Svět slovanských bohů a démonů

Svět slovanských bohů a démonů https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139103/bmid_svet-slovanskych-bohu-a-demonu-krC-139103.jpg 5 53 13

Kniha vychází ze současných poznatků různých vědních oborů - historie, archeologie, jazykovědy, etnografie a srovnávací mytologie.

LordByron
13.12.2023 4 z 5

Fantastická a vyčerpávajúco podrobná knižka.
Lepšia na túto tému asi nie je.

Ivan53
17.07.2022 5 z 5

Na česko-slovenskom trhu asi niet lepšej knihy, ktorá by tak obsiahlo (a zároveň nie príliš rozsiahlo) oboznamovala čitateľa so slovanskými Bohmi, vílami, čarami, zvykmi, vzťahom k prírode, či predstavami o vzniku sveta a človeka. Kniha má čo povedať i dnešnému pokoleniu. A nepochybne ide o výbornú knihu na začiatok, ak sa človek s vierou svojich Predkov ešte iba oboznamuje.

Nie tak zložitým jazykom je písaná druhá výborná kniha Bohov dávných Slovanů.

MichalPuchovsky
28.06.2020 5 z 5

Ideálny štart pre všetkých záujemcov o predkresťanské náboženstvo starých Slovanov. Len sa treba pripraviť na vedecký jazyk, pretože Váně napísal knihu ako odborný úvod.

Lessana
01.03.2020 4 z 5

V knihe, písanej štýlom ako vysokoškolské skriptá, sa dozvieme o pôvode Slovanov, ich pravlasti, vplyvoch na ich reč, archeologických nálezoch, tiež o súvislostiach s Germánmi, Keltmi, Ugrofínmi, Turkotatármi a ďalšími. Dočítame sa o predstavách a názoroch Slovanov na podstatu sveta a jeho vznik, stvorenie človeka, o predstavách o duši. Doplníme si informácie o kulte mŕtvych, ľudských démonoch, ako aj kulte stromov, rastlín a zvierat, ktoré boli súčasťou ich života. Spoznáme celú plejádu slovanských bohov, prírodných duchov i démonov, zopár čarodejníkov, kňazov i veštíc. Textom i ilustráciami a fotografiami sa vzdeláme o chrámoch, obetných miestach, posvätných hájoch, obradoch a slávnostiach (zvyky ktorých pretrvali až do dnešných dní) našich predkov, ďalej o symboloch, amuletoch a napokon povestiach. Vo všetkých kapitolách nájdeme tiež odkazy na ďalšiu literatúru o týchto témach. Ide o zaujímavé čítanie pre každého, kto sa zaujíma o naše dejiny.

crazyslunicko
09.09.2019 4 z 5

Velmi obsáhlá a složitá kniha, která se zabývá historií slovenských bohů a démonů. Kniha obsahuje různé původy a jména bohů. Zabývá se podobností bohů z různých historických i geologických míst. Kniha je opravdu nacpaná vědomostmi kdo, kde, kdy a s kým. Možná by to chtělo trochu zjednodušit text, ale i tak se jedná o velice propracovaný materiál s velmi zajímavým tématem. Škoda, že se nedochovalo více informaci (písemných) o božstvech.

jiri77
18.05.2019 5 z 5

Jedinečná kniha ve které najdeme slovanský svět ,se vším co se zatím podařilo odhalit.
V knize najdeme slovanské bohy,démony,mýty,náboženství,posvátná místa a chrámy,symboly,amulety,pověsti a mnoho zajímavých informací o naších předcích.

Miro.slav
16.09.2018 5 z 5

Zdeněk Váňa v tejto knihe predstavuje ucelený pohľad na náboženský a mytologický svet našich slovanských predkov. Hoci sa autor dotýka samotných slovanských božstiev, démonických bytostí, kultu mŕtvych predkov, zvierat, stromov a rastlín, pochovávania, mágie, obetí, obradov a veštieb, chrámov a posvätných hájov, symbolov a idolov, či povestí a bylín, tak sa kniha číta ľahko a plynule. Čitateľ je doslova vtiahnutý do dávneho archaického sveta. Za seba rozhodne odporúčam. Pre toho, kto sa zaujíma o danú tému, povinnosť.

Rezet
15.04.2018 5 z 5

Pravděpodobně nejlepší kniha o slovanském náboženství u nás. Najdete tam vše. Popis bohů, rituálů, magie, bytostí atd. Vše hezky ucelené a napsané moderním jazykem. Pokud se chcete něco dozvědět o víře našich předků, jednoznačně začněte tady.

Vidlička
27.11.2017 5 z 5

Vyčerpávající dílo na to, jak se o tomto tématu v podstatě nic neví. A dozvíte se strašně moc i o tom, proč se dodnes dělá nebo říká to či ono, protože vše vychází z dávných tradic a činů našich předků.

Noita
03.03.2017 5 z 5

Skutečně není mnoho seriózních a obsáhlých knih na slovanské téma. Tato je zatím suverénně nejlepší, co do obsáhlosti a věcnosti faktů. Mám z ní velmi příjemný pocit, kdy se mi autor nesnaží podsouvat své teorie a raději se drží věcných sdělení.

rabor
18.08.2015 5 z 5

Vše co jste kdy chtěli vědět o slovanském náboženství a mytologii, ale báli jste se zeptat

Heidrekr
24.06.2015 4 z 5

Problém Slovanského náboženství tkví v tom, že se nedochovalo tolik informací na rozdíl třeba od Severské mytologie a tudíž nemá moc z čeho čerpat. Už jenom proto najít přehlednou a ne jen na domněnkách postavenou publikaci je velice obtížné, ale myslím, že tato kniha toto splnila výborně. Dle mě obsahuje vše podstatné související se Slovanským náboženstvím. Od hlavních božstev, nižších bytostí, obětišť, knězích, až po slavnosti, které stále žijí.

Zmiu
04.11.2012 5 z 5

Základní kniha o náboženství starých Slovanů. Rozhodně doporučuji.