michaela2338

MedvědínMedvědínF. Backman

Blackman je tradičně skvělý vypravěč, který dokonale ovládá své postavy. A v Medvědíně jich není zrovna málo. I když existují jen na papíře, jsou naprosto skutečné. Vždycky mě potěší, jak dobře rozumí ženským hrdinkám, které bývají ty nejzajímavější.
Příběh mě absolutně pohltil. Přesto bych se obešla bez závěrečné kapitoly okořeněné happyendem.

02.07.2018

Nestvůra z EssexuNestvůra z EssexuS. Perry

Vše, co se píše v recenzích na přebalu knihy, je pravda. Je to tak trochu sociální román v duchu Charlese Dickense okořeněný feminismem, v němž má hlavní hrdinka něco ze slavné Elizabeth Bennetové (Pýcha a předsudek). A neříkám to s pohrdáním. Tento román stojí rozhodně za přečtení, byť se nečte snadno. Autorka dokonale vystihuje jazyk i komplikovanost vyjadřování dané doby. Nic přímočarého. Nestvůra z Essexu vyžaduje plné soustředění a angažovanost čtenáře. Tahle knížka je skvost a těší mě, že jsem se mohla do ní ponořit.

20.08.2018

HanaHanaA. Mornštajnová

Knihy jako Hana je třeba číst, aby se nezapomnělo.

27.09.2018

ZátišíZátišíL. Penny

Mám tuto sérii moc ráda. Je psána v tradici Agathy Christie a tomu nikdy neodolám. Není to jen detektivka, ale i citlivá sonda do lidské duše a mysli. A vrchní inspektor Gamache je prostě sympaťák.

29.03.2018

Jsou světla, která nevidímeJsou světla, která nevidímeA. Doerr

Knihu jsem četla v originále. Anthony Doerr je jedinečný vypravěč. Pro mě zcela výjimečná kniha.

06.03.2018

AlchymistaAlchymistaP. Coelho

Vrátila jsem se k této knize s odstupem několika let a oslovila mě ještě více než tehdy. Osobně ji považuji za jeho nejzásadnější a nejlepší knihu.

Tady byla Britt-MarieTady byla Britt-MarieF. Backman

Tohle mám na jeho knihách ráda. Na začátku si řeknete, že tuhle postavu si nemůžete zamilovat. A pak se to navzdory všemu stane.

27.08.2017

Nejhorší děti na světěNejhorší děti na světěD. Walliams

Přemýšlela jsem, kolik dát hvězdiček. Moje děti, kterým jsem o těch nejhorších dětech na světě četla, trvaly na tom, že si tato knížka zaslouží plný počet. V každém z těch příběhů se tak trochu (někdy i více) poznávaly.

20.09.2017

Lovec drakůLovec drakůK. Hosseini

Citlivé, kultivované, inteligentní.

22.05.2018

Čtenáři z Broken Wheel doporučujíČtenáři z Broken Wheel doporučujíK. Bivald

Mezi čtenáři z Broken Wheel mi bylo dobře. Příjemné a velmi poklidné čtení. Byla jsem asi v tom správném rozpoložení, protože mi knížka více než sedla.

03.09.2018

Tisíc podzimů Jacoba de ZoetaTisíc podzimů Jacoba de ZoetaD. Mitchell

Za touto knihou stojí velmi pečlivé studium, které se bohatě promítlo do pořádně tlustého svazku, jak už bývá u Mitchella zvykem. Přesto příběh opět chytí a nepustí a není opominuta linka, která prochází jeho dalšími knihami. Klobouk dolů před překladatelkou.

My proti vámMy proti vámF. Backman

Budu se opakovat. Nejsem fanda hokeje, ale Medvědín mě dostal. Teda ten první. V tom druhém je až příliš mnoho násilí. Vadí mi taky moudra, která plní každou druhou stranu. O světě a lidech v něm. Ale pořád platí, že Backman umí vyprávět, dávkovat napětí a svým postavám dokonale rozumí.

Špulka modré nitěŠpulka modré nitěA. Tyler

Knihu jsem měla možnost číst v originále. Skvěle napsáno. I v naší rodině kolují příběhy, které byly během času - věřím - vyšperkovaný a dodávají nám na pocitu výjimečnosti, ačkoliv jsem rodina jako každá jiná. Kniha Anne Tyler je velmi lidská, příběhy lehce plynou, jsou krásnou sondou do partnerství a rodičovství.

10.08.2016

Babička pozdravuje a omlouvá seBabička pozdravuje a omlouvá seF. Backman

Mám knihy Backmana i jeho styl vyprávění moc ráda. Tohle je pohádkový příběh pro dospělé a pokud na tuto hru přistoupíte, je to skvělé čtení. A pokud nejste drsoni a cynici, tak i v závěru docela emotivní.

