Fantázia 2020

Fantázia 2020 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464497/bmid_fantazia-2020-SO4-464497.jpg 3 4 3

Fantázia série

Tie najlepšie fantastické poviedky osemnásteho ročníka literárnej súťaže Martinus Cena Fantázie. Dvadsaťpäť sci-fi, fantasy a hororových poviedok od slovenských autorov. Vstúpte nimi do svetov virtuálnej reality, do fiktívnych herných svetov, ktoré môžu byť aj pokračovaním ľudského života a možno ani nerozoznáte, či ste práve v realite alebo vo svete jednotiek a núl. Pobavte sa humornými fantasy poviedkami, v ktorých mágia je zdrojom zábavných situácií, napríklad aj v múzeu mágie v Rimavskej Sobote… Alebo vás lákajú skôr mrazivé stretnutia s temnými a záhadnými bytosťami, na pomedzí sveta živých a mŕtvych? Či skôr s vesmírnymi prišelcami, ktorí to s ľudstvom nemyslia vôbec dobre? A možno sa vám žiada poctivá fantasy so slovanskými božstvami o boji Dobra a Zla. Taký boj zvádzame neustále aj v súčasnosti – napríklad s tými, ktorí aj dnes popierajú existenciu holokaustu a koncentračných táborov. Odvážite sa ocitnúť v koži tých, ktorí si to reálne zažili? A čo tak presunúť sa do (ďalekej) budúcnosti, kde sa lieta na iné planéty, prípadne už ľudstvo nahradili roboty? Zošaleli by od neschopnosti nájsť zmysel svojej existencie? Alebo vám stačí šialenstvo bežných ľudí, ktorí sú schopní urobiť aj tie najhoršie skutky stratiac pojem o realite? V knihe však objavíte aj príbeh o tom, že písanie (a tiež čítanie) príbehov nám môže dodať nádej a pomôcť prekonať aj tie najťažšie životné situácie. Možno tak na vás zapôsobí aj niektorý z príbehov tejto knihy a možno vo vás vyvolá nutkanie zúčastniť sa tejto súťaže s vlastným príbehom. Všetky potrebné informácie nájdete na konci knihy.... celý text

jaja4
10.04.2023 4 z 5

Konečne dobré SK fantasy od Martinusu. Výber poviedok nebol dokonalý, ale podľa mňa najlepší za posledných X rokov. Páčilo sa mi až 9 poviedok. Nad všetky ostatné najlepšia poviedka je 1. Prvý podivný prípad Urbana Baránika - pocta vulgarizmom. Veľmi originálny pohľad na vec má 2. List do minulosti a originálny námet obsahuje 3. Leto, bazén a pílka na železo.

yerry
22.09.2022 3 z 5

Priemerná antológia od slovenských autorov ale hlavne autoriek. Jej kvalita od posledného ročníka opäť klesla. Je v nej spústa poviedok v intervale priemer až brak. Ale nachádza sa v nej pár poviedok, ktoré za zmienku stoja.

1. Klasikou dýchajúca poviedka "Človek je len slovo" od Jána Gálika na mňa dýchla Asimovovskou atmosférou. *****
2. Fantasy poviedka "Prvý podivný prípad Urbana Baránika" od Jary Radošovskej síce nie je pre jazykových puristov ale predovšetkým svojim štýlom pre mňa áno. *****
3. Niečo pre paričov RPG hier ale aj pre tých, čo ich neparia je poviedka "Zožrať za živa" od Terezy Stebylovej. Užil som si predovšetkým autorkine výrazové prostriedky :) *****
4. Niečo od nerda je veľmi dobrá vzťahovka "Chyba 503" od Matúša Ľudmu. ****
5. Niečo medzi klasickou a soft sci-fi by mohla byť na pomery antológie veľmi dobrá poviedka "Gregova dilema" od Viktora Gregora. ****
6. Len taký kratší nášup. Hororček o barónke Žofii Bosniakovej pod názvom "Svätica" od Evy Kašubovej bol príjemným osviežením. ****

Zopár subjektívne dobrých som v knižke ešte našiel. Tie ostatné sú podpriemerné, nevyzreté, nedovarené či vyslovene braky, vhodné snáď na niektorý z literárnych portálov alebo na prepísanie. Neverím, že sa od zúčastnených autorov nenašli lepšie kusy. Viac o nich však v komentároch k jednotlivým poviedkam.

Antológia je svojou kvalitou dosť nevyvážená. V globále ju však hodnotím ako dobrú. Nahor ju ťahajú predovšetkým už spomínané lepšie kusy...

Adhara
02.05.2021 3 z 5

Ako to už pri zbierkach poviedok rozličných autorov býva, úroveň je rôznorodá. A nič na tom nemení ani to, že všetky získali nejaké ceny. Nájdeme tu poviedky dobré, priemerné aj zlé. Za seba odporúčam poviedky:
Chyba 503
Leto, bazén a pílka na železo
Margita Besná
Prachy sa vždy zídu
Prvý podivný prípad Urbana Baránika
Šnúra
Svetlejšie zajtrajšky
Tvorca svetov
V starobe akoby si našiel
Zožrať zaživa