tvorby románu už natoľko skúsený autor, že v knihe nie je ani slovo navyše a príbeh dobre odsýpa. Námet "kráľovstvo ukradnutého zlým mágom" si americký autor odskúšal už predtým v poviedke Šarlátová citadela, ale až v prípade Hodiny Draka ho doviedol do dokonalosti. Ak máte radi epickú akčnú fantasy, tak vám s vysokou pravdepodobnosťou sadne aj jediný conanovský román od Howarda.

Práve Hodina Draka sa stala moju vstupenkou do sveta Conana a akčnej fantastike vo všeobecnosti. Kúpil som si ju v roku 2010 na výlete v Prahe v jednom zapadnutom antikvariáte. Akási mágia ma priviedla k ožužlanému prvému českému vydaniu románu za pár korún. Po návrate do Bratislavy som sa do knihy pustil a zvyšok je história. Dodnes mám Hodinu Draka vystavenú v knižnici na čestnom mieste.

09.05.2020 5 z 5

Úhel pohledu Úhel pohledu Todd McFarlane

Veľmi dobre zvolený úvodný diel Spajdrmen kompletu. Masky skvelo fungujú ako psychologické zamyslenie sa nad údelom superhrdinov. Uhol pohľadu je zase kvalitná detektívka s noirovým presahom. Nádherná kresba McFarlana je správna čerešnička na torte.

09.05.2020 5 z 5

Dedičstvo Dedičstvo Peter Kalva

Akčné, postapokalyptické, nekompromisné. Nič pre slabé povahy. Sem-tam dialógy zašustia papierom, ale to sa snáď vyladí v pokračovaniach.

09.05.2020 3 z 5

Ruka anděla Ruka anděla B. J. James

Ruka Anděla sa veľmi dobre číta a baví od začiatku do konca. Dej je klišé, plné gendrových stereotypov, ale umne napísaných a nakombinovaných. Funguje chémia medzi hlavnými postavami. Špionážna zápletka knihe dodáva grády. I preto pôsobí romantika a erotika na ostrove adekvátne a kniha nie je len ďalším popisom dvorenia, sexu, odmietnutia, udobrenia a svadby.

09.05.2020 3 z 5