27.08.2017

Pohřběte své mrtvéPohřběte své mrtvéL. Penny

Mám její knihy ráda, ale obávám se, že to v tomto případě nějak nevyšlo. Na mě příliš patetické a překombinované. Možná za to mohou i ty zkomolené české reálie. Kde vzala jméno Roar Parra? A ten zoufalý útěk během pádu železné opony s poklady nedozírné ceny? Pokusila se o ambiciózní příběh, ale její předchozí "prosté" příběhy ze Three Pines mají stále navrch. Je v nich lepší a uvěřitelnější vypravěčka.

11.05.2018

VážkaVážkaM. Bussi

Díky více než kladným recenzím na této straně jsem se s chutí pustila do čtení. Pasáže mimo deník mi přišly strašně rozvláčné, ale recenze slibovaly skvělé rozuzlení. Možná právě kvůli tomuto očekávání nakonec tak skvěle nevyznělo.

22.05.2018

NezapomeňNezapomeňV. Emmich

Příjemný debut. Milý příběh, které lehce plyne a hladí.

11.07.2018

Výhonek osmilisté růžeVýhonek osmilisté růžeA. A. Ólafsdóttir

Kouzelný příběh.

12.08.2018

Černé ovce a beránek božíČerné ovce a beránek božíJ. Cannon

Velmi dobře vystavěný příběh, citlivá sonda do lidských duší.

Záhada tří čtvrtinZáhada tří čtvrtinS. Hannah

Není snadné oživit tak slavného detektiva a ustát srovnání s jeho skutečnou tvůrkyní. Ale tady se to povedlo. A nechyběla ani přijatelná dávka sentimentu, který k chytrým detektivním příběhům Agathy Christie patří a je v souladu s její dobou. V novém Poirotovi vidím Davida Sucheta, který je prozatím nejdokonalejší živou verzí Herculese.

Dáma s veverkouDáma s veverkouE. McKenzie

Po první kapitole jsem si říkala, odkud se vzalo tolik pochvalných recenzí, ale hned druhá kapitola to napravila. Knížku jsem přelouskala stejně rychle jako veverka oříšek. A taky jsem ráda, že už vím, kdo je Thorstein Veblen. Možná další tip na čtení.

06.05.2018

Když byl bůh králíkKdyž byl bůh králíkS. Winman

Velmi intimní příběh. Oceňuji především jazyk.

21.06.2018

Posvátné lži Minnow BlyovéPosvátné lži Minnow BlyovéS. Oakes

Tohle je silný příběh. Překvapilo mě, že byla kniha zařazena do sekce Young adult. Nevím, jestli bych v době svého dospívání dokázala takový příběh dostatečně vstřebat a docenit. Je to skvělý literární debut.

25.06.2018

LoutkářLoutkářJ. Gaarder

S autorem jsem se poprvé setkala díky plovárně Marka Ebena. Už tehdy mne zaujal coby poutavý a chytrý vypravěč. V jeho první knize pro dospělé jsem si překvapivě užívala pasáže o významu a původu slov (oživilo to mé vzpomínky na lingvistická studia). Neméně zajímavé byly postřehy ve vztahu k mýtům, původu stvoření světa a víře. Téma silné potřeby někam patřit bylo zpracováno velmi citlivě a vlastně docela vynalézavě. Pro mě to byla více než uspokojivá literární krmě.

20.08.2018

Hodiny z kostíHodiny z kostíD. Mitchell

Označení "mezinárodní bestseller" nemusí být prokazatelně zárukou kvality. Ale v tomto případě to platí beze zbytku. Nezbývá mi než říct: "Pane Mitchelle, ovládáte své řemeslo zatraceně dobře."

16.10.2018

LessLessA. S. Greer

Je to dobrá kniha. Vlastně moc dobrý příběh. Krásný román o lásce. Ale nevím, jestli to stačí na Pulitzerovu cenu.

Nad propastí byla tmaNad propastí byla tmaA. A. Ólafsdóttir

Tento příběh mě pohladil po duši.

Rubáš pro slavíkaRubáš pro slavíkaP. D. James

Jamesová je často srovnávána s Agathou Christie. Tady nesouhlasím. Postavy Agathy jsou barvité a charaktery rozmanité. Dokážou vzbudit pestrou škálu emocí včetně sympatie a soucitu. Postavy Jamesové jsou jen protivné a jejich univerzální emocí je zhnusení a odpor. Vedle Poirota a slečny Marplové působí Dalgliesh studeně. Christie píše čtivě, Jamesová těžce a popisně. Výslechy sester byly zdlouhavé a nezáživné.

Dům za zdíDům za zdíD. Mitchell

Tohle není hutný román, jak bývá u Mitchella zvykem. Je to taková jednohubka. Ale to přece nevadí. Je fajn se potkat se starými známými.

LoutkářLoutkářD. Cole

Hodně průměrná detektivka, často přitažená za vlasy. Dialogy slabé.

1 2 3