Fantázia 2021

Fantázia 2021 https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493008/bmid_fantazia-2021-OM6-493008.jpg 4 5 3

Fantázia série

Antológia fantastických poviedok žánrov sci-fi, fantasy a horor. Výber poviedok slovenskej literárnej súťaže Martinus Cena Fantázie 2021. Zborník 25 najlepších poviedok devätnásteho ročníka najprestížnejšej literárnej súťaže na Slovensku zameranej na fantastické žánre sci-fi, fantasy a horor. Obsahuje tiež kompletné bodové hodnotenia 153 poviedok, ktoré sa dostali do porotcovského kola. Fantázia 2021 ponúka poviedky už známych slovenských autorov fantastiky, ale tiež absolútnych nováčikov v žánri čakajúcich na svoju fantastickú kariéru. Objavte svety, v ktorých sa cestuje časom - či už zabiť Hitlera, alebo kybernetickú AI v budúcnosti. Zažite našu realitu, v ktorej existuje aj mágia (len?) v rukách nežnejšieho pokolenia, prípadne keď náhodné čarovanie prinesie do Telgártu magickú bytosť z mongolskej púšte. Prečítajte si o svetoch budúcnosti, ktoré si z uhlíkovej stopy spravili dogmu či sa po katastrofe zmenili na nepoznanie. Zasmejte sa pri odľahčenej a šteklivej fantasy alebo sa nechajte postrašiť duchárskym hororom. Slovenská fantastika je plná fantázie, stačí iba načrieť a vychutnávať plnými dúškami. Obsah: ?Ivan Aľakša: O „kolečko“ viac (úvodník) ?Výsledky Martinus Ceny Fantázie 2021 ?Lenona Štiblaríková: Prevýchovný ústav (sci-fi) ?Jakub Mišči: Medonos (sci-fi) ?J. F. Stankovianska: Jedna salámová (sci-fi) ?Tereza Stebylová: Dva hrášky v jednom lusku (fantasy) ?Martina Havierová: Popol (fantasy) ?Miroslav Repaský: Lesana a kliatba (fantasy) ?Simon Crabak: Ako olgoj chorchoj po Telgárte putoval (fantasy) ?Beáta Takáčová: O čom sa nehovorí (fantasy) ?Naďa Langová: Kolomanovo starožitníctvo (fantasy) ?Michal Karvay: Poslancos (fantasy) ?Robert Lenárt: Vôňa kávy (horor) ?Tomáš Sálus: ... krvavé a ako voda smutné... (fantasy) ?Marek Vaňous: BlaBla kar (horor) ?Jana Tabačková: Muška v lunaparku (horor) ?Tomáš Hrábek: Hitlerova cena mieru (sci-fi) ?Iveta Ragulová: Zberateľ (horor) ?Milan Tichý: Ženy, drogy a nočné mory (sci-fi/horor) ?Richard Zamec: Hic sunt leones (fantasy) ?Karolína Chudíková: Svetlo (fantasy) ?Jara Radošovská: Terra a jaskyňa čierneho netopiera (sci-fi/horor) ?Filip Olekšák: Diablov maznáčik (sci-fi) ?Susan Soleil: Planéta Zem (sci-fi) ?Monika Kandriková: Hariet (fantasy/sci-fi) ?Marek Surovec: Zlodeji pamäti (fantasy) ?Peter Bíro: 3 a iný odpad (sci-fi) ?Galéria víťazov a kníh ?Tabuľka 2. kola Martinus Ceny Fantázie 2021 ?Výsledky a tabuľka Fantázia Award 2021... celý text

yerry
30.10.2022 3 z 5

Mierne nadpriemerný ročník a opäť s pretlakom autoriek. Tie autorky nie sú na závadu ale uvítal by som viac technickejších a hard sci-fi poviedok na úkor tých vzťahových. Napriek tomu niektoré texty so ženským rukopisom sú riadne tvrdé aj na mužské pero a niektoré obstoja aj po tej technickej stránke.

Politicky angažovaných textov je tu už menej ako v minulých ročníkoch, čo vítam. Nadčasovosť vnímam ako pozitívum. Očividne pár ich má túto patinu. Napriek tomu, že antológia obsahuje subjektívne pomerne dosť priemerných a podpriemerných poviedok, našiel som v nej tri, ktoré u mňa obstáli a deväť (čo je na antológiu pomerne dosť), ktoré mi čosi dali.

Čo sa týka úplne mladých autorov snáď školopovinného veku, ich poviedky nespĺňajú náročnejšie kritériá, preto som ich zaradenie medzi ostatnými poviedkami veľmi neprivítal. Zostáva na zváženie, či by si nezaslúžili zvláštnu publikáciu, ktorá by ich vek zohľadňovala.

Poviedky za všetky moje hviezdy:
- Martina Havierová: Popol

- Jana Tabačková: Muška v lunaparku
- Tomáš Hrábek: Hitlerova cena mieru
- Richard „Regis“ Zamec: Hic sunt leones
- Susan Soleil: Planéta Zem

Viac v komentároch k jednotlivým poviedkam...

MichalPuchovsky
11.10.2022 4 z 5

Zborník Martinus Cena Fantázie 2021 prináša kvalitnú úrodu vydarených slovenských poviedok, ktoré oslovia nielen žánrových fanúšikov, ktorý pamätajú vydanie Hobita, ale milovníkov zimomriavok a rodinných drám s ľahkou prímesou mystiky. Každý čitateľ si v zbierke nájde svoju povestnú čokoládku z bonboniéry a niektorí si dokonca budú musieť dávať pozor na hladinu cukru

jaja4
18.04.2022 3 z 5

Jedna absolútne dokonalá poviedka (Jedna salámová) + 3-4 výborné debuty (...Krvavé a ako voda smutné) nemôžu zakryť fakt, že polka poviedok bola podpriemerná. Väčšine textov chýba originalita a žánrová vyhranenosť.